N°. MIDDELBÜRGSCHE COURANT. svan 21. Dingsdag 17 Februarij 1835. IScfcetibiHAlnag. NIEUWSTIJDINGEN. /□utföclxlanb. jfratifcrijlL flcbcrianbcu. alhier slechts weinig schade vefoor- ■WjURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, 15 brengen bij deze ter kennis van alle belanghebbendendat Hun Edel Groot Achtbare, de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, bij besluit van den 6 February jl.no. 8, (Provinciaal Blad no. 15), hebben gearresteerdde Lijst der bevoegd erkende Beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunst in deze Provincievoor het jaar 1835, en dat de voorschrevene Lijst, benevens die van de voor werpen welke de Drogisten niet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoeveelheid mogen verkoopen, mitsgaders de Lijst der Vergiften, wel ke in de Winkels moeten worden afgesloten, van heden af, tot en met den vijftienden Maart aanstaande, ter Stedelijke Secretarie, vooreen ieder ter inzage zullen liggendagelijksvan des middags ten twaalf tot des nimiddags ten twee uren. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 February 1835. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbaren PASPOORT van GRIJPSKERKE, Lid van den Raadwaarnemend Secretaris. s GRAVENHAGE den 12 februarij. Met genoegen kan men be- rigten, dat Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk trapswijze in beterschap PETERSBURG den 31 januarij. De Grieksche bevolking van dit rijk heeft, in den loop van het jaar 1833, de navolgende statistische bijzonderheden opgeleverd: In de gezamenlijke 43 kerkelijke districten zijn 1,845,045 kinderen, waaronder 942,836 jongens en 902,209 meis jes, geboren. Er stierven 1,545,291 menschen, en wel 779,140 van het mannelijke en 766,151 van het vrouwelijke geslacht. Er zijn dus 299,754 menschen meer geboren dan gestorven. Gehuwd werden 361,225 paren. 1 laten worden, en Z. Ki H. gisteren oök voor het eerst is uitgeréderi. bij welke gelegenheid hoogstdezelve een bezoek bij Z. M. den KoniU afgelegden daarha een togtje naar desZélfs paardenstoeterijop den Loosduinschen weg, gedaan heeft. Van wege het Pörtugeesch consulaat te Londeri is békend ge- maaktten gevolge van een besluit der koningin van Portugaldat de haven- en ankergelden worden opgeheven, voor eenigen tijd aan alle vreemde schepen opgelegd, die tè Madera ankerden, zonder ladingen wijn in te nemen. b Het Londensche dagblad Albion behelst het volgende bérigt Men deelt ons de ondérstaahde tijding uit Batavia mede, die door het Ncderlandsche schip de Hoop van Alblasserdani den li oc’tobèr van Batavia vertrokken is aangébragt die* verder landwaarts in veelmaar alhier slechts weinig schade veroor zaakt heeft,. Een gedeelte van het paleis van den göuvérneur-generaal is ingestortZonder dat evenwel de bewoners letsel ontvangen hebben. Dertig mijlen landwaarts in, is een berg iiigestortwaardoor eeH geheel dorp bedolven is.” Tot op dit oogenbiik zijn alhier geene latere Javasche couranten dan vati 4 October ontvangen en ontbreekt het dus aan tijdingen waaraan men dé juistheid van het bovenstaande zou konden toetsen. Hét schip de Hoop van Alblasserdam wasblijkens de JavasChe courant Van 1 Octoberop den 25 september 11. van Sourabaya vertrokkenomalvorens naar Rot terdam af te zeilenSamardng en Batavia aan te doen. MIDDELBURG den ï6 februarij. Men verneemt, dat door heeren burgemeester en wethoudersbij besluit van 7 februarij is benoemd tot hoofdman van de graanbeurs en binnen-graanmarkt alhier, de heer. Christiaan Hisser en tot buitengewoon hoofdman de heer Bastiaan Bomme, Behalve de aanbestedingen voor de afdeeling kurassiers te Arnhem het regiment ligte dragonders te Deventer en het regiment lansiers te Utrecht, zal thans ook te Zutphen op 2 maart aanstaande, de aanbe steding plaats hebben van 130 remonte-paar^en voor het regement huza- ren no. 6 aldaar. Volgens een der meest geloofwaardige dagbladen, zou het Belgi sche gouvernement voornemens zijn, eene handel-maatschappij