N°. MIDDELBURGSCHE 32. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. I Hcbcrlanbcn. (öroot-öriit/iujc. 19 FebrüariJ 1835» het hoog-geregtshof van p junij 1827) die der 1 wetten in het koningrijk der Werkelijke Schuld 56 56| idem Nieuw Groolb. 101J - 101» Rest. üitgest. dito i/9 - iJJ Kansbiljetten 26 - ox>\ Amorlisatie-Sijndicant 96 J - 96 J -- 3J pet. 80} - 8o| Oorlogslasten Schatkist-Biljetten Handel-Maatschappij Fransche 3 pet. inschrijv. Engelse he gecons. io5j - 1065 79 r - 79> Het vermoeden als zou het bezoek van twee voorname Turksché ölÖ. eieren alhier een staatkundig doel hebben en dienen moeten om het Britsdl gouvernement met de verregaande afhankelijkheid der Korte VUn Rusland bekend te makenwordt door de ministeriële dagbladen voor ongegrond verklaard. Echter merkt men opdat die bladen zich van deze gelegen heid bedienen, om zich over her gedrag van het Petersburger kabinet jegens Turkije té beklagen, ert den wensch te uiten, dat Silistria door de Russische troepen ontruimd en de Zwarte zee door het Russisch es kader moge verlaten worden. A ngebragte berigteu uit Lissabon, ontvangen met Zr. Ms. gou- vernements-stoomboot de Monarch, loopende tot den ^7 februarij, boli den indat het huwelijk Van de jonge koningin van Portugal met den hertog van Leuchtenberg op den 30 der vorige maand met veel fHeg« o I en de gewone publieke vreugdebedrijven, kerkdijk voltrokken en gevierd was geworden. PARIJS den 14 februarij. Volgens het Journal des Hibats vertrekt de generaal Sebastiani morgen naar Londen. Uit Bayonne van den 10 wordt gemeld, dat er op den 4 dezer* te Aiqujjas een hevig gevecht moet hebben plaats gehad. Het verlies der insurgenten wordt op 300 dooden500 gekwetsten en 46 gevange nen begroot; terwijl de vijand 140 dooden en 260 gekwetsten vèrloor. Op den 8 zouden andermaal drie bataillons Navarrezen door de kolotl- ne van Ocana overvallen zijn doch zich dapper verdedigende in het ge bergte van Etchalar eenen veiligen térugCogt hebben gevonden, met ach terlating echter van 90 dooden. ’s GRAVENHAGE den 15 februarij. Naar men verrtéemt is bet departement van de marine gemagtigdom tegen maart aanstaande het transportschip Prins Willem Ftiederir Hendrik, liggende te Helvoetsluis en gekommandeerd wordende door den hiitenant-ter-zee der iste klasse C. van der Hartmet de vereischte behoeften voor de zee magt in de West-Indiende reis naar de koloniën Suriname en Curasao te doen aannemen. De schout-bij-nacht .7. H. Bolken is, op Zijn verzoek, van het bevel over Zr. Ms. Zeemagt in Oost-Indie eervol ontslagenen het is in diens plaats dat de kapitein-ter-zee .7. C. Koopman is benoemd. In plaats van nu wijlenden kassier van het weduwen- en weezenfonds der zee-officieren den heer J. A. Peroté bij koninklijk besluitonlangs genomen eervol ontslagenis benoemd de commies bij het departement der marine A. N. Bosz. Tot gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerdheid bij de hoogeschool te Utrecht, is dezer dagen benoemd de heer .7. M. F. Birnbaum t thans hofraad en hoogleeraar in de regcen aan de universiteit te Frey burg en vroeger in dezelfde faculteit bij de hoogeschool te Leuven. De Linnaean Society te Londen heeftin hare vergadering van den 3 dezer, tot buitenlandsch lid benoemd onzen kundigen landgenoot C. G. C. Reinwardthoogleeraar in de schei- en kruidkunde aan de hoogeschool te Leyden. Den 12 dezer is alhier overleden mr. Willem Ijsbrand van Ha- melsveldraadsheer in het hoog-geregtshof te ’s Gravenhage. Hij was de zoon van den bekenden grooten bijbel-vertaleren om zijne regts- kennis geacht. Zoo als men weet, was aan zijne zorg toevertrouwd de uitgave der verzameling van gewijsden van het hoog-geregtshof te 's Gravenhagealsmede (bij koninklijk besluit Nederlandsche pandekten of verzameling van Nederlanden. ’s HÉRTOGENBOSCH den 16 februarij. In den avond van den 11 deze.