ÏDDELBÜRGSC C o U KA ii5. Zaturdag 24 Septejibkr 1836. xMEüWST!l])3N(iEA\ Jxrtiïfevijfe. -f^^FTT'; Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren, dat door lien zal worden gevaceerd op IVoemdag den 28 Septeirrber 1836, dos middags van twaaif wi één niir, aan het lokaal lier gemelde Akademietot de aainicming van leerlingen zoo voor het leekenen als voor de Bouwkunde; alsmede op Donderdag den 29 Septem ber 1836, des Avonds ten zes uren, voor de oefenaren die naar het levend model verlangen te komen teekenen. PARIJS den 19 scpteiuber. Onze dagbladen spreken van een onrwor- poii huwelijk tiisschen den hertog van Orleans en eene der beide doch ters van den vorst Hohenzollern-Sigmaringen., Die vorst is gehuwd met eene broeders dochter van den voormaligen koning van Napels, Joachim Mnrat. Men brengt met dit ontwerp de komst van de weduwe van laatstgenoemden vorst naar Parijs in verband. Het Journal du Commerce laat zich vrij hevig tegen dit ontworpene huwelijk uit; meenendc dit blad, dat eene vorstin van Hohenzo/lern-Sigmaringen te laag in rang is vooreenen zoon des konings der Franseben, en dat het gcheele ont werp voortspruit uit het hoofd dergenen, die de Bucnapartisten voorde tegenvvoordige orde van zaken willen winnen. Men wil dat er dezer dagen bij het bestuur eene vrij ernstige nota van het Engelsch kabinet is ingekomen waarbij men zich over de staat kunde van het Fransch gouvernement ten aanzien van Spanje beklaagt en op ecnen beslissenden toon vraagtof hetzelve al dan niet voorne mens is zich naar de bepalingen van het viervoudig traktaat te gedragen. Men voegt er bij, dat het antwoord op die nota hoofdzakelijk inhield, dat men steeds op denzelfden vriendschappelijken voet met het Engelsch bestuur vvenscht te blijven, en ook het viervoudig verbond wil naleven door aan de Carlisten zoo veel mogelijk onderstand af te snijdenen de wervingen voor de dienst der koningin-regentes te begunstigendoch dat men daarentegen niet kan besluiten in de Spaansche aangelegenheden on middellijk tusschen beide te komen, om niet den schijn te hebben van \ietgeeii ihans in Spanje voorvalt goed te keuren. Een jong mensch die eergisteren den toren van de Notre-Dame- lerk beklommen had heeft aan den bovensten omgang een touw vasgc- iDaakt, en na zijn hoofd door eene losse lus gestoken te hebben, welke hij in het koord had gelegdmaakte hij eene beweging alsof hij zich op de voorplaats der kerk wilde neder storten De ongelukkige was aanstonds gewurgd en nog lang daarna heeft men hem boven de kleine zuilenrij van den hoofdingang kunnen zien hangen. Ter gelegenheid dat eenige metselaars-gezellen te Nantes den 17 dezer, wegens verbjdene zamenspanningtot eenige dagen gevangenis straf v.'erden verwezen is de bevolking aldaar op de been gekomen en om genoemde werklieden in vrijheid te stellen met de bezetting en (ie nationale garde slaags geraakt. Van beide zijden zijn er eenige ge kwetsten gevallen de rustverstoorders hebben getracht zich achter eene barricade te verschansendoch men heeft die ter neder geworpen en do menigte eindelijk uiteen gedreven. Te Compiegne zijn eenige personen in hechtenis genomen die zoo men zegt verdacht worden gehouden van eenen aanslag tegen het loven des konings, wanneer Z, iVI. zich naar het kamp zal begeven, in ucu zin te h'ibbcn. Uit Lyon wcrdt den 16 september het volgende geschreven: „Dezen nacht, om half drie uren was de menigte, welke zich rond- um den piit, waarin Diifavel zich bevond, verzameld had, getuige van het allcrberangrijkste tooneel. De genie had eindelijk de tallooze zwarighedenwelke de zandgrond opleverdedie haar van Dufavel scheiddeoverwonnenen was tot de plankenwaar achter hij zat genaderd. Deze waren ook gedeeltelijk doorgezaagd, toen de gevan gene er eensklaps eene laatste doorbreektdoor de opening heendringt en zich om den hals van eenen sapeur vastklemt. Spoedig trekt men !iem uit den gang doch in weerwil van zijne dringende bede om langs liet puttoiiw naar boven te mogen klauteren, wacht men tot dat een der aanwezige geneesheeren naar beneden gekomen zij en