C O U R^N T. MÏDBELSÜIIGSCHE N°. i3o. Zatürdag 29 October 1836. "^cii'g-<öcrcgl0!ï^f PROVINCIE ZEELAND. -SGRAVENHAGE. NIEÜWSTrDïNGEN. Jfviitiferijk. üicbcrlaubcn. 1 TK IN DE BEVELSCHRIFT. Wij Mr. CORNELIS FELIX van MAANEN, Minister van Justine, als door Zijne Jiajesteit bij voortduring belast met de waarneming der fir-ctien van Eersten President van liet Hoog-Geregtshof te "s Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee land voor het vierde vierendeel jaars van den jare 1836, zullen gco- pend'worden te Middelburg, op Maandag den laden December eerstko- Hicnde, des morgens ten tien uren, op den voet bepaald bij de arti- 1-elen 16, 17 en 18 der Publicatie van den 11 December 1813. Benoemen om dezelve te presideren den Heer Mr. Guitlclmus Theodoor Bai'mkauer, Raad in bovengemeld Hoog-Geregtshof; En "-elasten dat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Generaal zal wonlen bekend gemaakt en afgekondigd. Aldi'S "cdaan te 's Gravenhage den 17 October 1836. V A N M A A N E N. Van wege den Heer Eersten Presidait De Eerste Griffier van het Hoog-Geregtshof, J. H. S P E I R M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG verwktigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat tü"t de Publieke Aanbesteding van het Verlichten der Straten Kaaijcn en Pinnen van dezelve Stad zal worden overgegaan ten Stadhuize op Maandag den 7 November aanstaande, des namiddags ten één uur, en ivel voor drie achtereenvolgende jaren op de bij den Raad dezer Stad gearresteerde Conditien, welke van heden af dagelijks, (Zon- en Feest dagen uitgezonderd) van des morgens tien tot des middags ten twaalf urenop de Secretarie ter lezing zijn nedergelegd. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 13 October 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, Vt. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS, De Directie der NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN VEE-VERZEKERING noodigt bij deze de Houders van Aandeelen in die Maatschappij uft, tot de bijwoning eener algemeene Vergadering, welke krachtens Art. 25 der Statuten zal plaats hebben op Dingsdag den 8 November aanstaande, des middags ten iwae/lfmi^n in het Schut tershof St. Scbastiann binnen deze Stad. Middelburg, den 28 October 183Ó. Namens de Directie, F. VAW SORGE, Directeur. BERLIJN den 21 octoher. Morgen zal de plegtige huwelijksviering plaats hebben tusschen H. K. U. prinses Elizabeth van Pritissen doch ter van prins IVillem broeder des konings en Z: H. prins Karel van Hessen tweeden zoon van den groothertogwelke vorst gisteren tot dat einde alhier is aangekomen. De bevolking der tien grootste steden van het Pruissische rijk be liep op het einde van 1835: Berlijn, 266,022; Breslau, 91,591; Keu len met Deutz, 72,530; Koningsberg, S^^oJT-, Danzig met de voorste den, 61,299; Elberfeld met Barmen, 52,682; Maagdeburg zonder TS'eustadt en Sudenburg, 47,299; Aken, 39,518; Posen, 35,627, en S:ettin, 33,583 zielen. FRANKFORT den 23 October. Den 19 dezer is de uitspraak der vriversiteit van Tubingen in de zaak van onze staatkundige gevangenen bekend geworden. Tien zijn tot levenslange tuchthuisstraf verwezen éJsi voor den tijd van 15 één voor 12, één voor 6 jaren, en één voor 6 maanden. Twee studenten, Obermüller en Fretschner zijn vrijge- sprolcen. Hetzelfde is ook een burger uit deze stad te beurt vevallen welke niettemin even als de beide anderen drie jaren gevangen heeft gezeten. Vermits de lokalen in welke de aangeklaagden zijn opgeslo ten, veel ongemak opleveren, zal het vervoer naar Mentz voor de «leesten als eene weldaad moeten worden aangemerkt. Velen voeden lioop, dat de bondsvergadering zich ten aanzien van de meeste veroor deelden zeer genadig zal bctoonen. Onder de bovengemelde vcröordecldeii