MIDöELBÜRGSCHE COÜRAN N°. i4r- Dingsdag 25 November 1831. y N1EU YV ST1J DINGEN. üüDuitdriUanb. (6*004-55 rittauje. Jfv.tnlmjfc. ZEETIJDINGEN. ;>.7« BERLIJN den 18 november. De reis van den Russischen keizer van Petersburg naar deze stad moet met voorbeeldelooze snelheid geschied wezen, en wel binnen den tijd van negentig uren. Z. M. heeft den dag na zijne aankomst een langdurig onderhoud met den heer de Ribedupierre zijnen gezant aan het Pruissische hof, gehad. De hertog van Nassau is den 15 alhier aangekomen. De Nederlandsche luitenant-generaal de Koekopperbevelhebber der troepen in Zeelandis van hier vertrokken zich naar Schlave be gevende. Men verneemtdat in bijna alle Itaüaansche staten een bevel is uitgevaardigd, waarbij de uit Frankrijk komendè schepen aan eene qua- ranteiö zijn onderworpen welke maatregelofschoon op rekening der bezorgdheid voor de cholera gesteld, door velen aan de vrees wordt toe geschreven dat het getal der Franschen in Italië zich te sterk verme nigvuldigen zou. Eene Petersburgsche courant meldt het overlijden te Polozk, aan de Litthausche grenzen, van een man, die den ouderdom van bijna 188 jaren had bereikt. Hij had de regeringen van zeven Russische keizers beleefd. Op zijn 93ste jaar trouwde hij ten derden male en mogt deze zijne laatste vrouw 50 jaren bezitten. FRANKFORT den 16 november. In een schrijven uit Leipzig be vestigt het zich thans naderdat in de laatste weken in die stad drie voorname handelhuizen in wol bankbreukig geworden zijnonder welke er zich een bevindt, welks te kort voorioopig op 800,000 rijksdaalders begroot wordt, Deze ongevallen welke reeds tusschen de zes en zeven hpnderd personen, welke nu werkeloos zijn, van hun dagelijks brood beroofd hebben, gevoegd bij de weinig beteekenende zaken die er op de jongste mis omgegaan zijn doen vreezendat zich voor Leipzig bet rampspoedige jaar *825 staat te vernieuwen. LONDEN den 19 november. Men kan thans als zeker melden dat de hertog van Wellington zich tijdelijk tot dat van den heer Peel (die zich te Florence bevindt) berigt zal zijn bekomenmet het algemeetie toezjgt op het bewind en bepaaldelijk met de buitenlandsche zaken, heeft belast; zullende hij, mede tijdelijk, ondersteund worden door de heeren Goulburn Mamiers Sutton en Stanleyin het beheer der geld middelen binnenlandsche zaken en koloniën. Met de bepaalde benoe ming dezer staatslieden zal worden gewachttot het antwoord van den heer Peel zal zijn ontvangen. PARIJS den 19 november. Heden behelst de Moniteur werkelijk de benoeming der nieuwe ministerste weten vati den hertog van Treviso' tot voorzitter in den raad en minister van oorlog, en van de heeren de RignyThiers, HumatwGuizot en Duchdteltot ministers van buiten en binnenlandsche zakenfinantien openbaar onderwijs en koophandel. Een der oppositie-bladen wil uit het besluit van den prins de Tal- leyrandom zijne ambassade neder te leggen en zich aan het bestuur der zaken te onttrekken afleiden dat die sluwe staatsman eene groote onweersbui ziet aankomen waarmede de regering bedreigd wordtcn niet weder op het tooneel verschijnen zal dan om het gevallen bestuur te helpen begraven zoo als hij zulks me.rtnalen in zijne politieke loop baan heeft gedaan. 's GRAVENHAGE den 20 november. Naar men verzekert, zal de Tweede Kamer der Staten-generaalin het begin der aanstaande week eene zitting houden, waarin aan dezelve zal worden voorgedragen een ontwerp van wet tot verlenging wederom voor den tijd van een jaar van de wet tot beteugeling van onrust en kwaadwilligheid. Naar men verneemt beliepen op 1 januarjj dezes jaars de te korten in 'sRijks middelen, over de jaren 1831, 32 en 33, te zamen ƒ20,245,100 69, Waarvan echter moeten worden afgetrokken de bij de wetten van 30 december 1833 cn 28 april 1834 toegestane te gelde makingen van ƒ12,600,000 kapitaal aan 5 pets. inschrijvingen op het tweede grootboek, welke hebben opgeleverd 11,676,957: 93^, en het beschikbaar geble ven overschot der negotiatie van 93,500,000open gesteld bij de wet van 22 november 1833, en bedragende ƒ4,730,132:75; zoo dat in alles het te kort op 1 januarij 11. bleef 3,838,016. LEYDEN den 20 november. Naar wij vernemen zal aanstaanden maandag onze hoogeschool bezocht werden door Z. K. H. den Erfprins Willem Alexander Paul Frederik Lodewijkoudsten zoon van Z. K. II. den Prins van Oranje. Z. K. H. zal eenige kamers ten huize van den heer IV. HazenbergJunior, op het Rapenburg, betrekken. 