c o K''^".ï>r;^. UIDDELBÜRGSCHE N'. 1^9- Zatürdag 19 NOVEJIBER 183J5^^ xMECWSTIJDLNGEN. NAPELS den i november. In den nacht van den 29 op den 30 Oc tober en den daarop volgenden ganschen dag heefc hier een vreesselijke storm geheerschcvergezeld van verschrikkelijke bliksemstralen en zware stortregens. Het is daarop zeer koud geworden en gisteren zag men Je kruinen van den Vesuvius met sneeuw bedekt. Met de cholera is liet niet erger geworden er sterven dagelijks 60 70 menschenonge veer een derde van de door dien geesel aangetasten. In het militaire hospitaal is sedert 4 dagen van 50 cholera-zieken die daarin gebragt werden, er niet een gestorven. In alles bedragen alhier, van het eerste uitbreken der cholera tot heden, de daardoor aangetasten iap4, en de daaraan overledenen 677. FRANKFORT den 12 tiovember. Uit Zwitserland verneemt men, Jat het door den landdag gestemde antwoord op de nota van Frankrijk nog in den avond van den 5 aan den hertog van Montebello werd over gegeven deze zond hetzelve reeds ten 6 uren door een courier naar Parijs af, waar het antwoord dus den 8 kon ontvangen worden. De Bazelsche courant schrijft: De buitengewone landdag van 1836 is thans gesloten, zij ruste in vrede, en ook de jammerlijke C(i;««/-zaak moge niet weder verrijzen. Het treurigste wat een staat kundig geschil wedervaren kan is deze zaak overkomen zij is ver velend geworden. Met welk een gedruisch is zij de wereld ingetreden met welk eenen spoed werd zij op den landdag gebragt met welke kunstmatigheid werd zij door de meerderheid van de commissie bewerkt met welk een stout zelfs vertrouwen in Europa verbreid Wat blijft er thans van over Dan wij willen niet herhalen hetgeen wij reeds ge zegd hebhenwij willen hopen en wenschen ja van harte wenschen dat ook Frankrijk zal inzien dat de gegevene satisfactie voldoende is te meer, wijl juist die standen, welke de beleediging wilden aandoen, er thans zelf van afzien." Men berekent dat de cholera welke nu in het Lombardysch ko ningrijk heeft opgehouden, 30,000 menschen naar het graf heeft ge sleept. Te Munchen neemt die ziekte toeonderscheidene personen van aanzien zijn aan dezelve overleden. Uit berigten van Rome tot 29 October blijkt, dat don Bliguel zich nog iu die stad bevond en geene aanstalten scheen te maken om har binnen kort te verlaten. In dezelfde berigten wordt gesproken van een geruchtdat een Oos- tenrijksch armee-korps naar Napels zoude trekken, en dat bij de Pause lijke regering reeds aanvrage zou gedaan zijn om de vergunning voor den doortogt, PARIJS den 14. november. De heer Alolé heeft heden morgen een langdurig onderhoud van 6 tot 9 uren met den koning gehad. Naar aanleiding van 's konings bevelen is Napoleon Lodewijk Bo- Mparu uit het huis van arrest te Straatsburgwaar hij opgesloten was, gehaald en naar Lorient vervoerd geworden, om op een rijks- vaartuig naaf de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika te worden over- gevoerd. Het Journal des Débats houdt hetzelfde berigt met eenige nadere bij zonderheden, 's Prinsen moeder, de hertogin van St. Leu, schijnt hem niet te zullen vergezellen maar de vergunning te hebben gekregen om gedurende eenigen tijd in Frankrijk te verblijven, ten einde hare toebe- reidselen te maken om, geJijk zij dit voornemens schijnt, haar zoon naar Amerika te volgen dezelve heeft gisteren morgen het buitengoed Very verlaten, om naar haar kasteel Arenenburg, in Zwitserland, terug te keeren. Bij het thans naar Amerika zenden van den prins Louis maakt men de opmerking dat verscheidene der jongere leden van de familie Bonaparte elkander aldaar zullen aantreffen reeds bevindt er zich een zoon van <!en prinsvan Canino die te Rome in onlusten gewikkeld, van daar ctusnapt isterwijl een andere zoon van Lucien thans wegens manslag té Rome ter dood veroordeeld, waarschijnlijk, bij verzachting van straf, naar Amerika zal gebannen wordenmen meent althans dat de Fransche gezant te Rome daartoe pogingen aanwendt. Ten