MIDDELS ÜRGSCHE C O K: A'"is;jr. l32. 3 November 1830, MKi!W8'rrjnf>;Gi-:N. Jfvaukrijk. llebetrlanbcn. DOXDERDAG FRANKFORT den :8 octoicr. Men meldt van de Poolsclie gren zen onder dagteekeiiing van den 17 dezer: De Russische troepen die bijeengecrokken warenom door den keiler in oogenscliouw genomen te worden zijn naar hunne kantonae- menten teruggekeerd. In het aanstaande voorjaar zal eene algemeej^e inspectie yan het leger in Polen plaats hebbenwaarvoor de keizer naar Warschau zal komen. Het is jammer, dat de keizer door het hein overgekomen ongeluk belet is geworden om Warschau te bez.oekeii gien weetdat hij voornemens was, ditmaal aan de stad zijne tevre denheid te betuigen en haar eenige gunsten te verleenen. Men had zich daarom te Warschau zeer op zijne komst verheugd. Om den han del en de nijverheid in Polen zoowel als in Rusland te bevoideren, is er eene commissie benoemd tot herziening van het tarief; men hoopt dat daardoor de mogelijkheid geboren zal worden, om zich met Pruis- sen over een handelsverdrag te verstaan." Onder den titel van de wending der Fransche staatkundekomen er inde Gazette L';//rcw//e .V/ya^sia«r^ de volgende opmerkingen voor De verderfelijke oorsprong der jongste gebeurtenissen in Spanje is ie "zoeken in het testament van Ferdinand, waardoor de Salische wet is af-eschaft. Wij gelooven ons niet te bedriegen als wij verzekeren da't dit te'^tament voornamelijk het werk der geslepene staatkunde van worden bijgelegd. ,j die don Carlos op Spanje's troon niet wilde zien den met eene verklaring, in den geest gesteld, dat Zwitserland over- Ten «'cvolge van dezen ramp heeft ee\ie menigte menscheiimen weet no? niet juist hoeveel, het leven verloren; langs de Zuidkust van Afrika zijn reeds niet minder dan 19 lijken van vrouwen en kinderen en 32 varf mïns en jongens aangespoeld, benevens nog vele gedeelten van menscheüike overblijfselen als ook wrakhout en suikervaten. De opge- visclue voorwerpen deden zien, dat onder deze ongelukkigen zich vele ne.sonen hebben bevonden, dieuit Oost-Indie naar Engeland terugkeer den alsmede verscheidene uitgediende militairen. [11 eene, niet ver van het dorp BÏackrock in Lancushire gelegen, steenkolenmijn, heeft dezer dagen wederom een groot ongeluk plaats gehad. Ten gevolge van het met brandend piktouw (in plaats van eene veiligheidslamp) te diep doordringen in eenen mijngang, vatte de altijd uit steenkolen-lagen zich ontwikkelende gazstof plotseling, met eenen vcrvaarUikcn slag, vlam,, waardoor van de 20 personen, die zich in de mijn bevonden, 18 zoo deerlijk werden gebrand, dat reeds 11 zijn overleden en de oveiige in bijkans hopeloozen toestand verkeeren. PARIJS den 29 nctober. Men ziet alhier met ongeduld het rapport der commissie van den Zwitserschen landdag in de zaak van Conseil te gemoet. In de wel onderrigte kringen onzer hoofdstad is thans het ge voelen algemeen, dat de geschillen tusschen Frankrijk en Zwitserland, nu de hoofdkwestien door de toetreding van Waadt zoovee! meer ver eenvoudigd zijn, gemakkelijk en op een' bevredigenden voet zullen De heer Molé zoude zich nu reeds te vreden hou- Loiiis Phi-ippe IS, uit vrees dat Spanje het generale hoofdkwartier der Fransche zuu worden. Meer van nabij deze beschouwingswijze des geschils ga deslaandelost zich het raadsel der tegenwoordige staatsgesteldheid op, daar Louis P'nlippe er toe gebragt is de zegepraal aan don Carlos te Wenschen, om nog grooter gevaren te vermijden, dan welke hij vroeger vreesde (-RoyaÜsten zijn minder gevaarlijk dan Republikeinen al zijn de eerste Absolutisten en Bourbons gezinden omdat de laatstcn Radi calen en Anarchisten zijn.) 13ij gevolg kan men de staatkunde van Louis Philippe beschouwen als een schipbreukeling. Deze staatkunde voldeed in Spanje noch aan de voorstanders van het oude noch aan die van het nieuwe. Zonderling was dan ook langen tijd de toestand en staatkunde van eenen burger-koning door Lafayette gehuldigd die de onvereenigbaarste partijen van binnen bevredigen naar buiten ontzag inboezemen, en te gelijk met vorsten en volken vriendschap houden moest. De partij van Christina moest in dien stand van zaken be schermd worden. Doch het was te voorzien dat deze vallen zou. Dit midden