MIDDERBURGSCHE COURANT. N°. 126. Vj Ddvgsdac JZq JNIEIJ W STIJD LNGEN. iUiöUnb. jDuitecïtlaub. Jftranfevijfc, 21 Octoöer 1834. iülebetrlatibctt. PETERSBURG den 4 october. De minister van het openbaar onder wijs is den 1 dezer naar Maskou gereisd, om aldaar de universiteit en de scholen in oogenschouw te nemen. Den 26 angustus heeft te Potschep, provincie Tschernigoff, een vreesselijk onweder gewoed vergezeld van ijssteenen die een half uur na den val nog elk een pond wogen. Een groot aantal vogels en zelfs groote dieren zijn gedood gewordenterwijl eenige menschendie op het land door dit onweder overvallen werden niet onbelangrijke won den hebben bekomen. Na dezen hagel of ijssteen-regen volgden de don derslagen zoo spoedig op elkanderdat men slechts een onafgebroken rollen des donders hoorde. V FRANKFORT den 14 october. Blijkens brieven uit Warschau 'scheen men zich aldaar te vleijendat de keizer ook die stad bezoeken zou en dat dit bezoek een gunstigen invloed zou hebben op het lot der uit geweken Polen inzonderheid van prins Adam Czartoryski en andere personen der meer gematigde partij. Men schrijft uit Riga den 1 dezer, dat aldaar zeer veel hagel en sneeuw gevallen was en de winter er vroeg scheen te zullen aanvangen. In bijzondere berigten uit Piemont wordt gemelddat over het geheel onder de menigte in Italië eene meer gunstige stemming tot het behoud van de thans bestaande orde van zaken wordt waargenomen doch dat Zwitserland steeds een kern van vcreeniging oplevert voor al de ontevredenen, welke de onrust onder de Italianen levendig wen- schen te houden, en die daar te landeonderscheidene genootschap pen hebben opgerigtten einde tot dat doel werkzaam te zijn. Te Stokholm is de cholera in de laatste dagen gelukkig veel ver minderd op den 6 dezer zijn er slechts 3 personen aan die ziekte get Storven. Het gezamenlijke getal doodeu beliep den 7 dezer 3269. Uit Leipzig wordt gemeld dat in den namiddag van den 9 dezer te Auerbach in het Voigtland, een allerhevigste brand is uitgebarsten, die bij het vertrek van den brief reeds ongeveer 100 gebouwen had in de asch gelegd en nog voortduurde. LONDEN den i5poctober. Verleden dingsdag is te Bandon, in het graafschap Corkeene vergadering van Protestanten gehoudenwaaraan meer dan vijf duizend personen deel namen en die in de beste orde af liep. Men heeft er besloten tót de aanbieding van adressen aan den ko ning en het parlementten einde de belangen der gevestigde kerk en de handhaving der unie aan te bevelen en te verzoeken. Eergisteren heeft de Nederlandsche chargé-d'alfairesaan het bu reau van buitenlandsche zaken,eene Conferentie gehad met den onder staats-secretaris den heer Backhouse. De Morning-Postdie Onlangs een artikel behelsde, betrekkelijk de ongenade, waarin hij beweerde dat graaf IVessenberg en baron Bulow ter zake van hun gedrag bij de conferentieaan hunne v/ederzijdsche ho ven gevallen waren, hield eergisteren een tweede artikel over dit on derwerp in; het luidt als volgt: In ons blad van 11. zaturdag zeiden wijdat baron Bulow en graaf Wessenbergde Pruissische én Oostenrijksche ministers bij de Londen- sche conferentie tot regeling der Hollandsche en Belgische kwestiebij hunne wederzijdsche hoven in ongënade gevallen waren, omdat zij de zaak van den zoo zeer verongelijkten en gelasterden koning der Neder landen niet met genoegzamen ijver hadden voorgestaan. Thans kunnen wij er bijvoegen, dat, toen IVessenberg te Weenen aankwam, hij bevel ontving om de Oostenrijksche hoofdstad te verlaten en zich naar zijn landverblijf te begeven, zoo hoogelijk was de keizer over zijn gedrag verontwaardigd." Eene niet onaardige opmerking is de volgendedat de tegenwoor dige koning van Engeland tevens is Willem IWellem IIWillem III en Willem IV. Als koning van Hanover is hij Willem als koning van Ierland Willem IIals koning van Schotland Willem III en als ko ning van Engeland Willem IV. Men verneemt, dat de vermaarde tunnel onder de Theems weder zal voortgezet worden; door het