N°. 8. COURANT. MIDDELBURG SCHE D ji 17 Janüarij 1835. Zatürdag NIEUWSTIJDINGEN. ^Duitsdtlatib. (Öroot-BrUtaujc. jfrankrijfc- £lcbcrl«inbcn. J. H. SCHORER. i e ADMINISTRATEUR van ’s Rijks Schatkist in ZEELAND ad- 1 verteert, dat, van af Maandag den 19 dezer, ten zijnen Kantore Namens de Commissie voomoemd DIRK APPEL, Secretaris. zullen worden uitbetaald de Intresten der Borgtogten van ’s Rijks Amb tenaren over het tweede halfjaar 1834. Middelburg^ 15 Januarij 1835. Dc Administrateur voomoemd P. P O U S. Middelburg, 16 Januarij 1835. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoef- tigen heeft wederom het genoegen dankbare melding te maken van de volgende aan haar overgemaakte Giften alsvan M. 1 en van A. 5 beide uit de kerk-kollecte van Zondag 11 dezer. Den 12 dito, van NN. f 10 en van onbekendenmet het opschriftvoor den Algemeenen Armen, f 30. Den 15 dezer, van A. vier Russische coupons, N.os. 61,382, 61,383, 9<5,357 96,358, k ƒ50 ieder, te verdeelen voor den Armen te Middelburg 100, voor die van Arnemuiden ƒ50 en voor den Armen te Westkapelle 50. De ondergeteekende maakt bij deze andermaal dankbare melding der bij hem ontvangene Giften voor de ongelukkige Weduwen en Weezen van Arnemuiden als Van NN. twee gouden tiengulden- en een dito vijfgulden-stükzamen f <25. Uit ’s Gravenhagein een toegemaakt pakje gemerkt B.f 26. Uit Amsterdamvan V. E. een coupon 2 j pets. nat. werk, schuld administratie-kantoor Ketwich en Voomberg, verschenèn 1 julij 1834, No. 108, ƒ7,42!'. Van NN. f 170. Van NN. drie coupons 2pets, nat. werk, schuld administratie-kantoor Ketwich en Voomberg, No. 7634, verschenen 1 julij 1834, ƒ2,47!; No. 7634, verschenen 1 januarij 1835, ƒ2,47!; No- I33i verschenen 1 januarij 1835, ƒ4,95, za men 9,90. In de kollecte van Zondag morgen 11 dezerOostkerk 1 In de kollecte van Zondag-avond 11 dezer, Nieuwe kerk ƒ5gemerkt A. en in dito als voren een goudstuk van ƒ10. In de kollecte van Dings- dag-avond den 13 dezer, Nieuwe kerk, 3. Middelburg, den 16 Januarij 1835. BERLIJN den 9 januarij. Z. M. de keizer van Rusland heeftbij ukase van den 19 neyember, bepaald, dat het besluit van den 1 sep tember 1833, nopens den vrijen invoer van koren van buiten ’s lands in alle Europesche havens van het keizerrijk, en dat tot den 1 januarij 1835 moest in werking blijven, voor een jaar zou verlengd worden. Uit Warschau heeft men de dagbladen van den 2 dezer. In de zelve wordt opgegevendat de keizer van Rusland sedert de revolutie dat is dus in de laatste 3 jarenvele weldaden aan de door die revolu tie verarmde Polen heeft bewezen. De in die dagbladen opgesomde ge schenken, ondersteuningen, schadeloosstellingen enz., bedragen 33,538,601 florijnen. Behalve dit, zijn er nog 1! millioenen florijnen aan pensioe nen verleenden is er een nieuw fonds van 5 millioen aangewezen ter ondersteuning van diegenenwelker billijke aanspraken nog niet zijn vervuld. Zoo vele weldaden bewegen de Polen tot liefde voor hunnen monarch. FRANKFORT den 10 januarij. Te Berlijn is den 8 uit *s Graven hage aangekomen Zijne Exc. de koninklijk Nederlandsche luitenant-ge- neraal en buitengewone gevolmagtigde minister aan ons hof, de graaf van Perponcher. Over Triest heeft men thans berigten uit Alexandriewelke het uitbarsten der pest aldaar bevestigen. Het belangrijkste, schrijft men deswege uit Triest, is, dat ook in het arsenaal en op de vloot zeer vele pestzieken zijn en men dus de uitrustingen heeft moeten staken. De toestand van Mekemed wordt daardoor nag hagchelijkerdan die reeds was ten gevolge van de voortdurende gisting in Syrië en van de vijandige houding des Turkschcn legers.” In Zwitserland loopen verontrustende geruchten omtent de drei gende houding, die de liberale en aristokratische partijen in Thun tegen elkander hadden aangenomen, en waarvan den Berner regeringsraad was kennis gegeventen einde maatregelen te nemen ter voorkoming van grootere