N°. COURANT. MIDDELBURGSCIIE B_ I I i3. 29 JanüarQ 1835. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. If ijckenbmakiug. NATIONALE MILITIE. (^root-iSrittanjc. jDiritgcftlanb. Jfranfcrijfc. ilcbcrhuibcn. URGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, i brengen bij deze ter kennisse van alle degenendie daarbij eenig LONDEN den 24 januarij. De Standard van gisteren behelst een breedvoerig vertoog nopens de grondslagen waarop het plan tot her vorming der misbruiken in de gevestigde kerkhetwelk thans door het ministerie met gemeen overleg van de hooge geestelijkheid wordt be raamd waarschijnlijk zal berusten. Volgens dit vertoog zal die hervor ming voornamelijk bestaan in de afschaffing van een aantal sinecuresdie zoo als meii weetin de gevestigde kerk van Engeland zeer menigvul dig zijn en voor een gedeelte door leken worden genoten. Te gelijk zou de bezoldiging der bisschoppendie thans buitensporig hoog is op eenen meer gematigden voet worden geregelddoch daarentegen het aantal bisdommen vermeerderen. Vooral echter zou men zorg dragen dat overalwaar een genoegzaam aantal Protestanten wonenzich eene kerk met eenen daaraan verbonden, goed bezoldigden, leeraar bevond ets hetgeen in de fabriek-distrieten waar de bevolking ip de laatste der- Tevens is door Heeren Burgemeester en Wethouders de gewone jaar- lijksche Publicatie afgékondigdwegens het zuiveren der Boomen van Rvpsen-nestenhetwelk vóór den 20 February moet zijn geschied. Deze Publicatie zalin ons volgend No. worden geplaatst. belang mogten hebbendat de eerste zitting van den Militie-Raad zal plaats hebben op Zaturdag den 14 Februari]des morgens ten tien uren, op het gewoon lokaal in de Abdij binnen deze Staddat voor dezelve zullen moeten compareren alle degenen welke zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbonden, mits gaders alle de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de gewone en buitengewone ligtingen van 1831 1832, 1833 en 1834. Dtt tot het afgeven der attesten of certificaten aan bovengemelde Lo telingen, tot bekoming van vrijstelling voor de dienst der Nationale Militie, door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuurzal worden ge vaceerd op Vrijdag den 6 February aanstaande, van des morgens ten 10 tot des middags ten 12 uren. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aangemaand, om zich van de benoodigde bewijsstukken te voorzien en zich op de voorschre- vene plaats en uur voor den Militie-Raad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gedrukt, afgékondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 January 1835. Burgemeester en Wethouders voernoemd L A N T S H E E R L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren PASPOORT van GRIJPSKERKE Lid van den Raadwaarnemend Secretaris. BERLIJN den 21 januari]Den 18 dezer heeft het jaarlijksche kroo- nings- en ordenfeest alhier.ftlaats gehad. Bij die gelegenheid heeft de bisschop der Evangelische kerk de koninklijke hofprediker en domheer doctor Eylertzoo als gewoonlijkeene kortedoch treffende rede ge houden waartoe hij tot onderwerp had genomen de verpligting om overeenkomstig de voorschriften van hét Christendomhet juiste midden te houden tusschen eenen eng beperkten nationalen trots en een opper vlakkig cosmopolitismusbeide zeer gevaarlijke uiterstentot welke velen in onze dagen vervallen.” Z. M. heeft bij dit feest wederom een groot aantal 'personen van ver schillende rangen en standen tot ridders verheven of aan dezelve on- derscheidings-teekenen toegekend onder welke men opmerkt den gewe zen gezant bij het Nederlandschenu bij het Oostenrijksche hof, graaf von Maltzandie dezer dagen alhier uit *s Gravenhage is aangekomen en den Pruissischen gezant in Belgie von Arnim waarvan de eerste met de orde van den rooden adelaar, 3de klasse, en de laatste met de zelfde orde, 2de klasse, is