N°. i3i. MIDDELS'URGSCHE COURANT. CVaukrijfc. Zaturdag 1 November 1834. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEELAND brengt bij deze ter kennis van Belanghebbenden in den Staat der Schoolonderwijzers-Weduwenbeurs binnen haar Ressort i°. Dat gemelde Beurs, welke in den jare 1824 met 111 Deelheb bers is tot stand gekomen, sedert tot 130 Leden is opgeklommen. 20. Dat de Beursdoor den jaarlijkschen aanleg der Persoonlijke en Provinciale Bijdragen, tegenwoordig in eigendom bezit 41,800 kapitaal aan 2^ percents Inschrijvingenten haren nameop het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld. 3°. Dat, behalve de Renten van genoemd kapitaal, de jaarlijksche Ontvangsten aan Persoonlijke en Provinciale Bijdragen ruim ƒ1970 be- loopen. 40. Dat het getal Pensioentrekkende Onderwijzers-Weduwen in geen 5°. Dat het jaarlijksche Weduwen-Pensioen ten jare 1829 van f 50 op f60 is gebragt, en, uit hoofde van den bloei van het Fonds, in het loopende jaar met f 20 is verhoogd, en alzoo op f 80 is gesteld. Middelburg, den 1 November 1834. Namens de Provinciale Commissie van Onderwijs in Zeeland, ADR. P. van D E I N S E Secretaris NIEUWSTIJDINGEN. Switeddnnb. WEENEN den 18 october. Naar men verneemt zal Karei X Praag verlaten, en Gratz tot zijn toekomstig verblijf verkiezen. Of de her togin van Berry ook van verblijf veranderen zalweet men niet. Oyer Venetie zijn alhier uit Scutari in Albanië berigten ontvangen, van eenen zeer bevredigenden inhoud. De pacha heeft de, als gijze laars in de citadel gevangen gehouden aanzienlijksten der stad weder in vrijheid gesteld, onder belofte dat zij voor het handhaven der orde zorg zouden dragenen met de toezegging van zijnen kant, dat hunne regten niet aangerand zouden wórden. De geregelde Turksche troepen eenige duizend man sterk, blijven evenwel bij voortduring in en rondom Scutari gelegerd.. FRANKFORT den 26 october. Het bestuur van Bern schijnt nu ein delijk besloten te hebben, tegen het voortzetten der vergaderingen van vreemde handwerkslieden een verbod uit te vaardigen, met bedreiging dat zij onmiddellijk uit het kanton zullen verwijderd worden, indien zij beproeven mogten daarmede, in weerwil der ontvangen bevelen, voort te gaan. PARIJS den 27 october. De National berigt uit B&yonne, den 21 de zer, het volgende: De Spaansche consul heeft dsteren oer telegraaf het uengi ontvangen, cfat ue aauittonele artikelen tot het viervoudig traktaat te Londen zijn geratificeerd geworden. Terstond daarop heeft hij eenen courier naar Madrid gezonden." De berigten van de Spaansche grenzen worden dagelijks zeldzamer men vindt heden in de ministeriële bladen niets anders dan het volgende Eene afdeeling der koningin heeft de blokkade van EJisondo doen opbreken. Men gaat voort tnet Pleutia te versterkendon Carlos heelt te vergeefs getracht dit werk te verstorenhij is van Bilbao terug ge weken en bevond zich den 20 te Ceanuri. Men heeft nog niets naders van het gevecht te Abarzuza vernomen." Op den ijzeren spoorweg van Lyon naar St. Etienne is dezer da gen een stoomwerktuig, dat geschikt was de vrachtwagens tegen eerie iteile hoogte op te voeren, met eene verschrikkelijke kracht van een gebarsten alle de aanliggende gebouwen werden verwoest, doch geluk kig liet slechts een dér arbeiders bij dit ongeval het leven. iHeberiaiibctt, 's GRAVENIIAGE den 28 october. Gisteren is de Tweede Kamer der Staten-Generaal in comité-generaal vergaderd geweest. Daarin heeft de commissie, belast met het opstellen van een den Koning aan te bie den adresin antwoord op de troonrede, haar verslag gedaan en een ontwerp voorgesteld, dat onmiddellijk daarna in de afdeelingen onder zocht en in eene bijeenkomst der centrale afdeeling ter tafel gebragt werd. Heden morgen heelt er andermaal eene zitting met gesloten deu ren bij de 1 weedc Kamer plaats gehadwaarin de centrale afdeeling haar verslag heeft gedaan en vervolgens zijn de beraadslagingen over het ontwerp van adres aangevangen. Over het door