MIDDE-liB ÜIIGSCHE N°. i42- Zaturdag 26 NovEMBEii 1836. PijïïUcatts. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, jiclcc op het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur, van den 22 ïiezer (^Provinciaal B!arl no. 86), houdende oproeping ter inlijving van den isten Ban der Schutterij, uit de ligting van 1836; Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbende Schutters, dat de Commissietot het onderzoeken en aannemen van Plaatsvervangers voor degenen welke over. i 836 bij de Dienst der Mobiele Schutterij zijn "•eroepen zal vaceren des Maandags den 28 November aanstaande, des i^nmiddags ten één uur; zullende mitsdien degenen, welke Plaatsver vangers wenschen te stellen zich met hunne Plaatsvervangers en de Stukken die tot derzelver aanneming vereischt worden, opdien dag, des yoormiddags ten 10 uren, behooren aan te melden aan het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, En opdat een iegelijk die hierbij eenig belang hebbe hiervan kennis drnge zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 24 November 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd L A N T S H E E RVt. Ter ordonnantie van dezelve A. M. B E C I U S. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND ad verteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore, als bij de Ontvan gers hunner woonplaatsen zullen worden uitbetaald de Ridders-Soldijen over het derde Kwartaal 1836. Middelburg, 25 PJovember 1836. De Administrateur voornoemd, P. P O U s. De DIRECTEUREN van de Afdeeling des NEDERLANDSCHEN BIJBELGENOOTSCHAPS alhier gevestigd, maken bij deze bekend dat op aanstaanden Donderdag den i December, des avonds ten 6 uren in de Nieuwe Kerk, door den Wel-Eerw. Heer Haaring, een kort ver slag van den staat des Genootschaps medegedeeld en tevens eene toepas selijke rede zal gehouden worden. Zij noodigen allen die in de zaak der Bijbelverspreiding belang stellen uitom aan die Godsdienstige za- mcnkomst deel te nemen. Middelburg, 25 November 1836. De SUPERVILLE, President. BORSIUS, Secretaris. NAPELS den 8 november. Eergisteren is hier, na een kortstondig ziekbed, aan de cholera overleden de heer Fardelloonze minister van oorlog. Naar men verneemt zal zijne plaats vooreerst onbezet blijven. Tot den 4 wordt, in de officiële bulletins, he: getal der cholera-kran- ken op 2303, en dat der daaraan overledenen op 1258 opgegeven. Op merkelijk is het, dat in den afgeloopen nacht niet een enkel nieuw cholera-geval zou zijn voorgekomen. Onze sinds eenigen tijd zeer verwaarloosde beurs is sedert gisteren ook wederom levendiger ge worden en de wisselcoursen houden zich goed staande. FRANKFORT den 20 november. Omtrent de ontdekte revohuion-- naire complotten in Turin en Genua wasvolgens de Italiaansche brie ven tot den 10 dezer, nog niet veel naders bekend. Alleen wist men met genoegzame zekerheid dat geene militairen maar vele geestelijken advocaten geneesheeren en kooplieden die zich bij vroegere pogingen tot opstand steeds het rustigste gedroegen, daaraan hadden deel geno men. Ook scheen men te weten gekomen te zijn dat de mis van Momcalieri, bijTnrin, op den 28 October, tot het uitbreken van den opstand bestemd en daartoe gekozen was dewijl zich aldaar vele dui- zende menschen zouden verzamelenzonder dat zulks achterdocht op wekte. Naar men verneemt zullen de hertog en hertogin van Angoulétne benevens de beide kleinkinderen van den overledenen Karel Xde her tog van Bordeaux en Mademoiselle, onverwijld van Görlitz naarP raag terug keeren en er wederom den Hradschin betrekken. Of de herto gin van Berri met haren tegenwoordigen gemaalden graaf Luchesi Painte GrStz blijven zalis nog onbekend laatstgemelde heeftna den dood van Karel X, zich naar Weenen begeven, doch