I' N°. 6. MIDDELBURG SCHE F a COURANT. jfraiifcrijfc. 13 Januarij 1835. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. I 1 I 1 U llcbcrLiubcn. TDnitöcliLiub. (öroot-lSrittanjc. men van A 1 PARIJS den 8 januarij. De Moniteur vermeldt heden morgendac de koning het verzoek om ontslag van den heer de Talleyrand heeft aan genomen en de generaal Sebastiani in zijne plaats tot gezant bij Z. M< den koning van Groot-Brittanje en Ierland heeft benoemd. Voorts deelt hetzelfde dagblad een afschrift mede van een brief, waar bij- de heer de Talleyrandonder dagteekening van den 13 november 11.» den minister van buitenlandsche zaken verzocht, zijne demissie bij den koning in te dienen zijnde dit stuk van den volgenden inhoud 2 „Mijnheer de mr’ister, Toen het vertrouwen van Z. M. mijvoor vier jaren het gezantschap te Londen opdroegdeed dit mijhoe moeijelijk die zending ook was deze roeping aannemen. Ik meen dezelve ten beste van Frankrijk en van den.koning te hebben vervuld, wier belangen mij steeds vereenigd voor den geest waren. In deze vier jaren zijn al onze betrekkingen door het behoud van den algemeenen vrede eenvoudiger gewordenonze staat kunde die in den beginne geheel op zichzelve stondis met die van andere natiën in verband gebragtzij is door alle weldenkenden vereerd en pp hare regte waarde geschat. De medewerking die wij van de zijde van het Engelsche gouvernement mogten ondervindenis door geene op offering onzer onafhankelijkheid noch zelfs van nationale vooroordeelen, gekpchten onze eerbied voor de regten van anderen met opregtheid gepaardwas zoo grootdatwei verre van eenig mistrouwen in te boezemenonze tusschenkomst thans tegen den revolutionairen geest die het oude Europa ontrust, wordt ingeroepen. Voorzeker heeft men deze gunstige uitkomsten aan de wijsheid des konings, aan zijne bekwaam heid te danken. Ik maak immers voor mij zelven op geene andere ver diensten aanspraak, dan dat ik zijne wel doordachte bedoelingen het eerst heb geraden en geopenbaard aan hen, die zich later van de waarheid derzelve hebben kunnen overtuigen. Daar echter thans Europa den ko ning kent en bewondert; daar de grootste bezwaren zijn overwonnen; daar Engeland onzen bijstand behoeften de weg die hetzelve schijnt in te slaan welligt daar de voorkeur doet geven aan iemand die minder dan ik aan oude overleveringen is gehecht, meen ik zonder aan mijnen ijver voor koning en vad.rland te kort te doen, Z. M. eerbiedig mijn ontslag te mogen vragen, en verzoek ik u hoogstdenzelven mijne demis sie aan te bieden. Mijn hooge ouderdomde gebreken die daarvan het noödzakelijke gevolg zijn wegens behoefte naar rustschijnen dezen wensch te wettigen, ja denzelven tot pligt te maken. Ik vertrouw op de goedheid des konings, enz.” Het antwoord van den minister, van den 7 dezer gedagteekendbevat niet anders dan.de verklaring, dat de koning, ofschoon met leedwezen, bovenstaand verzoek heeft aangenomen. Men heeft gisteren alhier een afschrift ontvangen van de bood schap waarmede de president .Jackson het congres der Vereenigde Staten heeft geopend. Na een uitvoerig verslag van de onderhandelingen met het Fransch gouvernement over de schadeloosstelling gevoerd geeft de president te kennen dat hij voornemens is tot waarborg daarvande bezittingen van Franschc onderdanen in beslag te nemen. ?s GRAVENHAGE den 8 janu ar ij. Bij Zr. Ms. besluit van heden, -—te ,111 ir...u..jj-rwmn i i'i i i -■ 1 dusdanige gelegenheden hier te lande de gewoonte is) dan worden zij doof die menigte, welke door de bewegings-partij voor zich gewonnen is, hevig uitgejouwd en beschimpt, terwijl daarentegen de kandidaten de? hervonnings-partij op de luidruchtigste wijze worden toegejuicht. Dit geschreeuw, met de daarbij behoorende optogten langs de straten, baart, zoo als altijd en overal bij de algemeene parlemenrs-verkiezingen hét ge val is, veel opschudding, maar voor het overige verneemt geene grove ongeregeldheden. In Westminster is het gisteren bij de verkiezing onstuimiger toege gaan; de door de radicalen opgehitste volksmenigte heeft daar den kan didaat der behoudende