N°. SW MIDDËL11ÜRG SCHE COIIEAN T7 Donderdag 20 November 1834. NIEUWSTIJDINGEN. tShrool-© rittatijc. Jxiutkrijfe. 4ötcbcvïa*tkc»i. ZEETIJDINGEN. A1VERTEN TIEN. LONDEN den i6 november. Z. M. de koning heefc zijn ministe rie ontbonden. Vrijdag ochtend heeft Z. M. te Brighton aan lord Melbournedie hoogstdenzelven den lieerLittleton als opvolger van lord Althorp voordroeg te kennen gegevendatna het vertrek van lord Althorp uit het huis der gemeenten de ministers aldaar op geene vol doende wijze de beraadslagingen konden regelenweshalve hij van deze gelegenheid gebruik maakte om van kabinet te veranderen en zelve de taak op zich nam om een nieuw ministerie te vormen. Men zegt dat Z. M. den hertog ven Wellington opgedragen heeft het bestuur zamen te stellenen zoo deze daarin niet slagen mogtlord Durhatn met de zaak zal belasten. Vóór maandag avond of dingsdaggelooft men niet iets stelligs omtrent deze gebeurtenis te zullen vernemen. PARIJS den 15 november. Pas zijn onze nieuwe ministers benoemd, of reeds hebbeu zij hun ontslag gevraagd te wetende president van den raad en minister van binnenlandsche zaken, hertog van Bassano de generaal Bernardminister van oorlog en met het interim van de buitenlandsche zaken belast, de heeren Ch. Dupin van marine, Passy van finantien en Teste van koophandel en koloniën. De koning heefc hunne demissie aangenomen. Omtrent de oorzaken van deze vreemde en plotselijke omkeering van het pas gevormd ministerie meldt men, dat de heer Persilin de beide eerste raadsvergaderingentoen sommige der aangekomen ministers over het nieuw te volgen stelsel sprakenop een stelligen toon en als het ware het persoonlijk gevoelen van den koning uitende, zou gezegd hebben, dat er geen' kwestie was eener verandering van stelsel; dat de koning niet geloofde op den weg der julij-omwenteling te moeten te- rugkeerende overtuiging hebbende daarvan niet af te zijn gegaan dat integendeel hetzelfde stelsel tot heden gehouden behoorde gevolgd te worden, en de vorige ministers juist daarom hec ministerie hadden ver laten dewijl zij de kroon voorwaarden hadden willen opleggen en de koning van toen af andere meer met zijne inzigten instemmende dienaars had gezocht. De heer Persil had de ministers vervolgens hun gedrags regel voorgehoudenaan eene algemeene amnestie kon niet worden gedacht; men behoorde slechts op een middel te denken 0111 het proces voor het hof der pairs tot een goed einde te brengen wat voorts de vergiffenis betrof, de koring wilde die wel aan enkelen en bij bij zondere gelegenheden, toestaan, maar algemeen kon zij geen plaats heb ben. Na dit soort van ultimatum voor de nieuwe ministershadden zij de een voor de ander ra, hunne demissie aan den koning ingezonden. Van een nieuw daar te stellen ministerie schijnt men nog volstrekc niets zekers te weten. GRAVENHAGE den 16 november. Men verzekertdat de regering, op de bedenkingen door de afdeelingen van de Tweede Kamer der Sta- ten-generaal op het ontwerp van wet, tot voldoening der renteu voor het Belgisch aandeel in de schuld gemaaktheeft geantwoord, datwat er van deze verpligting ook zijn moge en onder welke verschillende oogpunten zij mogt kunnen beschouwd worden, het wel riet in twijfel zal getrokken wordendat de gedane voordragt geheel is in het belang van den Staat tot behoud van het zoo gelukkig gevestigd vertrouwen zoo wel als in dat van de ingezetenen der getrouwe gewesten en van de vele aldaar gevestigde instellingen welke er zoo zeer in betrokken zijn; en dat het waar is, dat op de aangevraagde som, welke gelijk .staat met die voor de jongste'rentebetaling ingewilligdeene uitsparing- wegens de renten op het bijboek staarde, ten bedrage van f 144 560, zal kunnen plaats hebben doch dat hetuit een staatkundig