N\ 155. MIDDELBURGS CHE COURANT? Zatürdag 27 December 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Suitsdtlatib. jUcbetrlantoeti. insgelijks met algemeene stemmen aangenomen. y BERLIJN den 18 december. Sedert eenige dagen spreekt men veel'(zegt de Hamburger Correspondentin eenen brief uit Berlijn van den 14dezer) van gewigtige tijdingen, welke bij buitengewone gelegenhe den alhier uit Brussel ontvangen zouden zijn. Zoo veel is zeker dat van dien kant mededeeüngen gedaan zijn geworden; doch, naar ver zekering van wel onderrigte personen, hebben dezelve betrekking op eene toetreding tot onderhandelingen welke tusschen onze regering en de Fransche nopens eenige handelsbetrekkingen gevoerd wordenen wel j inzonderheid op eene overeenkomst betrekkelijk den in- en uitvoer van zekere natuur- en kunstpoductan. FRANKFORT den 20 december. Een zeer geacht Duitsch dagblad behelst een bijzonder berigt uit Nederland, van den 10 dezer, waarinde meening wordt te kennen gegevendat men van den hertog van Welling ton niet te verwachten heeftdat hij spoedig het gebouwhetwelk hij zelfs begonnen en de Whigs voortgezet hebben, zal omverwerpen; de schrijver meent echter, dat de hertog zich zal beijveren, om de nog hangende vraagstukken meer ten gunste van Holland te beslissen, dan dit van de Whigs te wachten was. Voorts vleit de schrijver zich ook dat de diplomatieke bemoeijingen der met Nederland bevriende Noordsche mogendh-den van meer gevolg zullen zijn dau vro.ger. De Londen- sche conferentie (dus vervolgt hij) zal welwanneer Wellington" s mi nisterie meerder vastheid heeft erlangdweder bijeenkomenen het Luxemburgsche vraagstuk vooreerst van de Belgisch-Hollandsche zaak afgescheiden blijven. De voorwaardendie de ontbondene Londenschc conferentie aan koning Willem tot oplossing van het vraagstuk heeft voor geschreven zullen in het vervolg bezwaarlijk meer als geldig beschouwd wordvn. De koning heeft dan ook van den uitslag der pogingen, wel ke hij ter vervulling dier voorwaarden gedaan heeft, en van de onder- hardelingen met den hertog ^an Nassaunog geen berigt gegeven aan de Duitsche bondsvergadering, weshalve deze 1-atste gerekend kan worden, dien uitslag nog niet te kennen. Het groot-hertogdom Luxemburg zai aan Belgie niet worden afgestaan, en het Duitsch Verbond zal zijne eig ne regten en die van den koning-groothertog weten te handhaven; echter zal, naar men zegt, Bouillon aan Belgie verblijven, vermits deze plaats meer het koningrijk der Nederlanden toegevoegd, dan in het groot hertogdom Luxemburg ingelijfd is." (Ook in Berlijn loopen, sedert de jongste bijeenkomst der vorstelijke personen in die stadbij voortduring geruchten wegens het handhaven der regten van den groothertog in Luxemburg.) Het 3oojarige eeuwgetijde van de overzetting der Heilige Schrift door dr. Martin Linkerheeft aan de Berlijner medaille-munt van den heer C. Loos aanleiding gegeven om eenen gedenkpenning op die ge denkwaardige gebeurtenis te doen slaan. Die penning is nu onlangs ge reed gekomen, en is in alle opzigten als wel geslaagd te noemen. De zelve heeft op de voorzijde het beeld des grooten hervormers naar Scha dove met het omschrift: Lutkervertaler des Goddelijke» Woords. De keerzijde vertoont hem ten voeten uitaan de hem dankbaar te ge- moet komende Germania den geopenden bijbel toereikende met het om schrift Het woord des Heeren in uwe taal. Het randschrift heeftBe gonnen te Wart burg 1522, voleindigd en geheel gedrukt te Wittenberg 1534, eeuwfeest 1834. PARIJS den 22 december. Men wil weten, dat de jongste reis van den hertog van Orleatis naar Brussel ten doel heeft gehadom afspraak te treffen nopens eene nieuwe Fransche interventie in Belgiebijaldien dat land of door Holland aangetast wierdof dat eene vreemde mogend heid zich in den strijd mogt willen mengen. Voorts beweerden de ge ruchten, dat zelfs het tijdstip van den Hollandschen aanval reeds be paald was; dat er, tijdens het verblijf van keizer Nikolaas te Berlijn, afgesproken was, dat de koning zijne troepen