C o UR ANT. !HID OELB URGSCHE q8. I 8 September 1836. -rtrra- MEllVV8TilJ)L\(iEX. Ülcbcrlatibcti. DOiNDfclRDAG De STAATSRAAD GOUVERNEUR vnii de Provincie ZEELAND, brengt bij 'toze eer kennis van de belnnghebbenden dat door Z. Exc, (Jen Opperlioutvester voor de Noordelijke Provinciën, niet overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat in deze Provincie, voor dit jaar At groote J.;gt op Maandag den 12 Sep- lemhcr aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders dat, niet betrekking tot tii; latig^ '^"g^ 3.^'^4''^ -'^^ Districtis vastgesteld /i. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks, als: in het 3de District, 'des Miiaijdags en Frijdags en in het 4de en 5ae District, des Diiigs'i'igs en Vrijdags zal mogen lutgeoefend worden. i.. Dat niet meer dan Hazen telken reize zulien mogen worden gevangen. Dat. geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mogen gehoiid'"';] worden, en dat degenen, welke die jagt uitoefenen, steeds lo'oo Ellen oF ongeveer eene Nederlandsciie mijl van elkander verwijderd zullen' moeten zijn. Er zal niet mogen worden gejaagd op gronden, waarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopen en geen wild zal mogen worden vervoord naar Provinciën, alwaar de Jagt nog niet geopend is; wordende de Eigenaren van Privative Jagtengrenzer.de aan de zee of rivieren, aandachtig ge maakt, dat dezelve mede aan de zijde van deze wateren behooren afge paald te worden. Opzigtelijk de Gemeenten in het 4de en 5de Districtbuiten de linie der voorposten gelegen, wordt de Jagt slechts voorwaardelijk en tot na dere opzegging geopend; zullende op het jagtveld in die Gemeenten de lagers steeds voorzien moeten zijn, behalve van hunne jagt akte van de Veiligheids-kaart, voorgeschreven bij des Gouverneurs besluit van den 28 Junij ii!3i. .Middelburg, den 6 September 1836. De Staatsraad Gouverneur voornoemd V A N V R E D E N B U R C H. ADMINISTRATIE DER. DOMEINEN,""WEGEN, VAARTEN, ENZ. Provincie Zueland. Agbntschap Middelburg. VRRKOOP ING. Op Maandag den Negentienden September 1836, des voormiddagsten Eifuren, zal er, ten overstaan van den Notaris Dirk Johan van der Harst Serlé en onder voorzitting van den Agent van het Domein te Middelburg, in eene der Zalen van het Stadhuis aldaar, worden over gegaan, tot de openbare Veiling, bij opbod en afslag, van: Een HUIS en ERVE staande en gelegen in de Schuitvlot- straat binnen deze Stad Wijk O. No. 298 bij het Kadaster be kend onder Lett. B. No. 308, zijnde over den jare 1835 iu dq Grondbelasting aangeslagen voor ƒ14,24; alsmede 1 Een HUIS en ERVEstaande en gelegen in de Gnrtstraa< binnen gemelde Stad Wijk K. No. 20, bij het Kadaster bekend onder Lett. D. No. 355 zijnde over den jare 1835 de Grond belasting aangeslagen voor ƒ12, 87; beide onverhuurd. De voorwaarden zullen, van nu af aan, ter lezing liggen ten Kantore van den Agent van het Domein te Middelburg, en van den Notaris .-'. van der Horst Se: lé terwtil dezelven op Zatnrdag den Zeventien den September 1836 voor een ieder zullen te bezigtigen zijn. De Agent van het Domein G. VAN DER M I E D EN. FRANKFORT den 2 september. De keizer van Rusland heeft, bij iikase van den 12 11. eene ligting van rekruten over het gansche rijk, met uitzondering van Grusien en Bessarabie, verordend, volgens welke vijf man op elke duizend mannelijke ingezetenen vtjor de krijgsdienst zullen worden opgeschreven. Voor reden van dezen buitengewonen maatregel wordt gegevendatdaar de jaarlijksche rekrutering sedert 1834 niet meer in alle gouvernementen des rijks tegelijk plaatsvond, en thans aan degenen welke van 1812 tot 1814 in dienst zijn getreden on bepaald verlof verleend is de gelederen der armee aanmerkelijk gedund zijnen het aantal militairen ver gedaald is beneden dat hetwelk bij de reglementen vereischc w.ordt. PARIJS déti 3 september. Gisteren heeft de koning gelijk de vorige nagenweder met de aftredende ministers gearbeid, en voorts de heeren Molé Qn Cttizot ontvangen. De