MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 16. I 5 Februari! 1833* Donderdag *Y ilcbcrlaubcn. NIEUWSTIJDINGEN. i&uslaiib. Italië» Hhiüdchlanb. (6rooG15rittaujc. •j *s GRAVENHAGE den i februarij. De berigten omtrent Z. K. H. den Prins van Oranje blijven bij voortduring gunstig. Het bulletin van gisteren was van den volgenden inhoud Z. K. H. betert allenskens.” NB. Voor dingsdag zal er geen bulletin worden uitgegeven. Zr. Ms. stoomschip Suriname zal van heden af worden bestemd en gebezigd tot het verrigten van dienst binnen het rijk. VLISSINGEN den 2 februarij. Naar men verneemt, zal het fregat Minerva liggende als wachtschip in het dok alhier, met den 1 april buiten dienst gesteld, en Zr. Ms. fregat Euridice in de plaats van op genoemd vaartuig als wachtschip worden gebezigd, Zr. Ms. brik de Snelheid, luitenant der istc klasse Ferguson ■■PETERSBURG den 5 januarij. Bij eene keizerlijke ükase is de Jt vrije invoer van granen in Rusland voor het tegenwoordig jaar en voor het gansche rijk verlengd geworden. NAPELS den 15 januarij. Eene Fransche stoomboot, die de reis van Toulon herwaarts in den korten tijd van 42 uren heeft afgelegd, heeft gisteren den generaal Sebastian!Franschen gezant aan ons hof, zijne benoeming tot opvolger van den prins de Talleyrand overgebragt. Een eigenhandige en voor den generaal Zeer vleijende brief van koning ^ypiug UCCJl ucliatt&u Bodewijk Filips heeft hem overgehaald, de benoeming, waarvoor hij vetheffen tot den adelstandmet den titel van baron, vroeger bedankt heeft, aan te nemen. Reeds morgen zal hij met dezelf- - -- de stoomboot naar Toulon en vervolgens naar Parijs en Londen ver trekken. De gezantschaps-post alhier zal door den eersten secretaris graaf van Bearn worden waargenomen. FRANKFORT den 30 januarij. De Oostenrijksche regering heeft ten gevolge van den steeds toenemenden handel op de Italiaansche zee havens tot eene vermeerdering harer zeemagt besloten ten einde de koopvaardijschepen behoorlijk beschermd mogen zijn. LONDEN den 31 januarij. De ridder Dedel heeft eergisteren een bezoek bij den hertog van Wellington op het bureau van buitenlandsche zaken afgelegd. Gelijk reeds vroeger gemeld is zal de eerste poging der oppositie tegen de ministers bestaan om in plaats van sir Charles Manners Sut ton een anderen spreker of voorzitter voor het huis der gemeenten te verkiezen. Daartoe heeft zij op den heer Abercromby het oog gesla gen welke inden beginne hiervan niets heeft willen hooren, doch door lord John Russell overgehaald is om zich de keus, zoo die tot stand mogt komente laten welgevallenop gronddat het hier geene per soonlijke voorkeur geldtmaar wel de handhaving van een publiek be ginsel wcartoe de leden der gemeenten zich verpligt zouden gevoelen. In sommige brieven uit de Vereen igde-Sta ten wordt gezegd, dat, zoo Frankrijk de schadevergoeding van vijf-en-twintig millioen blijft wei gerende oorlog onvermijdelijk is. Op de Amerikaansche werven werd druk gearbeid en binnen zes weken meende mendat al de oorlogsche pen zeilree zouden zijn. De zeemagt der Vereenigde-Staten bestaat uit Zeven vier-en-zeventigersdie gereed zijn om dienst te doen, en vijf van dezelfde groottedie nagenoeg in gereedheid zijn gebragtbenevens uit veertien fregatten elk met vier-en-veertig stukken gewapend. Men houdt het er voor, dat een groot gedeelte van de natie en de meerder heid der leden van het congres zeer oorlogzuchtig zijn. Te Lissabon worden groote toebereidselen gemaakt om den gemaal der koningin met luister te ontvangen. De PortugesChe gedeputeerden moesten den 20 dezer bijeen komen en naar men zeide waren de ministers gereed met verschillende ontwer pen van wet, betrekkeiijk de geldelijke aangelegenheden des rijks, en zouden zij eene begrootingswet voordragendie en wegens duidelijkheid en wegens spaarzaamheid aller goedkeuring moest verwerven. PARIJS den 31 januarij. De minister van marine heeft gisteren bij de kamer