MIDDELRURGSCI1E COURANT. N°. 135. Donderdag C November" 1834. NIEUWSTIJDINGEN. Poljttt. WARSCHAU den 24 october. De keizer heeft aan ecnigen derge nen die, als aanstokers van den Poolschen opstand van 1S30, van de amnestie uitgesloten en veroordeeld waren, verzachting van straf ver leend doch ten opzigtc van anderen die zich tot hiertoe verborgen hebben gehouden, bepaald, dat zij voor altijd uit het koningrijk Polen en het Russische rijk zullen verbannen wezen. Deze laatste bepaling is toepasselijk op 258 personen die ter dood, en 7 anderen die tot gevan genis en vestingstraf veroordeeld zijn. Indien zij immer in het rijk terug keerenzal het over hen uitgesproken vonnis in al deszelfs gestrengheid uitgevoerd worden. De aloude stad Optatow bestaat niet meer; in den nacht van den 17 op den 18 is zij door een vreesselijken brand inde asch gelegd. Twee honderd elf huizen en alle met koren gevulde schuren zijn eene prooi der vlammen geworden vier duizend mcnschen zijn daardoor van alles beroofd. LONDEN den 31 october. Den 29 dezer is te Glasgowin Schot land, een groote feestmaaltijd, ter eere van lord Durhamgehouden, die als een tegenhanger der Edinburgsche feesten ter eere van zijnen schoonvaderlord Grey kan worden aangemerkt. Niet minder dan 1400 personen hebben aan den maaltijd te Glasgow deel genomen bij welken lord Durham in eene lange redevoering, zijne staatkundige begin selen en zijnen ijver voor de voortzetting der staats-hervorming heefc blootgelegd. Hij heeft zich daarbij onder anderen vóór de verminde ring van den duur der parlementen van zeven tot drie jaren en vóór het stemmen aldaar door middel van stem-kogeltjes twee geliefde hervormings-wehschen van de Engelsche radikalen verklaard. Vóór den maaltijd was hijop een veld buiten de stad, door bezendingen uit de Glasgowsche gilden begroet geworden en had ook deze van een daarvoor opgerigt staketsel toegesproken. Men rekende, dat bij dit eerbewijs omstreeks 100,000 menschen tegenwoordig waren geweest. Over het algemeen is ook weder bij deze gelegenheid geblekendat de driftige staats-hervormerswaaronder lord Durham kan worden gerang schikt zich meer en meer in vijandige stelling tegen lord Brougham plaatsenwelke laatste minister thans van zekere overhelling tot de partij der tory's beschuldigd wordt. Den 2<5 october is door geheel Ierland de helling der CfConneir% schatting begonnen. De opbrengst daarvan is te Dublin nagenoeg even groot geweest, als in 1833. Het geld wordt even als toen in de Roomsch-Katholijke kerken en kapellen opgehaald, en dat wel op zoo danige wijze, dat het moeijelijk is zich aan het geven eener kleine bij drage te onttrekken. Men rekende, dat alleen op genoemden dag 10,000 ponden sterlings of 120,000 Ned. guldens voor dezen woelzieken en belangzuchtigen volksleider waren bijeengebragt. Jfv.niferijfE. PARIJS den 31 october. Over den opvolger van den maarschalk Cérard schijnt men hec niet eens te zijn. Eenigen willen, dat daartoe de maarschalk Maison benoemd zou wordenen anderen dat de gene raal Scbastiani weder in het bewind zou komen. De hertog van Orleans is reeds terug van Valencay waar de voor genomen feesten ongelukkiglijk verstoord zijn geworden door de moeije- lijkheden waarin zich het ministerie dezer dagen bevonden heefcdat dan ook de leden van het kabinetdie door den prins de Talleyrand genoodigd warenheeft belet derwaarts te gaan. Thans staat voor het hof van assises alhier een mail te regcdie zich voor den dauphinzoon van Lodewijk XVI, uitgeeft en den titel van Lodewijk XVIIhertog van Normandyeaangenomen heeft. Hij voerde den naam van baron de Rdchemont toen hij gevangen genomen werd, en men vond bij hem een dolk, een memorieboekjein cijfer schrift, verscheidene politieke geschriften van den tegenstrijdigsten aard eene geheime drukperseen militair uniform en verschillende cachetten, waaronder een met leliebloemen en een met den keizerlijken arend. Uit het onderzoek zijner papieren zou blijken, dat hij zich onledig hield met een politiek complotwaaraan hij sedert langen tijd arbeidde. Dan eens zocht hij onder