N\ "5. MIDDELBURG SCME COÜR AN T. Donderdag ffotMicatic. NIEUWSTIJDINGEN. 25 Septemuër 1834* JfVanfiiüjfc. iftcbcvUubcti. Burgemeester en wethouders der Stad middelburg, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat door den Heer Staatsraad Gouverneur der Provincie is invorderbaar verklaard, het Kohier der Personele Belasting wegens eigene aangiftender Wijken L. tot en met Q. binnen deze Stad mitsga ders A. tot en met E. van de Stads Buitenwijken, voor het dienstjaar, ingegaan den i Mei 1834 en eindigende den 1 Mei 1835, en dat het zelve, ter invordering, aan den Heer Ontvanger der Directe Belastin gen is toegezonden. Gedaanten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 September 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van dezelven VAN PANHUYS. STOKIIOLM den 9 september. Alhier hcerscht de cholera met eene steeds toenemende woede. In de laatste 24 uren zijn 541 nieuwe zie ken aangegevenen daarmede beloopt nu het getal der in deze hoofdstad aangegeven zieken, sedert dat de cholera er zich den 24 augustus het eerst openbaarde, 3179 personen, waarvan er reeds 1273 gestorven zijn. De ziekte schijnt voorts noch rang, noch stand, noch jaren te ontzien. Men telt zelfs verscheidene leden van den rijksdag onder hare slagtof- fersonder anderen den heer Poignantwelken de rijksdag den 6 dezer tot haren syndicus benoemd had, en die den volgenden dag door de cho lera aangetast en weggeraapt werd. Zoo ook is de graaf Otto August Cronhielmeen der uitstekendste leden van den rijksdag, aan de cholera overleden; zeer werkzaam bij de inrigtingen ter afwering van die ziekte, werd hij reeds in de eerste dagen van haar verschijnen er door aange tast was echter er zoo ver van hersteld dat hij gisteren wederom uit rijden konstortte echter kort daarna inen overleed. De schrik is zoodanig, dat zich ook van den rijksdag een groot gedeelte der leden, meestal zonder verlof, verwijderd heeft, en daardoor de rijksdag ook maar ongeregeld vergadert. De kroonprins heeft dezer dagen een beter voorbeeld gegeven, en een der cholera-ziekenhuizenwaarin zich 82 lijders bevonden, bezocht, met verscheidene derzelven gesproken, en aan de geneesheeren en directeuren zijne tevredenheid betuigd over de goede orde. LONDEN den 20 september. Eergisteren is door den Koning in rade besloten het parlement tot den 4 november te prorogeren. Gisteren begaven zich IIH. MM., vergezeld door den jongen prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden(die zondag te Portsmouth en dingsdag te Londen was aangekomen), door prinses Au gustaprins Ceorge van Cambridgc en verder uitgelezen gezelschap naar Virginia- Water om er den dag aangenaam door te brengen. De jonge prinsen waren in het rijtuig der koningin gezeten. De lords Palmerston en Mcl- bourne zouden des avonds het vorstelijk gezelschap op het kasteel van Windsor opwachtenwaar de laatste eenige dagen dacht te vertoeven. De officieren der beide Nederlandsche oorlogschepen hebben het dok te Portsmouth naauwkeurig bezigtigd. De feestmaaltijd ter eere van lord Grey heeft den 15 te Edinburg plaats gehadwaar hij dien dag was aangekomen. De heer CPCömtell gaat voort met aan lord Duncannon brieven over den toestand en behoeften van Ierland te doen toekomen. De der de dier brieven, den 12 dezer gedagteekendovertreft de beide vorigen in hevigheid. Niettegenstaande de afmaningen van CVConnellhebben de Iersche onruststokers bekend onder den naam van Whiteboys zich op ver scheidene plaatsen weder aan verregaande ongeregeldheden schuldig ge maakt. Men heeft de opmerking gemaakt, dat nooit zoo veel Ieren gelijk tijdig hooge staatsambten bekleed hebben dan thans. Behalve de drie secretarissen van staat PalmerstonDuncannon en Spring-Ricezijn onder anderen de gouverneurs van Canada BombayJamaicaNieuw Zuid-Wales en St. Lucia uit dat