zich van den goeden toestand van Dufavel verzekerd hebbe. Eindelijk wordt hij op eenen aan een touw vastgemaakten armstoel gezetbehoorlijk gedekt en toen naar boven getrokken. Zoodra hij op de oppervlakte verschijnt verkondigt het herhaald geroep van: leve de genie! de ongeduldig ver wachte verlossing van den ongelukkige. De heer Chinai bragtvan wege den gemeenteraad, dankbetuigingen en gelukwenschen aan de hee- reu officieren van de genie toe. Dufavel werd door zijne verlossers zelve, te midden van flambouwen, in zegepraal weggebragten is tbns bij den heer Raflaiid, een der buren, in huis, die uitstekende wrg voor hem draagt. Hij is weldoch gevoelt zich wat afgemat gekwetst of gekneusd is hij niet, en er is alle hoop, dat zijne gezond- lieid door dit voorval niet zal lijden. Zoo werd dan die man na veer- (M dfigen in doodsangst doorgebragt te hebbengered." Uit Toulon schrijft men van den 13, dat de generaal Trezel al daar was aangekomen en zich weder naar Algiers stond te begeven niettegenstaande hij aldaar voor eenige maanden eene nederlaag geleden lieeft. Te Toulon werden bij voortduring toebereidselen gemaakt om Fransche troepen naar de Afrikaausche kust over te voeren. Uit Algiers wordt gemelddat in de laatste zes maanden veel ■nenschen uit Europa zijn overgekomendie zich aldaar nederzetten. iJit Zuid-Frankrijk komen er veel. De inboorlingen van dat gedeelte ''m rijks kunnen het Algerijnsche klimaat ook goed verdragen. Buiten dien komen er vele Malthezers, Majorkanen, alsmede eenige Spaansche Mstbewoners en Portugezen uit de Alagarven naar Algiers over. Bij zonder ijverig en volhardend zijnde Duitschc landlieden, als zij maar eenig vermogen medebrengen om de slechte jaargetijden inzonderheid de koortsen, welke de menschen uit de noordelijker streken zoo zeer 'Mdoente kunnen doorstaan. Van de jonge kinderen dezer gezinnen 2'jn er velen gestorven; volwassenen en kinderen van 11 tot 15 jaren Konden de natheid des winters en de morgennevels over het ali^emeen Beter verdragen. De gewezen Spaansche minister Isturitz isnaar raen verzekert uit Engeland naar Calais overgestoken en begeeft zich naar Parijs. De berigten uit Madrid van den 11 dezer melden weinig belang rijks; alleen dacht men ook daar dat het ministerie van financiën waar schijnlijk aan den heer de Mcndizabal zou worden opgedragen. Uit Barcelona schrijft men dat de generaal Mina, tot herstel zij. ner gezondheidnaar de baden van Badalona vertrokken is. De generaal Aldama, die hem tijdelijk vervangt, is den 3 dezer met een gedeelte der bezetting uitgerukt. Van de grenzen schrijft men dat de Carlisten Elisondo en San Es- tevan gaan versterken en dat de hertog d'Osiana te Pau is aangekomen. De generaal Cordovadie zich thans in het zuiden van Frankrijk ophoudt, heeft zich den 11 dezer, met een gezelschap Engelschen waarbij ook vrouwen waren naar het grensdorp Béhobie begeven. Na in dat doi-p eenen maaltijd te hebben gebruikt, heeft hij zich op de brug vertoond die daar over de Bidassoa ligt. Zijn gezigt alleen is genoeg zaam geweest om de soldaten der koningin-regentes die het bruggen- i oofd bezetten, in oproer te doen komen, en hij is slechts mee moeite het gevaar on;s;iapt o;n door hen neergeschoten te worden. 's GRAVENHAGE den 21 september. Ten gevolge van het aan den Koning door den graaf Schimmelpenninck voorgedragene, dat de staat zijner gezondheid hem belette zijne betrekking van secretaris van Staat verder waar te nemen, is, bij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer, de baron van Doornminister van binnenlandsche zakente rekenen van •den 22 dezer, ad-infert/n be\ast met de functien van secretaris van Staat. De Fransche hoogleeraar Cousin na in deze residentie onderschei dene scholen te hebben bezocht en de noodige inlichtingen omtrent den staat van het onderwijs hier te lande te hebben ingewonnen is van hier naar Leiden, Haarlem, Arasterdam en Utrecht vertrokken, om ook in die steden de hoogere en lagere scholen en de rijks kweekschool in oogenschouw te nemen, MIDDELBURG den 23 september. Door de stemgeregtigde in- en