door kunst zamengesteld was als een luchtbol tusschen de win den en golven. Nu staan de uitersten tegen over elkander, Carlisten en Exal'tados. Frankriik's gewijzigde staatkunde door het belang van Lotiif Phil ppe die geen naamkoming wil zijn, door het belang van alle burgers die iets te verliezen hebben en de krachtvolle opinie der tegenwoordige ministers gesterktheeft belang bij de nederlaag der Exaltados. Erkent het dan don Carlos dan' is het wankelend verbond met Engeland verbroken en dan is de oorlog tusschen die landen even mogelijk als bij de zegeviering der anti-Carlisten omdat Engeland zich niet bekommertja het bevordert, dat de revolutie over de Pyrenëen trekt. Want zegeviert don Carlos, en maakt Spanje ééne zaak met Portugal, dan is Engeland's invloed alleen gesterkt door een gouver nement waarbij het haat tegen Spanje heeft opgewektgefnuikten dan wreekt zich Engeland voor de schade zijner handelsbelangen op beiden, hetwelk Frankrijk niet onverschillig kan aanzien. Men vreest alzoo meer en meer dat Engeland het treurspel van het eind dor vorige eeuw zal spelen, en zich den algemeenen vijand van Europa's vorsten zal betoonen, na derzelver ondei-danen door schijn bedrogen omgekocht en ontrouw gemaakt te hebben. Hoogst naijve- ri;,' is" het op Rusland. Het heeft tegen dezen reus reeds lang door FrniisGhe trompetten alarm laten blazen. Maar Rusland heeft zich doof "ehouden en terwijl men te Konstantinope! waakte, is het tot Enge land's schatkamer genaderd en dreigt Indie. riet groote zeekasteel ziet alzoo een bergslot ontstaandoor rot sen owevcn, waartegen de strijd moeijelijk zal vallen. Ruslands plan nen te °and verijdelen die der Engelschen ter zee. Frankrijk ziet hier- door het evenwigt bewaren doch is echter nooit geheel vrij van het denkbeeld der overmagt, hetwelk eenmaal bijna verwezenlijkt nog-een ideaal dier ügtzinnige natie is." LONDEN den 30 octoher. Onder de ta'ri.ike maaltijden, welke de zer dagen door de kiezers der conservative partij aan de volksvertegen woordigers van onderscheidene plaatsen gegeven wordenheeft die wel- ke deze week te Leeds, ter eere van sir .7. Beckett,, die onder het vo rig ministerie een hoog regterlijk ambt bekleedde, is aangerigt, de aan dacht inzonderheid tot zich ^ietrokken, ..zoo uit hoofde van het groot amtal der deelnemers, daar hij, tijdens zijne verkiezing, eene meerder-' hcid van bijna twee duizend stemmen gehad heeft, als van de krachtige taaldoor hemzelven en verscheidene zijner vrienden geuit. Aan het slot der redevoering, bij die gelegenheid door dat parlementslid gehou den verklaarde hij stellig overtuigd te wezen dat het tegenwoordig kabinet weldra zou ontbonden worden, en dat aan de behoudende partij onder een ministerie, met sir R. Peel aan het hoofd, het bewind der zaken weder zou worden toevertrouwd. Bij een der jongste stormen is bij Tarbij een fraai koopvaardij- schip vergaan, Duke"oi 5iarlborough genaamd, hetwelk met 8 stukken koper kanon was gewapend en met eene lading oorlogs-behoeften ter waarde van 30,000 p. sterl. naar zee zoude gaan men weet niet juist waarheen, naardien de kapitein verzegelde, orders had. Ongelukkiglijk was niets tegen verlies gewaarborgd en het bedroevendst van alles is dat van de equipagie sterk 12 man, slechts één is gered. Men heeft in Engeland berigt ontvangen van eene der vreesselijk- ste ongelukken welke op zes immer hebben plaats gehad. Het schip Doncaster zeilde den 28 junij van IMauritius naar Londen, doch op de hoogte van de kaap de Goede Hoop gekomenstiet het in den. nacht van,den 17 julij op het rif Aguliias en werd in weinig tijds veibrijzeld. Carlisten eenkomstig deszelfs aloude vriendschapsbetrekkingen tot Frankrijk, eenen vijandelijken uitslag-, welken men aan deszelfs staatkundige handelingen ten aanzien zijner betrekkingen met Frankrijk geven wilde van de hand wees en voor logenachtig verklaarde. De hertog van ."Nemours is den 27 van Toulon naar Algiers onder zeil gegaan. De expeditionnaire afdeeling van 12,000 man tegen Con- stantinc zou zich in de eerste dagen van november in beweging stellen. Het heet thansdat nu de maarschalk Clausel niet al de troepen die hij verlangde heeft verkregenmen zich vergenoegen zal met te