coüêamI MIDDELBURGSCHË N°. 117- ifV.tnfcirijfc. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. l&Mslanb. jDwiisscIilaub. (Bvooi-Q rittaitjc. 30 September 1831. ;HcbcrI«uibcu. PETERSBURG den 12 september. Bij gelegenheid van de ontbloo- ting der Alexander-zuil heeft de keizer van Rusland aan ruim zestig personen van beiderlei kunnedie wegens deelneming aan den Poolschen opstand veroordeeld waren of nog te regt stonden, kwijtschelding of ver mindering van straf verleend. Genoemde plegtigheid is in de beste orde afgeloopen reeds vroeg had zich eene tallooze menigte ter bijwoning daarvan verzameld niettegen staande een hevige storm in den vorigen nacht de Newa hoog had doen opzwellen waardoor de vrees ontstaan was dat zijdoor buiten hare oevers te tredengroote verwarring onder de aanschouvvers kon doen ontstaan. Ten 8 uren begaf zich de keizer naar het klooster van Alexan- der-Newski, keerde na afloop der godsdienstoefening naar het winter paleis terug en steeg vervolgens te paardwaarbijop een gegeven tee- ken in minder dan tien minutenmeer dan honderd duizend krijgslieden de plaats bedektenwaar het gedenkteeken staat opgerigt. Nu vertoon den zich de hooge geestelijkheid de keizerin en de hofbeambten op het balkon van het winter-paleiswaarvan de beide vleugels door de hooge staatsbeambten bezet waren. Gedurende het plegtig Te Deum waarbij de keizer geknield bleef, heerschte de diepste stilte, onder de meer dan tweemaal honderd duizend daar vereenigdenvervolgens werd de zuil onder het gebulder van meer dan vijf honderd kanonnen en het verdoo- vend gejuich der menigte, ontdekt, en daarna door den Metropolitaan van Petersburg ingewijd. Daarop defileerden 86 bataillons infanterie, 106 eskadrons kavallerie en de artilleristen met 248 stukken geschut voorbij den keizerdie zich met zijn gevolg aan den voet der zuil geplaatst had. Na afloop dezer parade trad de monarch naar den Pruissischcn prins Wilhelm, die, aan het hoofd der deputatie uit het Pruissischc le ger, daaraan insgelijks had deelgenomen, omarmde hem broederlijk en dankte hem en zijne wapenbroeders voor hunne tegenwoordigheid. liet weder was intusschen opgehelderddes avonds zag men de gansche stad en de schepen op de Newa verlicht en dit feest der erkentelijkheid werd door geene ongelukken gestoord of verbitterd. FRANKFORT den 23 september* Het gerucht der ontruiming van Ancona door de Fransche troepen bevestigt zich tot heden niet. Zelfs schrijft men van daar den 7 dezer, dat de officieren hunne woningen weder voor zes maanden hadden ingehuurd. Uit Griekenland heeft men hier berigten van het uitbreken eener nieuwe zamenzwering tegen de bestaande'orde van zaken, en bepaalde lijk tegen het tegenwoordig regentschap. Men zegt, dat de partij van Kolokotroni andermaal deze beweging geleid heeft, en dat het haar, met behulp van eenig landvolkgelukt isde stad Patras te vermeesteren dat de opstandelingen aldaar een regentschap opgerigt, het te Nauplia bestaande regentschap voor onwettig verklaarden koning Oito uitge- noodigd hebbenom tot zijne meerderjarigheid in Patras te komen resi deren. Het bewind te Nauplia had daarentegen eene proclamatie uitge vaardigd waarbij de leden van het te Patras opgerigte regentschap schul dig verklaard werden aan hoog verraaden tevens had hetzelve maatre gelen genomen ter beveiliging van Nauplia tcgeri verdere aanslagen der opstandelingen. Tot den 16 waren te Stokholm 5848 personen door de cholera aangetast, en 2529 daaraan gestorven. Onder deze laatstcn telt men ook vele aanzienlijke en welgestelde lieden in het koninklijke paleis zijn de hofmeester van Z. M. en een kamerdienaar van den kroonprins aan de ziekte bezweken. Uit Koppenhagen wordt gemeld, dat de naar IJsland verbannen Deen- sche prinsmet het fregat Naijaden van daar is terug gehaald en naar Fridericia gebragtalwaar zijn vader hem terstond na zijne aankomst een bezoek is komen brengen. Volgens berigt uit