N°. COURANT. MIDDELBURGSCHE 11. 24 Januarij 1835. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. I I 41c herlanden. Bernard. Everard.” Bernard. Everard.” «□uitdcftlanb. Jfranferijfc. Bernard.” Everard. ■?#- De volgende trek van eerlijkheid contrasteert grootelijks met de vele verhalen van .-Tooverijen waarmede onze dagbladen gevuld zijn. Den 3 januarij begaven twee reizigers zich met een rijtuig van Lure naar Vesoul, en verloren onder weg een zak met 5000 fr. aan geld. Toen zij te Calmoutier aankwamen misten zij het geld eerst. Alhoewel het 3 uren in den morgen en de nacht donker waskeerden zij terug inde hoop den zak terug te vinden. Nabij het dorp Chateau Gre- nouille komendeontmoeten zij iemanddie iets droeg. Draagt gij daar ook geld, riepen zij dien man toe hetwelk gij op weg ge vonden hebt Juist was het antwoord Op weg naar Besan- fon zijndeheb ik het gevondenik wilde het nu aan den maire van Calmoutier brengendoch het is mij aangenaam het nu den eigenaar te rug te kunnen geven. De reizigers boden hem eenig geld aan doch hij wiegerde zulks hetwelk des te edeler wasdaar het een niet bemiddelde timmerman te Mollans is, Couvert genaamd. Men heeft berigten uit Madrid tot den 11 dezer, waarbij op nieuw gewag wordt gemaakt van eene aanstaande verandering in het ministerie. ’s GRAVENHAGE den ap januarij. Dezen morgen omstreeks xo uren is omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje hec volgend bulletin uitgegeven De koorts, die in den voornacht zich verhefte, heeft tegen 5 uren nagelaten en], sedert dien tijd heeft Z. K. H. eene vrij goede rust genoten. Het heden avond ten uren uitgegeven bulletin luidt als volgt: De kenteekenen der ziekte zijn in den loop van den voormiddag van dien aard gewordendat zij eene aderlating noodzakelijk maakten die cenige uren later is moeten herhaald worden. Z. K. II. bevindt zich steeds in zorgelijke omstandigheden. Het bulletin van heden mor- RANKFORT den 17 januarij. In bijzondere berigten uit Polen, JP van het begin dezer maand wordt gewag gemaakt van geruchten omtrent bewegingen onder de troepen in het binnenste van Rusland. Voorts meldt mendatter gelegenheid van het kortstondige verblijf van keizer Nikolaas in Polenvele verzoekschriften ten gunste van deel nemers aan den opstand, die zich thans meestal in Frankrijk bevinden aan Z. M. aangeboden, en door hoogstdenzelven over ’t algemeen met welwillendheid aangenomen zijndoch dat omtrent dezelve waarschijnlijk geen besluit zal genomen worden, alvorens nopens de belanghebbenden nadere berigten zijn-ingewonnen en dat de zich in Parijs bevindende vorst Lubecki gelast is om die berigten te geven. Uit Rome5 januarij schrijft men het volgende De stand van zaken in Spanje en Portugal geeft hier veel stof tot beschouwing der betrekkingen van het schier-eiland tot de kerkvermits de geestelijke hierarchie met een gevoelig verlies bedreigd wordt. Ik bedoel hiermede niet het verlies van geldde sommen die naar Rome gezonden worden, zijn» op verre na zoo groot niet, als men gewoonlijk gelooft; zij hangen alleen af van dispensatien en bevestigingen, welke niet ieder jaar gelijk zijn maar het verlies bestaat hierindat de in vloed, welke tot dus verre hier werd uitgeoefend, en welke voorde eenheid der kerk noodzakelijk isallengs minder wordtwaardoor met der tijd het ergste te vreezen is. De berigten uit de nieuwe wereld luiden daarentegen gunstig; in de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika maakt de Katholijke eeredienst aanmerkelijke vorderingenen de Room- sche propaganda vindt zich rijkelijk beloond voor hare moeiten. Onze binnenlandsche aangelegenheden worden meer en meer geregelden men hoopt, dat vele misbruiken, die nog in verscheidene takken van bestuur plaats hebben, dit jaar zullen worden afgeschaft. Men houdt zich hier veel bezig met een plan tot het aanleggen van een ijzeren spoorweg van Civita-Vecchia naar Ancona langs Rome.” Uit Frijburg(Zwitserland) schrijft men het volgende: Een persoon uit de omstreken van Morat begaf zich