's HERTOGENBOSCH den 20 november. Na dat deze vesting in 1830 voor twee maanden, en sedert voor ééiie maand, van den noodi- gen voorraad is voorzien geweest, is dezer dagen last gegeven, om on verwijld en voor het. einde der maand de magazijnen van leeftogt en paardenvoeder aan te vullen voor den tijd van anderhalve maand. MIDDELBURG den 24 november. De vaderlandsche dagbladen der afgeloopene week zijn vervuld met beschrijvingen der feestvieringen in onderscheidene plaatsenvan het sojarig bestaan der maatschappijtot nut van V algemeenalle getuigende van de belangstelling waarmede deze gebeurtenis is gevierd. Te 's Hage is de feestviering, welke in de Luthersche kerk aldaar werd gehouden, vereerd met de hooge tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, Z. K. H. den Erfprins en Prins Frederik Hendrik en verdere hooge autoriteiten der stad. Door den wel-eerw. heer Schultz, predi kant bij de Luthersche gemeente, werd eene voor de gelegenheid gepaste redevoering gehouden en daarna aan twee menschenvrienden de beloonin- gen voor edele daden uitgereikt. De plegtigheid werd door het keurig muziek der koninklijke hofkapel en vele leden der maatschappij van toon kunde, onder besturing van den heer J. H. Lubeckdirecteur der ko ninklijke muziekschoolafgewisseld. Het feest werd besloten met het zingen van eenige coupletten van het volkslied, waarvan het laatst ge zongene met veel geestdrift door het pubiiek werd aangeheven; terwijl ten slotte, bij het vertrek van Z. M. en hoogstderzelver Kleinzonen, de aanzienlijke menigte de ondubbelzinnigste blijken gaf van gehechtheid aan den Koning en van tevredenheid over de wijs waarop de plegtigheid gevierd en ten einde gebragt was. Te Haarlem is door den aldaar wonenden kleinzoon van den stichter der maatschappijde heer J. Nieuwenhuyzenop het feestmaalaan elk der daarbij aanwezigen, een fac-simile aangeboden van den laatsten brief die wijlen zijn grootvader in zijn 82ste jaar heeft geschreven, en wélke getuigt van 's mans hooge godsvrucht en deugd. Te Zicrikzee en Gocs is dit gedachtenis-fcest mede zoo plegtig als doelmatig gevierd. In eerstgemelde stad heeft de heer mr. IV. J. P. Kroef de spreekbeurt vervulden is door den heer mr. J. Herman c-en dichtstuk uitgesproken. In Goes is spreker geweest do. J. ab Utrecht llresselhuisterwijl door den heer mr. M. P. Blaaubeen eenige dichtre gels zijn voorgedragen. Wij vernemendat de persoon van Frans Corbéoud 76 jaren met zijne huisvrouw Maria Souwelsoud 74 jaren, wonende in hec Schuddevischstraatje alhier, wijk G. no. 64, op den 23 dezer, den dag van hun vijftigjarig huwelijk hebben mogen vieren. Beide deze brave lieden zijn nog gezond en in het volle genot hunner geestvermogens. Hunne kinderen en kindskinderenwelke door hunnen handen arbeid voor het grootste gedeelte in het onderhoud van dit huisgezin voorzienheb ben om strijd werkzaam geweest, om deze goede oude lieden dezen dag op eene genoegelijke wijze te doen doorbrengen en bewijzen van liefdé en achting te betoonen. 1 u - Uit Antwerpen wordt van den Doel geschreven, dat een Hollandse!» parlementair, van wege den opperbevelhebber der forten Lillo en Lief- kenshoek den 19 dezeraan den Belgischen wachtpost van den linker- Schelde-oever zich aangemeld heeftmet een brief voor het polder-be stuur van den Doel, waarin kennis gegeven wordt, dat het Hollandsche gouvernement zich met den arbeid belaste, ter voorkoming eener breuk in den Scheldedijkuithoofde van den slechten staat der Sluispolder van. den kleinen Doel. Den 20 was men reeds met den arbeid begonnen. De geruchten van de ontruiming van bovengemelde forten waren geheel ongegrond. De joodsche burgemeester van Laeken isin weerwil der tegen kanting van sommigen tegen zijn persoon en der bezwaren tegen zijne verkiezing ingebragtbij de bevolen herkiezing in zijne betrekking van burgemeester, met 