MIDDELBURGSCIIE COüRAN N\ 15o. Jftr.iukvtjfe- Dingsdag 16 December 1634* NIEUWSTIJDINGEN. £21cöl-2nbtcu. ïhtiterfitatib. (örtfOl-ISrittfinjc. iHebctrliinbcn. ZEETIJDINGEN. m ve ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND ad- JLp verteertdatvan af Donderdag den 18 dezerzoo ten zijnen Kantore, ('tvvelk, even als hier altoos heeft plaats gehad, van 's mor gens ten negen tot 's middags ten één uur voor alle Betalingen geopend is) als bij de respective Ontvangers hunner standplaatsen, zullen wor den uitbetaald de Tractementen aan 's Rijks Ambtenarenover het vierde kwartaal 1834. Middelburg, 16 December 1834. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. FAILLISSEMENT. Bij Vonnis van de Regtbank van Koophandel te Middelburgvan den 8 December 1834, is gehomologeerd een Contract of Concordaat tus- schen PIETER VOGELESANG HONDIUS Winkelier te Middelburg, en zijne geverifieerde Crediteuren, op den 14 November 11. aangegaan, en is de Gefailleerde bij hetzelfde Vonnis verklaard te wezen excusabel en vatbaar om te worden gerehabiliteerd. Voor extract conform J. BAL SNIJDERS Cs.-Griffier. CURAQAO den 25 october. Zr. Ms. transportschip Prins Wil lem Frederik Hendrik, kapit. van der Ilart, is den 10 dezer alhier van Suriname binnengeloopen cn zal heden naar het moed rland vertrekken. Met dien bodem zijn alhier aangekomen de 2de luitenant der artillerie A. van Alt-evade chirurgijn der 3de klasse de Jonghen 27 man troepen voor het garnizoen. Den 29 juflij is alhLr het 2de eeuwfeest der planting van Neer- lands vlag op dit eiland plcgtiglijjc gevierd. Des morgens werden de schepen in de haven met vlaggen versierd. Ten 9 uren begon de gods dienstoefening in de onderscheidene kerken. Ten 10 uren was er greote parade voor de schutterij eii de bezetting. Ten 12 uren werden er van het fort Amsterdam en van Zr. Ms. brik Echo salutschoten gedaan, waarna de heer gezaghebber audiëntie verleende. Des avonds werd de feestdag met eene danspartij besloten. FRANKFORT den 9 december. Het Hanoversche gouvernement heeft onlangs een besluit der Duitsche bondsvergadering bekend gemaakt, dat als resultaat der Weener minister-conferentie schijnt aangemerkt te moeten worden. Het behelst maatregelendie in alle staten van het bondten opzigte der universiteiten en der studerende jeugd moeten worden genomen. Bij alle universiteiten en gymnasien wordt eene par- manente commissie opgerigttot welke de jonge lieden, die aldaar wen- schen te worden toegelaten, zich zullen moeten vervoegen, om wegens hunne personen en gedrag de noodige ophelderingen te geven. De jongste berigten aangaande de vijandschap tusschen den Turk- schen sultan en den bassa van Egypte zijn vredelievend. LONDEN den 10 december. Sir Robert Peel is alhier aangekomen. Hij heeft dadelijk na zijne aankomst een onderhoud met den hertog van IVellington gehad en is vervolgensmet dezenin een gehoor bij den koning toegelaten dat zeer lang geduurd heefc. De geruchten willen dat de heer Peel het voorzitterschap van het bestuur heeft aangenomen dat de benoeming der ministers morgen zal worden bekend gemaakten dat het parlement binnen een paar dagen zal worden ontbonden. De toon van het veel gelezen blacU de Times is zeer gematigd heczelve zegt, dat alle welgezinden verlangen een ministerie, dat uit de beza digde lieden der Torics en Whigs is genomen. De Courier wil een meer verklaard hervormingsgezind bestuur, cn zegt, dat-, indien de heer Peel zich onverhoopt tegen alle verdere hervormingen mogt verklaren, zijn val en die van zijne partij zeker is. Sir Robert Peel, die reeds sedert 1810 ministeriele betrekkingen heeft waargenomen, geniet over het algemeen het zeldzame voorregc, dat ook zijne staatkundige tegenstanders hem noch buitengewone bekwaamheid noch onbevlekte regtschapenheid ontzeggen. Hij is in 1788 geboren en dus nog in de kracht zijns levens. Zijn vader was een katoen-fabrikant, die in 1830, met achterlating van een vermogen van 30 millioenen gul dens Nederlandsch stierf, cn bij zijn leven de algemeene achting in zeer hooge mate genoot. Sir Robert erfde het grootste gedeelte dier schat ten en maakt daarvan het edelste gebruik. De romanschrijver Bulwer die tevens parlementslid is en wat zijne staatkundige gevoelens betreft naar