naar de stad. Hij ontmoette eene jonge vrouwwelke een kind op haren arm droeg hij sprak haar aanvervolgde met haar den wegen zij maakten zoo danige kennis, dat toen zij te Morat, in de herberg het witte kruis aankwamenzij zich voor man en vrouw uitgaven. Gemelde persoon stelde vervolgensin tegenwoordigheid van zijne voorgewende vrouw dene som van 50 gouden louizen aan den herbergier ter hand hem verzoekende dezelve tot zijne terugkomst te bewaren. Den volgenden dag terwijl deze al te vertrouwelijke reiziger zijne zaken ging verrig- tenverzocht de vrouw den herbergier het vertrouwde geld terugen hetzelve ontvangen hebbendevertrok zijmet achterlating van haar kindhetwelk de reizigertoen hij terug kwam in plaats van zijn geld vond.” Men heeft onlangs vernomen dat de ontzettende brand die Wee ner Neustad verwoestteniet door kwaadwilligheidmaar door onvoor- zigtigheid is ontstaanEen koetsier had bij het aansteken van een pijp het ongeluk een stuk brandend zwam in het hooi te laten vallenen trachtte te vergeefs hetzelve terug te vinden. Na lang zoeken meenende dat het was uitgebrandverliet hij den stalen een uur later stond de geheele stad in vlam. Zulks vernomen hebbende is de man plotselijk ongesteld gewordenen heeft op zijn sterfbed de oorzaak van den al- gemeenen ramp bekend gemaakt. Over Triest heeft men berigten uit Damaskus van den 8 decem ber 11.welke vermelden dat Persiesinds den dood van FeM-alidoor burger-oorlog wordt verwoest. Een der zonen van dezen vorst heeft een gedeelte des rijks in opstand gebragten zich aan het hoofd van een leger gesteld om den jongen vorstdie volgens de beschikkingen van den overleden Schahmoet opvolgen te verjagen. De laatste zoude daarop besloten hebben de hulp van Rusland in te roepen. PARIJS den 20 januarij. De dagbladen van Nieuw-York, welke tot den 25 december ontvangen zijnmeldendat aldaar bij de marine uit Washington het bevel is ontvangen om alle thans op stapel staande schepen derwijze spoedig af te timmerendat zij binnen eene maand tijds te water zouden kunnen worden gelaten. En in het laatste nommer van den Boston-/lilas leest men, dat de be stuurders der verschillende zee-assurantie-compagnien daar ter stede eene vergadering hebben gehoudenin welke het besluit werd genomen om den assurantie-compagnien aan te bevelenbij hunne polissen eene clau sule te voegenvolgens welke zij worden gevrijwaard tegen alle risico hetwelk uit eene mogelijke vredebreuk met Frankrijk zoude kunnen voort spruiten. Voor de regtbank van eersten aanleg te Parijs, is den 17 de her tog Karei van Brunswijk verschenenom zich te verzetten tegen eenen eischdoor den hertog van Cambridge, als zijnen curator, gedaan, tot het uitleveren der hem toebehoorende geldendie Parijssche bankiers in hunne bewaring hebben. De advokaat des eischers heeft in zijne pleit rede voornamelijk betoogd, dat het besluit van de hooge bloedverwanten van hertog Karel (de koning van Engeland, diens broeders en hertog Willem van Brunswijk') waarbij aan den eerstgenoemdenuithoofde zij ner spilzuchthet beheer zijner goederen ontnomen werdvolkomen wettig is en dus door de Fransche regtbanken behoort te worden toe gepast. Aan het slot zijner rede zeide hijdat men hertog Karei geens zins, om zich met zijn vermogen te verrijken, onder curatele had ge plaatst maar enkel om te beletten dat dat vermogen door dwaze ont werpen verspild werd. Hertog Karei is den advokaat zijner tegenpartij eenmaal in de rede gevallen om diens gezegde, dat hij in 1830 uit zij ne staten verdreven was stellig tegen te spreken. Hij heeft daarna een kort vertoog in de Fransche taal voorgelezenwaarin hij beweerdedat zijne bloedverwanten zich met zijne bezittingen wilden verrijken en door onophoudelijke regtsgedingen tot den afstand zijner regten van her tog Willem van Brunswijk wilden noodzaken. Waarschijnlijk zal dit regts- geding nog eenen geruimen tijd duren. *s GRAVENHAGE den 21 januarij. gen ten 8 uren luidt aldus: Z. K. H. heeft den nacht slapeloos doorgebragt; de koorts echter is- minder