91 stemmen van de opgekomen 134 kiezers, beves tigd geworden. Javasche Couranten, tot den 10 mei 11., behelzen het volgende. Batavia den 29 april. Zijne Excell. de gouverneur-generaal ad in terim, heeft hec voornemen, deszelfs inspectiereis over Java tot aan Banjoewangiemet den eersten der volgende maand aan te vangen. Naar wij verhemenzal Zijne Exc, ook de hoven van Soerakarta en Djocjo- karta benevens die van het eiland Madurabezoeken en de terugreis, van Samarang af, over zee vervolgen. De afwezigheid van Zijne Exc. en mevrouw Baudzal ongeveer driemaanden duren." Voorts leest men in die couranten eene bekendmaking, inhoudende, dat gedurende .de'afwezigheid van Zijne Exc. den gouverneur-generaal ad interim, het dagelijksch beheer van zaken, ter hoofdplaats Batavia, zal worden uitgeoefend door den heer eersten raad van lndie J. C. Goldman. Nog vindt men daarin eene bekendmaking der Indische regering, van- den 21 april, waaruit blijkt, dat zij den gccombineerden kerkeraad der Hervormde eti Evangelisch-Luthersché gemeenten te Batavia gemagtigd heeft; om, in de geheele uitgestrektheid van Nederlandsch lndie, bij dragen in te zamelen voor de oprigcing van een kerkgebouw in die hoofd plaats, tot gemeenschappelijk gebruik van beidé gemeenten; wordende daarbij tevens de Christen ingezetenen uitgenoodigdom door milde bij dragen deze nuttige onderneming te helpen ondersteunen. Tentoonstelling van eenige door den Heer J. du Buncx vervaardigde Schilderstukken. (Zie Middelburgschc Courant van j8 dezer no. i38.) Sinds eenige dageu hebben wij het genoegen alhier het werk van onzen verdiens telijken jongen landgenoot, den heer du Burck, te mogen bewonderen. Inderdaad mogen wij hem de regtinatige aanspraak op wezenlijke kunstverdiensten niet onthouden, daar zijn zoo krachtvol eu waar colorietbij eene malsche en stou te penseels bchandcliug ons bij herhaling bewondering afperst. lil het stukLoth met zijne Dochters voorstellende is bijzonder het half otttbloote ligchanm van eene der dochters krachtig en aller natuurlijkst geschilderd^ waaraan dan ook, wijssclijk, het overige gedeelte van dit stuk, door den kunstenaar schijnt te zijn opgeofferd echter zóó dat alles een grootsch geheel vormt. Een tweede stuk waarin de schilder de laatste episode uit het gedicht de Zee— roover van lorAByron, beginnende met de woorden: Conrad stond onbeweeg lijk en spraaklooszijn donker gezigtenz., stipt heelt gevolgd, is, hoe stout ook de onderneming schijnen moge, in allen upzigte kunstig en meesterlijk behandeld inzonderheid moet het karakter van Conradwaarin zoo natuurlijk het gevoel, 'twelk hem bezielt bij het lijk van zijne beminde Me do ra ,doorSiraïtV, aller bewondering wegdragen ook is het effect 'twelk een fakkellicht over het ge heel verspreidt, voortreffelijk uitgedrukt: in een woord deze waarlijk dichterlijke zamcnstelling maakt eenen niet wel te beschrijven indruk op ons gevoel. Nog vindt men twee andere Schilderijen, van minderen omvang, waarvan het eerste eene Bedevaart voor een ziekelijk Kind voorstelt. In vroegeren tijd door den heer du Burck vervaardigd, is dit stuk (hoewel het ons toeschijnt over het geheel die stoutheid en malsche peoseels behandeling te missen) in zijne bijzóndere deetcn zeer goed behandeld zijnde ook de uitdrukking der biddende jonge moeder vol gevoel en natuur daargesteld. Het tweede, eene uitvoerige Studie, in den loop van dit jaar geschilderd, is ech ter van eene geheel andere, manier, en laat geen den minsten twijlel over dat de verdienstelijke du Burck nog met reuzenschreden voorwaarts streelt. Mogten zijne edele pogingen om namelijk door eene publieke tentoonstelling zij ner kunstvoorbrengselsiets ter verligting van het lot onzer behoeftige stadgenooten te kunnen bijdragenwaartoe de geldelijke opbrengt door hem bestemd is door veleu worden ondersteund VLISSINGEN den 24 november. Zr. Ms. korvetten ds Komeet, Poliux, p 8 Do L r n li N Medusa en PitosEJiriK e zijn van derzelver stations in de dokhaven dezer stad gehaald. Gisteren en heden tijn voor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen;

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1