Noorwegcu heeft men den 4 september en ver dere dagen door het gansche rijk eene golvende aardbeving opgemerkt, die echter, zoo ver men weet, geene schade heeft aangerigt. LONDEN den 24 september. Verleden zaturdag heeft Z. K. H. de jeugdige prins van Oranje, met prins George van Cambridge, en een aan tal personen van het hof, eene groote jagtpartij bijgewoond. Den vol genden dag heeft Z. K. H. afscheid van IIH. MM. genomen, en met den heer Dcdel, die insgelijks eenige dagen op het kasteel van Windsor had doorgebragt, zich van daar naar Portsmouth terug begeven. Volgens berigt uit laatsgenoemde zeeplaatszouden de aldaar liggende Neder- landsche oorlogsvaartuigen, de Zeeuw en de Snelheid, den 22 naar Holland onder zeil gaan. De officieren der beide genoemde bodems en die van het Britsche wachtschip Victory verkeerden zeer vriendschap pelijk en vrolijk met eikanderen. In de diplomatie schijnt groote drukte te heerschen. Eergisteren hebben de Spaansche en Portugeschc gezanten en de zaakgelastigde van Napels, en gisteren de beide eersten, benevens de Fransche zaakgelas tigde een langdurig onderhoud met lord Palmerston gehad. Ook hebben al de hier aanwezige ministers gisteren eene bijeenkomst gehoudendie zeer lang geduurd heeft. Berigten uit Lissabon, van den 13 dezer, houden in, dat het ont werp van wetwaarbij aan dom Pedro magt wordt verleend om schik kingen te maken over het huwelijk zijner dochterkoningin dona Maria met. een vreemden prinsdoor de beide kamers der cortes was aangeno men bij dat ontwerp was echter bepaalddat geen huwelijk zal aan gegaan worden zonder goedkeuring der cortes. Bij voortduring wordt de hertog van Leuchtemberg gedoodverwd als degenedie tot den ge maal der koningin bestemd isen men verhaalde zelfs reeds te Lissa bon dat een vaartuig van daar vertrokken wasof spoedig vertrekken zouom den hertog te gaan afhalen. De toestand der gezondheid van dom Pedro bleef even gevaarlijk, ofschoon het bulletin van den 12 iets gunstiger luidde. Men heeft berigt, dat zware orkanen vele gedeelten van de eilan- den Mauritius en Bourbon verhoest hebben. Ook de schepen haddén zwaar geleden. PARIJS den 25 september. De verkiezingen die dezer digén Op on derscheidene plaatsen ter aanvulling van de kamer vart afgevaardigden hebben plaats gehadzijn voor het meeréndeel in den geest van het gouvernement uitgevallen. De minister van buitenlandsche zaken is voor éenigé dagéii naar Beigie vertrokken. Volgens de ministeriele bladen heeft het gouvernement sirids gis teren geene nadere berigten uit Madrid ontvangen. Van de Spaansche grenzen deelt het Journal de Pdris het vólgende mede Zekere Rotmtgosawiens oogmerk Was in khtalonie het volk in opstand te brengen is te Celma terwijl hij eene som van 300,006 franken bij zich had gearresteerd. „Te Pancorbo heeft er een zeer ernstig gevecht plaats gehad, waarin Aretio het leven heeft verloren. De insurgenten uit Alava zijn door den generaal Manso overvallen. Vijf officieren en een aantal manschappen zijn gesneuveld of gevangen genomen. Deze laatste ontmoeting is des te belangrijker, wijl de op standelingen zich veel goéds hadden beloofd van eene diversedie de géneraal Villareal in Kastillie maken zoude." Men spreekt thans te Parijs veel overeen proces, dat nog al van belang voor de geneeskundige wereld zal zijn. De graaf de la Bour- donnaye is onlangs door eenen geneesheer van den steen genezen. Na hem vruchteloos om de rekening verzocht té hebben heeft de graaf hem ten laatstcn drie duizend franken gezonden. Daarop heeft de doctor ge antwoord dat die som hem te klein voorkwam en, voluit géschreven tien duizend franken géëischt. De héér de la Bourdonnaye heeft zes in plaats van tien gelezen of willen lezen en aén den doctor weder drié bankbiljetten van duizend franken ieder gezonden. Maar dedoctorheeft toen andermaal zeer stellig tien duizend franken gevraagd. Ten gevolge van de niet minder stellige weigering van den graaf, om die som te ge ven zal de zaak nu voor den regter komen; In een dergelijk géval, antwoordde de vermaarde Dupujiren eenert rijken bankier, die hem 6000 fr. zond: Ik bedank den heer H...