y MIDDELBÜRGSCHE C o U R A N r~n.--s^Si 16 Augustus 1836. iSlEÜ WS Tij DLXGEN. iDint0c!i!atib. (örooï-öirittanje. iUcbciifiubcti. DiXGSDAG ADMINISTRATIE DER DOMEINENTwEGEN VAARTEN, ENZ. ProviiNCie Zeeland. Ageistschap Sas-van-Gent. A A NB E STE D ING. Od Dingsdag den 6 September 1836, des voormiddags om Elf uren, 72! de Agent van het Domein te Sas-van-Gentdaartoe behoorlijk ge- -u'.oriseerd al of niet in tegenwoordigheid van eenen Inspecteur der nomeir.enten overstaan van den Notaris .7. 3'Iullié en getuigen, ten Huize en Herberge van Jodocm de Reckterte SAS-VAN-GENT, in }..ej openbaar aanbesteden: Het gewoon éénjarig onderhoud der Kumuverken en Geboti'.ven op en iian het Kanaal van ter Neuzen en Zijkanaol naar Hulst; de leverantie van Brandito^en en ondencheidene Materialen i.'jstsgaders de uitvoering van eenige buitenge-i'one H^erkzaamh én enz, ingaande met den eersten September 1836 en eindigende den laatiten Augustus 1837. Het bestek van gemeld onderhoud ligt, behalve op de gewone pu blieke plaatsen ter lezing in het Lokaal van het Provinciaal Gouver- rement te Middelburg, ter Secretarie van de Gemeencen Sas-van-Gent, AxelHulst en Neuzen ten Kantore van de Agenten van het Domein te Middelburg en te Sas-van-Gent, en Notaris voornoemd, en bij den Hoofd-Opziener der Groote Wegen en Vaarten in Zeeland, te Neuzen, bij wien, zoo wel als bij den ondergeteekenden, de noodige inlichtin gen zijn te bekomen zullende drie dagen vóór de Aanbesteding de sanwijzing in loco worden gedaan. De Agent voornoemd E. C. L. D'HANENS. Op Zaturdag den 20 Augustus 1836, om drie uren des namiddags, zullen Kerkmeesteren der Hervormde Gemeente van WEMELDINGE in het Gemeentehuis aldaar, in het openbaar trachten aan te besteden: Het maken en inzetten van vier groote Kerkramen aan de Zuid zijde der Kerk aldaar. Bestek, teekening en conditien zullen ter lezing liggen ter Secretarie iderzeive Gemeente; terwijl daags vóór en in den voormiddag van den A? der Aanbesteding locale aanwijzing zal worden gedaan. Nadere informatien zijn te bekomen bij den Burgem.eester van IVc;ncl- iinge. HAMBURG den 9 augustus. Volgens berigten uit Stockholm, van den 2 dezer bevond zich de koning van Zweden toen zoo ernstig on gesteld dat hij sedert acht dagen zijne kamer niet had kunnen verlaten.' Nabij Kongsberg in Noorwegen is den 27 der vorige maand een kruidraolen, tot de zilvermijnwerken behoorende niet al de nevenstaan- de gebouwen in de lucht gesprongen. Vier arbeiders zijn daarbij ge kwetst geraaktanderen werden nog vermist en ook in de stad is groo te schade door deze uitbarsting aangerigt. LONDEN den 10 augustus. De heer O Connell is te Dublin aange- Komen, en heeft daar terstond eene bijeenkomst van de onlangs opge- rigte nationale-associatie bijgewoond. Hij heeft bij die gelegenheid weder veel gesproken van de opheffing der unie en onder anderen ver klaard, dat de Ieren, om regt te verkrijgen, slechts eene goede orga nisatie noodig hebben, en dat hij, alvorens Dublin te verlaten, de grondslagen van dergelijke alles overwinnende organisatie zal leggen. Het lijk van den heer Nathan Meijer Rothschild is den 8 augustus te Londen ter aarde besteld. De begrafenisstoet bestond uit 75 koet sen, waaronder men die van de gezanten van Oostenrijk, Rusland, PruissenNapels en Portugal en van vele Engelsche edellieden op merkte. Terwijl de jongste tijdingen uit Spanje zeer ongunstig voor het tewind der koningin luidenbetuigen onze ministeriele bladen met veel ophef hun genoegen over de krachtige en eerlijke medev/erking van Frankrijk om aan den burger-oorlog een einde te maken. De schrijvers schijnen met die medewerking de versterking van het zoogenaamde vreemden-legioen te bedoelen. Tevens merken zij aandat de Noord- 5che mogendheden te minder bezwaar in die medewerking kunnen vin den omdat dezelve moet strekken om het gematigde constitutionele hewind der koningin tegen de heftig woelende democratie te beschermen. In