N\ x55. MI DDELBUB.GSCHE ÜF-y C O U II A IV T. Dingsdag 11 November, 1031. NIEUWSTIJDINGEN. Uuitöcfoliuib. ïrittrtM je. ii 11 i M1 van diefstal door insluiping, te grijpen; zijn naam is Hendrik Reyne j hij is even als de beide anderen reeds bij de justitie bekend. BREDA den 8 novcniber. Eergisteren nacht heeft aan dé Lage-Zwa- luwe een hevige brand gewoed waardoor 7 huizen en bouwmans-schu- ren, met 9 h 10 stuks vee, granen, vlas, hooi enz., eerié prooi der vlammen zijn geworden; 13 huisgezinnen, welker leden zich te naau- wernood hebben kunnen reddenvinden zich door dit onheil béroofd van hunne woningen en grootendeels in de diepste armoede gedompeld. De brand schijnt in eene hooischuur ontstaan te zijn, docli men weet niet waardoor. Indien de zeer hevige wind eene andere streek had ge had zoude waarschijnlijk het geheelé dorp ondanks de ijverige pogin gen die tot blussching zijn aangewend, in de aseh zijn gelegd, MIDDELBURG den 10 novemberVan Vllssingen wordt gemeld dat de hinderpalen die voor het binnenkomen van 's Rijks schepen in het maritinie dok hebben bestaan, door het herstellen van den bodem der sluishet leggen van dammenhet dadrstelleh van eenén géheel nieuwen kapitalen muur in het dok, naar de zijde van de Wijnbergsche kade'i thans genoegzaam geheel uit den weg zijn geruimd. Van tijd tot tijd worden in die vesting Belgische deserteurs öp- gebragt. Het dagblad van Luxemburg verklaart voor valsch het berigt door den Gourrfsr de la Mcuse vermeld dat twee geestelijken door den kommandant dier vestingden luit.-generaal Goedeckebedreigingen hadden ontvangen, De heer van de IVeijer is weder uit Bussel naar Londen vertrokken. De Mcssagcr de Gand doet opmerken datsedert het overwigt het welk Frankrijk in Belgic verkregen heeft, er niet meer van het slopen der grensvestingen gesproken wordt, vermits Lodewijk-Filips dezelve thans liever te zijnen behoeve schijnt te willen behouden. L'Industrie meldt, dat de Belgische geestelijkheid ernstig voor Frankrijk begint te vreezenzij moet eene soort van kerkvergadering hebben ge houden waarop verscheidene plannen voorgestelddoch geen er vari zou zijn aangenomen; een der bisschoppen sprak om zich met de Noord - sche mogendheden te verbinden doch een ander merkte te regt aan dat hier weinig op te rekenen viel; in 't kortde vergadering was uiteen gegaan zonder uiewg te kunnen ontdekken in de steeds moeije»- lijker wordende omstandigheden, doch tevens innig overtuigd, dat Frank rijk, bij de eerst opkomende groote rustverstoring in Europa, zijne lange armen om Belgie zal uitstrekken, tot groot nadeel der kerk en hare dienaren, Volgens de Belgische bladen heeft de gouverneur der provincie Zuid-Brabandde Stassartgoedgevonden de benoeming van den heer Devy tot burgemeester van Laeken te vernietigenzijnde die heer een Israëliet van geloof. Men verzekert, dat de oorspronkelijke afbakening van den ijzeren weg eene belangrijke wijziging zal ondergaan in de nabijheid van Luik; men wil denzclven doen uitloopen op den omtrek des molens bij de Su Margrietpoortwaar men een groot entrepot zou aanleggen. Er zou een tunnel onder de voorstad St. Laurent worden gemaakt, welke ach ter de wapenfabriek van het gouvernement op de fontein zou uitloopen. Men heeft te Brussel weder eene proef genomen met den stoom wagen. Dezelve is den boulevard de 1'Observatoire opgereden en, de rue Royale door, op de Palcisplaats aangekomen, met eene gemakkelij ke beweging en goeden gang. Deze proef schijnt beter te zijn uitge vallen dan al de' vorigen. De uiterlijke gedaante van dezen wagen is die van eenen grooten postwagen. Het achterste gedeelte of de gallerij bevat den ketel en het vuurde werking der machine die zeer eenvou dig is bevindt £ieh in het onderste gedeelte hetwelk dus vrij zwaar is. De voorraad van koud water bevindt zich onder dé zitbanken der reizi gerseene kleine.pomp,, die men niet ziet werken, brengt, hetzelve, naar gelang der behoeftein den ketel over. Het geheele