sommige leden voor gestelde, oin in het adres den wensch tot eene spoedige herziening der grondwet te uiten, ontstond eenige woordenwisseling, welke met het niet aannemen van dat voorstel eindigde. Een ander voorstel0111 i,n het adres den wensch naar staatkundige mededeelingen te kennen' te ge venwerd, zoo men verneemt, met 21 tegen 16 stemmen aangenomen. Daarna ging het aldus gewijzigd ontwerp met eenparigheid van stemmen door en werd het naar de Eerste Kamer verzondendie in den loop van dien dag nog eene zitting hield waarin het adres door haar werd aan genomen. Morgen zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer een aanvang maken met het overwegen' en onderzoeken yan de finantiële ontwerpen van wet. Naar men verneemt is de orde der werkzaamheden van de Kamer geregeld. Allereerst zal zij zich bezig houden met de voordragt van wet nopens de rentebetaling van dat gedeelte der schuld hetwelk door Belgie gedragen moet worden daarna met dat betrekkelijk de in trekking der 5 pets. oorlogslasten, en vervolgens met de concept-wetten, de staatsbegrooting voor 1835 vaststellende. 's GRAVENHAGE den 29 october. Heden morgen heeft de groote bezending uit de Staten-Generaal den Koning het antwoord op hoogst- deszelfs jongste rede aangeboden In hetzelve wordt (gelijk zoo even gemeld is) den wensch naar eenige staatkundige mededeelingen te kennen gegeven. Voorts wordt daarin onder anderengezegd Aangenaam was ons de ontvangene mededeeling, dat de inkomsten des Rijksover het algemeen aan de ramingen beantwoordenen dat bij de inachtneming van al wat overeenkomstig de NederlandJche trouwhet openbaar crediet kan bewarenenbij eenige verlichting te* vens der belastingschuldigende begrooting der uitgaven van den Staat voor het volgend jaar met de inkomsten aanvankelijk is overeengebragt. Dat, bij verlichting van lasten, in volgende jaren, gelijke uitkomsten zullen kunnen verkregeu worden is de ernstige wensch der StatCn- Generaal." Het slot luidt als volgt Met kalmte op hunnen weg steeds voortgaande, zullen de Staten- Generaal als vertegenwoordigers eens Volksdoor echte liefde voor Vorst en Vaderland en standvastige gehechtheid üan grondwettige instel lingen gekenmerkt naar hun vermogen mede werkzaam blijvenom overeenkomstig de behoeften en den aard der Natiehare belangen te re gelen hare maatschappelijke inrigtingen te verbeteren en te volmaken Ter jongste gewone audiëntie is bij den Koning eene commissie uit de maatschappij van toonkunst toegelaten gewordenten einde hoogstdenzelven uit naam dier inaatschappijte komen bedanken voor de eer, welke haar is mogen ten deel vallen, dat Z. M. door hoogstdes- zelfs tegenwoordigheid den luister van de plaats gehad hebbende fees t- viering wel heeft willen verhoogen. Zijnde bij die gelegenheid door gemelde commissie tevens het protectoraat dier maatschappij eerbiedig aan den Koning opgedragen, en door Z. M. welwillend aanvaard. - Te Schevcningen is gisteren morgen ten 10 uren een schip het on derste boven aangekomen. Op een aangespoelde plank stond de Jonge Freerkdoch van de equipagie heeft men niets vernomen. Öp hetzelf de tijdstip is tusschen Scheveningen en Katwijk een groot masteloos schip, zonder volk, gestrand, hetwelk oogenblikkelijk verbrijzeld is. Hetzelve was geladen met meel in vaten. De naam onbekend. AMSTERDAM den 28 october. Heden had alhier in het kerkge bouw der RemonStrantsche gemeente de feestviering plaats van het twee honderdjarig bestaan van het seminarium der Remonstrantenbij welke gelegenheid eene redevoering inde Nederduitsche taal werd:uitgesproken door den hooglceraar des Amorie van der Hoevenen eene cantate uit gevoerd van den heer II. Tollens Cz., in muziek gebragt door den heer A. ten Ca te J. Az. Gelukkigerwijze kunnen wij berigtendat de ge-loopen hebbende berigtenals of de laatste stormvloed min of meer belangrijke schade had toegebragt aan de dezer stads waterkeeringen en in het bijzonder aan den Wester-dokdijk ongegrond zijn geweest. Aan