MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 119. Jranferijfe. Zaturdag ^morlisAtic-^gnbicaat. NIEUWS TtJI)L\GEi\. «Zhsitöchïiïttb. (Brrttf ritt att je. 4 Octobér 1834i lïcbcrlAubcn. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN WEGEN VAARTENENZ. Provincie Zeeland. Agentschap Sas-van-Gent. KANAAL VAN NEUZEN. AANBESTEDING. Op Zaturdag den 11 October 1834, ^es voormiddags ten tien uren, zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent, daartoe behoorlijk gemagtigden al of niet in tegenwoordigheid van eenen Inspecteur der Domeinenten overstaan van den Notaris J. Mullié en getuigenten Huize en Herberg van Judocus de Rechterte SAS-VAN-GENT in het openbaar aanbesteden Het gewoon éénjarig onderhoud der Kunstwerken en Gebouwen aan het Kanaal van Neuzende leverantie van Brandstoffen en onderscheidene Materialen; de uitvoering van eenige buiten gewone Werkzaamhedenhet bouwen van drie houten Maga- zijntjesmet Wonihg en Wachthokjes voor de Sluisknechtenenz. De Aanbesteding zal geschieden in één Perceelbij Inschrijving en Opbod, beide met Borgstelling. De bestekken voor bovengenoemde werken en leverantien zullen acht dagen voor de Aanbesteding, ter lezing liggen, behalve op de ge wone plaatsen, in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Mid delburg, ter Secretarie van Sas-van-GentAxel, Hulst en Neuzenten Kantore van de Agenten van het Domein te Sas-van-Gent en Middel burg, en bij den Hoofd-Opziener voor de Wegen en Vaarten in Zee land residerende te Neuzenbij wienzoowel als bij den ondergetee- kende, de noodigc inlichtingen zijn te bekomen; terwijl, drie dagen vóór de Aanbesteding, de verlangde aanwijzing, in loco, zal worden gedaan. De Agent voornoemd E. C. L. D'H ANENS. BERLIJN den 26 september. In Silesie is wederom een klein stadje, Seidenbergin het district Liegnitz door eenen geweldigen brand bijna geheel in de asch gelegd. Het was des avonds ten 8 uren van den 17 dezerdat de brand uitbraken bij de groote en langdurige voorafge gane hitte en droogte, en daar bijna alle daken met houten borden belegd waren, woedden de vlammen zoo snel voort, dat in 3 uren tijds 130 huizen en meer dan 20 schuren afbrandden. Slechts de kerk en een vijftigtal huizen zijn overgebleven. De ingezetenenmeest katoen- en linnenwevers, hebben bijna niets kunnen redden en zijn in de diepste el lende gestort. FRANKFORT den 28 september. Volgens sommige brieven zou de koning van Napels bereid zijn de eerste te wezen, die don Carlos openlijk als wettig monarch van Spanje erkendezoodra hij verzekerd was dat andere hoven dit voorbeeld wilden volgenen zouden zijne gezanten in last hebben de gezindheid der overige vorsten over dit on derwerp te polsen. De jongste berigten uit Griekenland verzekeren dat de opstand door de aanhangers van Iiolokotroni en Ko/iupolos in Arkadië verwektda delijk is onderdrukt geworden, naardien het volk daaraan geen deel had genomen. Ook in Messenië hoopte men de oproerigen spoedig tot on derwerping te brengen, zoo zulks niet reeds geschied was. Niet Patras, maar Tripolitza zou door de ontevredenen zijn bezet geweest. Het roover-opperhoolcl Casta-Balla is in Griekenlandmet 15 man zijner bende in eenen toren gevangen genomen. Drie der roovers ble ven onder de bajonetten der troepenacht werden op de vlugt ncder- geschotenen de vijftien gevangenen, benevens het opperhoofd, zijn ge fusilleerd. Een door hen geroofd Grieksch meisje, hetwelk, bij de ge vangenneming zich met de wapenen dapper verdedigde is gevangen gehouden. Eene andere rooveibende van 200 man sterk is door de troepen in eene bergengte ontmoet. Deze roovers hadden in het dal Grabia ge ducht huis gehouden en den landlieden neuzen en ooren afgesneden. Een luitenant werd naar den hoofdman gezonden om zijne wapenen af te vorderen en zich met zijne bende over te geven. Tot antwoord ont ving hij een sabelsteek in