ongeregeldheden. LONDEN den 10 januarij. De verkiezingen blijven vrij geregeld voortgaan en meestal in denzelfden geest als tot hiertoe had plaats ge had. Nogtans vleijen zich de Tories, ofschoon er reeds vele Whigs en Radikalen verkoren zijn dat de benoemingen in de graafschappen meer dan die in de steden ten hunnen voordecle zullen uitvallen en achten het dus nog geenszins onmogelijk, dat zij de meerderheid in het parle ment zullen verkrijgen. Te Dublin heeft eene vrij hevige opschudding onder de studenten plaats gehadbij gelegenheid der benoeming van twee nieuwe leden voor de universiteit. Een aantal dier jonge liedenwelkemet oranje linten versierdde straten doorkruistenzijn door het volk met steenen geworpen. PARIJS den 9 januarij. Gelijk men verwachten kon, is de aandacht der staatkundige wereld heden bijzonder gevestigd op den bekenden brief van den prins de Talleyrand. De dagbladen der oppositie vinden daaruit gereedelijk aanleiding tot gispen. Over het algemeen baart de toon waarin de brief gesteld isbevreemding en vindt men daarin niet die behoedzaamheid van uitdrukkingwelke men in den om zijne geslepen heid, befaamden staatsman verwacht zou hebben. Men wil dit zelfs aan zijne verzwakte geestvermogens toegeschreven hebben. Alle par tijen beschouwen den brief als het besluit van den loopbaan des mans die van de eerste Fransche omwenteling tot heden toe een werkdadig aandeel aan de lotgevallen zijns vaderlands heeft genomenen die thans immers voor het uiteOÜkQrust wil genieten. Men wil, dat de koning zeer genegen is, om dé bestaande gei schillen metNoord-Amerika op eenen minnelijken voet bij te leggen* Z. M« zou reeds aan den minister de Rigny last gegeven hebben, om eend nieuwe wetnopens de verworpen 25 millioen aan de kamer voor te dragen. _Intusschen blijft de uitslag daaryan nog altijd zeer onzeker, te meer, daar, ingeval Noord-Amerika te vreden wordt gesteld, het te verwachten is, dat Rusland en Denemarken welke dergeiijke vorderin gen hebben daarmede insgelijks zullen opkomeh. De Quotidienne is dezer dagen in beslag genomenwegerts eert bijtend artikel, dat tot opschrift draagt: de dag der koningen en waar in, bij gelegenheid van het drie-koningenfeestde gekroonde hüofdert van SpanjePortugal en vooral van dit rijk op eene zeer geestige doch uiterst vinnige wijs worden doorgestreken en ten toon gesteld. Een der liberale bladen verzekert, dat de bekende generaal jomini welke zich' steeds in Parijs heeft opgehoudendoor keizer tficolaas is opontboden om tegenwoordig te zijn bij de wapenschouwing van ver* eenigde Russische en Pruissische troepen, welke in den loop van dit jaar op de Silezische grenzen zal plaats hebben. MIDDELBURG den 16 januarij. Bij koninklijk besluie is deze? dagen bepaalddat zoodanige miliciensdie langer dan den gewonen tijd van vijf jaren in dienst zijnen genegen mogten zijn om een engagement bij de vrijwillig dienenden aan te gaan zoo als vergund wordt bij art* 171 der wet van 8 januarij 1817, niet verpligt zullen zijn Zldh langer dan voor den tijd van twee jaren te verbinden. Naar men verneemt heeft Z. M., bij een dezer dagen genomen besluit, bepaald, dat de kanselarij der orde van den Nedérlandschen Leeuw met die der militaire Willems-orde voorloopig zal woeden ver-* eenigd. Men verneemt nader, omtrent het met den 16 dezer aan te van gen toestaan der verzending van handelsbrieven en nieuwspapieren uk en naar Belgieen over dat land uit en naar Frankrijk, dat voorloopig is bepaalddat de naar Belgie bestemde brieven tot aan de grenzen aart eene gedwongene frankering onderhevig zullen zijn,, ten bedrage van hes gewone port van de plaats van afzending tot Breda, vermeerderd met vijf en twintig centenzoo voor grensportals tot goedmaking der bui tengewone kostenop deze correspondentie vallende een en ander per enkelen brief, en de zwaardere in evenredigheidnaar den. maatstaf der gewone binnenlandsche tabel van