N°. i43. MIDDELBURGSOHE COURANT» Ifvrtttfetrijfc. Zaturöag 29 November 1834t NIEUWST IDuitdrfilaub. FRANKFORT den 23 november. De keizer van Rusland heeft bij ukase van den iöoctober bepaald dat aan alle inwoners van Polen, die zich als deel gehad hebbende aan den opstand buiten de grenzen van het rijk bevinden en tot nog toe niet getracht hebben genade te ver werven of verlof te bekomen om naar Rusland weder te keerenten einde zich wegens hun gedrag voor de regtbanken te verdedigenzonder onderscheid van rang of standvoor altijd het terugkeeren naar Rus land of het overschrijden der Russische grenzen ontzegd is. Van de zoodanigen zullen geene smeekschriften meer worden aangenomen; hun ne goederen zullen verbeurd verklaard worden, en met elk hunner, die het wagen mogt in het geheim de grenzen des rijks te passeren, zal ge handeld worden even als met reeds overtuigde misdadigers van staat. De stad Lezayikin Gallicie, zou éene prooi der vlammen ge worden zijn en honderde menschen daarbij het leven verloren hebben. Volgens de Karlsruher Zeitung is de schrijnwerker Johann Kehl te Schvvaningendie den 6 junij dezes jaars het hem ten deele toebe- hoorende huis had willen in brand steken om daardoor de assurantie der meubelen te gewinnendoor het groothertoglijk opper-geregtshof tot 2ojarige tuchthuis-straf veroordeeld. CLEVE den 24 novemberHet is onzen burgemeester Onderijkdie tevens hoofd der policie is, gelukt, de makers en verspreiders der zoo lang in omloop zijnde valsche Nederlandsche dubbeltjes op het spoor te komenten gevolge waarvan reeds twee personen te Keulen en drie anderen te Cleve in hechtenis zijn genomen. LONDEN den 23 november. Tot lords-comtnissnrissen der thesaurie zijn aangesteld: de hertog van Wellingtonals eerste lord, en de graaf van Rosshnlord Ellcnborottghlord Maryboroughsir John Bcckett en de heer Planta. Morgen beginnen deze nieuwe commissarissen hunne werkzaamheden. Men gelooftdat de hertog van Wellington zoodra hij daartoe door het antwoord van sir Robert Teel in staat gesteld zal zijn, aan het pu bliek de beginselen zal doen kennenvolgens welke hij zijn bestuur denkt te regelen. De laatste brieven van sir Robert Peel ontvangen, waren uit Venetien gedagteekend. Toen was hij op het punt om naar Rome te vertrekke van waar hij naar Napels meende te reizen. Het is nog vrij onzekerof het nieuwe ministerie het parlement al dan niet ontbinden zal. Zoo het tot de ontbinding mogt besluitenwillen sommigendat men bij de verkiezingen van nieuwe parlementsleden het lot van Ierland niet uit het oog zal verliezen maar door het verzeke ren van die hervormingen welke voor dat land zoo hoogst noodig ge oordeeld wordenhet eindelijk zal bevrijden van den verderfelijken in vloed van QfConnell en alle andere onruststokers. Gisteren hebben verscheidene vreemde gezanten en ministerswaar- o- der ook de Nederlandsche gezantop het bureau van buitenlandsche zaken conferentien gehad. Het ontbreekt hier niet aan lieden die den val van het vorig ministe rie ook wijten aan de kunstgrepen der vreemde diplomatie om lord Pal- menton uit het bestuur te verwijderenen daarin aan den prins de Tal- leyrand eene groote rol toeschrijven. Men verneemtdat lord Brougham zich voor eenigen tijd naar Parijs begeeft. PARIJS den 24 november. Bij koninklijke ordonnantie van gisteren is de admiraal Duperi tot minister van marine en koloniën benoemd. Het hof der pairs heeft heden morgen zitting genomen. Men wil dat er nog een aantal leden afwezig zijn. Men wil dat een der eerste voordragten aan de wetgevende ka mers zal strekken om de schadeloosstelling te regelen, die het Fransche gouvernement aan de Vereenigde Staten schuldig isen die vroeger tot de verwijdering van de heeren de Broglie en Sebastiani aanleiding gaf. Onder de geruchtendie hier in omloop zijn behoortdat er een reserve-korps van twee honderd bataillonselk van twee duizend man naar het plan van den maarschalk Gouvion St.Cyr, opgerigt zou worden. Dit verdient ten minste nadere bevestiging. Te Toulon verspreidde mendat het eskader van de Middelland- sche zee versterkt zou worden, en dat men het linieschip Alger met twee fregatten en twee brikken in dienst moest stellen. Het dagblad van Madrid