land geboortig. De berigten uit Lissabon zijn zeer uiteenloopende wegens den toe stand der gezondheid van dom Pedfo. Naar de meest geloofwaardige te oordeelenscheen hij wel bedenkelijk maar niet in oogenblikkelijk gevaar te zijn. Hij had onlangs zijnen geneesheer voor eenen anderen verwisseld die eene gansch andere wijze van behandeling volgde. Men wil dat hij waterzuchtig is en dit zich vooral in de beenen openbaart. De Fransche hulptroepen te Lissabon zijn den 6 dezer aan het muiten geslagen, zoo uit hoofde van het niet ontvangen hunner soldij als uit wrevel dat zij als politicdienaren en gendarmes gebezigd werden. Na hunnen Portugeschen kolonel uit de barakken geworpen en hunnen majoor met sabelhouwen en bajonetsteken doodelijk gewond te hebben, barrikadeerden zij de wijk en zonden eenen bode af aan den oorlogsmi nister jFreyremet de verzekering dat het korps eerder daar zou omko men dan langer de verkorting zijner wettige regten dulden. Men is ge noodzaakt geweest met hen in onderhandeling te treden en den 8 des morgens hoopte menbij het afgaan der brievendat de zaak zich schikken zou. Intusschen had dit voorvalgevoegd bij de vertoogen der Engelsche en andere gezantenhet bestuur ernstig bedacht gemaakt op de eindelijke geheele betaling der vreemde hulpbenden. Eene andere, nog ijsselijker gebeurtenis had die hoofdstad ontrust, daar in den nacht van den 7 brand was uitgebroken in een afgelegen kloosterthans ten deele tot een hospitaal voor herstelde krijgslieden anderdeels ter bewaring der onlangs van Madeira teruggekeerde Miguel- listische soldaten dienende. Het vermoedelijk aangestoken vuur barstte aan vier zijden tevens uiten de ter hulp aanrukkende generaal vond al de buitendeuren versperd zoodat een aantal der ongelukkigendie zich door de vensters redden wilden, vertrapt en verpletterd werden of deerlijk in de vlammen omkwamen. Hun getal wordt op meer dan twéd honderd begroot. In de maand april ll. is in de Engelsche Oost-Indische bezittingen zwaar gevochten. De rajah van Coor had Zichna hardnekkigen we derstand, overgegeven en zijne hoofdstad was dobr de Éngelschen Inge nomen, die daarbij echter een aantal officieren en soldaten verloren. De jongste berigten uit Jamaica zijn van den 2 augiistus en zeef geruststellende. Honderden weggeloopen negers waren gewillig terug-' gekomen, onder welke men eene vrouw opmerkte, die voor meer dan vijf-en-twintig jaren haren meester verlaten had, en nh, met drie kinderen en haren kleinzoon, tot hem wederkeerde. PARIJS den 19 september. Men wil dat Cr dezen morgen een cou- ricr uit Madrid is aangekomendie deze hoofdstad in den avond vart den 13 verliet, en het gouvernement depeches van deri héer^e Raynevat overbragt. Ten aanzien van de finantiele aangelegenheid zouden deze depeches alles behalven geruststellende zijn, daar men meendedat het Voorstel van de meerderheid der commissie in de kamer van afgevaardig den ongetwijfeld bijval zoude vinden. Volgens sommigen zoude toch het voorgevendat er van de negen leden der commissie slechts vijf zich voor de vernietiging der leeningen, sedert 1823 gesloten, hadden verklaardeene list zijnuitgedacht om het Spaansch crediet op vreem de beurzen nog eenige dagen staande te houden en ook de bevrlendde mogendheden om den tuin te leiden. Intusschen verzekert men van eend dndcre zijdedat liet Spaansch gouvernementverschrikt door den geest die zich in de kamer van afgevaardigden openbaartop eene gewapen de tusschenkomst bij het Fransch bestuur heeft aangedrongenen dat pok op dit verzoek de depeches van den heer de Rayneval betrekking hebben. Don Carlos was meende men ernstig ongesteld vooral sinds hem de tijding van het overlijden Zijner echtgenoot werd aangebragt. Van de Spaansche grenzen deelt het ministerieel avondblad dei yolgende telegrafische depeche mede: „Rodil is den 