MIDDELBÜRGSCHE COUR DiNGSDAG 15 November 1836. i\ {EU W8 TÏJ n \GEx\. SDuitöchlanb. Hebcvlanbcn. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Ja- nuarij 1831, no. 68 (^Staatsblad no. 2), heeft Zijne Excellentie den lieer Minister van Finantien, bij resolutie van den 10 November 183Ö, bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de Col- lecteursSplitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de Loten enjgedeelten van dien voor de Derde week der trekking van de laatste Klasse der 169ste Loterij, zullen mogen uitgeven; te weten: Btj Verkoop Bij' Ferhuring Geheele loten ƒ84,00 Geheele loten ƒ47,00 Halve- 42 00 Halve- 23 50 Vijfde-i6,8o Vijfde9,40 Tiende - 840 Tiende4-70 Twintigste - 420 Twintigste - 235 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de CollecteursSplitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 14 November 1836. De Gouverneur bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, LANTSHEER. FRANKFORT den 8 november. Niet alleen over Frankrijkmaar ook over Zwitserland heeft men hier berigten omtrent oproerige bewegin gen in Turin, en ook in Modena die echter terstond onderdrukt zou den zijn. Tot nog toe blijkt niets met genoegzame zekerheid tmtrent het voorgevallene. In den morgen van den 5 dezer heeft men te Bazel eene vrij he vige aardbeving gevoeldwelke door een tweeden veel minder sterken schok gevolgd werd. Het huwelijk der aartshertogin Theresiadochter van den aarts hertog Karel van Oostenrijkmet den koning van Napelsschijnt thans stellig besloten te zijn, en het aanzoek daartoe, op den i dezer, door den prins van Salernoden oom van dien vorstte Weenen gedaan te zijn. De voltrekking er van zal, naar er wordt bijgevoegd, in januarij aanstaande geschieden. De huwelijks-verbindtenis van koning 0«ö van Griekenland, met de prinses van Oldenburg, is op hec midden der loopende maand bepaald. Bereids is de Beijersche gezant te Weenen vrijheer von Lerchenfeldt naar Oldenburg vertrokken om den koning van Beijeren bij die gele genheid te vertegenwoordigen. De bekende vorst von Pückler Muskau schrijver van die Briefe eines Ferstorbenenwelke in dit jaar eene reis naar Griekenland en Turkije ondernomen en Algiers bezocht heeft, heeft op het Jonische eiland Ithaka eenige honderden morgens land aangekocht, en is volgens berigt uit Breslauvoornemens zich aldaar te vestigen. PARIJS den 10 november. Men meldt, dat de gewezene koningin Hortense zich tot koning Filips heeft gewendten behoeve van haren zoon, die zij verzekert, dat door anderen in den jongsten aanslag is medegesleept. Men heeft hier berigten uit Bern ontvangen tot den 5. In de zitting van dien dag heeft de landdag het tweede ingediend ontwerp van antwoord van de meerderheid der commissie aangenomen met 12 en een halve stem te weten die van Zurich SoluthurnSchaffhausen St. Gall Aargau Waadt, Thurgau Graaubunderland Glaris Lu- cern, Frijburg, Geneve en Appenzell. Bij eene meerderheid van 15 stemmen heeft men daarop tot de ontbinding van den landdag besloten de minderheid verlangde alleen eene prorogatie. De beide nieuwe ont werpen waarover nu laatstelijk de landdag te beslissen had, verschil den onderling weinig meer, wat den daarin heerschenden topn betreft, daar dat der meerderheid 't welk nu aangenomen is in een' meer toe- gevenden zin veranderd was. Deze zaak met Zwitserland nu als afgedaan kunnende beschouwd worden, ziet men echter weder een ander te gemoet, die het Zwitsersch bewind in nieuwe verlegenheid moet brengen. Men verzekert namelijk op nieuw, dat ons gouvernement bij eene nota aan het eedgenood- schap op de verwijdering der gewezen koningin Hortense, moeder van den prins Louis Bonaparteaangedrongen heeft. Het bnart eenig opzien dat het bestuur zoover