sa COURANT. MIDDELBURGSCHE N°. 12. •4 27 Januari; 1835. Dingsdag y 'i NIEUWSTIJDINGEN. ©ElcsGlnbteH. ZDuitdchtanb. (Broot-SSrittanje. Jxanfcrtjfc. f'WRAQAO den 16 november. In ons dagblad van den 9 augustus leest men het volgende nopens het wedervaren van een’ Engelschen matroos Den 4 dezer is aan de noordkust van dit eiland in de monding van St. Pieterin eene booteen persoonmet name Thomas Samuel Pie ter Prince, komen aandrijven, die het volgende verhaal van zijn weder varen heeft gegeven Dat hij in de maand junij 11. als matroos aan boord van een En- gelsch fregatschipgenaamd Be nestervan Glasgow was vertrokken met bestemming naar het eiland Grenadadat het bovengemeld schip op den avond van den 24 julijin de baaiwaaraan de stad van gemeld ei land gelegen iswas aangekomenen den volgenden morgen binnen de haven of basin voor de stad zoude ankerendat de wind echter den vol genden ochtend hevig geworden zijnde, zulks niet had kunnen bewerk stelligd worden; dat twee der booten door den wind van het schip af geslagen zijnde, hij en een ander matroos, met name James Mac Intyre den last hadden ontvangenom met de nog overgeblevene boot te trach ten de afgeslagene booten te bereiken en terug te brengen datna dat hij met zijnen bootsgezel tot dat einde het schip had verlatende wind hoe langer hoe meer aanwakkerdeeindelijk tot een’ zwaren storm over sloeg welke met zware regenbuijen en eene stik donkere duisternis ge paard gingzoodat het voor hem en zijnen makker eene volstrekte on mogelijkheid werdom hun schip weder te bereikenen zij vervolgens geheel buiten dë baai gedreven zijnde, verpligt waren zich voor den wind te laten afdrijven in de hoop van elders aan te landen dat zij zich met zeegras of wiet'hadden gevoed en zout water hadden gedron ken alleenlijk wanneer het geregend hadhadden zij wat zoet water dat in de boot vielte drinken gekregenen dat zijn bootsgezel James Mac hityreop den 30 julijna eene greote hoeveeiheids zeewater te hebben gedronken, den geest had gegeven. Dit is het verhaal van Prince, hetwelk wij uit eene echte bron geput hebben.” - ROME den 8 januarij. In het afgeloopen jaar heeft men alhier, volgens officiële opgave, 150,016 inwoners geteld. In het jaar 1825 bedroeg het getal inwoners slechts 138,730. Daaronder bevinden zich 39 bisschoppen1424 priesters1857 monniken, 1359 nonnen en 598 seminaristen. Het getal der ongeloovigen en Turken, zonder de joden mede gerekend, bedraagt 210. Er werden geboren 4454 kinderen en zijn gestorven 5480 personen. Huwelijken werden gesloten 1379. FRANKFORT den 21 januarij. Men wil alhier zeer gunstige berig- ten uit Berlijn hebben ontvangende meeste der bezwarendie eene vereeniging der stad met het Pruissisch tolstelscl in den weg stonden zouden zijn opgeruimd. Volgens brieven uit Athene, van 13 december, was koning Otto dien dag onder het lossen van het geschut en het gejuich der menigte, in deze nieuwe hoofdstad aangekomen. Men belooft zich in Griekenland, ongemeen goede gevolgen van deze verandering van residentieonderandereh dewijl een aantal voorname Grieken daardoor tot het besluit zullen komen om hunne kapitalen ten “voordeele des lands aan te wendenen anderendie zich te Odessa Weenen en elders hadden neergezet nu zij een waarborg voor de be vestiging der binnenlandsche rust en eendragt meenen te hebben, waar schijnlijk naar hun vaderland zullen wederkeeren. januarij. ken van den aanvoer van Negers te herstellen door het derwaarts over steken van Europesche werklieden zoo veel mogelijk aan te moedigen Dit ontwerp, dat nog van den heer Spring-Rice afstamt, wordt in den Courier ten hoogste afgekeurd, en daarentegen in Acn Morning-Post zeer geprezen. PARIJS den' 22 januarij. