MIDDELS ÜRGSCHE C O U ]^A-N T. ':4 Zatürdag 5 November 1836. -^ QtbtJcvtctttie, MEÜVVSTiJDINGEN. ^uitdchlaub. De COMMISSIE van Verevening en Amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburgbrengt bij deze ter liennis van de belang- 'nebbenden, dat, ter voldoening aan Zijner Majesteits besluit van den S3 Februarij 1819, La. M. 3, waarbij is gearresteerd geworden een Plan van Verevening van de achterstallige Intressen, op dezer Stads Obligatien verschuldigd op den 25 November aanstaande te twaalf uur, op de Voorzaal van het Raadhuis in het openbaar zal worden over gegaan tot de uitloting van honderd stuks Kansbiljetten van de Stedelijke rentelooze Schuld, te zamen een kapitaal opleverende van Vijftig Dui zend Giddetu Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, -len 13 October 1836. Namens de Commissie voornoemd A, M. BECIUS Secretaris. De Persoon van JOHANNES THOMAS DESSON, vrijwilliger dezer Stad bij het 2de Bataillon der Afdeeling Zeeuwsche Mobiele Schutterij wordt bij deze aangemaand zich onverwijld immers uiterlijk vóór den 16 November aanstaande, ter Stedelijke Secretarie te vervoegen, ten einde eene mededeelingvoor hem van het grootste belangaldaar te vernemen. HAMBURG den 29 october. De buitengewone Noorweegsche Stor thing is den 20 dezer te Christianiadoor den onlangs benoemden Rijks stadhouder, graaf von fVedel-Jarshergin naam des konings geopend. In de bij die gelegenheid gehouden koninklijke aanspraak wordtna herinnering aan de ontbinding der gewone Storthing en aan het koninklijk prerogatief tot bijcenroeping eener buitengewone gezegddat de ont- werpen van wet, welke aan deze vergadering zullen worden voorgelegd, bijzonder belangrijk zijn. FRANKFORT den 30 october. De werkzaamheden der eerst be noemde commissie uit den Zwitserschen landdag schenen tot op de afzending der laatst ontvangene brieven, onder stipte geheimhouding te worden voortgezet. Tot de bewijzen welke treurige gevolgen thans ook in Zwitserland de politieke verdeeldheid na zich sleept, behoort, dat te Weingreis, aan het Bielermeertwee deftige huisvadersdr. Nieschang en de advokaat Ochsenbeinzoo hevig in twist zijn geraaktdat de eerste den laatste in drift eene doodelijke wonde heeft toegebragt. Brieven van de Póolsche grenzen klagen over de oneenigheden die nog steeds in den vrijstaat Krakau voortduren en het verlengd ver blijf van Oostenrijksche troepen aldaar noodzakelgk maken. Te Kauf beuern had den 20 october het ongeluk plaatsdat de clief van de groote katoen-fabrijkde heer Johan Ulrich IVagenseil die eeiiig werk aan de machine wilde verrigten, met zijn jas in het groo te kamrad verward geraakte en er een verschrikkelijken dood vond daar zijn hoofd geheel vermorseld werd. Algemeen is de deelneming over het verlies van een braven medeburger die zich met ijver op het fabrijkwezen toelegde. Hij stierf in zijn 48ste jaar, In de Gazette de Milaan, en andere bladen, leest men eene tij ding, welke veel opziens baart. Doctor Vialeeen geneesheer te Rome <iie naar Ancona is gezonden, om de cholera te onderzoeken heeft hevondendat die ziekte vergezeld gaat van kleine gevleugelde insek- ten. Hij geeft deswegens een uitvoerig verslag aan dr. M^ttheipro fessor in de geneeskunde aan de universiteit te Milaan, Met het bloote oog kan men menigmaal dit vreemd insekt gadeslaan doch om het naauwkeurig te beschouwen heeft men een microscoop noodig. De geneesheer heeft er eene afteekening van gemaaktwelke een buitenge woon gevleugeld iiisekt voorstelthebbende eenige overeenkomst met de klasse der diptères (met twee vleugels)doch men kent noch het geslacht, noch de soort, hetgene doet denken dat het vreemd en onbekend is, even als de ziekte, welke het vergezelt. Gemelde genees heer zal een verslag over dit cholera-insekt in het licht gevenhet welk van groot belang voor de wetenschappen zal zijn. Een Turksch dagblad verzekertdat eene vrouw in Anatolië ns van eene levende dochter