gewigt van het rij tuig met de machine en den voorraad van kolen en watc.r kan nagenoeg 7000 pond bedragen, Het is ingerigt voor 13 personen en zou er ge makkelijk meer kunnen bevatten. Er zijn verscheidene verbeteringen mogelijk, maar zoo als hij is, kan deze wagen sneller met minder om slag en minder gevaar gaandan eert postwagen met 5 paarden bespan nen cn door een postiljon gevoerd. De weddingzieke Engelsche graaf Hoeydie voor weinige dagen eene som van 25,000 franken verloor door het mislukken van zijnen driedaagschen rid in de laan du Marleau te Spaheeft thans van den zelfden graaf Cornelissen, aan wien hij die som verloor, weder 10,000 franken afgewonnen, door de weddingschap te winnen van 12 uren lang in den nacht in zijne kamerin het Hotel van Zweden te Brusselzon der te rustenof inmiddels eenige spijs of drank te gebruikenop en neder te wandelen. FRANKFORT den 5 november. Men zegt thans, dat het plan, om in deze stad op den duur eene vaste bezetting van bondstroepen te houdenweder levendig is bij de bondsvergadering. Tot dus verre heeft de stedelijke regering daartoe hare goedkeuringdie gewis noodig is geweigerd. De Schwarzburg Sonderhausensche stad Greusden is in den nacht van den 16 op den 17 october afgebrand. .Niet minder dan 260 woonhui zen en 300 aanhoorige gebouwen zijn in den asch gelegd. De Zweedsche kapitein Lindenbergdie vroeger verklaard had zijn leven niet aan de genade van den koning te willen dank weten is tot meer bezadigde gedachten gekomen en heeftdadelijk na zijne in vrij heidstelling de mede-redactie van het Stokholmsche avondblad weder op zich genomen. LONDEN den 5 november. Verscheidene vreemde gezanten hebben dezer dagen drukke conferentien met lord Palmerston gehouden. Dezer dagen is te Down, in het noord-oosten van Ierland, eene groote volks-vergadering van de Protestanten gehouden. Men rekent dat niet minder dan 70,000 personen daarbij tegenwoordig zijn geweest; zoowel gematigde whigs als torys waren daarbij aanwezigde bekende marquis van Downshire bekleedde het 'voorzitterschap onder de voor naamste sprekers werden opgemerkt de marquis van Londonderry lord Castlereagh \oxd Roden enz. In deze vergadering heeft de partij weder eene geheel verdedigende houding aangenomen. Men heeft zich voorna melijk beklaagd over de woelingen der R. K. partij van (FConncll en over de zwakheid welke het bewind betoont door deze partij te ont zien en te begunstigen. De door de vergadering genomene besluiten zijn in dezen zin vervat, en behelzen voorts ernstige verklaringen tegen de door de tegenstanders aangewend wordende pogingen tot afscheiding der wetgeving voor Ierland van die voor Groot-Brittanje en tot vernietiging der Protestantsche kerk in eerstgenoemd gewest. Voorts heeft men in die verklaringen ook een treurig tafereel opgehangen van den heilloozen invloeddien de woelingen der tegenpartij op de stoffelijke belangen van Ierland uitoefenen. Ten slotte heeft men eene verklaring opgemaakt, waarbij elk der aan wezigen zich verbindt, 0111 elkander op alle wijze behulpzaam te wezen in het handhaven van de eigendoms-regten van de vereeniging met Groot- Brittanje, van de integriteit der Protestantsche kerk en instellingen, en van de koninklijke magt. Adressendie in den zin van deze verklarin gen zullen worden opgemaaktzullen aan den koning en aan de beide huizen van het parlement worden aangeboden. De vergadering is met eene voorbeeldige orde gehouden en afgeloopen. Dezelve heeft een diepen indruk gemaaktook bij de ministeriëlen. PARIJS den 6 november. Het ontslag van den maarschalk Gérard heeft gewigtiger gevolgen gehad dan men vermoedde: ook de ministers TltiersGuizotHumannde Rigny cn Duchdtel hebben den koning hun ontslag aangeboden. Nu blijven nog alleen de heeren Persil en Jacob die voor alsnog geen reden zien hun voorbeeld te volgen. Men meent dat de heer Molé door den koning met de zamenstelling van een nieuw ministerie is belast; doch volgens een gerucht was