weerwil der schoone beloften van de Spaansche regering en MD generaal Evans, ontvangen de Engelsche hulptroepen geene soldij w blijft de desertie en insubordinatie onderde soldaten en het vragen van ontslag onder de officieren toenemen. PARIJS den 10 augustus. De meeste Parijssche dagbladen gewagen steeds van onderhandelingen, die aldaar tusscheu het Fransche kabinet en de gezanten der groote mogendheden plaats hebben over het ontwerp om een sterk Fransch leger in Spanje te doen binnenrukkenhetwelk de koningin-regentes uit haren tegenwoordigen, zeer hagchelijken toestand zou moeten redden. Men beweert steeds dat de eerste minister Thiers voor zoodanig eene tusschenkorast ijvert, doch dat koning Lodewijk i^nllips dien maatregel onraadzaam blijft keuren. De generaal Bernelle zoo men zegtals bevelhebber van het Fransche vreemden-legioen tioor kolonel Conrad, die onder hem bevel voert, vervangen worden. ~- De tijdingen heden uit Spanje ontvangen melden, dat de constitutie van 1812 ook te Saragossa, Grenada en Cadix is geproclameerd gewor- osn. Zoodra men in deze laatste stad de tijding van het voorgevallene te ilalaga had ontvangen, kwam de bevolking in beweging; de natio- Mle garde verklaarde zich het eerste, en haar voorbeeld werd weldra 'Oor het garnizoen gevolgd. Hetzelfde had te Grenada plaats. Uit Malaga schrijft men van den 27 julijDe eed aan de constitutie '-00 als aaugekondii-d wns plegtig afgelegd in den avond van den 26. De geheele nationale garde al de troepen van het garnizoenalsmede de autoriteiten der stad waren bij die plegtigheid tegenwoordig. De pro visionele junta heeft eené proclamatie uitgevaardigdter aanbeveling van orde en rust, zoo noodzakelijk, naar zij zich uitdrukt, om het begon nen groote werk ten einde te brengen. Denzelfdcn dag zijn er zende lingen naar al de provinciën van Andalusien vertrokken ten einde de zelve tot eene dergelijke beweging als te Malaga over te halenen om hen afgevaardigden te doen benoemen voor de vorming eener centrale junta van het zuidelijk gpanje. Dat de pogingen dezer emissarissen niet zonder gevolgen zijn gebleven blijkt uit het bovenvermelde van het gebeurde te Cadix en Grenada. Te Saragossa heeft men een adres aan de koningin-regentes opgemaakt, waarin de civile en militaire autoriteiten haar aankondigen dat de pro vincie Arragon zich onafhankelijk heeft verklaard en de constitutie van 1812 aangenomen. Dit stuk, den i dezer opgemaakt, houdt een 45 on- derteckeningen aan het hoofd waarvan de voormalige minister Evariste San Miguel, kapitein-generaal van het leger en van het koningrijk Arra gon staat. Den volgenden dag hebben in Sarragossa de nationale garde, alsmede het klein getal troepen, dat zich in de stad bevond, den eed aan de constitutie van 1812 afgelegd, Bfndrid heeft een zeer droevig aanzien. ÏNIen vreest een oproer, waarvan de gevolgen vrcesselijk zouden zijn. Eci'gisteren ware schier he: prado de schouwplaats' van een hevig vechtrumoer geworden, het welk zich door de overige wijken zoude uitgebreid hebbenindien niet de wacht toegéscboten ware om de wrevelmocdigen re bezadigen. Één man is slechts daarbij gedood. Dit is weinig in vergelijking met de me nigvuldige moorden die aan de stads barrières plaats grijpen. Twee cou riersmet depêches voor Malaga belast, zijn aan de poorten der stad doodgestoken; al die gruwelen, van welke de poücie de daders niet kon ontdekken, worden nog door sommige lieden goedgekeurd. Wij moeten, zeggen dezenons zelven regt verschaffen. De straffeloosheid zal nog lang aanhouden want het policie-bestuur van Madrid is geheel gedemo raliseerd. Met eiken avond neemt de vrees toe; de nacht verdubbelt den angst, en de het gevaar nog verre overdrijvende stads-geruchten brengen niet weinig toe om de gemoederen te verschrikken. Het gou vernement, vertegonwoordigd door twee of drie ministers, wier werkda- dige ijver allen lof verdient, en door den generaal Quesada ziet, om aan zoo vele onheilen