14 te Vittoria aangekomen, van waar hij Zich In de vallei van Borunda met Lorenzo en Figtteira Zal Vereenigen. Twee ba- faillons insurgenten hebben vruchteloos eenen aanval op Elisondo ge waagd." De bijzondere berigten van de grenzen tot den 16 schijnen te be vestigen, dat Zumala Carreguyna een en andermaal de troepen der koningin, onder den brigadier Carottdelelte Viana te hebben geslagen, de Ebro is overgetrokken en naar de zijde van Miranda tracht door te (jringen. I MIDDELBUR.G den 24 september. Naar men uit 's Hage verneemt heeft Z. M. in de vorige week eene deputatie van het bestuur der afdccling van de maatschappij van toonkunde aldaar met de meeste wel willendheid ontvangen, en op de aan hoogstdenzelven gedane uitnoodiging geantwoord, dat Z. M. benevens H. M, dejvoningin het muziekfeest, op den 16 en 17 der volgende maand, met genoegen bijwonen zullen, immers indien hoogstdezelven zich alsdan' in de residentie zullen be vinden. Den 20 dezer isin het gereformeerde burger weeshuis te Rot terdam, in den ouderdom van 102 jaren en bijna 2 maanden, overleden Hendrika Jam* Emonszij woonde gedurende ruim 88 jaren in dat ge sticht en genoot steeds eenen redelijken welstand. Hoezeer zij sedert korten tijd het gehoor en gezigt nagenoeg mistte, was zij tot aan haar overlijden in het volle bezit harer verstandelijke Vermogenszij werd daags te voren ongesteld en ontsliep zeer zacht. Den 22 dezer is in het 5de district dezer provincie weder een Belgisch deserteur aangekomengediend hebbende bij het korps partisans hij is naar Vlissingen opgezonden en gaat naar het korps van Cleeretis. - Men meldt uit Belgie dat de cholera in het gevangenhuis van St. Öernard is uitgebarsten. Als eene opmerkelijke nasporing omtrent de sterfte door deZe ziekte bij de verschillende klassen van menschen te weeg gebragt, wordt ge meld, dat de krankzinnigen er weinig van te lijden hebben. Alles doet denken dat hun gebrek aan vooruitzien, en hunne daaruit ontstane onge voeligheid voor het gevaar, krachtig medewerkt om hen te bevrijden: als zijnde het toch onmiskenbaar gebleken, dat de vrees eene groote geschiktheid voor deze ziekte geeft. Vrijdag 11. is eindelijk te Antwerpen met de stoomboot Supcrb het stoomrijtuig uit Engeland overgebragtbestemd voor de diensttus- schen Antwerpen en Brussel. De komst van dit rijtuig had natuurlijk eene groote menigte aanschouwers geloktwelker aandacht te gelijk op een ander schouwspel is gevestigd gewordennamelijk de aankomst van twee vaartuigen met Fransche nonnen, vergezeld van een groot aantal Antwerpsche geestelijken. Deze geestelijke zusters komen zich in die stad vestigenalwaar zich thans drie kloosters bevinden. Een der Belgische bladen maakt de volgende aanmerking: Hol land laat zijnen ijzeren weg varen, en dankt een deel zijner troepen af; zou dit niet een bewijs zijndat het zich zoo min ontrust over onze handels-betrekkingen met Pruissenals over eenen nieuwen aanval van Frankrijk Den 20 bestond te Parijs het gerucht, dat het gouvernement door den telegraaf de tijding had ontvangen, dat door de kamer van afge vaardigden te Madrid was besloten de leening der cortès te erkennen en de overige tot op een derde te verminderen. De Indicateur van Bordeaux van den 12 dezer behelst een brief van een Franschman die zich te Napels bevindt, verschrikkelijke bijzon derheden mededeelende wegens de jongste uitbarsting van den Vesuvius, welke nimmer zoo vele verwoestingen heeft aangerigt. Dus wordt daar in gemeld Ik heb twee-en-twintig uren doorgebragt in het midden der ontzet- tendste ongelukken, het hartvcrscheurendst gekermen onder het troosten der arme slagtolfers. Vijftien honderd huizen paleizen en kas.teelen';, welke eene bevol king van acht duizend personen zullen hebbeii'bevat benevens 25,000

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1