de partij der radikalen overhelt heeft desniettemin in zijn werk Engeland and the English, dat in 1833 is uitgekomen, eene hoogstloffc- lijke karakterschets van sir Robert gegeven waarin hij inzonderheid den invloed roemtdien dezedoor zijne zeer uitgebreide kundigheden en zijne mannelijke welsprekendheiddoor een deftig voorkomen onder steund, op het parlement uitoefent. De Londensche Morning-Herald behelst dezer dagen een uitvoe rig artikel, ten betooge dat het ministerie Wellington onmogelijk ten aan zien van Nederland dezelfde, slechts voor Frankrijk voordeelige, doch voor Engeland hoogst onteerende, staatkunde zal kunnen volgen, als het ministerie Grey en Palmerston. Uit Lissabon hteft men tijding, dat de kabinets-courier de Bayard aldaar den 25 was teruggekomenmet volmagt van den hertog van Leuchtenberg aan den hertog de Tercciraom de jonge koningin bij pro curatie te huwenwaarna die plegtigheid den 1 dezeronder groote vreugdebedrijven was voltrokken. Dé berigten uit de West-Indische koloniën zijn weder van eenen ontrustenden aard. Op verscheidene plaatsen was men genoodzaakt ge weest oproerige negers ter dood te brengen. Ook uit Grenada wordt geschreven, dat verscheidene jonge kleurlingen de negers tegen de blanke bevolking hadden aangehitsten zich aan openbare beleediging der ma gistraatspersonen schuldig gemaakt. "S" PARIJS den 11 decemberMen wil dat de heer de Broglie met sir R. Peel, gedurende diens verblijf alhier, éene conferentie heeft gehad* en binnen kort, in de plaats van dén heer de Talleyrandals gezant naar Londen zal vertrekken. Zijne benoeming zoude met onderling goed; vinden der beide ministerien geschieden. AMSTERDAM den ro decemberHet volgende uittreksel uit eetiért brief, door eenen officier bij onze troepen op het eiland Sumatra aart zijne ouders geschreven en door dezen vriendelijk aan ons mede ge deeld achten wjj onzen lezeren niet ongevallig te zullen zyn. Het geeft ec-nig narigt omtrent den staat der zaken op dat eiland en oitStrent eene, met uitstekenden moed, bekwaamheid en ook met goedën uitslag door onze krijgsmagt aldaar volbragte verrigting. De brief is gedagtee- kend van Matoua den 24 junij 1834. Sedert den i4 de» morgens ten q uren bevinde ik mij hier omtrent 4 Ure» ten noorden van het fort de Koek. Den 1 '5 des nachts liet de overste het regter hataillnn van daar in alle stilte naar hier marcherenhebbende ieder man 3a scherpe patronen bij zich. Een uur van hier maakten wij halt; ik bekwam 3o in- landsche soldalen en ontving hevel om met allen spoeddoor eenen gids geleid zoo ver mogelijk in de vijandelijke versterkingen door te dringen. Dit gelukte mij zoo dat ik ten 6 uren des morgens alle versterkingen door was, zonder een schot gedaan te hebben. Nu werd ik ontwaard. De vijand rukte van alle zijden op de luitenant Damas met 3o Europeanen mij achterop gezondensloot lich nu <an mij aan en ik vatte post. De vijand naderde meer en meer en kwam door het terrein begunstigd tot op 5o pas. Na een half uur lang op ons gevuurd te hebben hie ven zij een algemeen geschreeuw aan, hielden op met vuren en kwamen met sabel en lans op mij in. Hierop deed ik appel blazen, zeer langzaam terug trekken, en bajonet op het geweer en hartsvanger op de buks doen (want om de moeijelijkheid der wegen en uit een algemeen gebruik zet men deze slechts in bijzondere oogen- blikken op). Zoo doende waren wij een 5o pas achteruit geraakt en was ons de vijand tot op 10 pas genaderd. Nu deed ik reglsom keert maken en dadelijk pas de charge, door welke beweging de vijand overhoop geworpen werd, waarvan ik ge bruik maakte, hem een uur ver op de hielen vervolgde, ali toen eene goede po sitie zag en hier post vatte (waar nu een fort aangelegd wordt). Dadelijk kwam de' vijand met eene zwarte vlag cn eenige koebeesten naar mij toe, tot teeken van on derwerping. Successivelijk sloten zich nu meer (toepen bij mij aan, en na verloop van een paar uren kwam de overste met hel gros: zoo dat des avonde van onderscheidene kanten 875 inan alhier vereenigd was. Bij een der eerste schoten, welke des mor gens vielen, werd ik ligt gewond door een kogel, die mij juist op het hart trof. Ware de rok niet zeer sterk opgevuld geweest, zoo was dezelve waarschijnlijk dooi1 en door gegaan. Het