zijnen aangenomen titel van Lodewijk XVII Ingang bij oude familien te vinden die hij door gewaande godsvrucht en denk beelden van legitimiteit bedroog en van welke hij aanzienlijke sommen gelds wist te bekomenen dan weder vervoegde hij zich onder andere namen tot republikeinen zelfs stond hij in betrekking met het genoot schap der regten van den mensch. Een van de voornaamste bedoelingen der stukken, op zijne geheime pers gedrukt, was om het volk te doen gelooven, dat de tegenwoordige koning een traktaat met de vreemde mogendheden gesloten hadom de Bourbons weder op den troon te plaatsen, een gedeelte van Frankrijks grondgebied af te staan, Frankrijk daarenboven voor een onbepaaldcn tijd door de buitenlanders mililair te laten bezetten en het eene brandschatting van zes honderd millioen op te leggen. Gisteren is de beschuldigde voor het hof verschenen. Hij is onge veer vijftig jaren oudheeft grijs haaris vrij gezet en heeft geen def tig voorkomen. Zeer lang weigerde hij op de vragen van den president tc antwoordeneindelijk deed hij zulksdoch sprak uitermate zacht en gedroeg zich voorts als of hij het beneden zijnen rang en waardig heid achtte zich met zijn proces te bemocijen. Ilij bleef zeer koel en scheen onverschillig over hetgeen rondom hem gebeurde. Verschillende getuigen werden gehoorden onder hen de heer Etienne Lahndiena den bekenden Simonbelast is geweest met het bewaken van den oi?ge- lukkigen dauphin in de gevangenis van den tempel. Deze verklaarde dat de jonge prins hem in fiuctidor van het jaar drie werd toevertrouwd, zijnde toen ernstig ongesteld, waarop men hem een geneesheer zond Dussault genaamd, die hem een afkooksel van hop voorschreef, het welk de prins, niet dan 11a veel moeite daartoe aangewend te hebben, besloot te drinken, de vrees te kennen gevende, dat men hem met ver gif om het leven zocht te brengen. Drie maanden daarna gaf hij in de armen van den getuige den geest. Lahn verklaarde verder, dat men tot zijnen jongen gevangene niet dan met eene bijzondere permissie van liet comité van algemeene waakzaamheid kon komendat hij door sterke posten en menigvuldige wachten werd bewaakt, en dat al wat men van zijne ontvlugting of ruiling tegen een ander jong mensch uitgestrooid heeft, volstrekt logenachtig is, daar hij den dauphin, vóór zijne ge vangenis wel heeft gekend en hij hem tot zijne laatste oogetlblikken niet heeft verlaten. De dauphin, zcide hij, was een verstandig kind, dat zeer wel sprakdoch nooit dan om te antwoorden op hetgeen hem gevraagd werd. Gave God voegde hij er bijdat hij nog voor ons geluk in leven was!" Deze uitboezemitig maakte op de talrijke toehoorders een bui- tengewonen indruk. Het proces wordt heden voortgezet en zal nog eenige dagen duren. Voor eene commissie van onderzoek wegens vrijstelling van de krijgsdienstheeft zich in eene gemeente van dit rijk het zeldzame geval vertoond, dat een loteling van kolossale gestalte en vervaarlijke zwaar lijvigheid deswege is afgekeurd, gevende de raad tot reden, dat hij als zoodanig ongeschikt was om bij de infanterie te dienen en evenzeer bij de kavalleriezijnde het te vreezen dat onder zijn gewigt elk paard der Fransche armee zoude bezwijken. 40tcbeirlanbcn. 's GRAVENHAGE den 2 novemberGisteren, zaturdag, den 1 de zer, des avonds kwart over 10 uren, is alhier, tot groote droefheid van het Koninklijk Geslachtaan de gevolgen der taiiden en eene bijko mende stikzinking, in den ouderdom van bijkans 16 maanden, over leden Z. K. H. IVillcm Frederik Nikolaas Karei, eènige zoon van HH. KK. HII. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden. De jeugdige Prins was geboren den 6 julij 1833. Een officier van het huis van Z. K. H. is dadelijk naar Berlijn ver trokken om het berigt van dit treurig overlijden over te brengen aan de Doorluchtige Moeder van den overledenen Prins, die zich, sinds eenige wekenbij hoogstderzelvcr Vader en verdere familie in genoemde hoofd stad bevindt. Men verneemtdat Z. M. hoogstdeszelfs gezant bij den Pause lijken stoel, den graaf van Liedekerkezou hebben teruggeroepen. Naar men verneemt, is bij burgemeester en wethouders dezer stad, door den heer Nourritdirecteur van den Franschen schouwburg, over- gebragt de som van 302 90zijnde de opbrengst der buitengewone vertooning, 11. donderdag in genoemden schouwburg gegeven, ten be hoeve der Hollandsche zeeliedenwelke in de jongste stormen met zoo veel moed de ongelukkige schipbreukelingen geholpen hebben. Naar men wil zou van regeringswege eene som zijn toegestaan tot voltooijing van eene onderneming, om den togt in het groot Noord- Hollandsche kanaal bij Alkmaar af te snijden en aldaar eene dubbele draaibrug tc leggen. Men hooptdat daardoor dé ontstane belemmerin gen uit den weg zullen geruimd wezen. Bij de nog al belangrijke schade welke een vijftigtal nog in zee zijnde haringschepen in de laatste stormen hebben geleden, is één bo dem toebehoorende aan de hecren S. van Gijn en Zoongeheel verón gelukt doch de equipagie geredwaarvan uit Vlaardingen het volgende wordt gemeldtHet buisschip toebehoorende aan T. Bleisier en gevoerd door zijn zoon Wouteroud 18 jaren, als stuurman, ontmoette, nadat in de jongste zware stormen het nieuwe roer aan stuk was geslagenop de hoogte van 53I graden noorderbreedte, het hoekerschip de Hervatting gevoerd door den stuurman M. den Admirantin grooten nood van te vergaan. Hoezeer zelve hulpbehoevend deed W. Bleisierzonder dra len eene breelton met eene lijn naar het réeds zinkend schip toedrij- venen had de voldoeningdoor dat middel met zijn volkin den morgen van den 25 october, op een vrij grooten afstand en eene nog zeer hooge zee vijftien in doodsnood zijnde personen binnen zijn boord te halen. Twee daarvan kwamen geheel bewusteloos over, doch wer den door aanwending van alle mogelijke voorhanden zijnde hulpmiddelen bijgebragt en hersteld. De redding pas voltooid zijnde zag men het ver laten schip met al wat zich daarin en op bevond eene prooi der gol ven worden, en de equipagie werd den 28 october behouden te Vlaar dingen aan wal gezetdank hebbe de menschlievendheid van den jeugdi gen stuurman Wouter Bleisier en zijn hulpvaardig scheepsvolk. AMSTERDAM den 3 november. In den afgeloopen nacht is hier brand ontstaan in een mode-magazijn, op de Leydsche gracht, waarbij eene te bed liggende vrouw hierbij ongelukkig is omgekomen. Door be hulp van negen brandspuiten is de brand gcbluscht, doch vele winkelgoe deren en voorwerpen van waarde zijn vernield of door het aangevoerde water bedorvenzijnde de goederen enz. des bewoners dit jaar niet verzekerd. MIDDELBURG den 5 november. In de zitting van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal van eergisteren is onder anderen ontvangen eene boodschap des Koningswaarin Z. M. kennis geeft van het gevoelig verlies dat hoogstdeszelfs Huis geleden heeft door het overlijden van hec jongste kind den eenigen Zoon van Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen. De Kamer heeft besloten bij adreshare deelneming over dit verlies aan Z. M. te betuigen de opstelling van welk adres is opge dragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren B ijlevcldvan Rap - pardFrctsCats èn Gockinga. Voorts heeft de commissie tot de verzoekschriften in deze zitting ver scheidene verslagen uitgebragt, en is ingekomen het verslag wegens den staat van het openbaar onderwijs in 1832 waarna de zitting voor een onbepaaldcn tijd is gescheiden. Ter gelegenheid van de behandeling der verzoekschriften, in de vorige zittingomtrent de klagten der eigenaren van kleine woningen heeft de heer Frcts, erkennende de moeijelijkheiddie uit de bekende wetsbepaling daaromtrent voor de verhuurders voortvloeithet voor de zen niet ondienstig geacht de wijze van procederen op te geven, die bij de regtbank te Rotterdam sedert eenigen tijd tc dezer zake is ingevoerd, en die aan de eigenaarszoo lang de wetsbepaling blijft als nutot merkelijke verligting in hun bezwaar kan strekken. De huur opgezegdl en de ontruiming door den huurder niet volgende, wordt de huurder, zoo als het heetin referémen zou kunnen zeggenter fine van pro- k yr.i

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1