gevolge van een en Slider zouden ook meerdere leden van gezegde familie zich in Amerika willen vestigen. De onder-officier Bruyant, het hoofd der beweging te Vendome IS iiaar Tours overgevoerdom daar te regt te staan. Zijn voornaamste Cmedepligtige, T/iieryis nog niet gevat. P Ter beurze van heden verbreidde zich het gerucht van den dood "n Karel X; dit berigt schijnt zich te bevestigen. Een der bladen beweert, dat een nieuw dagelijksch uitkomend blad Parijs binnen kort zal verschijnen 't welk onder den invloed zou «taan van de heeren Jnd/Ion Metternich en Nesselrodeministers van "uitenlandsche zaken van Pruisscn, Oostenrijk en Rusland. Het Journal des Débats bevestigt heden hetreeds eergisteren jer beurze verspreidde, maar voor ongegrond gehouden berigt, eener «gen-omwenteling te Lissabon. Zie hier hoe dit blad de gebeurtenis ''"kondigt: Het gouvernement heeft heden de tijding ontvangen van eene te- J-omwenteling, die in de eerste dagen dezer maand te Lissabon is oorgevaiien. Het schijnt dat de jonge koningin naar het paleis van ^eiem de wijk genomen hebbendevergezeld van de heeren Saldanha mella m Carvalho, aldaar verklaard heeft, dat zij de constitutie '"1820 niet langer erkende en het charter van dom Pedro herstelde. »De Engelsche vloot is onbewegelijk gebleven.. De heeren Saldanha, 'L'"/^^'^- ^'^''valho staan aan het hoofd van het nieuw bestuur. Er t niet gezegd dat de bevolking van Lissabon eenigen tegenstand '^Ptoefd heeft. «Onze brieven van Madrid van den 6 spreken van deze tegen-om- oj!v "°g nieten wij hebben de Engelsche dagbladen nog niet '"gen, die de jongste tijdingen uit Lissabon moeten bevestigen." Men verzekert alhier dat het gouvernement besloten heelt om 111 L de maand januari] aanstaande het garnizoen van Ancona met omtrent 3000 man te versterken. Dit voornemen mag vreemd klinken daar er tot heden eerder van eene ontruiming dan van vermeerdering van hetgar- nizoen gesproken werd. Volgens sommigen zoude het zijn om den Fran- schen invloed in Italië te beter tegen den Oostenrijkschen te doen opwe gen als welke laatste mogendheid bij de thans wederom in Italië heer- schende gistingen woelingen van geheime genootschappen, er op bedacht zou zijnom bij de eerste gelegenheid die zich mogt aanbieden den Paus of den koning van Napels zoowel met goeden raad als werkdadige hulp bij te staan. 's GRAVENHAGE den 16 november. Met de stoomboot de Bata vier zijn gisteren van Rotterdam naar Londen vertrokken de heer Dedel, '£t. Ms. ambassadeur aan het Engelsche hofen Z. D. H. Tpr'ins E da i*rd tweede zoon van Z. D. H. den hertog van Saxen-IVeimar. Bij eene circulaire aanschrijving aan de heeren gouverneurs is be paald dat de ontvangers der belastingen geene toestemming meer aan de molenaars zullen mogen geven tot het malen van graan tusschen zons onder- en opgang voor zoodanige molens waar na zons ondergang of voor zons onder- en opgang afleveringen van gemalen graan wordt op gemerkt. Op het laatst der maand October zijn in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de begrootings-wetten voor den jare 1837 onderzocht geworden. Bij dat onderzoek heeft men weder op het daarstellen van bezuinigingen aangedrongen, en deszelfs leedwezen uit gedrukt dat de begrootings-wet in dit opzigt als een achteruitgang is te beschouwen dat de bijdrage uit de Oost-Indische kas weder van de begrooting was weggelatenevenzeer als de uitgavendie daardoor zouden worden gedektdat ook andere uitgaven op de begrooting weder niet voorkwamen en dat dezelve niet den waren staat van 's rijks geld middelen aanduidde. Men heeft op de herziening van verschillende be staande wetten en verordeningen aangedrongen. Men heeft voorts alge meen zijne bezorgdheid te kennen gegeven dat de gezondheids.toestand der stad Medemblik voorde leerlingen op het instituut aldaar, zeer on gunstig wasen den wensch geuitdat de regering er op bedacht mogt zijn, deswege een onderzoek te doen bewerkstelligen, ten einde, indien zulks werkelijk