van afgevaardigden een ontwerp van wet ter tafel gebragt, waarbij een buitengewoon crediet van 900 duizend franken wordt aan gevraagd, ter bescherming van den handel. De kamer van koophandel te Lyo.i heeftaan de gedeputeerden die deze stad vertegenwoordigen, eene memorie doen toekomen, waarbij op de noodzakelijkheid wordt aangedrongenom den Amerikaansche questie, in *t belang van den handel, zoo mogelijk door eene minnelijke schikking te eindigen. Er zijn tijdingen uit Madrid ontvangen tot den 21toen alles in deze hoofdstad rustig was, De discussie over het droevig voorval van den 18, duurde in de ka mer van afgevaardigden nog immer voorten het ministerievooral de generaal Llanderwerd door de oppositie hevig aangevallenzoodanig dat deze naar het algemeen gevoelen als minister van oorlog zoude af treden. De generaal Faldcz die thans in het koningrijk Valencia het bevel voertwordt als zijn opvolger genoemd. In de zitting van den 20 werd de heer Martinez de la Rosa door het publiek van de tribu nes uitgefloten, doch de kamer, zelfs de oppositie, trok bij deze ge legenheid voor het ministerie partij en bestrafte deze onwelvoegelijkheid. Het tweede regement ligte infanterie, dat den 18 Madrid verlaten heeft, bevond zich nog teAlcobendasen werd aldaar door de ingezet e nen met vreugdeteckencn onthaald. De burgerlijke gouverneur der hoofd stad had reeds op den 18 eene proclamatie uitgevaardigd waarbij alle zamenscholingen werden verboden. Te Madrid, even als hier, is op nieuw het gerucht in omloop, dat er tusschen de mogendheden zoude onderhandeld worden over een plan tot bevrijding van Spanjewaarvan een huwelijk tusschen den oudsten zöon van don Carlos en de jonge koningin Isabella ten grondslag zoude liggen. wordt alhier ter reede verwacht. Heden ontscheepte alhier een detachement voor het reserve-bfltslh Ion der 18de afdeeling infanterie, sterk naman, komende van Kampen onder geleide van den kapitein Bruinier2 officieren en 5 onder-offi- eieren. Den 4 februarif Heden zal van hier naar den Overkant vertrek ken het gisteren alhier aangekomen en nachtkwartier gehouden hebben de detachement artillerie-treinsterk 39 manschappenouder geleide van twee wachtmeesters. Dezer dagen zijn hier weder twee Belgische deserteurs uit het 5de district aangekomen. MIDDELBURG den 4 februarij. Wij vernemen dat het Z. M. den Koning heeft behaagd, Zijne Exc. den heer luït.-genefaal de Rock té Dezer dagen is door Z. M. een besluit genomenwaarbij de dl- recteur-generaai van oorlog gemagtigd wordt, om voor de officieren der1 mobile dienstdoende schutterijenwelke zich krachtens art. 5 van *s Konings besluit van den 25 julij van het vorige jaar{Staatsblad no. 24), in het genot van half traktement bevindendit genot te doen ophoudenen mitsdien de daaromtrent bestaande bepalingen iri te trek ken met uitzondering evenwel ten aanzien van de zoodanigenaim wie dat genot, uit hoofde van eenige bijzondere reden, door den Koning» bij speciaal besluitmogt zijn toegestaanmitsgaders van die welke zich te Amsterdam bevinden en van die welke in zoodanige andere plaats aanwezig zijn, waar het nader mogt blijken, dat zij noodzakelijk tot het verrigten van dienst moeten worden.opgeroepenmet aanbeve ling, om het getal der officieren, in die uitzonderingen begrepen, nog» zco veel mogeiijk te verminderen door het werkelijk benoodigd aan tal, tot het verrigten van garnizoensdienst, daartoe, hetzij bij loting of ten gevolge van onderlinge schikking te bestemmen, en die alsdan al leen in het genot van het half traktement te latenen, eindelijk, om den termijn, op welken het genot der bedoelde traktementen móet op houden, te stellen op i°. april of i°, mei. Het ougeluk, dezer dagen drie griendwerkers getroffen, welke met hun schuitje door de van Dordrecht naar Nijmegen gaande stoomboot zijn overzeild, wordt thans meer omstandig aldus vermeld; „S lied recht den 28 januarij. Heden had alhier het volgend onge luk