MIDDELBÜRGSCHE C O i4i' Donderdag 24 November 1836. xNlECWS i IJl)iNGKi\. FRANKFORT den i8 novemeer. Ter gelegenheid van het overlijden van Karel X, is door den keizer van Oostenrijk eenen hofrouw van 20 dagen, te beginnen met 11 november, verordend. Ook zijn te Wee- nen de schouwburgen een dag gesloten geweest. Berigten uit Munchen, van den 14 dezer, melden, dat de cho- lera aldaar toeneemt. Dit is inzonderheid het geval sedert, bij een al daar gehoudefi dood^erigt, een groot aantal menschen in het koude en mistig'ê weder is verzameld geweest, om dit tooneel te aanschouwen. De koning van Ceijeren heeft openbare gebeden om afwending dezer ziekte verordend. Ook zullen de reüquien van den patroon des lands, den heiligen Bentio, op het altaar van denzelven ter,vei|ering nederge- ,legd wnrdfili, ■- - ..■-•>..■■■«■>----- - - Gemelde teregtstelling betrof zekere Mari^ Atwa Birnhaumwelke is onthoofd. Zij werd met 25 kurassiers naar de strafplaats gevoerd, en heeft groote onverschiiligheid aan den dag gelegd. Men heruinert zich, dat deze vrouw, voor eenige jaren, met overleg van den vader een meisje heeft opgesloten gehouden, en zoodanig heeft mishandeld, dat het aan de gevolgen is overleden. In Napels heeftvolgens de jongste berigtende cholera zich thans aan alle wijken medegedeeld, en maakt dagelijks eene zoo groote menigte slagtoffersdat de regering daaromtrent gcene bulletins meer durft'^uitgeven hetgeen intiisschen de zaak nog erger maakt, zoo dat men elkander vertelt, dat elke dag wel 500 menschen aan de cholera sterven hetgeen echter overdreven is. Volkomen rustig was het onder dit alles maar de kooplieden klaagden zeer over het bijna geheel stil staan van alle handelszaken. De Spaansche zaakgelastigde te Rome, die tot dusverre in kerke lijke aangelegenheden erkend werd, heeft van de Pauselijke regering aan zegging bekomen dat voortaan alle betrekking met hem moet ophouden LONDEN den 19 fiovember. De Nederlandsche gezant bij ons gou- veriiement, de heer Deilel, eergisteren avond aan deszelfs officieel bu reau in deze hoofdstad uit Rotterdam teruggekomen, is gisteren reeds aan het bureau van buitenlandsche zaken eenen geruiraen tijd met den burggraaf Palmerston werkzaam geweest. Ook de Portugesche Bel gische, Oostenrijksche en Fransche gevolmagtigde ministers en afgezan ten aan ons hof, hebben dezer dagen met onzen minister van buiten- laudsche zaken bijeenkomsten gehad. Aangebragte regtstreeksche berigten uit Lissabon loopende tot den 9 dezer, bevestigen nader dat op den 4 in die hoofdstad door de te genstanders van de nieuwelings in Portugal uitgeroepen staatsregeling van 1822, en wel onder begunstiging van de op den Taag liggende Engcische en Fransche linieschepen eene tegen.omwenteling het her stel van de grondwet van dom Ped>-o van 1826 ten doel hebbende, be proefd doch ten eenenmale mislukt is. Gelukkig zijn echter deze ge dane pogingen door de voorstanders van de grondwet van dom Pedro aan wier hoofd zich de koningin, haar gemaal ^nns Ferdinandde her tog van Paimella en een aantal andere aanzienlijke Portugezen bevon den, zonder veel bloedvergiecens afgeloopen, daar bij die gelegenheid slechts door de zeer verbitterde nationale gardes de gewezen minister Freyre en enkele soldaten afgemaakt zijn. Voorts is H. Portugesche M. ten slotte verpligt geweest, om de door haar reeds weggezonden minis ters tot het in functie blijven te moeten aanzoeken, en tevens, ter be- dariiig der opgewonden gemoederen in zeker vergelijk te treden hoofd- zakelijk op eene herziening van de staatsregeling van 1822 in de op nanden zijnde bijeenkomst van de nieuwe cortes neerkomende. Een aan tal van drie honderd-en-vijftig Britsche mariniers, ter persoonlijke be scherming van de koningin en op haar uitdrukkelijk verzoek aan den Britschen admiraal, sir fF. Gage, voor enkele uren ontscheept schij nen zich overigens van alle regtstreeksche deelneming aan deze onrustige 1 tooneelen onthouden te hebben. De hertog van Palmelia en eenige andere aanzienlijke