- is de bouwinanswoning van .7. van den Boogaardonder Schijndel door brand vernield, waarbij al het huisraad8 beesten eh verdere voor werpen eene prooi der vlammen zijn geworden zoodat de ongelukkige zijnde een weduwenaar met drie nog zeer jonge kinderen, in de uiterste armoede is g.dompelddit eigendom was voor geene brandschade ver zekerd. MIDDELBURG den 18 februarij. De Javasche couranten tot den 11 Octoberte Rotterdam ontvangen behelzen het volgende berigt uit Batavia van den 10 dier maand Na eene zeer warme en drukkende weersgesteldheid gedurende eeni- ge dagen is in den vroegen morgen van heden omstreeks ten half zes uren te dezer hoofdplaats allcrwege eene buitengewoon hevige aard beving gevoeld die van vrij langen duur was en van een zeer sterk on- deraardsch gedruisch vergezeld ging. De inwonersdie aldaar nog nim mer eene zoodanig angstverwekkende aardbeving ondervonden hadden verlieten, door schrik bevangen, ijlings hunne schuddende huizen. Ver scheidene woningen en steenen gebouwen, waaronder het paleis te Wel tevreden, het stadhuis en een lands pakhuis, zijn meer of minder be schadigd geworden. Tot dus verre blijkt het niet dat iemand letsel heeft bekomen.” Sommige Belgische bladen spreken van eene Pausclijke buldie reeds sedert vier maanden zou bestaan en welke de Belgische Katho- lijke bisschoppen magtigc, om de hoogeschool van Leuven op den ouden voet te herstellen, dat is, zoodanig als die bestond voorde nieuwe in- rigting van Joseph II en de Fransche omwenteling. Die bul zon inge voerd worden terstond nadat de tegenwoordige hoogeschool der regering afgeschaft zou wezen, tengevolge van de nieuwe inrigting van het open baar onderwijs. tt^RANKFORT den 12 februarij. Volgens schrijven uit Weenen van JU den 5 dezer, waren de grens-regementen waarvan reeds vroeger gesproken is, en die tot hiertoe een gedeelte der armee te velde uit maakten, werkelijk in vollen terugtogt naar hunne vredes-kwartieren. Ook was bij het voerwezen en de artillerie eene vermindering bevolen die ongeveer 6,000 paarden bedragen zalmaar omtrent verdere vermin deringen bij de armee wist men nog niets stelligs. Te Weenen wilde men, dat aan dom Miguel, op diens aanzoek, bewilligd was om aldaar als privaat persoon te leven, en dat voor hem het Schwartzenbergsche paleis in de voorstad Rennweg in gereedheid, gehouden werd. v 0 Zoo als men, onder dagteekening van den 2 dezer, uit Rome schrijftwas aldaar prins Leopold van Salernooom des konings van Napelsgepasseerdzich naar Parijs begevendezoo als het gerucht wilde belast met eene dubbelde onderhandeling met den koning der Franschen de eerste zou namelijk een huwelijk van den broeder des konings van Napels met eene Fransche prinsesen de andere de zoo mogelijke bevrediging van Spanje betreffen welke men schijnt te willen bewerken door don Carlos te bewegen tot het afstaan van den troon ten behoeve van zijnen zoon Karei Bodewijk, en eene echtvcrbindtenis van dezen met de jonge koningin van Spanje. De keizer van Rusland heeft bepaald dat in vredestijd in het koningrijk Polende ligting van manschappen voor de armeejaarlijks zal geschieden naar de evenredigheid van 2| van de 1000 Ingezetenen des mannelijken géslachtsmet uitzondering der Israelite:). Volgens de jongste berigten uit Athene, van den 9 januarij heerschte in die nieuwe zetelplaats der Grieksche regering steeds veel verwarringuit hoofde van het gemis aan de noodige levensmiddelen en van het gebrek aan woningen voor de menigte van ambtenaren welke van Nauplia derwaarts gekomen waren. Het bevestigt zich weldat de nieuwe schnh van Perzie te Thé- héranmet groote plegtigheid en in tegenwoordigheid der Engelsche en Russische gezanten, gehuldigd is, na dat zijn magtigste mededinger hem zijne onderwerping had ingezonden; doch in het binnenland schijnt de rust nog geenszins hersteld te wezen. MÜNCHEN den 8 februarij. Den 31 januarij is te Orbbij As schaffenburg door eene helsche machine vermoord de heer Röschgrif fier van de provinciale regtbank. Verscheidene