den Wester-dokdijk zijn slecht een paar glooijings-steenen verzet, hetgeen waarschijnlijk veroorzaakt is door het stampen van aangedreven balken; en de afslag van grond aan de nog onvoltooide gedeelten van dezen dijk is in de daad niet noemenswaardig, terwijl de stads-water- keeringeu overigens hoegenaamd niets hebben geleden en volkomen in goeden staat zijn. Gisteren overleed, in het Israëlitische oude mannen, vrouwen en ziekenhuis alhier, RachelJacob Leviewed. Sanderde'Mctzden ouder dom van 103 jaren bereikt hebftende. Zij was moeder van 19 kinderen, waarvan 2 haar. overleefd hebben. In hetzelfde gesticht bevindt zich thans nog een grijsaard van 106 jaren. 's HERTOGENBOSCH den 26 october. Ofschoon niemand de voor posten mag voorbij trekken, 0111 uit Belgie op Noord-Nederlandschen bodem te komendan voorzien van een bepaald verlof van den opper bevelhebber meent men op te merkendat het aantal reizigers uit Bel giewelke van tijd tot tijd Breda en Bcrgen-op-Zoom passerenmeer en meer toeneemt. Ook worden er somwijlen vergunningen gegeven tot den uitvoer van hoornvee, en zelfs van paarden, onder Voorwaarde echter, dat dezelve naar Pruissen of naar Frankrijk bestemd zijn. MIDDELBURG den 30 october. Een aanmerkelijk verlies onderging lieden deze stad in het overlijden van jonkheer IVillem Hendrik van Pan- Jiuys. De belangen der stad en burgerij met al zijn vermogen voor staandezag hij zich, gedurende twee jarenals stads-secretarisin de gelukkige gelegenheid gesteld, om, ten haren behoeve, ai dip geestver mogens te ontwikkelen, met welke hij door de natunr zoo rijkelijk was begaafd geworden, en onder welke een scherp doorzigt, een juist oor deel en eene onberekenbare vlugheid op het heerlijkst uitblonken, ter wijl z«j« edel en regtschapen karaktergepaard met eenen beminnclijken omgang en eene voorbeeldelooze werkzaamheid hem kenschetsten als den waaïdigen regentwiens dierbaar leven zichhelaas 1 te vroegaan het belang van Middelburg heeft afgescheiden. Uit Liefkcnshoek schrijft men, dat in den nacht van den 24 dezer de Scheldedijk aan de Zuidsluisbij een duiker of graclusluisje door gebroken iswaarvan de gevolgen zijn geweest dat het water met zoo veel geweld in de gracht gedrongen en vervolgensdoor een rioolin het fort gekomen isdat men genoodzaakt was met een schuitje door )iet fort te varen. Bij het aanbreken van den dag moest alles niette genstaande den zwarpn storm, onder hagel en wind, aan het werk, om dijkjes en barricades te maken voor het hospitaal de magazijnen en of- 'ficiers woningen dewijl het water nog steeds wassende was. Zoodra het water weder begon te vallenheeft men getracht de doorbraak met aarde en stroo te digtcnwaarin men zoo gelukkig geslaagd isdat de zelve bij hernieuwden aandrang de proef doorgestaan heeft. Intusschen heerscht er op het fort schaarschte aan en vrees voor gebrek aan drink water, alzoo de eenige put, die te gebruiken was, vol zout water ge- loopen is. Drinkwater wordt nu van buiten aangevoerd, doch men is bevreesd dat door winterstormen de gemeenschap afgesneden worde en aldus gebrek ontstaan zoude. Uit Holland wordt gemelddat de stormen van den 23 en 24 de zeewering van de Ilondsbosschen tusschen het Kamperduin en Pet ten, welke den 17 en 18 reeds zoo veel geleden hadden, op nieuw en aanmerkelijk hebben beschadigd. Op verscheidene plaatsen heeft de zand- of waterdijk slechts eene kruinsbreedte van 3 el 70 4 4 el 50 overgehouden, en de zorgelijkste plaatsen zijn met noodzeilen, voorzoo ver. die strekken kondengedekt. Te Petten hebben de inwoners tijdens den storm hunne kostbaarste goederen gepakt. Het belang en bezwaar, ;onl deze voor geheel Noord-Holland zoo gewigtige zeewering in het ge vorderde jaargetijde in goeden staat van tegenweer te stellen, laat geen twijfel over, of te dien aanzien zal al wat mogelijk is worden aangewend. 5 inane rlnn V.ïo gAitrooo»-7 LwUraagl 9 GIJ Cr» haro vrijVini/) Lv»v.tijj«.D

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1