op te rlg- ten, bijkans op denzelfden voet als die in Holland gevestigd rs. Het gemaskerd bal, dingsdag avond te Brussel ten hove gegeven, wordt gezegd uiterst schitterend, en wegens de daarbij vertoonde klee- derdragten van verschillende eeuwenzeer belangwekkend geweest te zijn. Er waren op estrades rondom de zaal drie reijen dames gezeten. De koningin was als hertogin van Braband gekleedhad boven een wie satijnen onderkleed een’sleepkleed van purper-fluweeleene eveneens purperen coiffure, en op de toque, den hals en de schouders, een vloed van juweelen. De hertogin van Aremberg volgde haar onmiddellijk in het overoude hertoglijke costuum dier familiehare hertoglijke kroon schitterde van brillanten. Men is zoo wel voldaan geweest, dat dade lijk een tweede dergelijk bal gedurende de carneval is aangekondigd. De gemaakte kosten voor dit bal worden op een half millioen begroot. De klagten der Gentsche fabriek-arpeiders beginnen steeds luider te worden. Den 10 dezer zijn te Gent omtrent aooo werklieden bijeen gekomen om den gouverneur te verklarendat men hun geenszins hun ne onderteekening op de reeds ingediende requesten, met staatkundige oogmerken, had afgeb.deld, maar dat hun toestand in de daad beklagens- waardig was; dat zij daarop, geleid door hunne meestcr-knechtsnaar des gouverneurs hotel waren getrokken, doch aldaar niemand hadden ge vonden, welke hunne petitie heeft kunnen aannemen. Een onder-amb- tenaar heeft, zegt men, deze lieden smadelijk bejegend, doch desniette genstaande is de stoet rustig uiteengegaanterwijl tevens door de militaire overheid zeer uitgebreide maatregelen van voorzorg waren genomen, In het nieuwe verzoekschrift beklagen de werklieden zich, dat men hen behandelt als bedelaars, die gewaaide gebreken ten toon spreiden dat waanwijze lieden hebben beweerd, dat men de menigte niet ten be hoeve der fabriek-arbeiders mag belasten; dat, als Zijlieden.ook gedepu teerden ter kamer mogten zendendezen gewisselijk zouden aanmerken dat al de voorzeggingen, nop ns het verval der fabrieken in Belgie vervuld worden; dat eerlang honderd duizend werklieden brood zullen eischen dat, indien men de menigte niet wil belasten, om dezelven arbeid te verschaffen, men haar zal moeten belastenom hun voedsel te ge ven doch dat zij dit laatste geenszins begeerenwel arbeidmaar geene aalmoezen verlangende. Het Journal du Commerce d'Anvers laat zich over deze zaak dus uit: Men ziet hieruit een nieuw bewijsdat de tegenwoordige stand van zaken onverdragelijk is geworden voor de arbeidzame klassen der maat schappij. De natuurlijke gevolgen der ongerijmdste aller revolution doen zich thans gevoelen daar de koophandel en nijverheid liggen te zielto gen. Er is nu geen middel meer nm Aai» werxlaftFelvka gauolffAn r-*.ve- bergendaar zij thans openlijk kenbaar worden uit den mond van een milliöen menschenwier armen door de ledigheid krachtdadig zijn of worden gekluisterd. Men hoort beurtelings de kreten der wanhoop zoo van onze werklieden in de fabrieken en aan de kaaijenals van die lieden welke aan onze zeevisscherij worden gebruikt. En deze kreten moeten des te verschrikkelijker in de ooren onzer bestuurders klinken daar deze het niet kunnen verbergen, dat zij zelven, zoo door hunne misdadige onverschilligheid als door hunne domme maatregelendeze menschen in ’t verderf hebben gestort. Maar hoe nu te antwoorden op de klagten die hen van alle kanten schrik aanjagen Plunderen en doodslaanwaarmede men de meer gegoede klassen zoo goed kon straf fen zijn in het tegenwoordig geval niet bruikbaar: hier heeft men te doen met verzoekers van eenen krachtigen wil en een ijzer ligchaam jegens welke het gevaarlijk zou zijn zoodanige middelen te gebruiken. Wat zullen dan onze mannen van staat doen Wij weten het niet. Intus- schenzie hier het antwoorddat zijin hunne dagbladen den uit- gefeerde werklieden op hun verzoekschrift toewerpen Het jongste bal aan het hof is allerschitterendst geweest." De schoone