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren alle destukken, die tot de Amerikaansche schadeloosstelling be trekking hebben, op het bureau der kamer van afgevaardigden nederge- legd. Na eenige discussie heeft men besloten dezelve te doen drukken en ronddeelen. Sedert deze zaak eene ernstige wending heeft genomen, zijn de oppositie-bladen een en andermaal terug gekomen op eene der gelijke vorderingdie van de zijde van het Russisch gouvernement zou de zijn ingebragten waarmede de zending van den heer Lubecki in ver band zoude staan. Het ministerieel avondblad meldt van de Spaansche grenzen Merino is in Kastiiie geheel verslagen de junta heeft daarvan stel lig berigt ontvangen. De kolonel Seonane is te Pampeluna aangekomen de generaal Mina is van voornemen hem het bevel over zes bataillons op te dragen. Cordova is naar Madrid vertrokken,” Uit Bayonne schrijft men, dat Zumala Carrcguy zich den 13 van St. Vincent de Alava naar Kastiiie begaf, en zich den volgenden dag op drie uren afstands van Vittoria op den weg naar Madrid bevond bij zich hebbende'zes bataillons Nava'rrezen en 200 paarden. Don Carlos had zich aldaar bij hem gevoegd. Estella was den 14 door de kolonne van den generaal LorenzoPuente de la Reyne door die van Oraabezet en meende men dat de generaal Mina zich met zijne reserve mede naar dien kant zoude begeven. Twee dagen vroeger waren twee duizend man voetvolk en zestig paarden uit Kastiiie te Viaia aangekomenom het leger der koningin te versterken. ’s GRAVENHAGE den 24 januarij, Het laatste bulletin wegens de ziekte van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk, van heden ten 8 uren des morgensluidt als volgt: „De nacht'is minder gunstig geweest dan de voorgaande; evenwel heeft Z. K. H. bij tusschenpozen geslapen, en hoogstdeszelfs toestand is sedert gisteren niet verslimmerd.” Z. M. heeft voorloopig de function van kanselier der orde van den Nederlandschen Leeuw opgedragen aan den generaal der infanterie, jonkhr. J. W. Janssensdezelfde waardigheid bekleedende voor de Mi litaire Willems-orde. De korvet N e h a le n n i a liggende in het Nieuwe Diep zal mee het eind dezer maand buiten dienst worden'gesteld en opgelegd; terwijl de kommandant van dien bodem, de luitenant-ter-zee der eerste klasse, 5. J. graaf van Limburg Stirttmóp nqn-actiyiteit zgl worden gebragt. AMSTERDAM den 23 januarij. Men heeft heden alhier een droe vig ongeluk te betreuren. Zekere Maria Berg, wed. Hasselaar, op den Haarlemmerdijkbij de wieringerstraatin den rooden koe-gang woonachtigen met vijf kinderen in armoedige omstandigheden verkce- rende, had toen zij zich den 11. nacht met hare kinderen ter slaap be gaf, een pot met doof kolen aangeglommen, met het droevige gevolg, dat men des morgens reeds twee van hare dochters door den damp ge stikt heeft gevondenterwijl twee andere dochters mede reeds in zeer kommerlijken toestand waren en de moeder benevens het vijfde kind reeds door de benaauwdheid aangetast begonnen te worden. Als een tweede voorbeelddat men in de daad niet te omzigtig mee vuur en licht kan omgaanmoeten wij bij dit treffend voorval nog voe gendat gisteren avond ook nog zekere sójarigevrouw, genaamd Dirkje Gerards, huisvrouw van zekeren Jan Snoek, woonachtig aan den zand hoek, op haren stoel in slaap gevallen zijnde, door het vuurvattenharer klcederen door eene stoof, welke zij ouder zich had deerlijk verbrand en omgekomen is. Met ge oegen melden wij daarentegen de kloeke daad van den jeugdi- een jongeling van' 17 jaren woonachtig in de jonkerstraatno. 86 die zich op den oudezijds achter-burgwal bij de hetwelk aldaar in het water viel, desniettegenstaande hij niet kondc zwemmen, te water ge sprongen isen het kind gered heeft. MIDDELBURG den 26 januarij. Bij besluit van Z. M. van den 18 januarij 11., no. 109, is de heer Pieter Rekker tot procureur bij de regtbank van eersten aanleg zitting houdende alhierbenoemd. Ook is bij besluit van Z. M. van den 20 dezer, tot notaris in het kanton Sluisprovincie Zeelandbenoemd de heer Jacobus Wilhelmus le Nobel, om te resideren in de stad Sluis. Bij koninklijk besluit van den 19 januarij 11., no. 71, zijn be noemd: tot kommandant van de 10de afdeeling infanteriede kolonel baron van Heerdten in deszelfs plaats tot kommandant van het iste bataillon jagers, de luit.