de borst, zoodat hij dood nederviel. Thans werd er eene losbranding op de roovers gedaan en zij met de bajonet aan gevallen waarbij alles werd ter nedergeveld wat niet reeds onder de kogels gevallen was. Het bloedbad was verschrikkelijk. De troepen keerden met eenen grooten buit en met de vrouwen en kinderen der roo vers terug. Zij hadden in dit gevecht vele wonden doch weinig dooden. LONDEN den 28 september. Het is op verzoek'van dom Pedro zei ven dat de cortès van Portugal maatregelen omtrent het bewind der zaken genomen hebben,^ blijkens eenen brief, den 18 aan die vergade ring toegezonden, waarin hij haar mededeelt, dat hij, na den vorigen dag aan de verpiigtingen van eenen zoon der kerk en het hoofd zijner familie te hebben voldaanzich buiten staat gevoelde langer kennis -van oppenbare aangelegenheden te nemenen derhalve verzocht dat zij op middelen ter voorziening daariii bedacht mogten zijn. In den avond van den 19 beval hij, na zijne aides-de-kamp en verscheidene leden zijner familie te hebben omhelsd dat een soldaat van het iste regement ligte troepen zijn bed zou naderen wien hij gelastte aan zijne mak kers de verzekering over te brengen van de achting, die de uitstekende diensten, door ben in den strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid be wezen, hem hadden ingeboezemd. Voorts wilde hij, dat men den ko lonel en een der soldaten van elke afdeeling van dat regement ontbieden zou om gelijke blijken zijner erkentenis te ontvangen, Het besluit, waarbij de jonge koningin meerderjarig is verklaard, was bij de gedeputeerden eenparig en bij de pairs met vijf-en-twintig tegen zes stemmen doorgegaan. Eene aanzienlijke partijdie ten doel had dona Isabelia Mariade tante van dona Mariatot regentes verkozen te zien, was daardoor in hare verwachtingen te leur gesteld. PARIJS den 29 september. Men heeft gisteren de Madridschë dag* bladen van den 22 ontvangen waaruit blijkt, dat de discussie over het finantieel ontwerp in de zitting van den vorigen dag niet verre' Was ge', vorderden weinig belangrijks had opgeleverd. Ter beurse werd heden de volgende telegrafische depeChe, door déri Franschen gezant aan den minister van buitenlandsche zaken gerigtdoch zonder dagteekening medegedeeld i De kamer van afgevaardigden eergisteren de beraadslaging over dè buitenlandsche schuld geëindigd hebbende, heeft heden, met eend meerderheid van 63 tegen 47 stemmenhet eerste artikel van hec ontwerp van het gouvernement aangenomenhetzelve luidt: Alle schulden door het gouvernement buitenslands, op verschil- lende tijdenaangegaan en bepaaldelijk de leeningen zoo voor als na het jaar 1823 gesloten, worden als staatsschulden erkend."" Drie groote commissie-huizen te Parijs hebben opgehouden mCt betalén. Het te kort wordt op nagenoeg drie millioen geschat. Dit ge- val heeft vrij wat onrust in den handel Veroorzaakte UTRECHT den 30 september. Dert 2 october zal een detachement: van 100 militairen van Harderwijk te water naar Hellevoetsluis vertrek ken, bestemd, 0111 met het schip de Factory naar Oost-Indië te worden' overgebragt. Het bevel over dit detachement is opgedragen aan den aden luitenant der mariniers D. C. Bouwmeesterwaarbij gevoegd zijn j, de 2de luitenant der artillerie B. J. de Lange de 2de luitenant der ka- vallerie II. IN. C. Couperusde 2de luitenants der infanterie P. J. JVa- genaar en II. Muldermitsgaders de officier van gezondheid der 3de klasse T. van der Neer. LEYDEN den 1 october. Gisteren morgenomstreeks elf uren is er in de scheeps-beschuit-bakkerij van den heer Schenk aan den hoogett kant van Leiderdorp een vrij hevige brand ontstaan, welke tot in derf achtermiddag heeft aangehouden. Zoo men verneemt is dezelve door derf oven ontstaan, en heeft zich aldus aan het gebouw medegedeeldhet welk bijna geheel is uitgebrandterwijl het koren op de zolders tevens eene prooi der vlammen