katoen-fabriek te Lieraan de heerpn Heyder-Dauve behoorendezalnaar men verneemtweldra opgebroken en naar Hol land overgebragt worden. FRANKFORT den ir fébruarij. Men wil dat de bezwaren, welke tot heden de toetreding dezer stad tot het Pruissische tolstelsel verhin derden thans geheel zijn uit den weg geruimd. Eenige onzer dagbla den verzekeren daarenboven dat er onderhandelingen met het Fransche gouvernement zijn geopendom tusschen dit rijk en de Duitsche staten een handels-verdrag daar te stellen. Men schrijft uit Rome, dat het Britsche ministerie aan zijnen ge zant te Florencesir George Seymourzou verzekerd hebben alles te zullen aanwenden, om de jonge koningin van Portugal op den troon te handhaven en des noods tegen hare vijanden te beschermen waarom het dan ook nimmer zou toelaten dat dom Miguel derwaarts terugkeert maar de spoedige erkenning vau dona Marid door de Italiaansche hoven verlangde. Men meldt dat dom Miguel heimelijk uit Rome vertrokken isen men vermoedde, dat hij zich te Civita-Vecchia of in eene andere Italiaan- sebe zeehaven had ingescheeptmet oogmerk, om hier of daarin Spanje of Portugal te landen. Er zijn hier brieven van onderscheidene onzer uitgewekenen naar Amerika ontvangendie alle eenstemmig verklarendat zich ook in dit zoo hooggeroemde land der vrijheid vele ongemakken vertoonen, en dat althans het beginsel van vrijheid en gelijkheid, zoo als onze radikalen zich hetzelve voorspiegelen zeer in de schaduw ligt. Geld is daar de leusen hijdie zich met der woon in eene der steden van Noord - Amerika vestigt, is spoedig van menigte dwaling genezen. Het gezellige verkeer, het ware maatschappelijke leven, dat werkelijkevereischtevoor den Duitscher, is bij de Amerikanen niet te vinden en zeker verlangen velen naar het verlatene vaderland terug. PARIJS den 12 februarij. Men wil tijdingen uit Washington hebben ontvangen volgens welke de kamer der vertegenwoordigers geweigerd heeft zich omtrent de maatregelen, die men ten aanzien van het Fransch gouvernement wilde nemen, te verklaren, tot er eene nadere beslissing van onze wetgeving zoude gevolgd zijn. In het Journal de Saone et Loire leest men het onderstaande: In de afgeloopene week bemerkte een wijnbouwer van de gemeente Chénas. bij het openen van een met wijn gevuld vat, dat uit hetzelve een onaangename reuk oprees. De redenen hiervan willende ontdek ken, deed hij het vat overeind zetten en den bodem van hetzelve in slaan ten einde te beter te onderzoeken of deze stanklucht niet voort kwam van het een of ander onder den wijn bedolven voorwerp. Zijne nasporingen waren helaas niet zonder vreeswant spoedig stiet hij met den sondeerstok tegen e£n groot voorwerp, dat tot verrotting was over gegaan en boven gehaald zijnde bleek te zijn het lijk van eenen bede laar, die voor ongeveer vier maanden uit de gemeente was verdwenen. Het is volstrekt onbekendhoedanigerwijze deze dood heeft plaats gegrepen, namelijk, of dezelve het gevolg is van een ongeluk, of wel, gelijk men algemeen geneigd is te gelooven van eene overlegde daad. Het lijk was nog bedekt met de kleederen dér armoede. Op het verne men van dit akelig geval heeft de policie zich ©ogenblikkelijk naar het huis van den wijnbouwer begeven en het bedorven vocht tot den laat- sren droppel doen weggieten. Nopens den heer Dupuytren wordt nog gemelddat hij bij zijn overlijden 57 jaren telde. Hij was de eerste chirurgijn-operateur van Frankrijk, en welligt van geheel Europa. Hij laat aan mevrouw de Beaumontzijne eenigste dochter, 7,000,000 fr. na. Behalve de stich ting van eenen leerstoel voor de pathologie-medico-chirurgicale, waartoe hij 200,000 fr. heeft gemaakt, heeft hij bij testament nog 100,000 kroonen bepaald, tot het stichten van een huis, waarin 12 oude ge- neesheeren zullen opgenomen en verzorgd worden. ’s GRAVENHAGE den_ 12 februarij. blijft toenemensedert zondag zijne adjudanten wederom bij hem toege-

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1