pogingen voor de vorming van een nieuw ministerie zijn nog geen stap verder gekomen. In den nicht van 11. wnensdig is rie \reer ti\'4rgMtdie onlangs een» reis naar de zuidelijke departementen gedaan heeftte Parijs terug ge. Komen, en heeft den volgenden morgen, even als de overige ministers, zijne demissie in 's konings handen overgegeven. Volgens beursgeruchten, door den iVJess^ger vermeld, had het En- gclsch gouvernement eene nota aan het onze gezonden de mededeejing houdende, dat hetzelve het gouvernement der koningin-regentes van Spanje, met de constitutie van 1812, erkend had, met uitnoodiging aan :liet onze, van zich bepaald te verklaren omtrent deszelfs verder te ne- mene houding ten aanzien van Spanje. -^ De berigten uit Madrid gaan tot den 27 augustus, doch behelzen "iets bijzonders de openbare rnst heerschte in die hoofdstad en de aan- flacht was toen bijzonder gespannen op hetgeen in de provinciën en op net tooneel des oorlogs voorviel. De nieuwe opper-bevelhebberde ge neraal Rodi was naar het leger vertrokken. Een groot aantal officieren oer koninklijke garde had den eed aan de constitutie geweigerd; zij wa- fsn diensvolgens ontslagen en door onder-officieren vervangen geworden. De Rerista meldt dat de hi^er Mendizabalin plaats van den mar- ^jiis de Mirnfiorestot president van de commissie der vaderlandsche g'tten benoemd en bovendien met het maken van plannen en het aaii- wijzen der hulpmiddelen belast was, die, volgens hem, tot het spoedig ten einde brengen van den burger-oorlog zouden leiden. De koningin-regentes heeft aan het Spaansche volk eene procla- matie gerigtwaarin zij zegt, dat de houding, die de laatste gebeurte nissen in den beginne aannamen, en dekennis van den Spaanschen volks aard haar die bewegingen hadden doen beschouwen als het werk van eenige bijzondere personen, door eigenbelang of driften gedreven, of wel als het gevolg eener kortstondige of onnatuurlijke opbruisching, en dat zijzoo lang zij in die meeni-ig verkeerde het tot pligt geacht had de bestaande orde van zaken te handhaven en tot voltooijing der poli tieke hervormingen des lands het plan te volgen dat zij aan de natie had voorgesteldnaar hetgeen zij waande de publieke opinie te zijn. Die had zij dan ook gedaan en op dien weg zoii zij voortgegaan zijn ware het niet dat eene meer uitdrukkelijke en algemeene betuiging haar. eindelijk 's volks krachtig verlangen had leeren kennen. De provinciën van Andaluzië en die van Arragon verklaarden zich voor de constitutie van Cadix die' groote beweging sloeg met eene buitengewone snelheid naar Estramadura en Kascillié overen het' was moeijelijk haar in de hoofdstad des rijks te onderdrukken. Pvondom H. M. openbaarde zich het geweld, dat zich de brave soldaten van het leger aandeden, die verpligt waren met kracht van wapenen de geestdrift des volks te kee- renwaarin zij zelven deelden en 'in dien staat van zaken overtuigde de koningin zich van het verlangen der natie, en, geene aanleiding tot nieuwe ongelukken willende noch moetende geven, bezwoer zij de con stitutie van 1812 en gelastte da: die overal afgekondigd en bezworen zou worden. H. M. laat zich over die constitutie op deze merkwaardige wijze uit: Ik ken de bedenkingen, welke men in dit land en buiten af tegen die beroemde grondwet heeft geopperd. Verre van aanspraak op vol maaktheid te hebben, bevat zij in zich de mogelijkheid eener wijziging en de manier om die uit te voeren. Er bestaat geen verstandig mensch zelfs niet onder de vurigste voorstanders van die constitutie die niet doordrongen is van de noodzakeiijkheid om haar aan eene herziening te onderwerpen en de provinciën zelve die zich voor haar verklaard heb ben bekennen luid, dat zij verbeteringen noodig heeft, die door de cortestot dat einde te vergaderengestemd moecen worden. Laten wij hopen dat de voorzigtigheid en wijsheid der cortes welke ik op dit oogenblik tot dit edel werk te zamen roep, die zoo onvermijdelijke al-s verlangde wijziging zullen