een einde te maken, geen ander middel meer, dan het in staat van beleg stellen der stad Madrid. PARIJS den 11 augustus. De correctionele regtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der geheime buskruidfabrieken een aantal van 40 daarin betrokken personen veroordeeld tot gevangenis en boeten de zwaarste toegepaste straf is van 2 jaren gevangenis en 3000 fr. boe te de minste 3 maanden gevangenis en 300 fr. boete. De post van den 3 uit iMadriddie men heden had moeten ont- vangen nog niet aangekomen zijndeis hier de meening dat de ge meenschap afgebroken is. Men verzekert nogtans dat het gouvernement stellige berigten wegens de gebeurtenissen op den 3 te INIadrid ontvan gen heeft. De afde«iing troepen die men van uit de hoofdstad naar Malaga gezonden had, om het oproer te bedwingen, zou op weg hak gehouden en de constitutie van 1812 geproclameerd hebben. De konin gin zou op het vernemen dier tijding hebben verklaard, dat de dralingen van het Fransch gouvernement oorzaak warendat haar geen ander mid del van behoud overschootdan algeheel toe te geven aan den wensch des volks. Diensvolgens waren de troepen terug ontboden, die onder het zingen van het lied van Riégo en het geroep van leve de constitutie de stad weder binnen getrokken waren. De heeren TorenoAmarillas en Martinez de la Rosa hadden de hoofdstad verlaten de heer Isturitz waszeide men zelfs krankzinnig geworden. Onder al die gebeurtenissen verzekert men, dat ons gouvernement in de grootste verlegenheid verkeert. Volgens hetgeen men zegt, zouden vele onzer soldaten geweigerd hebben met eene andere kokarde, dan de Fran sche driekleurige, in Spanje te trekken; men verhaalt zelfs dat een ver dienstelijk luitenant-kolonelalleen om reden dat hij de nationale kokar de niet zou mogen dragen voor een aanzienlijk kommandement bij het naar Spanje te zenden korps bedankt had. Het te Saragossa zich thans gevestigd hebbend bewind heeft, on der den titel aan ^le de scliuldeene verklaring wegens den gedanen stap in het licht gegeven, daarin wordt gezegd, dat 's lands hagchelijke toestand, de zorgeloosheid van het bestuur te Madrid, en de vreerade werkeloosheid van het Noorderleger, der vrijheidsvrienden het ten pligt hadden gemaakt, in zichzelven middelen van uitkomst te zoeken. Het koningrijk Valencia schijnt insgelijks op het punt om zich onaf hankelijk te verklaren. In den avond van den 24 zijn in de hoofdstad onlusten uitgebarstendie den geheelen volgenden dag voortgeduurd hebben, MIDDELBURG den 15 augustus. Z. K. H. de Prins van Oranje is den 11 dezer uit 's Gravenhage naar Tilburg vertrokken, Dezer dagen zijn de plaatselijke besturen, van wege het geweste lijke gouvernementomtrent de toepassing van litt. b. van Zr. Ms. besluit van 5 julij jl.ten aanzien der onwettig bestaande godsdienstige vereenigingenonder anderen, onderrigt, dat het aldaar bepaalde niet anders kan worden opgevat, dan dat, voor zoover de personen, op wier adres dat besluit is genomenof sommige hunner aanhangers aanvankelijk verlangen mogten boven het getal van twintig, als bijzon dere personen, in eene stille afzondering, binnenshuis, blootelijk tot hunne godsdienstoefening zanien te komen aan dezelve alsdan daartoe de vergunning kan worden verleend, mits die zaïnenkonisten in geener- hande opzigten de kenmerken het aanzien of den vorm hebben van de uitoefening van eene eeredienstzoo als die bij de bestaande kerk genootschappen plaats vindt onder het bestuur van personen van er kende kerkelijke hoedanigheid, in ambtsgewaad optredende, of dat daar in de bediening van doop en avondmaal kan geschieden in één woord dat het bepaalde bij litt. b van het bedoelde besluit niets meer behelst dan de aanwijzing van eenen weg, langs welken die personen zich kunnen hoeden voor de toepassing van art. 2pi van het strafwetboek, en vrijl-icid kunnen verkrijgen, om aanvankelijk met meerderen tot on-

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1