den 15 februarij aanstaan de in het Luxemburgsche zou doen binnenrukken dat er tegen dien tijd te Berlijn een nieuw congres van souvereinen gehouden zou wor den, tot hetwelk ook de Russische keizer weder naar Pruissen zou over komen dat van onzen kant onverwijld eene nieuwe armee van het noor den naar de Belgische grenzen zou zamen trekken, enz. Alsnog pleit niets voor de gegrondheid dier geruchten, en over het algemeen acht men ons tegenwoordig bestuurnu Engeland hetzelve ontvalteer gene gen omtrent de buitenlandsche zaken toe te gevendan al te krachtige maatregelen te nemen. Er wordt veel gesproken vaneenen kabinetsraad, waarin men voor een paar dagen, in tegenwoordigheid van den heer de Talleyrand, over de algemeene staatkunde zoude hebben beraadslaagd. De alleronwaar schijnlijkste geruchten omtrent zekere besluiten van de Noordsche mo gendheden om in overeenstemming met het nieuw gevestigd Engelsch ministerieten aanzien van Belgieeene dreigende houding aan te ne men worden daarbij verspreid. Men wil dat de heer de Talleyrand te Londen niet door den her tog de Brogliemaar door den heer de Barante zal vervangen worden. De Moniteur behelst thans het traktaat der zoogenaamde vierdub bele alliantie, den 22 april tusschen Frankrijk, Spanje, Groot-Brittanje en Portugal geslotentot regeling der geschikte maatregelen om den vre de in het schiereiland te herstellenalsmede de vier additionele artikelen daaraan later toegevoegd. Het hof der pairs heeft thansals kamer van in beschuldiging stelling, 18 aangeklaagden, die vóór de gebeurtenissen van den 12 april te Parijs in hechtenis geraakt warenvrijgesprokenterwijl het eenen voortvlugtig zijnden student in de regten, die uit zijne gevangenis is ontvlugt, in staat van beschuldiging heeft verklaard. 's GRAVENIIAGE den 24 december. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan gisteren avond, is de begrootings-wet voor 1835 met algemeene stemmen de wet omtrent de middelen met 49 tegen 2 stemmenen die omtrent den inkoop en aflossing van schuld Daarna is de vergade- ring gescheiden tot op de helft der maand maart eerstkomende. De Eerste Kamer van de Staten-Generaal heeft zich vereenigd met de aan haar toegezonden ontwerpen van wet, houdende wijzigingen in ver scheidene titels van het eerste boek des wetboeks van koophandel. Men verneemt dat Z. M. de Koning der Nederlandeningevolge het besluit der bonds-verga dering van den 30 october 11.wegens het groothertogdom Luxemburg reeds twee leden tot het daarbij ingestelde scheids-regterlijke hof benoemd heefthet zijn de heeren geheime refe rendaris Stiften de doet. der regten en lid der regerings-coinmissie München. ARNHEM den 23 december. Wat vreemdelingdie de schoone streken Van Gelderland en den allerbekoorlijksten omtrek dezer stad komt bezoe ken welke zich den weg niet deed wijzen naar den dikken boombijge naamd den Louisen-boomachterliet overschoone Sonsbeek. Dit zeldzaam natuurvoortbrengselto t de benkensoort behoorendeteltnaar gissing van hoog bejaarde lieden, bij de honderd vijftig jaren ouderdoms. Zijn trotsche bladeren-kroon heeft een zeldzaam groote uitgebreidheidde omtrek van zijn' stam wordt op een k twee-en-twintig voet en deszelfs diameter op zes 4 zeven voet berekend. Een fraai ijzeren hekop eeni- gen afstand van dezen hoogst zeldzamen beuk rondom denzelven ge plaatst, belette, dat men hem, gelijk vroeger, met naam-instiijdingen overlaadde en alzoo zijnen groei benadeelde. En niettegenstaande deze bijzondere voorzorg, is zijn bloei en luister, in den afgeloopen zomert merkelijk afgenomen. Dit pronkstuk der natuur, door ontelbare bezoe kers bewonderd, en de vernielende hand des tijds misschien nog langer dan anderhalve eeuw getrotseerd hebbende is voor eenige dagen bij veiling verkocht, voor de|som van 144, en zal naar wij vernomen hebbenop morgen het gewone lot van alle onbruikbaat geworden boo- men ondergaan en vallen. 