plaats. Drie arbeiders des morgens ten uren .naar eene naburige griend willende varen, om dorre struiken te rooijen, zagen op de rivier de Merwede eene der dagelijks hier passerende stqombooten naderen. Een hunner waarschuwde hierop zijne makkers, om de rivier niet vóór de boot over te steken, maar het achter dezelve te houden; doch deze waarschuwing werd door de beide anderen in den wind geslagen, die meendende boot gemakkelijk te kunnen voorblijven en misvaren. Beide moesten deze onvoorzigtigheid met hun leven boeten: spoedig onder hét bereik der stoomboot gekomen, konden zij dezelve niet ontvaren» hunne schuit ging onder dezelve dooren kwam welhaast, vol water we der bovenmet een der ongehikkigen in dezelve liggendeterwijl de tweede op eenen kleinen afstand op het water dreef; de derdeSterk ge- hceten, had zich ter goeder oögenblik aan het anker, dat aan de voor steven der boot hing, vastgegrepen, en werd alzoo gered. Deze was de waarschuwer. Doch de beide anderen, Dirk Stuy en /trie van Rijn genaamd, hoewel terstond uit het water gehaald, hadden het onheil (waarsdüijnlijk door de schepraden aan het hoofd gekwetst) naauwlijks enkele oogenblikken overleefd. Gelukkig zijn zij geene vaders van huis gezinnen.” Wij hebben eenige Javasche couranten tot den 13 september 11. ont vangen welke weinig bijzonder nieuws Behelzen. Tot gouverneur van Makasser was benoemd de heer R. de Fillietaz Bousquetgewezen resident van Pckalongang thans op wachtgeld. Ert tot resident van Kediri de heer G. L. Baudin plaats van den heer D. Donker, thans mede op wachtgeld. Van Batavia den 9 september wordt gemeld w Een dezer dagen van Padang ontvangen berigt deelt het treurig uiteinde mede van de Noord-Amerikaansche zendelingen Henry Lyman en Samuel Munsonin de Batta-lnndenbenoorden Tappanoelie gren zende aan het Atchinesche rijk. Beide waren van deZe hoofdplaats naaf Padang, en, in het begin van junij over Niasnaar Tappenoelie ver trokken met het doelom in dé genoemde landen door te dringen eene ondernemingdie hunop grond van de bekende woestheid van den volksstamdien zij zich voorstelden te bezoekenvan onderschei dene kantenherhaaldelijk en dringenddoch te vergeefs werd afgeraden. Den 28 der gemelde maand bevonden de reizigers zich op weg naar de kampong Sakkatot de bedoelde landen behoorende, en werden zij halver weegs van dezelve nog door vijf gewapende Batta’s aangespro ken, die bun onder waarschuwing, datbij een verder doordringen, hun leven gevaar zoude loopen den welgemeenden raad gaven om terug te keéren. De togt werd evenwelonder het uitreiken van eenige geschen ken voortgezetdoch de reizigers zagen zich weldra ’s namiddags omstreeks.vier uren, door eene gewapende bende der Batta’s, van onge veer twee honderd man aangevallen en de beide zendelingenbenevens een hunner bediendenondergingen het afgrijsselijke lot van door do kan nibalen vermoord en opgegeten te worden. De overige van het reisge zelschap zijnde inlandsche hoofdengidsentolken en bediendenont kwamen het gevaar door eene tijdige vlugt.” De Belgische kamer van afgevaardigden heeft den 31 januarij het budjet met 51 tegen 2 stemmen aangenomen. Bij den senaat is dat van buitenlandsche zaken met eenparigheid doorgegaan. Men heeft in Belgie onder de archieven belangrijke stukken ontdekt die men meende dat verloren waren. Onder anderenstukken over de on lusten van 1787 tot 1789, welke men meende, dat in 1794 buiten ’s lands waren vervoerd. Men vindt daarbij eenen oorspronkelijken brief van Joseph II, welke gelezen werd in de beruchte zitting van 18 junij 1783, waardoor de Staten van Braband. werden ontbonden; veie brieven van den kardinaal van Franckenbcrg en van den bissêhop van Nelis vóórts gedenkschriften van den prins Charles de Lorraine aan Maria Theresiadoor hem zelven opgesteld en geschreven. De ontdekking van deze stukken is voor de geschiedenis van veel belang.

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1