begiftigd geworden. Z. K. H. prins Albert van Parissen, dezer dagen met hoogstdes- zelfs gemalin nabij Potsdam wandelende, heeft het geluk gehad een schaatsenrijder, die door het ijs gevallen was, met gevaar van zijn le ven te redden. FRANKFORT den 23 januarij. Z. M. de koning van Parissen heeft den graaf von IFijHch en Lotturnlaatstelijk Prvissisch buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister aan het hof der Beide-Sicilienin ge lijke betrekking bij het koninklijk Nederlandsche hof benoemd. Den voormaligen afgezant bij dat hof, graaf von Maltzan is het gezant schap te Weenen en den legatieraad von Küster dat te Turijn opgedragen. Van de Poolsche grenzen wordt van den 10 januarij gemeld: Alle berigten welke wij uit Polen ontvangenkomen daarin over een dat de massa des volks met de tegenwoordige orde van zaken te vredenen grootelijks tegen diegenen verbitterd iswelke hetzelve tot nieuwe oproerige bewegingen tegen Rusland willen opzetten. De re gering behoeft dus niet meer een zoo streng toezigt uit te oefenen als nog een jaar geleden, want degeendie oproer trachtte te stoken, zou gevaar loopen van door het volk zelf gevat en aan de overheid uitge leverd te worden. Vooral in kleine landsteden is men met de tegen woordige omstandigheden zeer te vreden en men bespeurt aldaar eene ware en opregte gehechtheid aan de regering. Zeer weldadig zijn ook de uitwerkselen van de zorgvuldige handhaving der algemeene policie op bet inwendig verkeerdaar men zonder eenig gevaar bij dag en nacht kan reizen. De vrees voor schaarschheid en duurde van levensmidde len heeft zich tot nog toe gelukkig niet bevestigd en de prijzen in deze omstreken en Polen staan nog altijd op dezelfde hoogte als kort na den oogst.” tig jaren zoo buitengewoon is vermeerderd, thans geenszins het geVal is» De Times keurt deze veranderingen goedmaar wil nog daarenboven dat het maar al te zeer ingeslopen misbruikvolgens hetwelk in menig kerspel de eigenlijke leeraar zijne aanzienlijke inkomsten elders verteert, en de zorg zijner leken aan eenen slecht bezoldigden plaatsvervanger of vicaris overlaatgeheel moet worden afgeschaft. Van da afschaf» fing der tiendendie thans in Ierland ook van de Katholijke bevolking voor de gevestigde kerk worden gehevenen aldaar nog onlangs tot bloedige tooneelen hebben aanleiding gegeven wordt in de twee ge* noemde bladen niet gesproken. Allerminst kan men van het tegenwoor» dig ministerie veronderstellendat het de beslissing van het thans ont- bondene lagerhuis, volgens welke de overtollige inkomsten der kerk ook tot andere dan tot geestelijke einden konden worden besteedin stand zal houden. De gewezen minister van buitenlandsche zakenlord Palmerston die zich als kandidaat bij de verkiezing van parlementsleden Voor South- Hampshire had opgedaan is in zijne pogingen om aldaar benoemd te worden niet kunnen slagen. De Morning-Herald schrijft deze nederlaag toe aan de afkeuring der kiezers van het staatkundig gedrag van lord Palmerstondiezoo als dit blad zegtde dwangmaatregelen tegen Ne derland heeft doorgedrevenzich door den listigen vorst Talleyrand heeft laten verschalken, de gewapende tusschenkomst van Frankrijk in Belgia lafhartiglijk heeft toegelatenhet door hem zelven vooruitgezette begin, sel van niet-tusschenkomst openlijk heeft laten schendenenz. Volgens de opgavenook der ministeriele bladenvallen de ver kiezingen in Ierland doorgaans niet gunstig uit voor het nieuwe kabinet» O'Connell en Ruthven zijnechter niet dan na hevigen tegenstandte Dublin herkozen. Wat de verdere verkiezingen aangaatde dagbladen van de beide par. tijen gaan voort met het geven van lijsten dienaangaande, die zoo zeer uit een loopen ten aanzien der politieke denkwijzewelke zij aan velert der verkozenen toeschrijven, dat het moeijelyk valt daaruit een juist be- sluit op te maken. Weldra echter