geworden is. Voor omtrent vier jaren trof" voornoemde bakkerij hetzelfde ongeluk. Men Zegtdat het huis .verze kerd is. MIDDELBURG den 3 october. Den 2 dezer is In het 5de district een Belgisch deserteur aangekomen, gediend hebbende als serjant-majoot bij het 7de regement infanterie. -Naar men verneemt zal tusschen de regementen kurassiers, tot de is te brigade kavallerie behoorende met den 1 dezer weder eene stand verwisseling plaats hebbenzullende het regement no. 9 zich naar de zijde van Etten en Rozendaal begevenen het regement no. 3 van daar naar Oosterhout en Dongen terugkeeren. rNaar de loopende geruchten zou de lang verwachtte organisatie van het l.eger niet worden bewerkstelligd, dan na dè voorafgaande aanne ming der nieuw-voor te stellen organisatie der schutterijen bij de aan spande bijeenkomst der wetgevende kamers. De staven der schutterijen zouden daarbij eene geheele wijziging ondergaan in het belang der dienst, welke eenmaal daarvan zou kunnen gevorderd worden. Den 26 september 11. is te 's Hertogenbosch uit Maastricht een detachement artillerie aangekomen, 't welk met onbepaald veflof huis waarts is gezonden. In het begin dezer maand zal er eene belangrijke verbetering Inge voerd worden in de kustverlichting te Egmond-aan-Zee, daarin bestaan de dat de twee oude steenkolen-vuren vervangen worden door twee stilstaandegelijkelijk heider-doorbrandende, lenticulolre lamplichten staande deze lichten op expresselijk daartoe gebouwde torens, het noor delijkste hoog 36,<5 el, het zuidelijkste 38,4 el boven den waterspiegel van het gewoon hoog water verhevenen verwijderd van eikanderen 310 Ncd. ellen, in de rigting nagenoeg van N.N. W.± W. en Z.Z. 0.|OT per compas, op welke streek dezelve in of over elkander zullen staan. Deze lichten zullen gezien kunnen worden op eenen afstand van 4! k 5 Duitsche zeemijlen, minder of meerder en naar gelang der luchtsgesteld- hcid en der hoogte op welke de waarnemer zich bevindt. Zondag 11. heeft men te Antwerpen eene proef genomen met hec onlangs van daar uit Engeland aangebragt stoomrijtuigwelke gezegd wordt zeer goed te zijn uitgevallen. Ten 11 uren 's morgen van Ant werpen den Brusselschen straatweg op vertrokken, had het, een uur van de stad, te Luytagen, omtrent 35 minuten vertoefd, cn was kwart voor één uur te Brussel terug geweest. De snelheid van dit stoomrijtuig kon hog veel versterkt worden. De te Brussel aangekomene Spaansche zaakgelastigde, ridder dlArgaizheeft maandag 11. zijne geloofsbrieven aan den minister van buitenlandsche zaken aldaar overhandigd. De Eclaireur meldtdat de Belgische soldaten geen militaire eer willen bewijzen aan degenen die met bet ijzeren kruis versierd zijn. De Eclaireur vertrouwtdat zijbeter ingelicht zijndeaan die helden de verschuldigde achting wel zullen bewijzen. Van de Spaansche grenzen is te Parijs tijdingdat don Carlos op nieuw in Navarre is doorgedrongen. Ten aanzien van het leger der ko ningin wordt gemelddat hetzelve thans in twee deelen is gesplitst waarvan het eene in Navarre onder den generaal Minahet andere in Biscaije onder den generaal Osmus zal staan. Rodil stond den 22 sep tember met zijne hoofdmagt in de nabijheid van Olagne, tegen over die van Zumala Carreguy, men scheen een beslissend gevecht te ontwijken. -Men wildat er berigt uit Genua isdat dom Miguel zich in de Sardinische staten tot eene expeditie naar Portugal uitrust. Sas-van-Gent den 28 september. Heden had alhier eene belangver wekkende plegtigheid plaats, welke nog lang bij de daarbij aanwezig ge weest zijnde personen in een gunstig aandenken zal blijven. Het was namelijk op den middagstond van dien dag., dat door den ed. achtb. heer burgemeester van Franckenberg en Proschlitz aan het hoofd 'van den ed. achtb. stedelijken raad en in het bijzijn van vele vop-rname ingezetenenr

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1