is spoedig van daar wederom naar Gratz teruggekeerd. In de nabijheid van Fulda werd, in den nacht van den 17 dezer, de woning eens niet onbemiddelden landmans door moedwil in brand gestoken, waarbij al de eigendom bet vee en de winter-voorraad ver nield werd. Weldra kwam het tot ieders afschuw uicdat de schoon vader zelf van den bewoner, uit afgunst of kwaadwilligheid de stich ter van den brand was geweest. De booswicht hadna het plegen van zijn misdrijf, zichzelven het leven willen benemen. Te Dusseldorff heeftden 13 dezer, de ritmeester van Schenken- dorff eene weddingschap gewonnenwaarbij hij aangenomen had om met zijne Ivenacker-merrieJuno genaamd, den weg van Dusseldorp naar Duitz en terug in 4J uur af te leggen. Precies ten 10 uren van Dusseldorp afgered^en was hij des namiddags ten 2 uren precies al daar terug, en had dus in 4 uren eenen weg van 11 Duitsche of 5o| Engelsche mijlen doorloopen. De .Tunodie een gewigt van 165 oude ponden te dragen had gehadwas bij hare terugkomst nog frisch en opgeruimd. Weinig voorbeelden zal men gewis vinden van op het vasteland gefokte paarden die zulks vermogen te doendaar zelfs voor Engelsche paarden zulke togten tot de buitengewone behooren. Brieven uit Como melden, dat de heer Ofermann uit Aken, in de nabijheid van Comoalwaar hij eene lakenfabrijk had aangelegdin den nacht van den 16 October door roovers is vermoord geworden. Deze rooverbendeuit 8 gewapende kerels bestaande, heelt, nadat zij den hüisheer in bed omgebragt had, alles geroofd wat aan geld en geids. waarde voorhanden was. Door alles vrijwillig af te leveren, heeft de vrouw met 13 kinderen het leven behouden. De Russische gezant te Konstantinopel heeft eene circulaire aan het corps diplomatiek gezonden waarbij ter hunner kennis gebragt wordt dat de gansene Circassische kust in staat van blokkade verklaard is en alleen de havens van Anapa en Redut-Kale voor vreemde schepen geopend blijven. Ofschoon het heerschen der pest in Turkije als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven hielden sommigen zulks echter alleen voor een voorwendsel, om den toevoer van wapenen en ammuni tie aan de oorlogzuchtige bewoners van den Kaukasus vportaan onmoge lijk te maken. Insgelijks had het de aandacht der vreemde diplomaten tot zich getrokken dat, naar men vernomen had, de Russische regeritig een groot aantal stoomschepen in de Vereenigde Staten laat aanbouwen welke voor de dienst op de Zwarte zee bestemd zouden zijn. De ver schillende gezanten, inzonderheid de fransche en Engelsche, biel^éü drukke conferentien met de ministers der Porte. In de Turksche hoofdstad woedde de pest nog steeds onafgebroken voort. Volgens brieven van den 25 October werd het aantal der slagt- ofFers in de laatste week op negen duizend berekend. LONDEN den 20 november. Gisteren heeft men ter beurze het be- rigt bekomen van het ophouden der betalingen van eene gevestigde bank in Carlisle. Deze onstandigheid heeft nieuwe onrust gebaard, doch aan den anderen kant verkondigt men dat de Londensche bank zal blijven escompteren tot 15 jannarijtegen 5 pet., en dat de kan selier de intrest der exchequer-biljetten zal brengen tot 2i d. per dag. De voorraad van specie bij de bank isondanks de bezcndingen naar Ierland, slechts van 5,237,000 tot 4,993,000 ponden verminderd. Het baart opzien dat lord Palmenton niet alleen krijgsbehoeften maar ook Britsche artilleristen naar de noordkust van Spanje zendt. PARIJS den 21 november. Verscheidene estafetten zijn gisteren van het ministerie van marine naar Toulon afgezonden zoo men zegt met bevelen voor het doen vertrekken van onderscheidene bodems tot ver sterking van onze scheepsmagt op de Taag. Dezelfde bevelen zijn ook door den telegraaf overgebragt. Men