fts COÜRA N°. ii 3. .MIDDEIiBURGSGIlE Zaturdag 20 September 1831. XSekettbrnaittfigu £?cïuittcrn. NIEUWSTIJDINGEN. jStalic. SDnitecïtïaub. JVatikvtjk. .iv v Burgemeestercn wethouders der stad middelburg, roepen bij deze op alle Personenbehoorende tot de in het jaar 1830 in deze Stad opgerigte twee kompagnicn vrijwillige Schutterij of vrijwillige Rustbewaardersomvoorzien van de wapenen aan dezelve van Stadswege uitgereiktzich te vervoegen op Maandag den twee-en- twintigsten September aanstaandedes namiddags ten één uur op de Bovenvoorzaal van het Raadhuis dezer Stad ten einde voorloopig en tot nadere beschikking voor de door hen gepresteerde diensten te wor den bedankt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 September 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van dezclven VAN PANHUYS. ROME den 30 augustus. Onze finantiele aangelegenheden schijnen nog altijd niet geregeld te zijndaar men wederom beweertdat de regering eene nieuwe leening sluiten wil, om oude schulden af te betalen. Eene verordening omtrent den prijs en het gewigt van het brood van welker bepalingen de bakkers een groot misbruik maakten heeft onder de mindere klassen hevige ontevredenheid verwektomdat het brood oneetbaar was. De menschen zijn hier gewoondergelijke klagten regt- streeks ter kennis van den Paus te brengen, door hem, wanneer hij uit rijdt hunne grieven toe te roepen. Men zegt dat een hunner zelfs niet geschroomd heefteen van die slechte brooden in het rijtuig des Hei ligen Vaders te werpen; en ieder, die het Romeinsche karakter kent, zal die voor zeer waarschijnlijk houden. Intusschen heeft men verleden week een persoon in hechtenis genomendie honende uitdrukkingen te gen den Paus gebezigd had. NAPELS den 30 augustus. Den 27 dezer heeft er eene vreeselijke uitbarsting van den Vesuvius plaats gehad uit ecnen nieuw gevormden krater stroomde dien dag een lava-vloed van een half uur breed en van 10 tot 15 voet hoog, en wel met zulk eene kracht, dat hij, reeds in ver scheidene armen verdeeld en tot 1 uur van den krater verwijderd, nog de grootste rotsklompen die hein in den weg waren, met zich voerde, en zoodanige massa's steen tot de hoogte van 15 tot 20 voet voor zich heen spoelde. Twee dorpen en eene onmetelijke oppervlakte lands lig gen onder de lava bedolven. Tevens had er nog een ander voorval plaats: de aschheuvel op den top des bergs, drie tot vier honderd voet hoog, uit welken tot dus ver de hoofdvlam gekomen was, stortte in en is geheel verdwenen. Den 28 was hier een vreesselijke aschregenzoo dat de berg den ganschen dag niet zigtbaar was. Heden is de berg weder rustig. Men verzekert, dat een courier uit Madrid alhier de tijding heeft aangebragt, dat de Spaansche ministers allen hun ontslag hadden aan geboden cn dat de koningin-regentes de zamenstclling van een nieuw bestuur aan den graaf de Toreno had opgedragen. Van de grenzen meldt men, dat Zutnala Carreguy zich den 12 te Amescoa bevonden dat Rodil den 11 Aspeytia verliet. Don Carlos heeft zich in de valei van Arratia geworpen Espartero begaf zich naar Orchandiano om hem te vervolgen. De voortdurende bezetting van Eli- sondo ontmoedigt de insurgenten. De junta onthoudt zich te Saldias niet wetende waar haar vast verblijf te vestigen. Men is aan de grenzen vrij eenstemmig van gedachten dat deze bur-. ger-oorlog nog zeer lang kan voortduren; terwijl men verzekert, dat don Carlns zich in de smartelijkste omstandigheden bevindt en een geheel an- l der gevolg zijner zaak had verwacht. 