van den 12 bevat het dekreet, waarbij de generaal Llander tot minister van oorlog is benoemd. iilcbcvlaubcu. *s GRAVENHAGE den 25 november. De Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft heden wederom hare werkzaamheden hervat. De verga-: dering ten half 2 uren geopend zijndeis in de eerste plaats mededeeling gedaan van eene koninklijke boodschaphoudende magtiging tot het af nemen van den eed aan den heer Boddaerten heeft die heerna de in orde bevinding zijner geloofsbrieven en het afleggen van den eedzit ting genomen. Vervolgens zijn de sectien voor de maand november bij loting bepaald. Daarna werden gelezen twee ingekomen ontwerpen van wet, te we ten eenbetreffende de organisatie van de regterlijke magteu be staande in eene herziening der wet van 18 april 1827; en een, tot voortduring der bekende bepalingen tegen de woelingen ook gedurende het jaar 1835. Beide deze ontwerpen van wet zijn naar de sectien van november verzonden. Eene menigte ingekomen verzoekschriften werd verzonden naar de commissiemet het onderzoek derzelve belastwaaronder een van land bouwers in het vierde en vijfde district van Zeelandbedenkingen over den staat van den landbouw inbrengende en zich beklagende over de frauduleuse vervreemding van domeingoederen enz. Namens die com missie bragt de heer Hooft rapport uit omtrent twee petitieningediend door eenige inwoners van Drenthe en betreffende godsdienstige geschillen de Kamer beslootdat omtrent dezelve zou overgegaan worden tot de orde van den dag. Nog deed de heer Busman verslag wegens een Ver zoekschrift van eenige katoenwevers en katoenfabrikanten; hetzelve zal ter griffie worden nedergelegdals betrekking hebbende tot de voördrag- ten van wet omtrent de in- en uitgaande regten. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, werd de vergadering op geheven tot nadere bijeenroeping. Naar men verneemt is, bij het ontwerp van wet op de regter lijke organisatie, hetwelk heden middag bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is ingekomen, onder anderenvoorgedragen, dat er acht geregtshoven zullen zijn. Men spreekt er van, dat in het plan vdor de aanstaande loterij eenige verandering zou worden gebragten dat het getal loten wederom met 1000 zou worden vermeerderd. MIDDELBURG den 28 november. Ofschoon wij reeds, in ee'ti vod rig No.van de algemeene viering van het halve eeuwfeest der Maat schappij tot Nut van t Algemeen hebben melding gemaakt, zijn wij ech ter verzocht, het volgende, eerst gisteren bij ons ingekomen berigt te plaatsen De Messager de Gand behelst een artikelgetiteldDe Koningen ontwaken. De schrijver zoekt te betoogen dat het zich laat aanzien dat de wettige vorsten hunne regten staan te hernemen, terwijl de val van de door oproer en geweld opgeworpen koningen onvermijdelijk schijnt zich bijzonder hevig over den koning der Franschen uitlatende. Wij nemen alleen het slot er van over hetwelk dus luidt De keizer van Ruslandhonderd duizend soldaten voorbij de ko lom van Alexander doende defileren, met hun gejuich de gedachtenis van Waterloo begroetendede koning van Napels den rug aan Lodewijk- Filips toekeerende; don Carlos, de overweldiging van nabij vervolgende; de koning van Pruissen verklarende dat de Fransche consuls op de minste klagten welke door de plaatselijke autoriteiten tegen hen mogten worden ingebragt, uit het land zullen worden gejaagd; Duitschland ein delijk al de eigenschappen zijner bewonderingsvvaardlge dénheid herne mende IVillem van Engeland zich van de banden van het radicalismus losmakende en naar buiten de strikken eener anti-brittanische verbinte nis verbrekende alles bewijst ons dat de monarchen ontwaken, en dat zij moede om aan de vrees te offeren, er eindelijk op bedacht zijn om vaa altaren te veranderen en der regtvaardigheid hunne offers te brengen. Er is een koning die niets zal te herstellen hebben, maar aan wjen de koningen veel zullen hebben te vergoeden. Deze waakte bij den slaap der Europesche monarchien: deze verhief zich, met al de krachc zijner groote zielmet al den nadruk van zijn edel karaktervoor de koninklijke waardigheid onverschrokken op de bresterwijl de anderen achter hunne verschansingen beefden, bewaarde hij alleen