verneemt dat de heer Thiers het hem aangeboden gezantschap te Napels van de hand gewezen heeftdezelve zoude zich niet gaarne te ver van de hoofdstad verwijderen en daardoor de gelegenheid mis sen van te geschikter tijd wederom in het ministerie te treden. De Russische gezant heeft gisteren eenen buitengewonen courier van zijn hof ontvangen, en zich heden morgen naar den president van den raad begeven. De instructien door den gezant ontvangen, en waar van hij voor zooveel noodig aan den heer Mö/^ mededeeling had gedaan, wil men dat de inzigten behelzen van het Russische kabinet omtrent de in de loopende tijden te houden staatkunde met opzigt tot het bui tenland men verzekertdat deze staatkunde geheel in den vredelieven- den geest gestemd is, en het Russisch kabinet bij deze nota onder an deren verklaren zouin vrede te willen leven met de nieuwe uit den volksgeest voortgekomen gouvernementenen dat zijne staatkunde zich bepalen zou om de gebeurtenissen met een waakzaam oog gade te slaan. De officier van de gendarmerie die den prins Lodewijk Napoleon naar Lorient heeft vervoerd, is hier heden avond terug gekomen en' heeft aan den minister van binnenlandsche zaken verslag gedaan van de aankomst van den prins in die haven en van zijne inscheping aan boord van het fregat Jndrowèdedat op den 15 plaats heeft gehad. Het fregat wordt gekommandeerd door den kapitein Filleneuve, en moest den 16 des ochtends ten 8 uren onder zeil gaan. Mevrouw de Briicdie hier gearresteerd is als gewikkeld in het komplot van Straatsburg, zal naar Colmar vervoerd worden, om daar teregt te staan, even als haar echtgenoot, die te Straatsburg zelve in hechtenis is genomen. Een vaarruig van Oran gekomen heeft de tijding aangebragtdat het Arabisch opperhoofd Abd-el-Kadermet de troepen die hij bij zich had, naar zijn kampement, tnsschen Mascara en Taggadem was afge- togen hij had de meesten der zijnen huiswaarts gezonden en scheen zich aan eene godsdienstige afzondering of boete toe te wijden, volgens som migen om daardoor de geestdrift bij de zijnen weer op te wekken en hun vertrouwen tegen eene latere en betere gelegenheid op nieuw zich te verwerven. De berigten uit Oran luidden overigens niet ongunstig. De Arabieren uit den omtrek kwamen zich in de stad van het noodige voorzien en de handel met de kleine havens der Marokkaansche kust kreeg eenige levendigheid. Van de expeditie naar Constantine heeft men met deze gelegenheid niets naders vernomen. Het ministerieel avondblad deelt de volgende telegrafisc.he depocbO mede, die bij het gouvernement ontvangen zijn: - Perpignan ,18 november. Den 8 is het garnizoen van Cardona bij eenen uitval door de insur- genten, ten getale van 1500, overvallen; hetzelve heeft 100 mangaan gesneuvelden gehad, waaronder 5 officieren. De nationale garde van J5evalnne heeft zich den 13 vereeiiigd en verklaard zonder kleedingstukken en zonder geld niet te willen uittrek ken. De kavallerie der nationale garde heeft de Zamenscholing ver strooid1300 gemobiliseerde manschappen, kleedingstukken en soldij bekomen hebbendezijn den 16 uitgetrokken. De generaal Serrans is den 15 te velde getrokken. Hij heeft ge vorderd dat de afgevaardigden van de junta van wapening hem vergezel denom onder derzelver verantwoordelijkheid in al de behoeften van de manschap te voorzien, Den 16 heeft zich Mina niet in staat bevonden om zich naar Cette in te schepen. Men zegtdat de Carlistische divisie van Gareia op Katalonie aan'. trekt." Baijonne, 17 november. Den 13 hadden de Carlisten het vuur tegen Bilbao nog niet geo. pendmaar de voornaamste buitenwerken genomen en eene brug ges}a- genom met de artillerie naar den linker-oever over te gaan., Fillarcai

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1