bevindt zich de student Mathia die, in den ouderdom van 20 jaren tot eenen altijddurenden kerker ver wezen isen wiens lot nog al eenige belangstelling verwektuit hoofde zijner meer dan gewone begnafdhcden. Naar men wil, zullen de ver oordeelden appel doen aanteekenen doch inmiddels den wensch te ken nen geven om naar Noord-Amerika te worden verbannen. Bij don tra gen gang der regtspleging hier te lande kan er echter nog een geruime tijd verloopcnalvorens men tot eenig besluit in deze aangelegenheid kan geraken. Over Zwitserland heeft men uit Florence tijding, dat te Palermo ewe omwenteling uitgebarsten en de prins van Capua tot koning uitge roepen zou zijn. Dit gerucht heeft zich echter niet bevestigd, Volgens de laatste berigten van de Zwitsersche grenzen werd de afsluiting van de Fransche zijde wel op eenige punten streng gehand- iiaafd, doch had die op andere na verloop van twee dagen reeds weder opgehoudenzoodat zelfs een groot aantal Zwitsers de jaarmarkt te Maiche hadden bijgewoond, /ouder door de Fransche politie daarin ver- iiinderd te worden. Men is niet vreemd van het denkbeeld dat er gewigtige diploma tieke onderhandelingen tusschen de hoven van Berlijn en Petersburg plaats liadden, en dat beide het volkomen eens waren omtrent het plan dat ten opzigte van Spanje gevolgd moet worden maar alleen nog over de ge- schikste middelen ter uitvoering daarvan raadplegen. Uiï Oldenburg wordt dato 19 October geschreven: „Een in onzon omtrek voor de vuist ontworpen oorlog verlustigt in dit oogenblik stad en land. De Engelsche luitenant-kolonel Bentinckdie den uitslag van het tegen zijnen neef, den rijksgraaf i?«;//«f;taangevangen regtsgeding over bet bezit der-heerlijkheid Varel en Kniphausen niet schijnt te kun nen afwachten heeft de laatstgenoemde plaats voor eenige dagen gewa penderhand pogen te overrompelen en in bezit te nemenen wel mee behulp van eenen hoop hier en daar zanien geraaiti volk van ongeveer 50 man. Deze poging is intusschen niet alleen geheel mislukt maar had ook bijna aan den luitenant-kolonel het leven gekost, indien de door hem vijandig behandelde overheden hem niet zelf beschermd had den. Het is te hopen dat de Oldenburgsche regering aan verdere der gelijke aanslagen een spoedig einde zal maken," FARiyS den 23 October. Vor$i Leopolddie eergisteren deze stad ver laten zou hebben, vertrekt eerst aanstaanden dingsdag, Hi.i is bijna den geheolen dag door w\<i.i Lodewijk-Fil'.ps in conferentie. Ook is de Neder- landsche zaakgelastigde op het kasteel geroepen en heeft met den ko ning der Fransclren een langdurig gesprek gehad. Sedert den naciit tusschen 11. maandag en dingsdag, is men op he: kasteel der Tuillcrien in voortdurende onger-usthcid. In den gemelden nacht zijn, door de bedienden, de policie en linie-troepen, alle gangen, kelders en andere ondcraardsche gewelven van het kasteel onderzocht; men zeide dat zich vijanden der orde gemengd hadden onder het werk volk dat nog aan de versiering der groote vertrekken arbeidt. Met eeni ge bevreemding heeft men opgemerkt, dat de nationale gardes, die de wachten op het kasteel bezetten aan geene dier nasporingen deel gehad hebben. Ook in de stad wordt onder de policie-agenten en de stads- serjanten eene meer dan gewone drukte opgemerkt. Zoo men verzekert worden verscheidene vereenigingcn van republiekeineii bijzonder in het oog gebondenen de agenten hebben zich zelfs in den geiieelen omtrek van Parijs verspreid. Het gerucht loopt hier van eene bijeenkomst welke in de maand december aanstaande de keizers van Rusland en Oostenrijk en de koning van Pruissen in de eene of andere Silezische stad zouden houden, om een bepaald besluit te nemen omtrent de zaken van België en Spanje. De toestand van het laatste land vooral had de