«l MIDDELBURG SCHE COURANT. N". i5o. Donderdag ^'4i" #oo0-(5cregt0ltof DAti Qiz&i$c& cu 3ütt0«t<ittbc llcgtcn eti £!cctjtt0eu. NIEUWSTIJDINGEN. JEhtitöcïtlauö. (Srotfl-Birittanjc. 30 October 1834. IftMufcrijk. ^cfrcrKatibcn. TE IN DE 'S GRAVENIIACE. PROVINCIE ZEELAND. WB E V E L S C H R I F T. ij Mr. CORNELIS FELIX van MAANEN, Minister van Justitie, als door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der functien van Eersten President van het FIoog-Geregtshof te 's Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee land, voor het vierde vierendeel jaars van den jare 1834, zullen geo pend worden te Middelburgop Maandag den 8sten December eerst komende des morgens ten tien urenop den voet bepaald bij de arti kelen 16, 17 en.18 der Publicatie van den 11 December 1813. Benoemen om dezelve te presideren den Heer Mr, IVolter Hendrik Hof stede Raad in bovengemeld Hoog-Getegtshof En gelasten dat deze ter diligentie van den Fleer Procureur-Generaal zal worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te 's Gravenhageden 18 October 1834. VAN M ,A A N E N. Van wege den Heer Eersten President De Eerste Grillier van het Hoog-Geregtshof, J. H. S P E I R M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG maken bekend, dat het Kiezers-Collegie dezer Stad, in deszelfs verga dering van den 2 dezer maandtot Lid van den Stedelijken RaadJ in plaats van den Fleer Hendrik Brouwerop zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen, heeft benoemd den lieer JVillem Prins, en dat die Heer als zoodanig op heden is beëedigd en geïnstalleerd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 October 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. du BUISSON BECIUS, L. P. Ter ordonnantie van dezelven Bij ongesteldheid van den Secretaris, DE STOPPELAAR, Lid van den Raad. De ONTVANGER dier Middelen te Middelburgals daartoe geauto riseerd, zal, op Woensdag den 5 November 1834, ^es voormiddags ten 10 uren, na voorafgaan van twee bezien dagen, in het voormalig Oost- Indisch Huis aldaarLett. O. No. 243 in het openbaar verkoopen eene aanzienlijke partij gekleurde KATOENEN BONTEN, bestaande in Twee honderd Stukken zoogenaamd Sarongs. Zeven-en-vijftig dito Saligangs. Een honderd acht-en-zestig dito Tafdchelaisen. De Ontvanger A. J. B O E S S E S. FRANKFORT den 25 october. Volgens berigten uit Weenen, ziet men aldaar te gemoet, dat de burgerkrijg in Spanje van langen duur zal wezen, cn is er geen uitzigt, dat de koningin van Spanje nu nog spoedig door Oostenrijk zal erkend worden. Men verzekert dat de onverlaatdie den brand te Weener-Ncu- stadt gesticht heeft, in hechtenis is genomen cn zijne misdaad bekend heeft; zijn naam is Broweck en hij heeft vroeger als soldaat bij de infan terie gediend. Uit verschillende streken verneemt men bedroevende tijdingen om trent den nood, veroorzaakt door het mislukken van den oogstten gevol ge der buitengewone en langdurige hitte en droogte. In Opper-Silezie vooral moet de ellende zoo groot zijn dat de Pruissische regering met den meesten spoed maatregelen heeft moeten nemen, om daarin te voor zien. Aldaar is de oogst grootsndecls zoo volkomen mislukt, dat men naauwelijks het zaaikoren voor het volgende jaar heeft gewonnende aardappelen, het voorname voedsel der ingezetenen in die streek, zijn in den grond verschroeidhet gebrek aan beestenvoeder noodzaakt de meeste veehouders om de helft, Velen zelfs om al hun vee af te schaf fen; daarbij komt het gebrek aan werk, doordien velen, die anders ■vreemde arbeiders kunnen bezig houdenthans gaarne zelve in dagloon zouden werken, om hun levensonderhoud te verdienen, en doordien ook de meeste ijzer- en zink-hutten, wegens gebrek aan water voor de mo- lenwerken, stilstaan. Ook in Boheme, Moravie