bevallen te zijn onmiddellijk daarop nog achttien doode kinderen heeft ter wereld gebragt, sommige van welke de groote eener vrucht van vijf maanden bereikt hadden. PARIJS den 30 october. De laatste berigten uit Spanje worden meer En meer belangrijk. Te Madrid hebben de nieuwe cortes zich op den 21 october ge constitueerd tot president is verkozen de heer Becerraafgevaardigde ^2r provinctJe Caceresen tot vice-president de hesi Gonzalesvan Bsdajoz. In de zitting van den 21 warenvan de over de tweehonderd leden sterke kamer, slechts 81 tegenwoordig. De opening der zitting door de koningin-regentes is op den 24 bepaald. De zakenwaarmede de Cortes zich het eerst zullen hebben bezig te houden, zijn: i. De afschaffing van den raad van regentschap. 2. De uitsluiting van het regt "P den troon van don Carlos en zijner erfgenamen. 3. De benoeming '■'an Maria Christina iXi eenige regentes des rijks, namens hare. dochter. Jlen meent dat het ministerie over deze punten van de meerderheid zou- verzekerd zijn. Het bestuur te Bladrid zocht eene onderhandeling ■"et de bank van St. Ferdinand tot stand te brengen. Dezelve zou de 17 Killioen, de stad Madrid als aandeel in de gedwongen leening opgelegd Voorschietenwaarvoor men acceptaJen zoude uitgeven. Voorts wordt de bijzondere briefwisseling üit Madrid van den 22 gezegddat de 'ijdingen uit de provinciën alleronrustbarendst zijn te Malaga zouden ^6er ernstige onlusten zijn uitgebarsten, en de republiek er zijn gepro clameerd, na den moord gepleegd aan twee leden der junta, die zonder vorm van proces waren gefusilleerd. De regeringloosheid en ontsteltenis ''sdden in zulk eene mate in de stad geheerschtdat de voornaamste kooplieden hunne goederen aan boord der ter reede liggende schepen hadden doen bergen. PARIJS den 31 october. Op den 24 dezer heeft de koningin-regentes van Spanje de cortes-zitting met eene vrij uitvoerige aanspraak geopend. In dit stuk spreekt H.M. van de voortdurende vriendschap en goede verstandhouding met de vreemde mogendheden, die in beide werelddee- len de onvervreemdbare regten barer doorluchtige dochter erkennen, waarbij bijzonder Engeland genoemd wordt Sommige mogendheden had den echter hunne zaakgelastigden bevel gegeven zich te verwijderen, ten gevolge waarvan H. M. ook een dergelijk bevel aan die van haar, bij dezelfde hoven geaccrediteerd had gezonden: desniettemin gaven ook deze mogendheden blijken van vredelievende gevoelens jegens Spanje: alle^i het kabinet der Beide Sicilien had haar reden tot bittere kJagian gejjsf'en. Omtrent de nationale militie wordt gezegd, dat dezelve eene aanmer kelijke uitbreiding had ondergaanvooral nu het Britsche gouvernement wederom in het gebrek van een aantal geweren had voorzien. De toestand der Overzeesche gewesten werd door H, M. niet uit bet oog verloren maar derzelver belangen zoo veel mogelijk behartigd. Het wetboek van koophandel, dat eenige hervormingen behoefde, zou weldra worden herzien en bij de cortes worden overgelegd; het burgerlijk wetboek was reeds voltooidterwijl dat van strafregt en cri minele procedure ter gelegener tijd aan de cortes zouden worden inge zonden. De toestand der financiën zou worden blootgelegd. Al de intressen van de Spaansche schuld waren tot op dit oogenblik betaald, behoudens eene enkele uizondering, ten aanzien van het halfjaar renten, der buj- tenlandsche schuld. H. M. vertrouwde dat het gouvernement de be zwaren desaangaande zou overwinnen. Voorts wordt gesproken van het aan de natie gevergde voorschot v?n 200 miWioen realen, welks onvermijdelijkheid zij hoopt dat door de cortes zal worden erkend. Onderscheidene hervormingen en bezuinigingen in het bestuur w«ren tot stand gebragt. Eene ligting van 50,000 man en de mobielverklaring der nationale militie waren maatregelen geschikt om het leger te versterken en vre de en orde in den staat te doen herstellen. Intusschen had het leger bij voortduring de doorslaandste bewijzen gegeven van deszelfs belangloosheid en vasten wil om .de zaak der vrij heid en van den troon harer doorluchtige dochter te verdedigen. Door geestdrift bezield heeft het zich met de verklaring der provinciën ten voordeele der constitutie, vereenigd doch het heeft het hoofddoel van zijn bestaan de vervolging en uitdelging dei opstandelingen geen oogen blik uit het oog verloren. .