's GRAVENHAGE den 16 september. Zijne Exc. de luitenant-gene raal de Eerens heeft dezer dagen den Helder bezocht, om het fregac Diana, hetwelk Zijne Exc. tegen de helfc der maand october naar|I?ata- via zal overbrengen, en aldaar terreedc ligt, in oogenschouw te nemen. Volgens jaarlijksch gebruik, zullen den 18 en 19 door de reeders vanSchcveningen een dertigtal vaartuigen uitgezonden worden, die voor de vangst der steur-haringop de kusten van Engeland, bestemd zijn. Dit jaar is het getal buizen te dien einde met 4 vermeerderd, niettegen staande de gevaren cn vermoeijenissen die aan deze vangst verbonden zijn. Men kan de nijverheid en werkzaamheid dgr reeders en vtsscher.s te Scheveningen niet genoeg roemendie met deze vangst eerlang eene vrij belangrijke bron van handel zullen vestigen. Van den Helder wordt gemeld, dat de in Texel binnengekomen brik de Snelheid zich weder in zee bij het linieschip de Zeeuw is gaan voegen, om eene Engelsche haven te gaan bezoeken, waarna FRANKFORT den 14 september. De uit Zurich in hunne kantons teruggekeerde Zwitsersche afgevaardigden getuigen eenparig van den rus- tigen geest en de tevredenheid die overal onder de bevolking heerscht en van den dagelijks afnemenden invloed der onruststokers. Velen zijn echter niet tevreden over de verrigtingen van den land dag daar zij meenen dat die vergadering te veel onafgedaan gelaten heeft, en, onder anderen, de verbetering der bonds-akte niet langer had moeten uitstellen. Nogtans erkennen zijdat er eenige belangrijke be sluiten zijn genomencn dat de onderlinge welwillendheid cusschen de af gevaardigden gunstig heeft afgestoken tegen den hatelijken geest die de vorige zitting kenmerkte. De nadere bcrigten wegens de stormen cn overstroomingen die tegen het laatst van augustus in het zuiden van Zwitserland en het noor den van Italië hebben plaats gegrepen zijn hoogst treurig. Gchcelc dorpen zijn verwoestverscheidene menschen en veel vee omgekomen HAMBURG den 12 september. De sedert eenigen tijd geloopen heb bende geruchten, omtrent eene in de Sond te wachten Russische vloot, schijnen zich te verwezenlijkenalthans men schrijft thans uit Koppen hagen, dat den 6 dezer een Russisch linieschip en twee brikken aldaar ter reede ten anker gekomen zijndat daags daarna het Russisch oor- logs-fregathetwelk er vroeger was aangekomen naar de oostzee was vertrokken, en dat voorts het op 24 augustus uit Stokholm gezeilde en den 31 te Karlskroon aangekomen Zweedschc oefenings-eskaderbij het omzeilen van Gothlandten zuiden van dat eiland een Russisch oor- logs-eskader van 17 zoo groote als kleine schepen gezien heeft. Blijkens verschillende scheeps-berigtenzoo hier als te Breinen door uit Brazilië of Wcst-Indie aangekomen schepen aangebragt moet op de hoogte der Cunarische eilanden een zeeroover zijnde eén schoo- ner gezien zijnwaardoor waarschijnlijk schepenwaarvan men geen berigt heeft, genomen en vernield zijn. Men hoopt hier, dat Enge land, hetwelk wegens zijnet; handel cn assurantie-maatschappijen daarbij het meeste belang heeft, maatregelen nemen zal tot zuivering van die wateren. DUSSELDORP den 14 september. Zoo langs den Moezel als langs de Haardt, belooft de wijnoogst dit jaar alleruitmuntendst te zullen we zen, en mag men het tegenwoordige schoone weder nog eenigen tijd be houden, zoo zal de wijn, dien men dit jaar zal winnen, in niets be hoeven onder te doen voor dien van het komeet-jaar 1811. Jammer evenwel dat het gewas in de gemeente van üeidesheim aan de Haardt zoo zeer door de zware onweders geleden heeftdat men aldaarin plaats van 1500 stukkenzoo als die gemeente gewoonlijk moet ople veren, er naauwclijks 100, maar dezen dan ook overheerlijk, zal kun nen winnen. PARIJS den 15 september. Men spreekt van eene koninklijke ordon nantie die eerstdaags het licht zal zien, waarbij niet minder dan 35 ge neraals op pensioen worden gesteld. de beide schepen in het Vaderland zullen terug komen. De jonge Prins van Oranjebenevens de geheele equipagiewaren zeer welvarende. AMSTERDAM den 16 september. De werken aan het westelijke dok en aan de groote sluis van hetzelve zijn thans zoo verre volbragtdac gemelde sluis weder voor den handel kan worden opengestelden dat de eerste doorschucting door dezelve zal plaats hebben op vrijdag den 19 dezerdes middags ten één uurmet het koopvaardijschip de Mdrga- vet ha