's HERTOGENBOSCH den 21 december. Naar mate de onlangs opgeroepetie miliciens van de depots bij de bataillonshet leger te velde en de bezettingen der vestingen uitmakende, aankomen, wordea de mi liciens der vroegere ligtingenwelke zich nog onder de wapenen bevon den met verlof ontslagen. Men verzekert steeds en zoo het schijnt op goeden grond dat eerlang bij het leger weder bezuinigingen zullen worden ingevoerdten aanzien van de tafelgelden der divisie-brigade- en vesting-kommandan ten, en der rations paarden-voederwelke tot dus verre aan genoemde bevelhebbers zijn verstrekt. Bij al de vrijwillige jager-korpsen is aan de manschap welke zulks heeft verlangd een doorloopcnd verlof verleend hetwelk telken twee maanden kan worden verlengd. MIDDELBURG den 26 december. Bij besluit van Z. M. van den 18 dezer is de heer mr. S. de Wind benoemd tot officier bij de regtbank van eersten aanleg te Middelburg. In het 5de district dezer provincie zijn den 24 weder twee Bel gische deserteurs aangekomengediend hebbende bij het depot van het 2de regement jagers te voette Dendermonde in garnizoen. Volgens den Messager de Cand van den 24 dezer zou het Bel gisch gouvernement, van wege het Duitsche bondgenootschap, zijn ge sommeerd het Luxemburgsche te verlaten eene tijding die allezins bevestiging behoeft. Een der ontwerpenwaarmede de Belgische afgevaardigden zich na hunne weder bijeenkomst zullen bezig houdenis het voorstel van den blinden Rodenbachom het inkomend regt op de koffij te verhoogen. - De Belgische senaat heeft den 22 met eenparige stemmen het ont werp voor het leger-contingent des volgenden jaars aangenomen; de dis- dussie over het budget der middelen en wegen werd door den senaat op den 23 aan de orde gesteld. De Constitutionnel des Flandres meldt het failliet van het handel huis van der Woestync de Kttypervan Gent. Sedert vier dagen was de katoen-fabriek geslotenennaar het zeggen het te kort zeer aanmer kelijk. Volgens berigt uit Mons van 20 decemberheeft het landvolk wonende in de nabijheid van den ijzeren wegdie thans ten behoeve der kolen-mijnen gezegd du Frestiu aangelegd wordtde voortzetting dier werkzaamheden met geweld beleten de lieden die daaraan arbeid den grovelijk mishandeld. Uit Antwerpen den 21 dezer meldt het Journal du Commerce het volgende Gisteren tegen het vallen van den avond zag men eene buitengewone beweging op het plein van Mcir. Eensklaps zag men er een gedeelte van het garnizoenden randsel op den rug en als tot eenige onverwach te expeditie geroepen verschijnen. Men vroeg zich met eene nieuws gierigheid, die niet vrij was van alle angst, wat het verschijnen dezer gewapende magtop zoodanig uurte beduiden mogt hebben. Weldra zag men zich van alle angst ontheventegen schemering trokken de soldaten de Borgerhoutpoort uit en men begreep dat zij naar de grenzen moesten. Nu was alle ongerustheid verdwenen en het een ieder duide lijk, dat de gansche zaak niets anders was, dan een nieuw tooneel vair het groote gochelspelhetwelk nu reeds vier jaren lang gespeeld wordt. Men weet hier zeer goed, dat er op de Hollandsche grenzen, van waar wij hier ter naauwernood drie uren verwijderd zijnniets omgaathet welk het buitengewoon toezenden van troepen derwaarts noodig maakt en in de dagbladen had men gelezen dat de kamer der postillons [bena ming door het Journal aan de afgevaardigden gegeven, sederr zij een kostuum hebben aangenomen met een plaatje op de borstzoo als de postillons gewoon zijn te dragen] voor de beurs der belastingschuldigen eene nieuwe aderlatingonder de benaming van oorlogskostenverordend had. Niemand liet zich alzoo door deze krijgs-financiële list bedriegen men raadde gemakkelijk dat het een middel was door de regeerders uit gedacht om voor het oog der geadministreerden de zware en onnoodige belasting, waarmede zij hen drukken, te regtvaardigen. Men beklaagde onze arme soldaten, die zich door den fiscus toe allerlei onnutte mar- schen en contramarschen veroordeeld zagenen men ging uit eenmom-' pelende, dat die gansche troepen-beweging niets anders was dan eene ministeriële parade!*

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1