personen zijn gearres teerd als gewikkeld in die zaakwelke groot opzien baart. Van As- schaffenburg schrijft mendatten gevolge van dien moordtwee ar restatie» hebben plaats gehad. Twee der gearresteerden waren naar Asschaffenburg gebragtdoch toen de commissaris van policie te Orb tot eene derde arrestatie wilde overgaanverzette men zich. Deze om standigheid, als ook die, dat een geestelijke, die bij het graf des ver moorden alwaar hij eene aanspraak deedbeleedigd werddeed hem besluitentroepen van Asschaffenburg te ontbieden van waar dan ook 150 man zijn uitgetrokken, om de politie te Orb te handhaven. LONDEN den 14 februarij. De thans alhier aangekomen Russische ambassadeurgraaf Pozzo di Borgois door den hertog van Wellington ten hove ingeleid en heeft met HH. MM. het middagmaal gehouden. De Pruissische ambassadeur von Bulow is hier insgelijks gearriveerd en heeft de bezoeken van verscheidene diplomaten ontvangen. De Morning-Heralddien men thans onder de ministeriele dag bladen kan rangschikken, zegt, in zijn nommer van den 12, gemag tigd te zijn, om de zwangerschap der koningin van Engeland tegen te spreken. De Courier, die sedert eenigen tijd in zijnen ijver tegen het ministerie Peel alle lessen der gematigdheid uit het oog verliestver haalt dat bovenstaand gerucht door de Tory’s is uitgevondenmet oogmerk om, indien de koning spoedig kwam te overlijden, de benoe ming der koningin tot regentesgedurende de minderjarigheid der prinses Victoria, te kunnen doordrijven, en dus de hertogin van Kent van die betrekking uit te sluiten I Te Dublin is, onder voorzitting van den aiderman Smyth, de aan- gekondigde vergadering gehouden, ter inzending eener petitie, om de verkiezing van O'Connell en Ruthven voor onwettig te verklaren en hen door de Tory-kandidaten Hamilton en West te doen vervangen. Eerst genoemde heeft zich daarop, in eene bijeenkomst zijner aanhangerszeer bitter tegen deze poging uitgelaten zonder echter in staat geweest te; zijn om het ongegronde te bewijzen van wat hem en zijne partij wordt ten laste gelegd. Men heeft daarbij opgemerkt, dat, ofschoon hij vroe-i ger meermalen verzekerd heeft, nooit een post te zullen aannemen, diq hem door den koning werd geschonkenhij nu verklaart heeftzich bij eene nieuwe verandering van ministerie, niet tegen zijne benoeming als lid van het kabinet te zullen verzetten. De vrienden van het ministerie houden het voor onbetwistbaar zeker, dat het denkbeeld om den heer Abercrombie tot spreker in het lagerhui? te benoemenvan O'Connell afkomstig is. De vrienden van den heer .7. Hur.iedie voor het graafschap Mid dlesex herkozen ishebben hem eenen prachtigen maaltijd gegeven welke gelegenheid hij heeft waargenomen om de voornaamste verbeterin gen op te sommen, die, naar zijne meening, in de openbare inrigcingen behooren te worden gemaakt, en waartoe hij bragt het opheffen of ver minderen der lasten, die op de nijvere klassen drukken, de invoering der ballotage bij het verkiezen van parlementsleden, den driejarigen duur der parlementen en de vermindering der land- en zeemagt, daar het, volgens hem, ongeoorloofd was 100,000 man landtroepen en 30,000 matrozenbij vollen vredein *s lands dienst te houden. Ook wilde hij alle postenzoo militaire als burgerlijke en kerkelijkehebben afge schaft, waaraan groote traktementen en nagenoeg geene werkzaamheden verbonden zijn. De voormalige lord-kr.nselier Brougham is van zijne reis op het vasteland te Londen teruggekeerd. Laatstelijk had hij Brussel bezocht en aldaar met j>rins Leopold een mondgesprek gehouden. f -Leening 1O^« -idem Jiff, -inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, bij Goll Co. -4 pet -Negot. Netaliek goj - 99$ Pruissen 1832. - 114J DenemarkenNeg. Londen. - Napelsche tarlificateu - 924 PRIJZEN der EFFECTEN, te Amsterdam, den Ï5 Februarij 1835. Rusland bij Hope 3 Co. io3l - jo4 9<4 - 991 71! - 7>$ 46 -

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1