oogpunt -beschouwd, onzardzram scheen 0111 de voorziening anders voor te dra gen dan tot de som die met hetgeen op de begrooting behouden ishet geheele bedrag der werkelijke ingeschrevene 2-§ pet. renten uit maakt enbij mindere bijdrage door het amortisatie-sijndicaathet dan -ook eene verligting ten deze zal kunnen ondervinden. Den 10 dezer is te Utrecht overleden de heer W. Kreekelkapi- TCin-ter-zeè en militair kommandant van het koninklijk instituut van ma rine te Medemblik. Op den 15 dezer is alhier overleden de weleerw. heer H. Tomas ,R. K. pastoor van de St. Willebrords kerkeen man die de algemeene achting genoot, zoowel van zijne'geloofsgenooten als van allen die hem kendendie zoodanige achting verdiende door zijne stipte pligtsbetrach- ting, door zijne kenniszijne hulpvaardigheid, zijne menschenmin en aan genamer) omgang. BREDA den 15 november. Naar wij vernemen is dezer dagen be paald geworden dat de reizigers welke van wegen Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk verlof bekomen hebben om de grenzen te passeren, ten einde zich naar Belgie te begevenvoortaan verpligt wezen zullen bij het passeren van de voorposten te Zundert en eldersaldaar opgemelde verloven achter te laten kunnende zij dezelvebij het terugkeeren uit Belgie, weder aan de voorposten-terug bekomen. VLISSINGEN den 19 november. Eergisteren avond vierde alhier het' departement der maatschappij tot Nut van 'f Algemeen het halve eeuw-' -feest van het bestaan dier maatschappij. Bij die gelegenheid deed onzen'beminden leeraar, de weleerw. heer P. J. Zijnenvoorzitter des departementseene allezins gepaste rede voering. Ook werd bij die gelegenheid een zilveren eerepenning met verëerend getuigschrift uitgereikt aan vijf menschenvrienden voor het met gevaar van hun levenredden van menschen op zee. De toespraak van den heer voorzitter werd door een hunner, mét name H. Kluiten burg uit aller naam op eene regt hartelijke wijze beantwoord. Vervolgens is door den weleerw. heer Tetnooy Apél een dichtstuk uit gesproken zijnde eene hulde aan den stichter der maatschappijden on- sterfeBjkbn Nieu wenhuyzen waarna deze plegtigheid op eene ge paste wijze eindigde. M-IDDE-LRURG deu 19 november. De doste jaardag van II. M. onze geliefde Koningin is gisteren binnen deze stad door het spelen der klok ken het uitsteken der vlaggen en des avonds doör het afsteken van vuurwerken gevierd. Laatstleden maandag heeft de alhier gevestigde afdeeling van dei maatschappij: tot Nut van V Algemeenplegtig gedachtenis gevierd van het vijftigjarig bestaan dier maatschappij. Des avonds ten 6 uren vergaderden de leden van het departement i mitsgaders de tot de bijwoning dezer feestviering verzochte provinciale en stedelijke, cïvile en militaire autoriteiten, benevens dë besturen der letterkundige en wetenschappelijke inrigtingenen eene aanzienlijke vrouwenschaar in de Walsche kerk welke door den kerkeraad dief gemeente voor die plegtigheid, op daartoe gedaan verzoek, met de meeste welwillendheid was afgestaan. De heer tnr. S. de Wind den kansel beklommen hebbende, hield eene sierlijke, en ter gelegenheid bijzonder gepaste, redevoering: over dé lotgevallenhet doel en den werkkring der maatschappijwelke redevoe ring werd voorafgegaanafgewisseld en besloten door een wel bezet orchest van het hier ter stede bestaande muziek-gezelschap uit Kunst liefde en welk orchest werd bestuurd door den heer kapelmeester ,7. A. van Etnden terwijl door de kinderenwelke uit het fonds tot onderwijs van minvermogenden, bij het departement opgerigtonderwe zen wordentusschen het tweede en derde gedeelte der redevoering het volkslied van Tollensmet begeleiding van het orgelbespeeld door den bekwamen kunst-beoefenaar J.J. vanUijewerd aangeheven, wellc gezang