Portugezen schijnen luidens deze zelfde berigten en wel ten gevolge van het geheel mislukken dezer tegen-omwenteling, besloten te hebben Portugal onverwijld te verlaten en zich naar En geland of elders te begeven. PARIJS den 19 :joyc:::bcr. Da priiis Louit Bonaparte moet den 15 dezer te Lorient zijn aangekomen en onmiddellijk aan boord van het voor hem gereed liggende schip zijn gebragt. Het dagblad la France verzekertdat in den raad van ministers besloten is, dat er geen rouw over Karel X zal gedragen worden, ook niet door de leden der koninklijke familie afzonderlijk. De pastoors der hoofdstad hebben bevel bekomen, om aan het bestuur de namen der personen op te geven, die lijkmissen voor Ka- rel X hebben laten doen. Gisteren had zich onverwacht in deze hoofdstad het gerucht ver breid dat dom Migiiei op het Fransch grondgebied zoude zijn gearres teerd. De Gazette des Tiibitnaux geeft deswege een bijzonder berigt uit Digne departement der Boven-Alpen van den 12 dezer, waarin gemeld wordt, dat vier personaadjen die men hield voor dom Miguel, een Portugeesch generaal een aide-de-camp en een' bediende den vo- rigen dag'door de Fransche douanen te Entrevaux waren aangehouden. Dit berigt heeft zich heden niet volkomen bevestigd brieven uit Digne verzekeren evenwel dat de gearresteerde persoon dien men voor dom Miguel hield, deze werkelijk was. Van een' anderen kant verhalen de dagbladen van Marseille, dat de prefect van het departement dn Var een' brief van den Franschen consul te Nice had ontvangen meldende dat dom Miguel aldaar den 11 dezer was aangekomen. Naar men verzeker heeft het gouvernement berigten van onzen gezant te Madridden heer Bois Ie Comteover het gebeurde te Lissa bon ontvangenwaarbij te kennen wordt gegeven, dat er welligt nieuwe onlusten in die stad zullen plaats hebben wanneer de koningin de cortes niet onmiddellijk bijeen roept. Men vreesde ook dat Gomez van de ge legenhetd mogt gebruik maken om een" inval in Portugal ten \oordee!c Van dom Miguel te doen. De tijdingendie men hier van de grenzen heeft, gaan tot den 15 dezer. Bilbao hield den 11, en volgens hetgeen inon ter beurze ver zekerde den 12 nog volmen denkt echter dat de stad zal moeten kapituleren daar Espartero, schaak gezet door Villarealweinig tot ontzet schijnt te kunnen uitrigten. 's GRAVENHAGE den 21 november. Bij de hervatting der zittingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op den 25) dezerziet men te gemoet de voordragt tot vernieuwing der wet ter beteugeling van oproerige bewegingen en pogingen, alsmede die nopens de nationale militie voor 1837. -r- In het antvvoord dat door onze regering op de bedenkingen der Staten-Generaal nopens de begrootings-wetten is' gegeven betuigt zij ond« anderen haar leedwezen dat zij buiten magt gebleven is._.Qm hare eigene wenschen strekkende tot r'egel'matrge schuld-aflossing, ten ge volge der moeijelijke omstandigheden en der toenemende behoeften te bevredigen 5 vooral wordt de generale geldkrisis in onderscheidene lan den door de regering te baat genomen ter verdediging harer handelingen; dit is vooral het geval ten opzigte der 5 pet. schuldbrieven, waarvan de geheele rente op de begroeiing gebragt is daar anders de regering zoo zij zegt, eene wet tot het disponibel maken van 140 millioenen a 4 pet. zou hebben voorgedragen ter intrekking van een gelijk kapi taal a 5 pet., hetwelk nu, om de algemeene geldkrisis, zelfs niet eens in overweging komen kan doch worden er in het voorjaar van 1837 financiële ontwerpen toegezegd zoowel tot handhaving van het krediet in hec algemeen als van de O. I. bezittingen in het bijzonder en te vens om van de begrooting des Staats een deel der rente van de 5 pc:, te doen afvallen. Met den 25 dezer maand zal Zr. Ms. korvet P all as, te Hel- levoetsluis binnengevallen en gekommandeerd door den luitenant der iste klasse E. Ippïm Fockcnsbuiten dienst worden gesteld, ten einde de noodige reparatie te ondergaan, terwijl de bevelvoerder, officieren enz, van gemelden