-; voor de heden morgeit gezondene 6000 fr.maar het spijt mijdat zijn-ed. niet lievér gewacht heeft om mij alles te gelijk te zenden." De laatstgemelde geneeskundige is tegenwoordig ziek. Hij wordt voor zeer rijk gehoudensommigen schatten zijn vermogen op vijf of zes mü- lioen. Voor het genezen en herstellen van een gebroken been van deri heer Rothschild ontving hij ééns honderd duizend franken; 's GRAVENllAGE den 25 september. HH. KK. HH; Prins en Prin ses Frederik der Nederlanden zijn dézen morgen Vroegtijdig met h'Oogst- derzelver Dochter naar Berlijn vertrokken. Naar men verneemt heeft 7.. M;bij besluitde daarin betrokken departementen van algemeen bestuur doen uitnoodigen, Om de. beraadsla gingen overeen aan hoogstdenzelven ingediend plan, tót indijking en ver grooting van Rotterdam tot een Spoedig einde te brengen. Te Maltha is aangekomen het Nederlaridsche fregat Triton, kapit. van Souvan Alexandriaén voortgezeild naar Livorno en Port- Mahon, achterlatende te Maltha de van Tripoli gèkomen Nederlandsche korvet de Pantiier. MIDDELBURG den 29 september. Bij eene dispositie van den di recteur van oorlog is bepaalddat op dén 1 octóber aanstaandedoor de kommandanten der bataillons mobiele schutterijen eene monstering zal worden gehouden over de onderofficieren en manschappenclie zich overeenkomstig art. 4 van Zr. Ms. besluit van den 25 julij jl.tot het verrigten van dienst, bij de staven onder dé wapenen bevinden, en in het genot van hunne soldijen zijn verbleven v zijnde ter dezer zake een aantal verdere verordeningen bepaald. Bij eene andere dispositie zijn, als eene nadere instructie op voormeld koninklijk besluit, eenige bepalingen voorgeschreven, óm te wórden in acht genomen in geval van bevorderingen bij dé mobiele schutterijgedu rende den tijdop welken zij Zich in hare tegenwoordige positie bevindt.' Het mobiel gedeelte van de schutterij der stad Goeshetwelk sedert het begin van 1831 den Vadcrlandschen grond tegen het Belgisch muiterenrot verdedigde, en door een loffelijk en roemwaardig gedrag elks achting verwierf, bij gedeeiten op onderscheidene tijdstippen terugge keerd zijnde, kon hetzelve niet door de stedelijke regering, zoo als het bij het vertrek uitgeleide was gedaanworden ingehaald. Niettemin be sloot de regering aan deze braven een welkomst-feest te gevenhetwelk op den 20 dezer heeft plaats gehad, en op den 23 is gevolgd door een collation, mede door de stedelijke regering aan dé teruggekeerde officie ren van de mobiele schutterij gegeven, welke béide feestvieringen in gulle en gepaste vrolijkheidzonder eenige' de minste storenis of wan orde, ten genoegen van elk zijn afgeloopen, In den nacht van den 23 zijn te Yersekein Zuid-Beveland, twee arbeiders woningenmet eene aan een derzelve behoorende schaaps kooi door brand vernield dezelve waren voor brandschade gewaarborgd. De in die gemeente aanwezig zijnde brandspuit heefc goede dienst ver- rigtzijnde hierdoor wederom overtuigend het gróoce nut van hec daar- zijn eener brandspuit in landgemeenten gebleken. Den 24 dezer is in het 5de district dezer provincie aangekomen een Belgisch deserteurlaatst gediend hebbende als kanonnier bij het 2de bataillon veld-artillerie te Gent. Z. M. de keizer van Rusland heeft aan den heer Overmeer Fiscber, schrijver van het bekende werk over Japan, eenen met diamanten om zetten' ring geschonken. De hoogieeraar Moll heeft, bij gelegenheid dat hij onlangs de zit tingen der Britsche vereeniging van natuur-onderzoekers te Edimburg bijwoonde, van wege den stedelijken raad dier stad, het bürgerregc be komen. Dezelfde eer is aan den beroemden Franschen sterrekundigo Arago en eenige andere geleerden te beurt gevallen.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1