progressie; dat de uit Belgie komende brieven met hetzelfde port, zonder verder verschot, moeten worden be-» zwaarddat wat betreft de correspondentie van Het kantoor te Breda zelf met Belgie en vice versa deze alleen aan eene betaling van vijf ejl twintig centen, per enkelen brief, zonder verhooging, wegens binnen- landsch of arrondissements-portzal zijn onderworpen, dat voorde ver* zending van paketten met effectenhet gewigt van eenen dubbelen brief of twee- en dertig wigtjeste boven gaandeeene moderatie zal worden toegestaanin dier voege dat daarvoor niet meer dan een derde Zal wor* den betkald van het hier voren opgegeven port voor de gewone corres* pondentiewelk derde niet minder dan het port van twee brieven za| mogen bedragen, dat deze paketten, zonder hooger port, zuilen moe* ten worden gefrankeerddat de post-directeuren de bevoegdheid zullen hebben zich te doen overtuigendat in de bedoelde pakken werkelijk effecten, en gcene afzonderlijke brieven, zijn gesloten; dat de brieven, bestemd naar Frankrijkwelke men langs den bedoelden weg mogt wil* len verzenden, zullen moeten zijn ingeslocen onder het adres van eenen correspondent te Antwerpenof elders in Belgieenin dat gevalaart dezelfde gedwongene frankering als de brieven voor Belgie Zelf, onder worpen zijn; dat de nieuwspapieren uit Belgie over het grenepunt van Groot-Zundert zullen kunnen worden ontboden, tegen betaling van tien centenper dommer of blad voor transportkosten over het Oud-Neder* landsche grondgebied en van eene gelijke vracht van tien centen voor elk nommer of blad van het nieuwspapiervoor den afstand over Bel gisch grondgebied, buiten en behalve den abonnementsprijs en de zegels te Antwerpen betaald, en dat, omgekeerd, van de naar Belgie bestem de Nederlandsche nieuwspapierendezelfde vracht van wege de belang hebbenden zal moeten worden goedgedaan, Bij een koninklijk besluit is het geheele eiland Voorne verklaard de garnizoens-plaats uit te maken van de tweede divisie van het alge meen depót der landmagt, no. 33. Den 12 dezer is te ’s Hage in den buitengewoon hoogen ouderdom van 102 jaren en 9 maanden overleden de heer J. HoolBoom. Slechts vier weken was hij ongestelden tot aan zijne laatste/ oogenblikken had hij het volle gebruik van zijne verstandelijke vermogens. De Brusselsche dagbladen hebben gemeld, dat de heer van de Weijereven als al de andere leden van het corps diplomatique, aan het prachtig maalhetwelk den 7 door den minister Peel is gegeven genoodigd is geworden. Wji zien (zegt de Messager de Gand') in de Engelsche couranten de lijst der personen welke óp die maaltijd zijn te genwoordig geweest doch de naam van den kleinen diplomaat vinden wij niet. Tronwenshet is ook niet mogelijk dat hij zich daar bevond omdat de heer Dedel een der gasten was en dat de heer Peel moet ver ondersteld worden te zeer met de wetten der wel voegelijkheid te zijn bekendom den edelen Dedel met Sylvanus van de Weyer aan ééne ta fel te zetten. Uit leperen wordt gemelddat in den nacht tusschen den 7 en 8 eene landhoeve tusschen Vlamertinghe en Reninghelstdoor een zwaren brand is vernield. Behalve de schuur, die met groote inspanning ge deeltelijk is behouden, is alles vernield; 12 koeijen, 25 zakken graan, 500 fr. in geld, de meubelen en andere kostbare goederen, kleeding- stukkenlandbouwers gereedschappenalles is onder het vlammend puin bedolven geworden. De drie paarden zijn gered. Sommigen wijten die onheil aan de onvoorzigtigheid der bedienden anderen aan de haat eenér bedelares, welke, den vorigen dag weggezonden zijnde, onder bedrei gingen van wraak was vertrokken. De Belgische Moniteur bevat vier besluiten van vorst Leopold. Het eerste betreft de oprigting van een nationaal museum het tweede stelt vast eene tentoonstelling van schilden, en beeidhouwkundige wer ken welke om de drie jaren te Brussel zal plaats het derde

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1