-kolonel van Buseck, van het depot der 9de ui>u«»»5 x.. xvx.a..«, --re,--afdeeling. En zijn overgeplaatstde luit.-kolonel Auffmorthvan de 5de, geeft zich de geestelijkheid veel moeite om voorstanders der scheiding bij de 9de, en de majoor Buchner, van de 17de, bij de 5de afdeeling in het parlement te brengen. In het noorden van dat eiland zijn echter infanterie. Het korps jagers van Cleerensbestemd om te Kampen garnizoen te gaan houdenis den 22 dezer van Tiel derwaarts vertrokken. De Belgische bladen melden dat er met het aanstaande voorjaar twee LONDEN den 21 januarij. The Morning-Herald van heden behelst het volgende: Met wezenlijk genoegen zien wij uit het volgend arti kel van een ochtodblad, dat sir Robert Peel zich voorbereidt om ten, Kjjl{ls y~t) WattlAi aanzien der hervormingen in de kerk zijn woord te houden, en dat del? - hoofden der g estelijkh id over de middelen om dit op eene voldoendehoo aa£ bcvindcnde op he£ zicn’ van een kind en veilige wijze te bewerkstellig n. geraadpleegd worden. I nrpr vipJ H(.,ni9rrp;rr.nsrnn,ld(, hii nipr knndp De aartsbisschop van Canterbury de bisschop van Londen en eenige andere aanzienlijke geestelijken hebben gisteren den geheelen dag met sir Robert Peel, in zijn bureau in Downingstreet gearbeid. De zamenkom- sten tusschen die geestelijken en den voorzitter van ’s konings raad zijn sedert kort zeer menigvuldig. Men denkt, dat zij betrekking hebben tot de voorstellen omtrent de hervorming van misbruiken in de kerk, die le ministers voornemens zijn om dadelijk na de opening der zitting van tet parlement aan dezelve voor te stellen. Nog steeds blijven onze Tory-gezinde bladen zich met den uitshg der verkiezingen aan vele oorden des koningrijks verheugen, en aanwj- zen hoe de berekeningen van de bladen der tegenpartij, welke bewerk dat de uitslag der reeds bekende keuze grootelijks te haren voordeele is onderling verschillen. In Ierland, van waar thans de opgaven inkomen in het parlement te brengen. In het noorden van dat eiland zijn echter infanterie, de keuzen gunstig voor het ministerie en men hoopt, dat zulks ook het geval zal zijn te Dublin en in andere groote steden. De Morning-Post verheugt zich zeer, dat lord Palmerston in Zuid- Hampshire te leur gesteld geworden is. cwee legerkampen in de provincie Antwerpen zullen aangelegd worden De Nederlandsche gezant, de heer Dedel, heeft gisteren op het het een te Beringen, het ander te Gheel, welke beide plaatsen door den ministerie van buitenlandsche zaken en op dat van koophandel gearbeid, generaal Hurel, op deszelfs jongste inspectie-reisals het geschiktste De heer baron van Zuylen van Nyevelt heeft gisteren een gesprek met daartoe waren gekozen worden. sir Robert Peel gehad. Aan den. hert°g van Leuchtenberg is, tijdens zijn verblijf te Brus- De nieuwe Spaansche leening is gisteren hier ter beurs gebragtselterwijl hij een bezoek bij den koning aflegdein zijne kamer ont- de inschrijvingen zijn tot eene premie van tot verhandeld. stolen een horlogie, benevens eene beurs waarin zich tien goudstukken Onze bladen van onderscheidene partijen blijven het gedragdoor bevonden. Het geregt hield zich bezig met het onderzoek der zaak. Frankrijk ten aanzien van het Amerikaansche traktaat gehouden, misprij- ~,r1 zenechter zijn zij van meening dat de vrede niet gestoord zal worden. ZEETIJDINGEN. Aan het departement van koloniën alhier schijnt men er ernstig aan -- bedacht, om in de West-Indische bezittingen en vooral in Demerarij het VL1SSINGEN den 26 januarij. Alhier is bimiengekoineu Elisabeth9 gebrek aan werkvolk, hetwelk men er te duchten heeft, dèor het‘sta- II. Po.hoff, van Libaumet hout cn lijnzaad.

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1