aandacht getrokken, en zou er, als nog het eenige redmiddel, weder aan de erkenning van don Carloi worden gedacht. PARIJS den 24 october. Men heeft heden het gerucht van den dood van den heer deTalleyrand verspreid; hetzelve is echter reeds zoo dik wijls in omloop gebragt, dat men het voor 't minst in twijfel trekt, Door de policie zijn dezer dagen een aantal belangrijke arrestatien in de hoofdstad gedaanen zij zou op het spoor gekomen zijn van eene uit.'i-ebreide bende dieven wier takken in onderscheidene departementen verspreid waren. Uit Toulon schrijft men vanden 18, dat de generaal de Rignydie de kavallerie op den togt tegen Constantine kommanderen moet, aldaar aangekomen is en met een aantal andere officieren op de stoomboot Cer berus naar Algiers zal oversteken. Tot heden waren voor gezegden togt bestemd de 23, 24, 59 en 63ste regeraenten infanterie van linie en het 17de rcement ligte troepen, te zaraen omtrent 10,000 man uitmaken de met de artillerie en de hulptroepen van Jussuf-hey zouden omtrent 12,000 man deel aan den togt nemen. Men had te Toulon order ge- krcen tot het afzenden der noodige ammunitie. De driedekker Monte- bello was öp de hoogte der Hyeres-eilanden ter oefening gaan kruissen. Men heeft berigten uit 13ona ontvangen, tot den 11 dezer. De zelve geven verslag van het gebeurde in het kamp aldaarsedert de aan komst te Bona van den generaal Trezel. Onderscheidene schermutselin gen hadden er van tijd tot tijd plaatstusschen de troepen in het kamp en de vijandelijke Arabische stamiuen in den omtrek. Er kwamen meer en meer troepen voor de expeditie tegen Constantine aan. Uit Madrid heeft men thans ook de dagbladen van den 15 en 16 ontvangen doch zij behelzen niets meer dan hetgeen men reeds door de bijzondere briefwisseling wist. Altijd blijft het nog onzeker in hoever Go:nez Aoor Alaix geslagen is, en hoe men het voorstel vanden eersten moet opvattenof hetzelve al of niet als eene soort van onderwerping te beschouwen is, MIDDELBURG den 28 october. Eergisteren isdoor eene vereenig- de commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaalaan Z, M. den Koning, het adres in antwoord op hoogstdeszelfs aanspraak, tot opening der tegenwoordige zittingaangeboden waarvan het slot dus luidt Uwer Majesteits verwachting, welke op onze medewerking staat maakt, zal niet falen. Ook wij gevoelen de dure verpligtingen om het goede door de Voorzienigheid aan ons geschonken, dankbaar, on der opzien tot den Almagtige, aan te'wenden tot bevestiging en besten diging van Neêrlands welvaart en geluk. Daartoe willen wij alle krach ten inspannendaartoe met gemeenschappelijk vertrouwen en overleg werkzaam zijn daartoe ons het heil des dierbaren Vaderlands voorstel len als het'eenig doel van alle onze handelingen," Door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde ge meente te Amsterdam isden 25 dezer uit de beide bekende drietal len het volgende drietal uitgebragt: DD. .7, Tickler, te Zierikzee .7. Spijker, te Dordrecht, en .7. Overman, te Schiedam, en daaruit beioepen Ds. H. J. Spijker. Aan de waakzaamheid der policiete Amsterdamis het op nieuw gelukt eene vrouw, welke verminkte muntspecien in omloop bragt alsmede den vermoedelijken dader der verminking van die voorwerpen te arresteren. Den 25 dezer is op 's Rijks werf, te Rotterdammet goed gevolg van stapel getoopen Zr. Ms. stoomschip PuoE^Mx. In Engeland heeft men thans berigten ontvangen nopens de on derneming om den Euphraat met stoombooten te bevaren en daardoor eenen nieuwen weg naar Oost-Indie te openen. Daaruit blijkt, dat die onderneming volkoiuen gelukt is. Den 20 october heeft de Britsche re- i-ering brieven van kolonel C'^esiie\ die aan het hoofd dezer onderne-

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1