en Hongarije moet, volgens berigt uit Wee.nen, het grootste gebrek aan beestenvoeder heer- ichen, ten gevolge waarvan de meeste landeigenaars buiten staat zijn om hun vee en hunne talrijke kudden schapen te overwinteren. Volgens partikuliere brieven uit Warschauzou de Poolsche stad houder, prins Paskewitzna zijne terugkomst in die hoofdstad de hoop versterkt hebbendie men er op een persoonlijk bezoek van den keizer voedde. Men bleef in dit geval eene meer uitgebreidde amnestie ver wachten te meer daar men meendedat het Russische gouvernement er belang in stelt het leger in Polen te verminderen dat vóór den op stand slechts 40,000 man bedroeg en thans 150,000 man sterk is. Berigten uit Griekenland, over Marscille ontvangen, melden, dat koning Otto te Athene met onbeschrijfelijke geestdrift is ontvangen ge worden. 1 waalt der schoonste Atheensche meisjes boden hem eenen krans van laurier- en olijftakken aan-, en op het feest der aankomst volgden nationale feesten. De jonge koning gaf' zijne verwondering te kennen over de verandering, welke Athene, sedert zijn vroeger verblijf aldaar, ondergaan had. Nieuwe huizen, nieuwe straten waren verrezen, en de oude stad had een geheel modern aanzien gekregen. Den 14 october is koning Otto van Athene naar Romelie vertrokken. Hij wil alle deelen van zijn rijk leeren kennen en alle zijne onderdanen bezoeken. LONDEN den 25 october. Onderscheidene vreemde gezanten hebben dezer dagen drukke conferentien met lord Palmerston gehouden. Daar gisteren de dag wasop welken het parlement weder voor eene maand geprorogeerd zou wordenen dit volgens het reglement op de gewone plaats in Westmunster geschieden moest, zoo zijn de leden der beide huizen te dien einde bijeengekomen in het lokaal der grooten- deels gespaarde bibliotheek van het huis der lords. Men verzekert, dat een gedeelte van het afgebrande hoogerhuis, waar van de muren staande zijn geblevenzal worden ingerigt tot het houden der zittingen van de beide huizenvolgens een plan door sir Robert Stnirke ingeleverd. Het werk zou in den aanvang van februaiij voltooid kunnen zijn. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand duurt nog altijd voort. Van tijd tot tijd ziet men de vlammen nog op sommige punten uitbarsten. De bekende Cobbctt heeft den 16 dezer eene soort van plegtigen intogt te Limerick in Ierland gehouden, en aan O'Cotitiell is te Cahirei- veen een eeremaaltijd gegeven, aan welken hij zich, in zijne gehouden redevoering, weder op hoogen toon tegen den koning en de ministers heeft uitgelaten. Brieven uit Jamaica tot den 31 augustus brengen het berigt mede, dat het eiland toen volkomen rustig was. Volgens tijdingen uit Barba dos genoot men ook daar de grootste rust. Op het eiland St. ChristofFcl scheen men meer bezorgd te zijn en nieuwe oproerigheden onder de Neger-bevolking te vreezen. PARIJS den 24 october. Met de telegraaf heeft het gouvernemenc berigt gekregen, dat de kamer der procères den 18 dezer de wet op de vreemde .leeningen aangenomen heeft, na daarin deze veranderingen te hebben gemaakt-vooreerstdat de leening van Gucbhard erkend zal worden, en ten tweede, dat de thans achterstallige interessen jaarlijks en bij twaalfde gedeelten in de werkelijke schuld opgenomen zullen wor den, te beginnen met het jaar 1838, hetwelk van toepassing is op de bons der cortès. Uit Bolognain Itaüe, wordt dato 9 october het volgende ge schreven Den 4 dezer ten 8 uren des avonds is onze stad door een hevigen schok van aardbeving in angst en verslagenheid gestort. Eeti uur daarna waren de tegen het noorden gekeerde thermometers op ruim 12 gr. gedaald. De hemel was helder en een sterke oostenwind maakte het luchtgestel zeer koud. De eerst verticaledaarna ondulerende aard- schudding werd van een zonderling gedruisch voorafgegaande rigting was van het oost-noordoosten naar het west-zuidwestenen de-rijd van duur omtrent acht seconden. 