bodem op non-activiteit zullen worden gebragt en de ver dere equipagie zal overgaan op het wachtschip Amstel, ter gemelde plaats liggende. Na afgelegd examen zijn als kadetten bij de Koninklijke militaire akademie te Breda toegelaten, de aspiranten J.H.G. PlatoE.F, Koch F. A. E. P. BruinsIV. F. EymaelE. JV. MeyerF. J. T. Fraud .7. Schraver, G. T. E. M. Abel en C. M. H. Pel. Eervol is ontslagen de 2de luitenant van de 2de afdeeling infan terieP. H, Arnold. VERE den 21 november. Ter vervulling der vacature, veroorzaakt door het emeritaat van den wel-eerw. heer .7. Renieris door den bree- den kerkeraad bij de Hervormde gemeente alhier gemaakt de volgende nominatie van predikanten. Twaalstal: dd. van den Heuvel, te Kort- gene; delVaal, te Kleverskerkevan Leeuwen op den Polder; Lheman de Lensfeldtte Domburg Gréve, te Oostkapelle Kruytte Aagteker ke Pirot, te Meteren; Gfims, te Serooskerke; Kónigsfeldtte Melis, kerke; Vervoren, te Yerseke Tak, te Engelen, en Looze te Oost en Westsouburg. Zestal: dd. Kruytde JVaalvan den Heuvel, van Leeuvfen Grimi en Künigsfeldt. Drietal: dd. van den Heuvel, Kruyt en de TVaal, Waaruit heden is beroepen: ds. van den Heuvel, te Kortgene. MIDDELBURG den 23 november. Van het begin dezer maand tot heden zijn in het vierde en vijfde district dezer provincie zes deserteurs van verschillende korpsen der Belgische armee aangekomen. Volgens de laatste Belgische bladen zullen de ministersdie hunne demissie aapgeboden hebben, niet aftreden, en men de kwestie van het benoemen der heeren Meeus en Coghen tot staats-ministers laten rusten tot na de aanneming van het budget. Volgens den Courrier had de mi nister van buitenlandsche zaken de Meulenaerezich sedert voor den maatregel verklaard hetgeen denken deed dat de overige kabinetsleden zich later ook wel zullen laten vinden. Wat den oorlogs-minister IVil- mar aangaatdeze is ongesteld en heeft aan de beraadslaging geen deel kunnen nemen. Het .Journal du Commerce d'Anvers deelt het volgende niet onbe- langrijke artikel mede Het gaat van beter tot beter. De Gazette de France (een blad dat in Frankrijk de legitimiteit met alle magt voorstaatdoch als een waar Franschman het eene land na het andere aan Frankrijk wil trek ken) stelt eenvoudig voor, om België met Frankrijk te vereenigen ,vi&W' door het nadrukken van Fransche boeken in België van zelve verviel. Deze vereeniging blijft de geliefde droom van al de partijen in Frank rijk en men kan uit al de dagbladen van dat land welke ook hunne kleur zijopmerkendat elke reis als zij van België sprekenzij het zelve niet beschouwen als eenen nieuwen onafhankelijken staat, gelijk oiiZii revolutionnairen het noemen maar als eene provincie van Frank rijk. De revolutie van september gelijkt veel naar eene zwakke wees, geplaatst onder het bestuur van eenen inhaligen voogd, die geene gele- genheid laat voorbij gaan om zich van de goederen van zijne pupille meester te maken." Te Wasmes (in Henegouwen) hebben ter gelegenheid van een bal zware ongeregeldheden tusschen burgers en militairen plaats gehad, waarbij door de laatsten een burger doodelijk gewond werd, Volgens de jongste berigten uit Spanje te Parijs ontvangen zou don Carlos, aan eene deputatie van krijgslieden en burgers uit Bilbao, welke hem voorv.aarden tot overgave dier stad hadden gedaan geant woord hebben, dac hij beloofde het leven en de eigendommen der inwo ners van Bilbao te zullen sparen maar alle verdere voorwaarden van de hand wees. De Carlistische parlementair die dit antwoord van don Carlos overbragt, was door de voorposten der nationale gardes met ge weerschoten begroet en verwond, waardoor de verbittering der bele geraars tegen die stad niet weinig was vermeerderd. Te Londen meent men, dat het Engelsche gouvernement ernstig, in de zaken van Portugal zal tusschen beide komen verscheidene rege- menten hadden bevel ontvangen zich gereed te houden, en het Britsch :,kidef op den Taag zcni nog versiei-kt wordeü.

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1