Constan- tine na de inname, eenen nieuwen bey te benoemen, zonder de plaati bezet te houden. De heer de Peyronuct heeft den 21 het kasteel van Ham verlaten en zich van zijne echtgenoot vergezeld naar Montferrand begeven. De bonders van Spaansche schuldbrieven te Parijs hebben zich, den 27 October, ten getale van 3 tot 400, in het gebouw der beurs vereenigd, ten einde maatregelen te nemen tegen het besluit van het Madridsche bestuurom het laatst verschenen halfjaar van de renten dier schuldbrieven in flapier op Cuba te betalen. Volgens de bijzondere berigten door onze ministeriele bladen den uit Madrid tot den 22 medegedeeld, zou Gomez reeds te Ttuxillo zijn binnengerukt, en zou deszelfs voornemen thans wezen om te be proeven zich in het Noordwestelijk gedeelte van Spanje met de bende van Pablo Sanz dié thans dé provincie Leon doortrekt, te vereenigen. Deze vereeniging zou hot Noorderleger nog meerdere bezwaren op d«n hals halendaar hetzefve thans reeds niets kon uitrigten om de belege ring van Bilbao, door Eguya en Fillarealaf te wenden. 's GRAVENHAGE den 29 october. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren avond uit het hoofdkwartier alhier teruggekomen. Dezer dagen zijn door den Koning, met primo januarij 1837, eeni ge tot dusver vastgestelde bepalingen ten aanzien van sommige verorde ningen bij het hooger onderwijs gewijzigd, vooreerst, met betrekking tot de inrigting der akademische jaarboeken, welke van 1837 tot 1838, en vervolgens, te zamen vereenigd in eenen bundel in kwarto, zullen wor den gedrukt ter 's lands-drukkerij ten tweededat het getal beurzen wordt teruggebragt op vijftig, van welke twintig zullen verblijven aan de hoogeschool te Leydenen vijftien aan elk der hoogescholen te Utrecht en te Groningen; ten derde, dat de jaarlijksche uitschrijving der prijsvragen voortaan zal geschieden door ééne hoogeschoolbij opvol gende beurten, en wel door de faculteit der wis- en natuurkundige we tenschappen twee prijsvragen, door die van bespiegelende wijsbegeerte en letteren insgelijks twee, en elk der overige faculteiten slechts ééne; geen student zal naar den prijs mogen dingen dan die bij het uitschrij ven der vraag het derde studiejaar is ingetreden en ingeval van loting bij gelijke waarde van twee prijsverhandelingen, zal de verliezende eene zilveren medaille bekomen, op welke zal worden vermeld dat de prijs verdeeld is, terwijl de verdediging der bekroonde verhandelingen zal moeten geschreden met op2n deuren-en een geheel uur moeten plaats hebben, én overigens dat zij niet meer op 's Rijks kosten zullen wor den gedrukt, maar het eigendom blijven van den schrijver; ten vierde, dat de lessen in de faculteit der godgeleerdheid bij art. 2 en 4 van het besluit van 15 november 1820, no. 29, aangewezen, door de studenten in de-theologie nie't rticer gratis zullen kunnen worden bijgewoondv-fmet uitzondering echter van dezulken die reeds in die faculteit de lessen bij wonen, mitsgaders zij die bij de tegenwoordig geopende cursus als stu denten zijn ingeschreven ten vijfde dat met het tijdstip hiervoren ver meld onverminderd het thans verschuldigde, voor inschrijving en re censie, ais student, in handen van den secretaris van hot coilegie van curatoren der hoogeschoolbij welke de inschrijving moet geschieden voor regt daarvan telken reize zal moeten worden vokitian 10en voorts dat de onkosten der graden met de helft worden verhoogd. De studenten met eene Rijks-beurs begiftigd zullen echter van deze laatste verhooging zijn vrijgesteld, en desgelijks die welke voor de dagteeks- ning van het genomen besluit aan eene der hoogescholen of aan de athenïca reeds hunne studiën hebben aangevangen. MIDDELBURG den 2 november. In het Parijsch dagblad la Paix vindt men eene beoordeeling der tentoonstelling van schilderijen die ce Brussel heeft plaats gehad. In dit artikel wordt de grootste lof gege ven aan een schilderij van onzen verdienstelijken kunstschilder B. C. Kifl'koekvoorstellende eeti landschap in den zomer, na een regen. Hij wordt hier geroemd als den eersten landschapschilder van Holland, die, naar het gevoel van den kenner, in dit stuk al wat in Frankrijk den naam

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1