het geval wasmen op eene verplaatsing bedacht zou kunnen zijn daar gedurige ziekten hoogst nadeelig op de ontwikkeling van de krachten der leerlingen moeten werken. Over het algemeen kwa men de voorgedragene ontwerpen aan velen minder aannemelijk voor, dan de voordragten welke voor de dienst van het loopende jaario 1835 waren aangeboden; wijders heeft men eene vermindering van op centen der grondbelasting verlangd, en voor het minst, dat de twee op centen, aan de gemeente ontnomen, aan dezelve zouden worden terug gegeven, Groote zwarigheid heeft echter gevonden het voorstelom het amortisatie-syndicaat de vrije beschikking te laten over de kapitalen 2I pet. werkelijke schuld, welke in 1830 en 1831, ten beloope van 35701,9°°. aangekocht zijn. Men heeft de noodzakelijkheid daarvan, behoudens nader te ontvangen inlichtingen, niet kunnen inzien, en in deze aanvrage een blijk meenen te vindendat de toestand van hei amortisatie-syndicaat veel te wenschen overlaat. Te dezer gelegenheict is overigens op nieuw op de herziening der grondwetenz.met den meesten ernstaangedrongen. De antwoorden der regering op de ge maakte bedenkingen worden weldra te gemoet gezien. MIDDELBURG den 18 november. De 62ste jaardagvan H.M. onze geëerbiedigde Koningin is hier heden door het spelen der klokken en het uitsteken van vlaggen gevierd. Van Wissen KERKE, in Noordbevelandschrijft men den 17 dezer: „Heden werd door onzen burgemeester, P. Tazelaaren den districts-schoolopziener, in bijzijn van het plaatselijk bestuur, van onzen predikant, P. J. Landskncgten van vele verdere kindervrienden, pleg- tig ingewijd, en door den onderwijzer, A. Schoeen zijne leerlingen betrokken, het nieuwe, ruime, fraaije en welingerigte schoolvertrek dat alhier dezen zomervoor gemeentelijke rekening, ondersteund door eene aanzienlijke provinciale bijdrage, in plaats van het bouwvallige en - bekrompene, was gesticht. Na dat de leerlingen eenige proeven van hunne vorderingen gegeven hadden, werden dezelve, tot gedachtenis aan dit feest en tot aanmoediging, meteen prent- of boekgeschenk begiftigd. Alles werd door gepast gezang aangevangen afgewisseld en besloten." De commissie tot het bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten der Nederduitsche Hervormde gemeente te Ara- sterdam ontvangen hebbende een legaat voor de inwendige verbetering en verfraaijing van de Amstelkerk, heeft aangekondigd, dat zij een ont werp tot dat einde verlangt, en voor het meest voldoende wordt een prijs uitgeloofd van drie honderd gulden, in geld of gemaakt zilver, en bovendien eene premie van één honderd en vijftig gulden mede in zilv«r, voor het naast bijkomende stuk, ter beoordeeling van da com missie. Tot mededinging worden uitgenoodigd alle bouwkundigen, Neder landers van geboorteof in het koningrijk met der woon gevestigd. De stukken ter mededinging moeten, voor of op den i april 1837, vracht- vrij ingezonden en zullen tegen re9u ontvangen worden door den koster der Amstelkerk. De voorwaarden liggen ter lezing ten kantore van den president der commissie, Hk. Oijensop de keizersgracht, over Feüx Meritis, des woensdags en zatnrdags van i o tot 12 uren. terwijl men, ter bezigtiging der Amstelkerkzich dagelijks vervoegen kan 'bij den koster voornoemd. Te Trier is den 11 dezer in den ouderdom van 77 jaren overle- dende bisschop van Trier Joseph Lodewij\ Aloysbaron van Hommer kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw. Zijn dood wordt in genoemd bisdom, alwaar hij wegens zijne groote menschlievendheid en echt christelijke denkwijze hoogelijk bemind en vereerd werd alee- meen betreurd. Bij een besluit van \orsi Leopoldvan den 12 is de aanleg goed gekeurd van een' nieuwen weg tusschen Roermond en Venloo. De kamer der Belgische vertegenwoordigers heeft den 14 dezer hét ontwerp van adres, in antwoord op de openings-aansjiraak van met eenparigheid aangenomen, nadat in de laatste te bcdiscus-

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1