Engelsch gouvernement is aan den in genieur Brunei een- voorschot van 7 millioen gedaan. Eergisteren is, in eene der kerken van deze hoofdstad, door den geestelijken Harvey, getrouwd zekere Samiicl Cobbiti oud 82 jaren met eene vrouw van 80 jarenwelk zonderling paar eeu vijftigtal jaren met elkander verkeerd had. Te Livcrpool is vrijdag een felle brand uitgebarsten in een zeer groot met koopwaren gevuld pakhuisen hetzelve in de asch gelegd. De schade wordt op 40,000 p. sterl. gerekend en gelukkig nog dat men de keldersdie met rum gevuld warenheeft weten te bewaren zonder hetwelk de gevolgen onberekenbaar zouden geweest zijn. PARIJS den 14 october. De heeren Dupin en Talleyrand worden spoedig alhier verwacht. Het ministerie is zeer verdeeld ten aanzien van de amnestie. De monarchalen willen, dat de maarschalk Girard uit hoofde van het niet uitvaardigen derzelve, zijn ontslag heeft gevraagd, maar dat men hem heeft overgehaald, 0111 vooreerst nog, en tot de bij eenkomst der kamers, aan het bewind te blijven. De graaf van Erlon (Drouet) heeft dezer dagen de waardigheid van gouverneur-generaal van Algiers plegtig aanvaard, en daarbij ver scheidene proclamatien uitgevaardigd ook eene voor de inwoners des lands. Deze laatste is geheel in den Oosterschen stijl opgesteld. De generaal noemt zich in denzelven den kalif van den koning der Franschen welks soldaten zoo talrijk zijn als het zand in de woestijn, en welks schepen al de zeeën doorkruissen. Hij vermaant hen tot rust, en be looft het verledcne te vergeten, maar hij verzekert hen in 't vervolg, een iedernaar gelang van deszelfs verdienstente zullen behandelen. Vergeetdus luidt de proclamatie onder anderen toch nietdat de Franschen nimmer den Afrikaanschen bodem zullen verlatenen dat al e volken der aarde wetendat het beter is hen tot vriend dan ten vij- nd te hebben." - Het lijk van Boieldieu is met veel staatsie ter aarde besteld. De aartsbisschop van Parijs heeft de lijkdienst in de hoofdkerk geweigerd uit hoofde van de menigte tooneellistenwelke daarbij zouden zijn ge roepen geworden. Dezelve is in de kerk der invaliden, welke niet oiï- der het gezag des aartsbisschops schijnt te staan, gevierd. De kamer van afgevaardigden in Spanje heeft met eenparigheid het ontwerp van wet aangenomen, waarbij don Carlos en zijn geslachte van den Spaanschen troon worden uitgesloten. Van de Spaansche grenzen schrijft mendat de instirgenten voor eenige dagen aan de kust van Biscaye eenen aanzienlijken voorraad wa penen en krijgsbehoeften hadden ontvangendie door een Engelsch vaar tuig werden aan wal gebragt. Men wilde ook dat don Carhn sinds kort zoodanigen onderstand in geld had ontvangen, dat hij in staat was zijne troepen den geheelen achterstand te voldoen. Voorts liep ook te Bayon- ne op den 11 dezer het gerucht, dat Zumala Carreguy zich van Bilbao had meester gemaakt. Het geruchtdat dom Migucl zich door het zuiden van Frankrijk naar Spanje zou hebben begevenwordt door onze ministeriele bladen ten stelligste tegengesproken gelijk het dan ook zeer onwaarschijnlijk is, daar men berigten uit Rome heeft ontvangen, volgens welke ge noemde vorst aldaar van Genua was teruggekeerd, en het paleis door hem gehuurd had betrokken. 's GRAVF.NHAGE den 17 october. Het muziekfeest't welk de maatschappij ter bevordering der toonkunst, als eene eerste proeve, gis teren heeft gegeven, heeft aan de goede verwachting, die mén daarvan koesterdevoldaan. Het orchesr was in de groote kerkin het koor tot op eene aanmerkelijke hoogte opgeslagen en van boventer betere verbreiding van den klank, van zeilen voorzien. Ten half zeven uren hebben Z. M. de Koning, HH. KK. IIH. de Prins en Erfprins van Oranjeen Z. D. H. de hertog van Saksen-Weimar plaats genomen, ett was de kerk door eene zeer talrijke en aanzienlijke schare vervuld. De muziekstukken zijn meesterlijk uitgevoerd. De solo's zijn door de da mes Diiringer 'van Aarsseri Kareis en Morell en door den heer Vrucht op de loftélijkste wijze voorgedragen. De Overture van den verdienste lijken directeur, den heer Lubeck, wordt door deskundigen allezins ge roemd en het laatste stukhet Oratorium van SpohrDie letzten Din- geheeft aller goedkeuring in eene zeer hooge matéweggedragen zoo danig dat de aanwezigen, ofschoon verzocht om zich van toejuichin gen te onthoudende blijken van het door hen gesmaakte genoegen niet hebben kunnen onderdrukken. Spelerszoowel als zangers en zangeres senhadden zich dan ook op de treffelijkste wijze van hunne taak ge kweten. 