's GRAVENHAGE den 27 october. Heden is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in comité het ontwerp van ;adres aan Z. M. den Koning aangeboden, hetwelk in de afdeelingen zal worden onderzocht. Naar men verneemt zijn de geruchtenwegens eene met 1 novem ber te openen regtstreeksche gemeenschap met Belgieongegrond. Zaturdag zal er, volgens berigt van Z. Exc. den minister van finan ciën, weder eene uitloting plaats hebben van 2000 nomtners, ieder voor een kapitaal van duizend gulden, der schatkistbiljetten, rentende zes ten honderdom den 1 december aanstaande te worden afgelost. Volgens de officiële staten, aan de Staten-Generaal van regerings wege ingeleverd, zijn er in de verschillende havens des rijks, gedurende den jare 1833, ingeklaard 6061 schepen, als: 5709,-welke met 607,854 tonnen geladen waren, en 35a die 25,225 tonnen ballast voerden; uit geklaard 6094 schepen, als: 3099, welke met 354,293 tonnen geladen waren, en 2995die 303,566 tonnen ballast inhielden. In Rotterdam zijn in 1833 ingeklaard 1465 schepen, als: 136a mee 177,514 tonnen geladen en 103 van 9756 tonnen ballast voorzien. In diezelfde stad zijn uitgeklaard 1520 vaartuigen, als: 1048 met 14-7A33 tonnen geladen en 472 van 58,923 tonnen ballast voorzien. Blijkens andere aan de Staten-Genernal ingeleverde opgaven, bevon den er zich op den 1 october dezes jaars in leven11 gepensioneerden ingeschreven in het grootboek der voormalige getierceerde kerkelijke pen sioenen 3715 gepensioneerden, ingeschreven in dat der buitengewone pensioenen; 266 gepensioneerden, ingeschreven in het bijboek van bui tengewone pensioenen en 2610 gepensioneerden ingeschreven in het grootboek der gewone pensioenen, dus in 't geheel 6602genietende te zamen eene som van 1,831,851. De oudste der gepensioneerdentot de voormalige getierceerde kerke lijke pensioenen behoorende, is geboren in het jaar 1752; van die, welke buitengewone pensioenen trekken, in het jaar 1746; van die, welke op het bijboek van buitengewone pensioenen zijn ingeschreven in het jaar 1750, en van die der gewone pensioenen drie personen van ;deu jare 1738. AMSTERDAM' den 27 october. Het IJwater voor deze stad is II. vrijdag namiddag op nieuw met kracht komen aanzetten zoodat nog des avonds ten tien uren de klokken van verschillende dorpen, Buiksloot, Nieuweudam, Broek, enz., hier aan de buitenkant duidelijk gehoord werdenmen verzekert onsdat het water toen eene geweldige hoogte bereikt had en men voor het bezwijken van de Willemsluis zeer beducht was, hetgeen, Gode zij dank, nog verhoed is, hoewel reeds in geval van doorbraak aldaarde noodige maatregelen genomen waren. Ook de Westerdok-dijk heeft door afslag over het algemeen veel geleden; doch aan onze stads-sluizen is, voor zoo verre ons bekend geene belangrijke schade toegebragt, Na het bedaren van den uit het noord-westen ge woed hebbenden storm koesteren wij den wensch om voor eenigen tijd van dergelijke waterhoogten bevrijd te kunnen blijven, opdat de bieren daar geledene verliezen kunnen hersteld wordendaar het water thans reeds aanmerkelijk binnen deszelfs perken is teruggekeerd. Alhier zijn aangekomen en gelogeerd in den Doelen Doelenstraat Z. Exc. de luitenant-generaal de Koekde Spaansche generaal Juan Bellangero en de Russische prins Dolgourticky. Eergisteren heeft een meisje, ziek liggende, in eene ijlende koorts hare bedstede verlatenen is in de nabijheid van hare woning in hec water gesprongen alwaar zij eenigen tijd daarna ontdekt is. Men heefc nog pogingen aangewend tot herstel, doch vtuchteloos.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1