vokooijen. Het is hier geen zake van het vermeerderen van zekere voorregten of het bevestigen van gehaatte pri vilegiën het werk der herziening zal tot doel hebben orde en algemeen belang, verbonden met de behoeften des lands en in overeenstemming gebragt met de algemeene beginselendie voor de vrijheid in Europa tot grondslag dienen. Dus wjrdt de constitutie van 1812 de grondwet van den staat." MIDDELBURG den 7 september. De Staats-Courant geeft thans, bij onderscheidene nommerseenige bijzonderheden uit het verslag nopens den staat der provincie Zeeland gedaan aan de vergadering der Provin ciale Statenbij derzelver gewone bijeenkomst dezes jaars. Omtrent koophandel en zeevaart wordt aldaar, onder andoren hot volgende gezegd De handel en buitenlandsche zeevaartwelke elders in ons vader land sedert de laatste jaren zoo zeer is toegenomen blijft in dit gewejt stationair en eer verminderende dan vooruitgaande. Het fabrijkwezen schoon 00 eene zeer kleine schaal uitgeoefend wordende, wakkert voortdurend aan, zijnde door ons in het afgeloopen jaar op aanvragen der belanghebbenden autorisatie verleend tot de oprig- ting eener azijn-fabrijk te Middelburg, van eene stijfsel-fabrijk te Arne- muiden eener katoen-fabrijk eener pottenbakkerij en eener zoutziederij te Hulst, en van vijf meestoven waarvan i.i.w\.z Nieuwerkerk twee te Wissekerkeeen te Hoek en een te Hontenisse. Wij bejammeren, dat bij de on;brekiiig van zoo vele fabrijken in ons vaderland welke sedert de afscheiding van België van daar herwaarts zijn overgebragtin deze provincie goene pogingen zijn aangewend, oin ook hier die takken van nijverheid te beproeven, welke elders met goed succes ondernomen door de hulp of aanmoediging van het gouverne ment de moeijelijkheden der eerste oprigting zijn te boven gekomen en thans aan vele handen werk en aan de oüdornemers voordeelen en genoe gens verschaffen, welke ook hier schijnen te hebben kunnen worden ge noten indien de industrie der ingezetenen de gelegenheid had willen of kunnen begunstigen daar de nabijheid van België, de gelijkheid van ze den en gewoonten in sommige aan Oost- en West-Viaanderen grenzende gemeenten, de overkomst van werklieden, welke men elders voor de eer ste oprigting van fabrijken heef: benoodigd gehad en heeft doen overko men, hier gemakkelijker dan elders iiad kunnen doen beproeven; tervvijl het in deze provincie evenmin en minder dan elders aan kapitalen ont breekt, welke in groote industriële ondernemingen zouden kunnen gebe zigd worden, daar de ondervinding leert, dat vele kapitalisten gaarne me dewerken tot het ondersteunen van oiidernemingeiiwelke tot bevordetiiJg van het algemeen welzijn worden beproefd, of welke geacht worden tot vermeerdering van de middelen van bestaan te kunnen strekken." Aangaande de vissckerij wordt in dit verslag gezegd De kust-visscherij welke voornamelijk te Arnemuiden wordt uit geoefend, en het eenige middel van bestaan dier armoedige plaats uit maakt, lijdt, door de gestremde communicatie met België, en zijn de aldaar bestaande vischschuiten van 21 op 16 verminderd, welke met moeite in de vaart worden gehouden. De eigenaren dier vaartuigen heb ben hunnen nood en de volslagene armoede, waarmede de ingezetenen dier voormaals bloeijende s.ad bedreigd worden bij den verderen ach teruitgang der visscherijaan Z. M. kenbaar gemaakt, en verzocht, dat aan hen eene gelijke premie niogt worden toegekend, als voor de hoek- wantvisscherij in de provincie Holland, bij Zr. Ms. besluit van den 15 november 1825 (^Staatsblad no. 75) is bepaald. Ofschoon de hoek- wantvisscherij te Arnemuiden, uit hoofde der gesteldheid van destroo- men langs de Zeeuwsche kusten niet wordt uitgeoefend hebben wjj bij het omtrent gemeld adres van ons gevraagd advijs te kennen gegeven dat behalve de noodzakelijkheid van tot instandhouding der Arnen3i;:ti' sche visscherij aan dezelve eenige ondersteuning te geven het ons voor-

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1