Catharina. Aan het plan om aan de koningin-regentes van Spanjenamens de houders van Spaansche fondsen hier ter stede, een adres aan te bieden wordt thans gevolg gegeven, liggende het adres ter visie en onderteeke- ning bij den heer Mullerop den hoek van het rok-in en gaperstceg tot vrijdag den 19 dezer, van des morgens 9 tot 'savonds 6 uren. lieden middag isop den Kloveniers-burgwaleen metselaar van een ladder, waarop hij aan de bovenste verdieping van een huis stond te arbeiden op de straat gevallen en dadelijk overleden. De overledene was genaamd Hendrik Gortmer oud 60 jarenwas woonachtig in het lange hol op den nietiwendijken laat eene vrouw en 7 kinderen in hoogst behoeftige omstandigheden achter. HAARLEM dén 16 september. Op den 14 februarij 1835 zaI er eene wiiiter-tentoonstelliug van planten en bolgewassen, door het depar tement Haarlem der Nederlandsche huishoudelijke maatschappij gehouden worden.- Drie zilveren medailles worden uitgeloofd aan de inzenders i°. van het best in vollen bloei ingezonden exemplaar van de dubbele Dahlia; 20. van het beste twaalftal gebroeide en aan alle vereischten voldoende dubbele Iiiacinten in verschillende kleuren bekend bij de ken ners en liefhebbers en behoorende tot de laat blocijendcen 30. van een voor de best gebroeide bloeijende verzameling vroege Tulpenbe staande in niet minder dan vijf-en-twintig verschillende soorten. NIJMEGEN den 16 september. Sedert eenige dagen is men, van landswege, bezig met het doen van eene kleine opgraving in de nabij heid van het fort Kraijenhoff, een vierde uurs buiten de Ilezelpoort de zer stad gelegen, ten doel hebbende het nasporen van de rigting der Romeinsche muurwerkenwaarvan sedert den aanleg van dat fort eenige brokken boven den beganen grond uitstaken. Deze onderneming heeft aan den dag gebragt de fondamenten van twee regthoek-zijden van een groot vierkantzijnde de eene zijde tot hiertoe lang' bevonden omtrent 90 ellen en de andere omtrent 60 ellen. Hec middelvak is nog- niet zoo ver ontblootdat de vorm herkenbaar is doch de algemeene aanleg doet eenigzins denkengelijk men mcencaan vrij groote badstoven thermenHet is voor de wetenschappen te ho pen dat men voortgaande in staat moge zijn om, niettegenstaande de móèijelijkheden van het lokaalen de vernieling of verbouwing van een groot gedeehebij den aanleg van het fort, de bestemming van het ge bouw 111 het algemeen en van eenige voorname deelenmet waarschijn lijkheid te bepalen. MIDDELBURG den 19 september. Inden namiddag van gisteren, omstreeks drie urenviel een vijfjarig zoontje van Abraham Compecr op den Korendijk van de St. Geertruidsbrug in het water. Op het geroep om hulp der moeder van het kind, kwam Jacques Louis Drasil, machine meester in den nabij gelegen stoom-olijmolen van den heer Spreugervan zijn werk toegeschoten, werpt zich dadelijk van de brug af in het wa ter, grijpt het kind, klemt zich met den eenen arm aan een der brugpa- lenen houdt met den anderen arm het kind boven watertot dat Dirk Klein schippersknecht bij schipper Jan Prins woonachtig te Zwart sluis, thans alhier zich bevindende, met eene boot te hulp kwam, béi den innam en aan den wal roeide. Het kind is welvarende. Heden wordt alhier verwacht een detachement van 2 officieren 50 manschappen en eenige onder-officieren en korporaals, van het te Vlissingen in bezetting leggende rescrve-bataillou der 13de afdeeling in fanterie om alhier in den garnizoens-dienst welke sedert eenige dagen dóór den aden en 3den ban der dienstdoende schutterij wordt vervuld, te helpen voorziendit detachement zal om de drie maanden worden afgelost. Het dagblad le Liberal vermeld hebbende, dat de arbeid aan den ijzeren spoorweg, tusschen Vilvoorden en Mecheleu uit hoofde, van geld gebrek had moeten gestaakt worden, en dat dientengevolge verscheidene duizenden werklieden het werk verlaten en zich verstrooid haddenheeft

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1