I COURANT. MIDDELBURGSCHE 1 N°. i9- Jwv Jrattfcrijfc. S' 12 Febrüarh 1835* Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. iOuit^chlaub. (Broot-iSrittanjc. Notificatie. blitev Ncbcrlanbcu. Gedaan aod- BERLIJN den 4 februarij. Sedert eenige dagen -wordt in de aan zienlijke kringen dezer residentie zeer veel gesproken van groote veran deringen welke in het hooge.bescuur op handen zouden zijn. Bijaldien men die geruchten, welke bij wel onderrigte lieden geloof vinden, als waar wil aannemenzoo zou er besloten zijn, de werkzaamheden van Z. K. H. den kroonprins, welke reeds van gewigtigen aard zijn, aan merkelijk uit te breiden, door aan hoogstdenzelven het voorzitterschap van het.staats-ministerie op te dragen. Men brengt daarmede in verband de jongste reis van Z. K. H. door de westelijke provinciën. Daarente gen zou de kroonprins afstand doen van het generaal-kommando over het tweede legerkorps, en hetzelve aan prins Frederik van Pruissen die tot dusverre het bevel over eene divisie inDusseldorp voerde wor den opgedragen. - FRANKFORT den 6 februarij. De Pruissische ambassadeur bij het Groot-Brittannische hof, baron von Bulowis weder van Berlijn naar Londen vertrokken. In den loop der maand december 11. is te Moskou overledende bekende Vincens Niemosewskieen der voornaamste bewerkers en hoofd leiders van den iaatsten Poolschen opstand. Door het krijgs-gerigt te Warschau ter dood veroordeeldwerd zijne straf door den keizer in le venslange gevangenis veranderd, en begaf hij zich naar de hem aange wezene verblijfplaats, toen eene gevaarlijke ziekte hem in de hoofdstad van het rijk overviel en binnen weinige dagen wegsleepte. Men wil dat hij inde laatste uren van zijn leven, aan een zijner landgenooteneen geschrift overgaf, dat aan de regering moest worden medegedeeld en eene bekentenis behelsde van al wat omtrent de laatste Poolsche om wenteling ter zijner kennisse was gekomen. Dit stuk zegt men heeft tpt belangrijke ontdekkingen omtrent de woelingen der revolutionaire partij gevoerd. Volgens brieven van de Italiaansche grenzen vernieuwde zich het gerucht, dat de Oostenrijksche troep?n binnen kort de punten zouden verlaten, welke zij nog inde Pauselijke Staten inhouden, en dat de Fransche bezetting gelijktijdig Ancona ontruimen zou. De langere aan wezigheid van vreemde troepen in den Kerkdijken Staat scheen voor overtollig gehouden te worden, daar de onruststokers overtuigd zijn, geen bijval onder de bevolking te zullen vinden ter bereiking van revo lutionaire oogmerken. Over het algemeen verkreeg Opper-Italië een zeer vreedzaam voorkomen en had ook in Sardinië eene belangrijke vermin dering in het personeel des legers plaats gevonden. De berigten uit Konstantinopeltot den 7 januarij, behelzen wei nig belangrijks. De pest had opgehouden, doch er was weder eenige malen brand ontstaan. Uit Syrië was er mede niets nieuwsde gemoe deren schenen, na de laatste schikking tusschen de Porte en Mehemed- Aliweder rustiger te worden. Te Petersburg schijnen de gebeurtenissen in Perzie eene ongemeene belangstelling verwekt te hebben. Men meentdat het Russische hof een kundig diplomaat derwaarts zal zendenom van den staat der zaken naauwkeurig kennis te nemen en den erkenden troon-opvolger met raad en daad bij te staan, terwijl tevens met het Engelsche kabinet zoodanige schikkingen zullen gemaakt worden, als best in het belang van den nieu wen sebah berekend zijn. Sommigen gaan zelfs zoo ver, om de benoe ming van den graaf Pozzo di Borgo tot Russisch gezant te Londen aan deze omstandigheden toe te schrijvenen zien van zijne onderhandelin- gen met het nieuwe ministerie eene eindelijke beslissing der onderschei dene Oosrersche questien te gemoet. De berigten uit Perzie luiden steeds zeer verontrustende, en bevesti gen ren volle de vroeger ontvangen tijdingen de burgeroorlog tusschen vijf pretendenten