1' Ten half elf uren was alles in de beste orde afge'loopen. De zware stormwelke sedert gisteren middag woedtverscheidene boomen heeft ontworteld en andere schade heeft te wÊeggebragtt was het eenige, 't welk de uitwerking der muziek min of meer heeft gehinderd. Heden is H. M. de Koningin aangekomen. Hoogstdezelve zal waar schijnlijk heden avond de voordragt van het tweede deel van het muziekfeest, 't welk, naar de repetitie te oordeelênniet minder luis terrijk zal zijn dan het eerste, met hare tegenwoordigheid vereeren. Naar men verneemt heeft de graaf von Maltzan laatstelijk Pruis- sisch gezant aan ons hof, door den directeur van politie dezer stad den heer Ampten de gesubstitueerde strandvonders van Scheveningen de heeren Varkevisser en Turf boeronderrigt geworden Zijnde van het edelmoedig gedrag van het scheepsvolk der beide Scheveningsche pin ken het Huis van Oranje en Prinses Marianne onder het bestuur van Maarten Korving en Willem Vrolijkdie den 27 maart dezes'jaarsmet, levensgevaar en te midden van eenen hevigen storm acht schipbreuke lingen van het Pruissische brikschip Henriette hebben gered, uit naam van Z. M. den koning van Pruissen, hoogscdeszelfs hooge tevredenheid en erkentelijkheid daarvoor betuigd, en twee zilveren medailles aan de stuurliedenbenevens zestien gouden Frederics-d'or aan de matrozen der beide pinken uitgereikt. De heer Thompson voormalige uitgever en drukker van PEtendard bevindt zich nog altijd in het huis van burgerlijke en militaire verzeke ring hij heeft zich tot den Koning gewendten einde zijne vijfjarige gevangenisstraf alhier te mogen verduren, in plaats van naar een der. huizen van correctie te worden vervoerd. Intusschen verdient het opmerking dat hij zich nog niet tot het be komen van gratie aan Z. M. heefts geadresseerd. Zr. Ms. blokschip Waterloo, liggende in het Nieuwe Diep, is met den 15 dezer buiten dienst gesteld zijnde de kommandant daar van de kapitein-ter-zee A. van Daalenbenevens de verdere daarop dienende officieren en manschappen op non-activiteit gesteld. MIDDELBURG den 20 october. Wij vernemen, dat door den storm van 11. vrijdag en zaturdag nog al eenige schade aan sommige der zee- werken van ons eiland is veroorzaakt. Ook wordt ons van Domburg gemeld dat in den namiddag van eerstgemelden dag omstreeks 5 uren aldaar is gestrand bet Engelsch brikschip genaamd XLkfpitein J. Low- rellkomende van Sunderlatid en gedestineerd naar Schiedam» met steen kolen. De equipagiebestaande uit den kapiteinstuurmandrie raatroozen en een jongenzijn door de ingezetenenmet groot levens gevaar langs het paalhoofd geredhet schip is reeds gedeeltelijk ver brijzeld en gevolgetijk de lading verloren. - Den 15 dezer maand is het stoffelijk overschot van den beroem den dichter Cornelis Loots, in de gereformeerde oude kerkte Amsterdam ter aarde besteld. Eenige leden van het Koninklijk Nederlandsch Insti tuut, begeleid door den fungerenden voorzitter en den secretaris van de tweede klasse waarvan Loots lid was volgden het lijk onder rouwklan- ken van het orgel. Eenige andere leden van wetenschappelijke en let terkundige genootschappen en vrienden van den overledeneh waren mede tegenwoordig. Het lijk bij het graf gesteld zijnde, hield de heer iur. Jeronimo de Vries, fungerend voorzitter der tweede klasse, eene korte, treffende en hartelijke toespraak, die met zigtbare deelneming van alle de tegenwoordigen werd aangehoord. Belangstelling diepe stilte onder

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1