partij grovelijk beledigd, en zelfs de hem huis waarts vergezellende vrienden gewelddadig aangerand. Over het geheel blijkt het meer en meer, dat de worsteling tusschen de partijen ditmaal overal bijzonder hevig zal wezen. De uitslag blijft geheel onzeker. De baron van Zuylen van Nyevelt wordt hier elk oogenblik ver wacht. Zijne komst zet eene groote waarschijnlijkheid bij aan het ge ruchtdat Z. M. de koning der Nederlanden eenige openingen wil ma ken aan het tegenwoordig ministerie, tot het schikken der geschillen met Belgie. Men gelooft, dat in deze het gevoelen van den hertog van Wellington van grooten invloed zal zijn en men niet veel protocollen meer te wachten heeft. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaalwelke be trekking door het overlijden van den heer W. F. baron Roëll was open gevallen gedurende den verderen tijd der tegenwoordige zitting van Hun Edel Mogenden benoemd de heer W. F, graaf van Reede. LEYDEN den 8 januarij. Wij vernemen dat bij gelegenheid van het verjaarfeest der stichting van onze hoogeschoolin februarij aan staande door het korps studenten eene luisterrijke maskerade zal ge geven wordenvoorstellende den intogt van Ferdinand en Isabella in Granada. MIDDELBURG den 12 januarij. Blijkens de gedane aangiften ten kantore van den burgerlijken stand, zijn binnen deze stad en derzelver am bachten, in het afgeloopen jaar 1834, geboren 527 kinderen waaronder 34 doodgeboren; overleden 484 personen, en gehuwd 130 paren. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemeester der gemeente Koe wacht, in het 5de district dezer provincie, de heer P. J. Per mandei en tot secretaris der gemeente Serooskerke Rijnsberg en Hondigens ambachtin Walcheren de heer y/. zl. Sanders. Het Luxemburger dagblad van den 7 behelst het volgende Het heeft Z. M. den Koning groothertog goedgunstig behaagd, bij een besluit, aan den advokaat Fendrias al deszelfs burgerlijke regten weder te verleenenen hem te vergunnen zijn beroep als te voren voor de regebanken, na het afleggen van eenen nieuwen eed, weder uit te oefenen. Men herinnert zich dat de heer Fendrias lid van het nationaal i congres is geweestmaar sedert lang ie Luxemburg teruggekeerd is.’* RANKFORT den 6 januarij. Er hebben onlangs nadeelige geruch ten geloopen wegens den gezondheids-toestand van Z. M. den koning ven Pruissen. De ongegrondheid dier geruchten blijkt uit het navolgen de berigt uit Berlijn van den 31 december Verleden zondag bleek weder op eene in het oog vallende wijze de gehechtheid van de bewoners dezer hoofdstad aan onzen koning. Bij de parade op het slotplein werd eensklaps op een bevel uit het paleis de muzijk gestaakt, hetgeen de zamengevloeide menigte deed vermoeden dat Z. M. ongesteld was. Dit gerucht verspreidde zich weldra door de geheele staden verwekte groote bezorgdheiddoch werd gelukkig zeer spoedig wederlegdtoen men Z. M. op het gewone uur in vol maakten welstand zag uitrijden. Het bedoelde bevel was alleen gege ven, omdat op het oogenblik van de parade, in de daartoe ingerigte zaal van het paleiseene godsdienst-oefening gehouden en gepredikt werd.” De bevolking van Berlijn beliep gedurende het vorige jaar 252,000 zielen, waaronder 4,700 roomsch-gezinden en 4,500 joden. Het getal der partikuliere woonhuizen bedroeg 7000. De courant van Agram meldt uit Kroatië betrekkelijk den thans daar afgeloopen wijnoogsthet volgende merkwaardige geval Op sommige plaatsen is de wijnoogst derwijze ruim uitgevallen dat de wijnbouwers uit gebrek aan het benoodigde vaatwerk zich niet anders wisten te helpen om den wijn te bergendan daardoordat zij in den grond groote kuilen groevendezelve met tegels en cement be kleedden en de most daarin lieten stroomen. In andere streken daaren tegen was men genoodzaaktten einde vaatwerk te verkrijgenden ouden slechteren wijn te laten wegloopenom plaats te maken voor het betere druivensap dezes jaars. Jammer slechts, dat zeer vel? menschen door het buitensporig gebruik van den nieuwen wijn plotselijk zijn overleden en bijkans dagelijks dergelijke gevallen zich hernieuwen.” Te München is