zulks mislukt en zou nu de koning den heer Dupin hebben ontboden. Het hof van assises heeft den zich noemenden de Richemont die voorgeeft den dauphin te zijn (zie ons no. 134), schuldig verklaard aan oproerige woelingen en veroordeeld tot eene gevangenis van 12 jaren. Van de Spaansche grenzen meldt het Journal de Paris Een karlistisch bulletindat te Bayonne verspreid werdspreekt van eene dubbele nederlaag, die op den 27 en 28 der vorige maand, in de omstreken van Penacerradadoor den brigadier Odoyle zoude gele den zijn. De troepen der koningin hadden omstreeks 600 mantwee stukken geschut en een vaandel verloren. Eene tclegraphische depeche van heden meldt, datM/n«op den 30 te Pampeluna is aangekomen." 's GRAVENHAGE den 7 november. Z. K. H. de Prins van Oranje is eergisteren avond met hoogstdeszelfs oudsten Zoon uit het leger hier aangekomen. Dien avond heeft de plegtige ter aarde bestelling plaats gehad van den overleden Prinszoon van Z. K. Hl Prins Fredcrik. De commissie van de beide Kamers der Staten-Generaalheden bij Z. M. zijnde toegelaten, heeft aan hoogstdenzelven het adres van rouw beklag vau wegebde Staten-Generaal aangeboden. Naar men verneemt is het onderzoek der onderscheidene aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerpen van wet in eenige afdeclingcn reeds afgeloopenen zullen wel verscheidene dagen vcrloopen voor en aleer alle de gemaakte bedenkingen bij de regering in overweging zul len genomen zijn. AMSTERDAM den 6 november. In den afgeloopen nacht zijn drie personen, door een keider inde Heerenstraat, ingebroken in het ach terhuis van den zilversmids-winkel van de weduwe van Groningenal waar zij onderscheidene voorwerpen van waarde geroofd hebben. De bewoonster van het huis te bed liggende werdtoen zij ontwaakte door een der dieven met een mes bedreigd, doch had de tegenwoordig heid van geest zich te houden als of er ook mannen in het huis woon, den en dezelve tot hulp te roepen, waarop de dieven de vlugt namen; in hunne vlugt stuittcdcn zij op de nachtvvachtsdie hen dadelijk achter na zetteden en een van dezelven grepen. Het is de beruchte Harmen Bakker vele der gestolen voorwerpen zijn bij hem gevonden. Van de beide anderen is dezen morgen nog een gegrependeze is de insgelijks reeds bij de justitie bekende Klaas de Leeuw. De derde is nog voortvlugtigofschoon men ook reeds meent te weten wie hij is. Den 7. Gisteren namiddag .is het der policie geluktom ook den vennoedel ij keu derden medepligtigenvan het gisteren opgegeven geval De Metropolitan Magazine behelst eenige bijzonderheden wegens da familie Rotschild en de vijl onder dien naam bekende bankiershuizen in Europa. Dé vader en oprigter vart het tegenwoordige huis Rotschild was genaamd Maycr Anselmo Rotschildgeboren te Frankfort in 1743. Hij begon mét den handel in gedenkpenningen welke soort van industrie in Duitschland niet onbelangrijk is; deze verschafte den heer Rotschildonder andere voordeelige kennissen, die van den landgraaf van Hessen, welke denzef- ven in iSoi tot zijnen hofbankier benoemde. Het was in die betrek king dat hij aan den opvolger des landgraafsbij den inval der Frart- schcn in 1806, gewigtige diensten bewees. Door de pogingen van de* heer Rotschild werd eene aanmerkelijke som in gouddien vorst toebe- hoorendegereden de heer Rotschild bestuurde deze gelden voor zijn patroon met de meeste wijsheid en trouw. Omstreeks dezen tijd sloot het huis Rotschild eene leening van 10 millioert gulden met het hof vdn Denemarken, zijnde deszelfs eerste onderneming van dat soort. In 1812 stierf de heer Rootschild de vader; zijne laatste woorden wa ren eene aanbeveling aan zijne kinderen, om onder elkander de naauwste eensgezindheid te bewaren, hetwelk door hen, ofschoon gescheiden van elkander levende, getrouwelijk is naargekomenen ook de reden van hun groot fortuin is geweest. Sedert 1813, tijdstip waarop de groote financiële operatien vau dat

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1