hoop en moed, op den dag van algemeene wanhoop en verslagenheid mogt hij den prijs zijner pogingen inoogsten en mogt zijne terugkomst in ons midden het beste bewijs en het schoonste getuigenis voor het ontwaken der ko ningen worden 1" ITet Journal du Commerce d^Anvers behelst het volgende De Engelsche dagbladen gaan voort met het doen van gissingen nopens den gang welke het nieuw miniscerie houden zal: meest alie zijn het op dit punt eens met de meest verstandige en geachiste dagbladen van Frankrijk en van ons land zij denkendat de tory-ministers te veel gematigdheid en verlichting bezitten om onbezonnen het stelsel der in Engeland begonnene hervormingen te bestrijdenen datzoo er wijzi gingen in de staatkunde des bestuurs behooren te komendeze veeleer de buitenlandsche zaken zullen betreffen. In een woordzij gelooven dat Engeland in zijn inwendige geen getuige zal zijn van merkwaardige veranderingenmaar dat men er zeer groote in BelgieSpanje en Por tugal zou kunnen zien geboren worden. Dit is in alles overeenkomstig met onze meeningen ook niet minder met onze wenschen." Sedert eenigen tijd merkt men op, dat er in Belgie eene groote menigte vee voor Frankrijk opgekocht wordt. Den 23 is te Brussel nogmaals eene proef met het uit Engeland aangebragte stoomrijtuig genomendoch mislukthet heeft op zijnen togt vijf malen blijven stilstaan. Ten gevolge van de menigvuldige diefstallen die tegenwoordig da gelijks in de omstreken van Brussel plaats grijpen is er last gegeven aan de besturen der omliggende gemeenten om in gemeenschap met de gendarmerie nachtelijke patrouilles door de bewoners der gemeenten ia derzelver uitgestrektheid te laten houden. Th 01, ÉN, den 26 november >834. Ook de hier bestaande afileeling van de maatschappij tot NUt van 't Alge meenheeft op den avond van den 17 deaer het halve eeuwfeest van het bestaart dier maatschappij gevierd. Gelijk deae feestviering was gewijd aan eene vaderland- schc inrigting die de veredeling der menschen ten doel heeft, ion getuigde zij van de zucht voor hetgeen schoon en waar en goed is, hij allen die dezelve hebben ge leid en aan dezelve hebben deelgenomen. liet getal dezer laatste» onder wel ken ook eene zeer aanzienlijke vrouwenschaar behoort, was zoo groot, dat de me nigte door de vergaderplaats slechts met moeite kon worden bevat. Deze vergader plaats was ten gevolge van de bemoeijingen der eersten, smaakvol ingerigt. Overal werd het oog verrukt door de vaderlandsche kleuren: in het midden der zaal aan schouwde men de afbeelding van den stichter der maatschappij, die door een' on zer leden vervaardigd was en later door hem aan onze afdeeling ten geschenke werd aangeboden; en aan het einde berotid zich, op eene tribune, het in onze stad bestaande zanggezelschapmet eenige jonge jufvrouwen vermeerderd, en waar aan een genoegzaam aantal toonkunstenaarsdaartoe opzettelijk van het naburige Bcrgen-op-Zoom tot ons gekomen, was toegevoegd. De redevoering, door den wel- eerw. heer Sam. Prtjn uitgesproken, toonde, in een uitvoerig en belangrijk be toog: dat de maatschappij tot Nut van t Algemeenom hetgeen zij is en gedaan lieeft, onze feestvierig overwaardig waseen dichtstuk, door den wel ed. heer ter Braaknotaris te Oud-\ossemeerals eene bijdrage voorgelezen, diende mede om aan hare bedoelingen en verrigtingen welverdiende hulde toa te brengen, ter wijl door heiden, ons, nog in de toekomst, de edelste vruchten van dezen stam beloofd werden. Het een en ander werd afgewisseld, zoo door muziek en gezang, als door de aanspraken van den voorzitter, die, bij deze gelegenheid, den gedenk penning heeft uitgereikt, welke aan Dionysius van Öejfelenvoorde redding eencr achtingwaardige huismoeder uit levensgevaar, door de maatschappij geschon ken was. De feestviering werd besloten met het houden van eenen vriendschappe- lijken maaltijd, waaraan ruim 120 personen hebben deel genomen, waar bij het in stellen van toasten, op het welzijn van onzen geliefden Koning en vau het konink lijk Iiuis, alsmede op den bloei der maaUchappq en van ons departement enz. de feestvreugde werd verhoogden van waar niemand onvoldaan naar zijne woning U terug gekeerd.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1