voor weinige dagen eene uitvoerige politie-veror- dening uitgevaardigdwaarvan het doel is eene geheele uitroeijing der bedelarij. Bij dezelve worden voortaan niet alleen met straf bedreigd de bedelaars maar ook degenen die hen aalmoezen gevenzullende de eersten als belagers van de openbare veiligheid, en de laatsten als begun stigers van dezen moedwilbeschouwd worden. In het afgeloopen jaar he?ft in datzelfde München het getal der al daar geborene onechte kinderen dat der wettige wederom verre over troffen. Volgens schrijven uit Petersburghad men aldaar de stellige over tuiging, dat het overlijden van den schach van Persie niet zulke gewig- tige gevolgen zoude hebbenals men elders vreesde. In het laatst van zijn leven had genoemde vorst alles zoodanig voorzien, dat er geen twijfel wasof de door hem aangewezen troons-opvolger zou zich zon der moeite weten te handhavenen door het beste gedeelte der natie daarin worden ondersteund. Men meldt uit Neurenburg het volgende zonderlinge geval Een jong geneesheer was ten gevolge van bloedspuwing overleden zijne confraters dachten zulks ten minste, zoodat hij in de kist werd gelegd. Volgens de Beijersche wettendie een tijdsverloop van acht- éh-veertig uren vorderen alvorens de begraving vermag plaats te hebben bleef het lijk in zijne kamer ten toon gesteld. Omstreeks het midden van den dag besproeide de zuster van den overledenen hetzelve met eene aromatische vloeistofterstond daarop maakt het ligchaam eenige beweging en de doodkist kraakt. Doctor Schnittmüllereen vriend van den vermeenden doodenwordt geroepenen heeftna hem met midde len der kunst bijgestaan te hebbenhet geluk hem aan het leven terug te geven. Deze jonge geneesheer leeft nog. LONDEN den 6 januarij. Te Southwark (in de onmiddelijke nabij heid dezer hoofdstad) heeft gisteren de verkiezing der leden van het nieuwe parlement plaats gehad. De twee kandidaten der hervonnings- partij zijn benoemd, zonder dat van den kant der behoudende partij an dere lieden daartegen overgesteld waren; trouwens, men verzekert van den kant dezer laatstgenoemde partijdat de beide benoemde personen geenszins gerekend kunnen worden te behooren tot de Whig’s, en dat derhalve hunne verkiezing niet als eene overwinning der tegenpartij kan beschouwd worden. Ook in deze hoofdstad zijn de verkiezingen gisteren begonnendoch niet afgeloopen. De lieden der bewegings-partij zijn in grooten getale opgekomenen hebben zich verstaan omtrent de keuze hunner kandida ten. Aan den anderen kant zijn door de behoudende partij terstond ha re kandidaten daartegen overgesteld, en heden moet de bepaalde stem ming beslissen, welke der beide partijen zal zegevieren. De bewegings partij schrijft zich steeds bij voorraad de overwinning toemaar ook der zelver tegenstanders hebben de hoop niet opgegevenen de uitslag is nog onzeker. De bijeenkomst der kiezers was gisteren zeer onstuimig. Behalve te Southwark zijn ook in eenige andere nabij deze hoofdstad gelegene plaatsen de verkiezingen afgeloopen. Men berekentdat van de 21 benoemde personen 14 tot de partij der Whig’s behooren. Van den kant der ministericlen wordt gedreigd met eene herhaalde ont binding van het parlementin geval de thans plaats hebbende verkiezin gen over liet geheel in den zin der bewegings-partij mogten uitvallen. LONDEN den 7 januarij. Gisteren, met het einde van den dag, is het verkiezings-werk in deze hoofdstad gestaakt, zonder te zijn afge loopen. De kandidaten der bewegings-partij hadden toen op hunne te genstanders eene meerderheid van 1000 k 1200 stemmen. Heden zal de verkiezing afloopen. De behoudende partij heeft den strijd nog geens zins opgegevenen vleit zich zelfs nogdat heden eene overgroote me nigte kiezersdie tot dusverre aan de verkiezing geen deel heeft geno men ten haren gunste zal te voorschijn komenen welligt de schaal doen overslaan. Zoo menigmalen als de kandidaten der behoudende par tij zich aan de voor het kies-lokaal en in den omtrekin overgrooten ge tale verzamelde volksmenigte vertoonen en haar toespreken (zoo als bij

Middelburgsche Courant | 1835 | | pagina 1