hevig en de borst eenigzins ruimer, met één woord, de ziek testaat is sedert gisteren niet verslimmerd. Ten 3 uren des namiddags. Men verneemt zoo even, dat de toestand van den Prins van Oranjewelke gisteren avond ten uiterste zorgelijk is geweest en ook de hoop der geneesheeren bijna gehe.l had doen ver- flaauwen, heden op den middag eene gunstige wending heeft genomen, ten gevolge van eene gelukkige transpiratie enzoomen zegt, tengevolge van eene derde aderlating. De hoop op herstel is dus vernieuwden men vleit zich, dat een slag, die voor Koning en Vaderland onherstel baar en bepaaldelijk voor het laatste onberekenbaar zou zijn geweest zal worden gekeerd. AMSTERDAM den 19 januarij. In den afgeloopen nacht, omstreeks half 4 uren, ontstond er brand in het huis van den banketbakker Her mann Johann Frikke. Het huis is geheel verbrand en de beide belen dende bewoond door eenen koperslager en eene houdster van eene bank van leeningzijn daardoor beschadigdelf brandspuiten zijn in werking geweest en tegen 6 uren was men den brand geheel meester; ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. BREDA den 21 januarij. In den afgeloopen nacht is alhier onver wacht brand ontstaan in den koren-windmolenop een der hoofd-bas- tions dezer vesting buiten de Haagsche of Antvverpsche poort staande aan den molenaar Laats in eigendom behoorendeen is dezelve daar het niet mogelijk was de snel toegenomen vlammendie het geheele mo lengebouw weldra omvat haddendoor bluschmiddelen te bedwingen ten eenemale eene prooi der vlammen geworden. In den beginne was men niet zonder ongerustheid voor erger gevol gen wegens den kruidvoorraad die zich in de magazijntjes van het bas tion of der omgelegene fortificatiën mogt bevindente mecr bijaldien de wind zich verheffen mogt, doch de gepaste van wege de autoriteiten genomen maatregelen deden die vrees weldra verdwijnen. Zoo wij ver nemen was het afgebrandde molen-gebouw tegen brandschade verzekerd. Van de oorzaak is ons tot heden nog niets bekend. MIDDELBURG den 23 januarij. Z. M. heeft, bij besluit van den 7 dezerbenoemd de civile leden en hunne plaatsvervangers in de on derscheidene militie-raden voor de ligting der nationale militie van 1835. Die voor Zeeland zijn: in den militie-raad zitting houdende te Middel burg, jhr. mr. Marinus Cornelis Paspoort van Grijpskerkelid der Sta ten ten jhr. mr. Cornelis Jacobus Kersluijs van Krabbendijke en Nieuw- landelid van den raad der stad Middelburg. Tot derzelver plaatsver vangersde heer mr. Daniel Marinus de Superville, lid der Staten, en de heer Cornelis /inthonij Rethaan Macarélid van den raad der stad Middelburg. Bij besluit van Z. M. van den 7 dezer is tot militair lid van den bo- vengemelden militie-raad benoemd, de heer Krafft, majoor, kommande- rende het reserve-bataillon der 13de afdeeling infanteriein garnizoen te Vlissingen. Ook is bij koninklijk besluit de heer J. W. Hecking tot wethouder der stad Goes benoemd. In de javasche couranten tot den 27 september vindt men een be sluit van Zijne Exc. den gouverneur-generaal ad interimwaarbij be paald wordt, dat de resolutie van den 24 april 1833, houdende dat, gedurende de jaren 1833 en 1834, alle werktuigen en gereedschappen voor den landbouwvan waar en onder welke vlag ook aangevoerd vrij zullen zijn van de betaling van inkomende regten, verlengd wordt over de jaren 1835 en 1836. De Belgische afgevaardigden hebben den 17 de beraadslagingen over de gemeente-wet voortgezet. Na het sluiten der openbare zitting heeft de kamer zich in geheim comité vereenigdom over eene zeer belangrijke zaak te raadplegennamelijkom te beslissenwelke klee- ding de afgevaardigden zullen aantrekken, bij gelegenheid van het bal, hetwelk den 10 februarij tpn hove zal plaats hebben. Den 20 hebben zij de discussie over het binnenlandsch budget voort- gezet. Voorts hebben de Vlaamsche gedeputeerden te Brussel eene bij- I zondere bijeenkomst gehouden, om zich over de belangen van de kwij-

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1