heeft mij niet belet het kommandement te blijven behouden en mij den volgenden dag te belasten met het aanleggen van eene benting alhier, terwijl de troepen een paar dagen verder zijn opgerukt tot aan Bambang bij de Ka- lie Messing (de grensscheiding van Bonjol tot waar zich alle» heeft onderworpen. Ik bevind mij hier met i5o man infanterie een zes- en een drieponder en eeni honwitzer a -jA pond ijzer. Gepasseerde jaar hebben zich hier Voor Matoua ver eenigd bevonden de kommissaris-gcneraal generaal Riesz enz.800 man infante rie en zeer veel artillerie, tien dagen lang, en hebben moeten terug trekken, zon der er te kunnen binnen komen. Het is waar, er had zich nu een partij voor ont gevormd, maar het grootste gedeelte was tegen ons; waren wij er niet bij nacht en door list ingekomen, kracht had er ook nu het hoofd voor gestnolenalzoo het door de natuur en aangebragte versterkingen onneembaar gemaakt is, iets hetwelk ieder ooggetuige van hier u zal bevestigen. Nu is de weg open naar Bonjol, alwaar de onzen verleden jaar zoo verradelijk behandeld zijn." UTRECHT den 10 december. Te Rheenen is den 4 dezerin den ouderdom van 104 jaren, overleden Catharina vanOttenweduwe van Gerling Klarenbos. Zij werd geboren te Zutphen. Haar vader, die on* geveer denzêlfden lioogen ouderdom bereikte, diende den Staat als rui ter en woonde het beleg van Maastricht bij. MIDDELBURG den 15 december. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 12 is ingekomen en naar de afdeelin- gen verzonden een nieuw ontwerp van wettot vaststelling van den om slag der grondbelasting voor het volgend jaar en vervolgens. Daar bij wordt voorgesteld de hoofdsom der grondbelasting te bepalen op f7i9%3,256, 84. Hierna zijn de beraadslagingen gehouden over het om werp van wet tot verlenging voor den tijd van één jaar, van de drie eerste artikelen der wet van 3 november 1830, tot beteugeling van on rust en kwaadwilligheid. Z. Exc. de minister van justitie heeft te de zer zake het woord niet verlangd, omdat de wet door niemand is be streden geworden. Dezelve is met 43 tegen 5 stemmen aangenomen. Volgens berigt van den Helder, den ti dezer, is Zr. Ms. korvet van Speyk kapitein ter zee van Stratendien dag uit Texel naar Batavia gezeild. Men meldt dat de heer Stephano Palcologogeacht koopman te Amsterdamdoor Z. M. den koning van Griekenland benoemd is tot consul van dat rijk in de Nederlanden. In den nacht van den 7 dezer hebben te Verviers schandelijke bal dadigheden plaats gehad. Een Christusbeeld op den hoek eener straat is omvergehaaldaan stukken geslagen en in eene gracht geworpen terwijl verscheidene beelden der H. Maagd en anderen zijn gestolen en mishandeld. De Brusselsche bladen melden, dat, ten gevolge van het verkeerd plaatsen van de ijzeren sporen .op den nieuwen weg, waardoor de daar voor bestemde spoorwagens in dezelve niet sluiten al die sporen, voor het gedeelte wegs tusschen Brussel en Mechelenopgenomen en verplaatst moeten wordenhetgeen niet weinig noodelooze kosten zou veroorzaken. Dezer dagen is er op het paleis te Brusselten gevolge van hec onvoorzigtig stoken brand ontstaan, welke echter spoedig bedwongen is. VLISSINGEN den i5 december. Vrijdag 11. is van Neuzen alhier ter reede en vervolgens 111 de dokhavcn binnengekomen Zr. Ms. fregat E ua 1 d r c E komman- dant Courrier dit Dubicart. In den namiddag van den u dezer is alhier ter reede gekomen het Nederlandsche dricmastschip JEmmanuelkapit J. M. Flemming, helioorende aan het kantoor van de hecren de Cock en herwaarts gesleept wordende door de Engelsche stoom boot PVoterloowelke naar Antwerpen geretourneerd is. Sedert den xx dezer zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen la Reine J. R. Jansen, van IIull met stukgoederen Eleonore SophieJ. H. Gingc, van Rio-Grandemet huiden; Peter, P.Fokker, met houtwaren; deZee~ lust, C. Jongchloedcn de Vrouw ChristineD. Dircks, beide met lijnzaad en alle drie van Riga; St. Antonie II. C. Jongebloed, van Bordeaux, met wijn en brandewijn; Camilla, J. Watkins, van Rio-Janeiro, met koiKjde Helper, li. F. Meeske van Uamburg, en de Vrauw Anna, G. Guyt, van Embdcn, heide met stukgoederende Vrouw llilkeW, H, Bonjer met boter, en de Vrouw

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1