■jópY i^sb w.HOHiisahiv; H. M. eindigde aldus: -™' •:.•;-' -'-/r', Gij zult tevens overgaan tot de herziening der constitutie, en gij zult met eene even bekwame als vaste handde grondslagen leggen va<» de nieuwe maatschappelijke organisatie. Tot het volbrengen van die edeic en grootsche taak zijt gij hoofdzakelijk bijeengeroepen. Als koningin, stel ik ten opzigte van een zoo verheven onderwerp niets voor,, ik geef te dien opzigte volstrekt geen raadals moeder vraag ik niets. Het is niet mogelijk zich te verbeelden dat Spaansche edelmoedigheid duld? dat de voorregten van den constitutionelen troon in het minst worden te kort gedaan, gedurende de minderjarigheid van eene koningin die als eene onschuldige wees geroepen is om dien te beklimmen. Zij zal zjen dat gij door die vier-en-twintig jaren van strijd van ongeluk en van wisselvalligheden onderwezenvan de lessen van uwe eigen ondervin ding en van die der afwisselende voorbeelden zult weten gebruik te maken. Tot de hoogte van uwe eervolle zending verhevenzult gij 9 boven allen partijgeest, bovenalle stelsels van uitsluiting weteq te ver heffen. De natie en de beschaafde wereld verwachten uit uwe handen eene grondwetdie de wetgevende magt in staat stelt om zonder over haasting en onpartijdig te overwegen en te beslissen, eene grondwet die het gouvernement ondersteunt en de magt geeft die het noodig heeft zonder immer onderdrukking te doen plaats hebben; in één woordeen? grondwet, die het beheer der justitie op eene volstrekte onafhankelijk* heid grondtde onschuld niet doet vreezennoch de misdaad onge straft blijven. Zoodanig waren ongetwijfeld dp inzigten uwer wijsheid en voorzigtigheid en zoo doende zal de Spaansche constitutie door u ge wijzigd en herzienbuitenslands meer eerbied en goedkeuring en zoo mogelijk binnenslands meer gehechtheid en een duurzamer bestaan vinden." Volgens de bijzondere berigten uit Madrid van den 24, was de ko ningin bij het uitspreken der rede zeer aangedaan geweest, zager bleek uit en beefde de vorstin bij het aanvangen van het descours, 't welk door haar met eene naauwelijks hoorbare stem uitgesproken werd. Na het uitspreken gingen er eenige vivats van de tribunes opde leden van het korps-diplomatiekdie te Madrid zijn, waren bij de zitting tegen woordig. De bijzondere Parijsche briefwisseling behelst het volgende over de Spaansche zaken De openbare aandacht kan niet lang van Spanje afgewend blijven. De gewigtige tijdingen, dagelijks uit dat ongelukkig land komende, doen er gedurig op terug komen. De depêches van Baijonne zoowel als de regtstreeksche brieven, maken van de noodlottigste gebeurtenissen voor de zaak der koningin gewag. Zoo berigt ons heden morgen de Monï- teurdat de vallei van Aran door de Carlisten bezet isdat de eerste storm op de stad Bilbao tegen den 27 was bepaald en dat reeds de for ten Begona en St. Augustin ingenomen zijn. Dezen morgen is hier een Carlistisch officier aangekomen, die voor weinige dagen het hoofdkwartier van don Carlos verlaten heeft. De bijzonderheden, die hij over de hulpbronnen van don Carlos mededeelt, kan men wel niet ten volle vertrouwenechter zijn de daadzaken door hem vermeld vrij belangrijk. Het schijnt dat don Carlos tegenwoordig over een aanzienlijk leger beschikten dat zijne finantien ten gevolge der expeditien zijner guerillas, in goeden staat zijn. Het leger der konin gin Maria Christina daarentegen is geheel ontzenuwden heeft geen vertrouwen in deszelfs chefszijnde de meeste officieren van het hof

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1