der kroon was met al deszelfs gruwelen uitgebarsteo. LONDEN den 7 februarij. Van het gerucht van een in het ministe rie bestaand misverstandhetwelk sedert eenige dagen in omloop was wordt thans niet meer gesproken. In partikulierebrieven uit Nieuw-York wordt de toestand van Noord-Amerikain meer den één opzigt, als zeer gunstig opgegeven. Het besluit van den senaatbetreffende het geschil met Frankrijkwerd algemeen toegejuicht en had op de beurs een zeer gunstigen indruk ge maakt. Naar men verneemtbehoort de boekverzameling van den exminis- ter lord Althorpthans graaf Spencer genaamd, van welke hij binnen "■BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, IJ gezien het besluit van Heeren Gepeputeerde Staten van Zeeland, van den 23 January jl.no. 4, (Provinciaal Blad no. 11) opzigtelijk dè door Zijne Majesteit bepaalde invoering, met den 1 Januarij 1836, van het Nederlandsch Vaatwerk bij den handel in het groot; Noodigenovereenkomstig de daarbij gedane aanschrijving, de Brou wersBranders, Handelaars en allen die in deze Stad Vaatwerk in het groot gebruiken of in voorraad hebbenbij deze ten ernstigste uitom door eene getrouwe opvolging van het daartoe betrekkelijk koninklijk besluit, van den 31 December 1834, (Staatsblad no. 45) waarvan de inhouddoor Hun Edel Gr. Achtb., bij Publicatie van den 23 Januarij jl. aan de Ingezetenen is bekend gemaakten hetwelk in vele hunner be zwaren heeft te gemoet gekomen, de bedoelingen der Hooge Regering, genwoordig te zijn, met opzigt tot de volledige aanneming en invoering van het nieuwe Nederlandsche Stelsel van Maten en Gewigtenzoo veel mogelijk te bevflide^n, orj... 'Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 9 Februarij 18,35. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbaren, PASPOORT van GRIJPSKERKE, Lid van den Raadwaarnemend Secretaris. kortten gevolge van den dood zijns vaderseigenaar gewofden is tót eene der uitgebreidste en volledigste in Engeland. Gemélde boekvefza* meling, welke ongeveer 60,000 bnekdeelen bevat, en onder Welke eert aantal der belangrijkste werken nit de vijftiende en zestiende eéuw ge vonden worden moet lord Althorps vader op Verre boven de aoo,ooo ponden sterlings bij inkoop te staan gekomen zijn. PARIJS den 7 februarij. De heer Pozzo di Borgo is voor twéé da gen naar Londen.vertrokken. Men wil dat in zijn hotel alles op den ouden voet blijft, zoo dat zijne Zending, gelijk de Engelsche bladert trouwens reeds hebben aangekondfcdslechts tijdélijk zoude zijh. De heer Sebastiani zal zich mede den 10 of 11 dezer naar zijne nieöwe bestemming begevenom bij de opening van het parlement tt- De geruchten eener aanstaande wijziging van hec ministeriewaarin ook hij werd betrokkenhébben sinds een paar da gen alle crediet verloren. Naar men verneemt, heeft zich hier eene naamlooze maatschappij gevormd tot oprigting van een ijzeren spoorweg, die van deze hoofdstad naar het noorden zal loopen, en welke met de spoorwegen in Belgie in verband zal worden gebragt. Ook spreekt men van het aanleggen eener stoom-diligencevolgens de inrigting van den heer Dietzvan Parys naar Calais. Het Journal de Paris deelde den 6 eene telegrafische depéChfl vanBayonnf-, van den 4dezer, mede, volgens welke de reserve-brigade der troepen van de koningin het beleg van Elisondo had doen opbreken en de insurgenten had doen vlugten. Voorts was de generaal Llander den 26 uit Madrid vertrokkenom andermaal het opperbevel in Katalo- nie te aanvaarden. De generaal Espeleta was als korn'mandant van Ma drid in functie getreden cn in Arragon door den generaal Alvarej ver vangen. In bijzondere berigten van den 30 januarijuit Sr. Sebastiaart gedagteekendwordt melding gemaakt van eene beslissende overwinning, die door Mina den 27 op Zurnala Carreguy zoude zijn behaalden die ten gevolge moest hebben gehad, dat de insurgenten in Navarra geheel