zoude durven gaan van te vergen van eene naburige mogendheid, om eene vrouw te verjagen, die sedert 20 jaren het land bewoont en er eigendommen beziten zulks wel te meer, daar, volgens de bekomen inlichtingen, de vorstin haar zoon het Waanzinnig ontwerp had zoeken te ontraden. Volgens de jongste berigten uit Spanje, omtrent de bewegingen van Oomez was deze, na de inname van Almadenop Truxillo in Estra- madura getrokkenen rigtte hij zich voorts op Talavera de la Reyna dat 8 uren van Toledo en 20 uren van Madrid afligt. De generaal Seoanemilitaire kommandant van Madrid, was, op het vernemen der beweging van Gomez in allerijl met een deel der troepen vertrokken. Te Madrid heerschte uit hoofde van het een en ander eenige gisting. Tevens wordt uit Madrid van den i dezer onder anderen gemeld Na Almaden verwoest en zich van meer dan 1000 man, die het verdedigdemeester gemaakt te hebben heeft Gomezdoor zijne bui tengewone marschen Rodil weten te misleiden, en zich in Estramadura geworpen, dat nu aan zijne verwoestingen ten prooi staatzoodat het Zeer wel mogelijk isdat hij zich thans reeds te Truxillo bevindt." MIDDELBURG den 14 november. Den 11 dezer heeft het hof van ïssisès te Amsterdam zekeren Johannes Plompwegens geldsnoeijerij veroordeeld tot vijftienjarige tuchthuisstrafbrandmerk en geesselinff met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt. Uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten is door den kerke- raad der Hervormde gemeente te Zierikzee, een drietal geformeerd waar- op geplaatst waren DD. .7. D. Stetterogge te Valkenburg C. M. Pleyte te Hillegom, en M. A. G. Forstman th. dr.te Katwijk aan den Rijn! en waaruit met algemeene stemmen beroepen is Ds. .7. D. Stettero'^ge predikant te Valkenburg. Met de Johannakapitein Bergman zijn berigten uit Batavia ontvangen tot den 9 julij waarbij wordt medegedeeld eene levensschets van wijlen den adsistent-resident te Gorontaloden heer .7. N. Fosmaer. Hij heeft ons bekend gemaakt met onderscheidene volkstammen op Ce lebes te Kandari heeft hij eene schoone baai ontdektwelke te zijner eer de Fosmaers-baai is genoemd. Hij heeft ook het eerst verslag ge geven van de zoogenaamde Orang Badjó's of watermenschendie langs de kusten van Celebes op het water leven en zich generen met de vangst van schildpadden, tripang enz. Men ziet een verslag van Zijne bevindingen te gemoet. De Belgische kamer heeft in de zitting van den 9 dezer maand tot haren president benoemd den heer Raihem en vervolgens ook hare vice-presidenten secretarissen en de commissie voor het adres van ant woord verkozen. Onder de menigvuldige ongelukken, ten gevolge van achteloos omgaan met buskruid mag ook het volgende voorval worden gerekend hetwelk onlangs te Richmont heeft plaats gevonden. Twee knapen ver* maakten zich in het voorhuis van eenen geweermaker met het panne- kruid van een pistool te doen ontvlammen; nadat dit eenige malen was herhaald vatte eensklaps eenig kruid dat op de toonbank lagvuur en deelde zich mede aan een vat waarin zich acht-enveertig pond bus! kruid bevond. Gelijk men denken kan was de uitvverking der ont ploffing allergeduchtst; deur en ramen werden naar buiten geslagen, de geheele winkel vernield de zoldering opgebroken en alles wat zich in de kamer daarboven bevond door elkander geworpen, de overstaande huizen zwaar beschadigd en de schok op een verren afstand gevoeld en gehoord. Gelukkiglijk was niemand dan de beide jongens in huis, en van deze werd de een oogenblikkelijk gedood en de andere deerlijk gewond. De Indicateur van Bordeaux van den 7 dezer houdt het volgend berigt „Een kabinets-courier, uit Madrid den 3 vertrokken, heeft de tijding aangebragt, dat de cortes bij eenparigheid van stemmen, de koningin in