opgezetenen dezer stad zijn tot vervanging van het in dit jaar aftre dende een derde der kiezers op nieuw benoemd geworden de als zoo danig aftredende heeren mr. H. du Buisson Becius, S. Bommemr. P. Herklots A. Luteyn L. fF. Agelink A. .7. Boessesmr. ff^. N. Lam- brechtsen mr. P. Pons D. J. de Superville en M. Volkrijk Liebert. Woensdag 11. werd alhier gehouden de 58ste jaarlijksche aigemeene vergadering van dirigerende en honoraire leden der Teeken-akademie bin nen deze stad. Na het doen der rekening, door den heer E. P.Cremer Jz.dirigerend lid en thesaurier geschiedde in tegenwoordigheid van den edel achtb. heer burgemeester dezer stad, mr. .7. F. Lantsheerde uitreiking van medailles en de uitdeeling der verdere prijzen aan de leerlingen; worden de onder gepaste toespraken van het dirigerend lid en secretarisden huer mr. Pieter Herkïotsde groote zilveren medaille van 's Konings wege ter hand gesteld aan den primus der bouwkunde Johannes Snel} in de hoogste klasse der teekenkunde, wegens voortdurende oefening naar het pleister-beeld van den spiermande zilveren medaille der akademie aan Johannes Jacobus Lievense en de gewone zilveren medailles van 's Ko nings wege aan den primus der eerste klasse naar pleister Isaak Her manns Somanen aan den primus der eerste klasse in de bouwkunde Corneüs Johannes de Klerck. Terwijl verder boekgeschenken werden vereerd: in de tweede klasse naar pleister een prijs van aanmoediging aan Willem Christofel Spren^ ger; en voorts prijzen: aan den primus van de eerste klasse naar prent Gijsbregt Willem Bergmanvan de tweede klasse naar prentDaniel Schuilwervevan de derde klasse naar prent, Johannes Poelemansvan de vierde klasse naar prent. Jacobus Johannes Leupen; van de klasse naar ornament, Martinus Absalom 't Gildevan de tweede klasse der bouw kunde, Leendert Cerardus Fagelvan de derde klasse der bouwkunde, Hendrik Leendert Bale; van de vierde klasse der bouwkunde, Willem Blom van de vijfde klasse der bouwkunde Marinus Lohof en in het vak der doorzigtkunde aan Abraham Pieterszen. Waarna, uit het legaat van wijlen den heer Daniel Steven Schorer met accessit-prijzen werden begiftigd in de eerste klasse naar prent, Pieter Jacobus Bolleman en in de tweede klasse der bouwkunde Johan nes Pieter Ragut. Zijnde voorts na dat a! de leerlingen volgens de bekomen rangen wa ren opgeroepeii, de vergadering besloten met de bezigtiging der ten toon gehangene prijs-teekeningen, Wij vernemen, dat de heeren E. A. Schmitt, eerste hoboïst bij de koninklijke kapel 'en j'. de Bas, eerste violist bij dezelve, voornemens zijn, in de eerste week van October binnen deze stad een concert te geven. Dezer dagen zijn op nieuw zeven Belgische deserteurs in het 4de en 5de district dezer provincie tot onze voorposten overgeloopen. Onder dezeiven bevonden zich een serjant-maiuoreen l'onriereen tamboer en een fuselier van het 4de regement infanteriede overigen waren een fuselier van het 8ste regement, een jager van het iste regement en een guide. Men leest in het Dagblad van 's Gravenhage van den 21 dezer-: Daar ons berigt omtrent zekere nota, geplaatst in het dagblad van laatstl. vrijdag, den 16 dezer, is tegengesproken geworden, vinden wij ons genoopt, hetzelve nogmaals te herhalen, en andermaal op de stel ligste wijze te verzekerendat er geere zoodanige nota bij de regering is- ingekomen." Het Handelsbladtegen hetv>-elk dit artikel is gerigt, meldt hierop weder, dat zijn correspondent te 's Hage hem op de stelligste wijze blijft verzekeren, dat zijne informatien naar waarheid zijn geweest. Doch thans laat dit blad er op volgenVan eenen anderen kant worden wij onderrigtdat ofschoon de hieromtrent bestaande geschil len nog niet zijn uit den weg geruimd er geene zelfs de verwijderd- ste vrees bestaat dat hieruit eenige botsingen tusschen de beide landen ontstaan kunnen, maar dat men zich veeleer met de hoop mag vleijen deze kwestie tot beiderzijds genoegen eerlang beslecht te zien." De Belgische biadcn behelzen de ordonnantie waarbij de nieuw op

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1