zal het blijken tot welke zijde da meerderheid overhelt, wanneer men de voorstellen der ministers kent, en de wijze op welke zij door het parlement worden opgenomen, De gebouwendie provisioneel voor de zittingen van het parlement dienen moetenzullen stellig den 19 der volgende maand voltooid zijn. Men verzekert, dat<le benoeming eener nieuwe commissie, om onderzoek td doen naar de oorzaken van den brand der parlementshuizentot de eer ste verrigtingen in de aanstaande zitting zal behooren. Het bevestigt zich, dat lord Heytesbury tot gouverneur-generaa! der Etigelsche bezittingen in Oost-Indie benoemd is. De Nederlandsche buitengewone gezantbaron van Zuylen van Nyeveltzou heden morgen met de stoomboot naar Holland terugkeeren. Gisteren waren ter beurs geruchten in omloop omtrent schikkin gendie, door tusschenkomst der overige Europesche kabinetten, tus» schen de oorolgvoerende partijen in Spanje zouden op handen zijn, welke op de publieke fondsen en vooral op de nieuwe Spaansche lea ning een zeer gunstigen invloed gehad hebben. Indien het gelukken mogt, aan don Carlos zoodanige voorslagen te doen, die hem konden bewegen om van den strijd voor zijne regten af te zien, en de bewo ners der noordelijke provinciën van Spanje den partij-oorlogdie zód zeer met hunnen aanleg en belangen strookt, te doen vaarwel zeggen, zonder xie tegenwoordige Spaansche regering in haar gezag te krenken zou zulks ongetwijfeld aan de speculatien onzer kapitalisten grootö kracht bijzetten. Het sinds lang gevestigde bankiershuis van Gibbens fFllliamstd Dublin, heeft dezer dagen een bankroet gemaakt, dat op ruim 300,00a pond, scerl. begroot wordt. Men spreekt alhier van gunstige finantiele onderhandelitigen tus schen Brazilië en Portugalte welken einde er reeds eene bezending van wege het gouvernement van Brazilië naar Lissabon op weg zou wezen. PARIJS den 24 januarij. Het hof der pairs heeft gisteren wederom een tiental beklaagden in staat van beschuldiging gesteld. De regtbank van eersten aanleg heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tusschen den hertog van Cambridge en den gewezen hertog Karei van Brunswijken op gronddat eene beslissing als die welke door de nabestaanden van den laatsten genomen werd in Frankrijk niet zonder nader onderzoek kan geldengeweigerd den staat van interdictie waarin men voorgaf dat hij was geplaatst. De kamer der pairs heeft eergisteren over het ontwerp van wet be- raadslaagdwaarbij een buitengewoon crediet voor het bij haar aanhan gig proces wordt verleend. De heeren de Noailles, Dubouchage en Mannier hebben daartegen het woord gevoerd, en, ofschoon door den minister uitvoerig verdedigdis de voordragt slechts met eene meerder, heid van 98 tegen 43 stemmen aangenomen. MIDDELBURG den 28 januarij. De laatste bulletins wegens da aiekte van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk luiden als volgt Zondag den 25 Januarij’s avonds ten 7 uren w De gesteldheid van Z. K. H. is heden gunstig gebleven.” Maandag den 26 Januarij’s morgens ten 8 uren Sedert gisteren is in den toestand van Z. K. H. geene verandering voorgevallende nacht echter is minder rustig geweest dan de voor, gaande.” Den 25 dezer is Zijne Exc. de baron van Zuylen van Nyevelt, die met eene buitengewone zending bij het Britsch bestuur is belast ge- weestuit Londen in ’s Hage teruggekeerd. Eenige dagen vroeger was Zijne Exc. door den kabinets-courier Junot voorafgegaan. Het schip Mercurius, kapitein H. B. Esink, van Batavia en Pa- dang naar Middelburg, is den 13 dezer te Scilly binncngeloopen. De brik de Maleyerkapitein van der Hoevevan Batavia naar Rotterdam, is van 19 op 20 dezer, bewesten Steenbaken nabij Goede- reed gestrand. Volgens berigten bevindt de equipagie zich te Goede- ra^dc. Het. schip zal allerwaarschijnlijkst verloren zijn.

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1