haar bewind als regentes bevestigd hebben. De generaal Rodil is van zijn post ontzet geworden de generaal Narvaez vervangt hem. Elf hondert man versche troepenonder welke vele arcilleristen van de Engelsche marinezijn te Portugaiette ontscheept en moeten heden te Bilbao zijnvan welke stad de vestingwerken wederom her steld zijn." -^ Er zijn brieven uit Lissabon tot 27 October ontvangen. De on verwachte aankomst op den Taag der drie Engelsche linieschepen Rus. sell, Minden en Pembroke, en van de oorlogsbrik Partridge, benevens die der Fransche linieschepen Jena en Fille de Marseilles en eene gewa pende stoomboot terwijl de Engelsche schout-bij-nacht sir Charles Paget met vier andere linie.'chepen en twee fregatten ter reede was aan gekomen hadden aldaar groote ongerustheid verwekt, die nog ver meerderd was door de geruchtendat don Miguel Modena had verlaten om eene landing in de Algarven te beproevenen dat de zoon van den maarschalk Bourmontna op eene gewapende stoomboot op de kust ge land te zijnzich incognito te Lissabon zou bevonden hebben. Men weet thans met zekerheid, dat de Portugesche gezanten of zaak gelastigden aan de hoven van Londen, Parijs, Koppenhagen, Rome en Brussel geweigerd hebben aan den eisch van het Lissabonsche ministerie te voldo-n, en den eed op de constitutie van 1820 af te leggen, terwijl men niet twijfelt of de zaakgelastigden te Stokholm en Petersburg zul len dit voorbeeld volgen. De redenen tot deze weigering zijn door den gezant te Parijs, hmggT&^ï Carreira in een geschrift ontwikkeld waar. in hij onder anderen zegt dat de toestemming der koningin haar moet zijn afgedwongen dewijl zij anders geene daad zou bevolen hebbendie haar op het verlies der kroon zal te staan komen, noch eene staatsre geling hebben goedgekeurd die het onbeteugeld despotismus eener zoo genaamde volksvergadering toelaat, welke alle overeenkomst met de oude instellingen der monarchie mistterwijl een der artikelen dezer staatsregeling regtstreeks aanleiding tot de herstelling van den overwel diger don Miguel zou kunnen geven. Wanneer men in aanmerking neemt dat, behalve het korps diploma tiek prins Ferdinand, de gemaal der koningin, bijna al de leden van den adel, de patriarch en de overige hooge geestelijkheid, gelijk ook talrijke ambtenaren, den eed hebben geweigerd, dan laat zich uit dit alles opmaken hoe weinig goedkeuring de militaire revolutie van den 9 september onder de aanzienlijkste klassen in Portugal heeft gevonden. De beroemde luchtreiziger Green, door den gunstigen uitslag ziji. ner vroegere togten aangemoedigd, heeft den 7 dezer een nieuw en stoutmoedig waagstuk ondernomen. Hij heeft namelijk willen beproe ven of hij met zijnen grooten luchtboldie, zoo als men weet, mee gaz opgevuld zijnde, eene hoogte van 80 voeten en 157 voeten 'inden omtrek heeft, niet van Londen af, over de Noordzee heen, de kusten van Frankrijk of Nederland zou kunnen bereiken. Hij had dit ooo-merlj geheim gehouden, omdat hij niet, bij het oplateq van den luch'tbol door eene te groote volksmenigte wilde belemmerd worden. Daar hec weder op dien dag te Londen voor deze onderneming allezins gunstig was, begon men des morgens ten 7 uren, in Fauxhall-gardensalwaar de bol bewaard werdmet het vullen daarvanonder het opzigt van den heer Green. Ten één uur namiddag was de boldie uit omstreeks 2000 Eng. ellen zijde is zamengesteld, zoodanig met gaz opgevuld, dat hij naar het oordeel van deskundigenvoor eenen togt van vele uren 'ja zelfs van eenige dagen, geschikt was. In het aan den bol gehechte schuitje werden omstreeks een ton ballast, een groote voorraad levens middelen en vele andere benoodigdheden die tot .<^erief der reizigers of

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1