uiteen waren geslagen, na onderscheidene hunner aanvoeders, hetzij op het slagveld, hetzij door gevangenneming, te hebben verloren. Echter is deze tijding zeer onwaarschijnlijkdaar men langs den gewonen weg van dit gevecht niets heeft vernomen, en de generaal Mina, volgens de jongste berigten, zich te Pampeluna nog immer met de organisatie van zijn leger bezig hield. Daarentegen schijnt hetdat de generaal Eraso andermaal in oud Kaa- tilife is doorgedrongenen zoude hijvolgens sommigenzich van de niet onbelangrijke stad Reinosa hebben meester gemaakt. De gewone berigten uit Madrid van den 28 vermelden dat de gene raal Valdez het ministerie van oorlog heeft aangenomenen den generaal Mina dadelijk eene nieuwe ondersteuning van 15,000 man toezelde. Men wildat het ontwerp van eenige mogendhedenom door een huwelijk tusschen den oudsten zoon van don Carlos en de jonge konin gin aan den burger-oorlog een einde te makenthans op nieuw aange drongen zijndete Madrid niet den gerlngsten bijval heeft gevonden. ’s GRAVENHAGE den 8 februarij. De minister van financiën heeft 4 den 5 dezerter kennisse van de belanghebbenden gebragtdatkrach tens de wet van den 15 december 1834, (Staatsblad no. 32), bij Zr. Ms. besluit van den 2 dezer, no. 77, is bepaald, dat de nog niet Inge- trokkene obligationrentende 5 ten honderduit de leening in evenre digheid der directe belastingen, vastgesteld bij de wet van den 22 no vember 1830, (Staatsblad no. 81, in gereed geld aflosbaar zijn, den 1 april 1835. Dientengevolge zullen de houders vin de gedachte obligation dezelve met al de onverschenen coupons kunnen aanbieden, en de aflossing van het kapitaal dadelijk kunnen verkrijgente Amsterdam bij de Nederland sche bank, den 1 april dezes jaars en vervolgens op de gewone kan toortijden: zullende geene verdere renten op eenige der voornoemde obli gation worden betaald. De houders der gedachte obligatien welke de aflossing zouden mo gen verlangen ten kantore van den agent van den algemeenen rüks-kas- sier in eene der hoofdplaatsen van de provinciën of te Rotterdamzul len die aldaar kunnen bekomenmits daartoe aanvrage doende aan het kanoor van zoodanig agentten minste tien dagen voor den hiervoren vernelden aflossingsdag. Het hof van assises te Amsterdam heeft den 31 januarij uitspraak gedaan in de zaak van zeker Heintje van den Topen deze weduwe oud 29 iarenschuldig verklaard aan kindermoord en haar veroordeeld tot de straffe des doodsuit te voeren op een schavot aan de worgpaal. Zij. woonde het laatst als dienstmeid ten huize van den heer Kornmaul te Amersfoort, alwaar zij den 19 October 11. in een turfhok beviel, en, geljk uit het onderzoek bleekhaar kind verstikte door aardappelschil len in den mond te stoppen. UTRECHT den februarijUit Amersfoort ontvangen Wij, van den 7 februarij, het volgende berigt: Gisteren namiddag omstreeks zes uren is er brand ontstaan in de stal vin den herbergier Geerlachaan den Hamonder de gemeente Hoog- Imd. De felle wind sterkte de vlammen zoodanigdat binnen een uur d: stal en het huis met de meubelen en huisraad eene prooi der vlam- nen zijn geworden, waardoor deze man met vrouw en kinderen zich ten enemale van alles beroofd ziet. De aanbelende woningen en de molen zjn gelukkig behouden gebleven.” MIDDELBURG dén 11 februarij. Door Z. M. is tot Secretaris de ar stad benoemd de heer mr. Adriaan Marinus Becius. Naar men uit ’s Hage verneemtblijft de beterschap van Z. K. H. dn Prins van Oranje dagelijks toenemen. Z. M. heeft aan den luitenant-kolonel Danker Sweaterkomman- crende het algemeen depot der landmagt no. 33pensioen verleend. Door Z. M. is goedgekeurd het door Z. Exc. den.commissaris-gene- ral over Nederlandsch Indie in 1834 vastgesteld reglement voor het fondf er verhoogde pensioenen van de officieren der landmagt in Oost-Indie.

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1