met een door den heer mr. A.F.Sifflé voor deze plegtigheid bij zonder vervaardigd couplet werd besloten. Deze zamenkomst afgeloopen zijndevergaderden de leden in het nieuwe, eerst thans voorde departemeuts-vergadcringe'n geop ndiokaal, en vonden zich aldaar verrast door eene fraaije en smaakvolle versiering der zaalmet op de feestviering zinspelende decoratien en het borstbeeld van den stichter der maatschappijden voorsreffelijken Jan Nieuwen- huyzen; zijnde een en ander vervaardigd en in orde gebragt door da leden van het departement, de heeren B. J. de Koster en' J. ,7. F. Grausst De tijdelijke voorzitterde heer D. Borking Gz.de spreekplaats be klommen hebbende, verwelkomde, met eene zeer doelmatige aanspraak, de leden met deze eerste zamenkomst in de nieuwe vergaderzaal, en be sloot zijne redenen met opwekking om voort te gaandoor vereenigde pogingen het doel der maatschappij te bevorderen en dan bloei van het departement in stand re houden en uit te breiden. Hierna werd de ver gadering nog veraangenaamd door het dichterlijk talent van den heer mr. A. F. 'Sifflédie een voor deze feestviering vervaardigd dichtstuk met veel gevoel voordroeg. Deze plegtige herdenking werd op gisteren avond besloten door een kinderfeest: zijnde alle de kinderen, welke uit het schoolfonds van het departemenc onderwijs genieten, in de nieuwe vergaderzaal, op eenige ververschingen onthaalden is alzoo deze feestviering tot algemeen genoegen en met veel deelneming geëindigd. Verbetering. In ons laatstvorig no. strnt, in de opgave van de straf, uitgeoefend aan den persoon van .7. .7. Boudointe Vlissingen: aan den burgerlijken regter overgeven men lezeaan den scherpregter overgegeven. PKIJZF.N der EFFECTEN, te Amsterdamden 17 November i834. Werkelijke Schuld idem Nieuw Grootb. Kest. Uitgest. dito Kansbiljetten Amortisatiie—Sijndir.Mt 5t 5ay pet. Oorlogslasten Schatkist-biljetten Handel-Maatschappij Fransche 5 pet. inschrijv. Engelsche gecons. a 99 - 99a- li - i/a iaï - 22$ 90» 9'i 74J - 75 IOO - lOOj 78! - 102J - io3 io3 - to3| y8J - 98J 671 46$ Knsland hij Hope 3 Co. Leening §-$§?- idem inschrijvingen 67 Spanje rente Amsterdam 46J Oostenrijk, bij GollU Co. 4 pet- Negot. Metaliek 98 - 98$ Pruisseni83a. DenemarkenNeg. Londen. Napelsche certificaten 90$ - 90$ VLISSINGEN den 18 november. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: de Jonge Caroline F. Jacobsen van Huil, en Reform. R. Bantofs, van Londen, heide met stukgoederen; de r.wey SosternP. C. Kahlohr, van Petersburg met potasch Junge LousII. H. Willers van Tonningende Vrouw Christina J. C. Onken en Helena F. O. Adenabeide van Hoekseel en alle drie met haver; de Pellikaan P. Vroome van Londen, met stukgoederen. Voorts zijn naar zee gezeild Louis ConstantL- Simons van Antwerpen naar Liverpool, met ballast; en the Risingsum, li. Ilobsou Walton, van \lissingen naar Lijnn met ijzer. Ondertrouwd C. II. B A A L E Middelburg en 19 November 1834. J. van OUWERKERK. Vrienden en Bekenden gelieven deze ook als bijzondere kennisgeving aan te nemen. J-Jeden verloste vrij voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, .7. M. SohetHuisvrouw van o Middelburg C. F. KOSTE R. 18 November 1834. Men gelieve deze algemeene ook als eene bijzondere kennisgeving aart te merken. J-Jeden overleed alhier de Heer JAN ELIZA van BEAUMONT Rijks Opzigter bij den Waterstaat in de Provincie Zeelandin den ou derdom van negen-en-twintig en een half jaren, tot diepe droefheid van mij zijn' hoog bejaarden Vader., en verdere Familie en Betrekkingen. Middelburg W. van BEAUMONT. den 14 November 1834. Mede uit naam mijner Kinderen. Dienende deze tot kennisgeving .aan Vrienden en Bekendenzpo bin nen als buiten deze Stad.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1