C O U R A N T. N°. "O. MIDDELBURG SCI IE JB Zaturdag 13 September 1834. -■-ke STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND JLI bréngt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat bij de vroe ger aangekondigde en op den 8 dezer maand, ten overstaan eener Com missie uit de Edel Groot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten van dezelve Provincie in het openbaar gedane jaarlijksche uitloting van Obligatien uit de Provinciale Negotiacie van 290,000, zijn uitgekomen de Num mers 89, 94, 116, 136, 171, 185, 242, 250, 270 en 281; welke mitsdien, ingevolge het Plan, gearresteerd bij Zijner Majesteits besluit van den 1 December 1822, N0.70, met den eersten Januarij aanstaande, ten Kantore van den Administrateur van 's Rijks Schatkist te Middelburg met vijf pro cento premietegen intrekking der Obligatien en van de daarbij uitgegevene onverschenen Intrest-Couponszullen worden afge lost. Middelburg, den 11 September 1834. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND ad verteertdat van af Maandag den 15 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij dè respective Ontvangers hunner Standplaatsenzullen worden uitbe taald de traktementen aan 's Rijks Ambtenaren in deze Provincieover het 3de kwartaal 1834. Middelburg, 11 September 1834. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. NIEUWSTIJDINGEN. SSuttötfhïftttb. FRANKFORT den 7 september. Men wil te Berlijn onderrigt zijn dat de zending der buitengewone Russische commissie te Parijsmet den voormaligen Poolschen minister van fitiantienvorst Lnbeckiaan het hoofdten doel heeftde voornaamste uitgewekenenonder belof te eener volkomene amnestietot terugkeering in hun vaderland te bewe gen doch dat die voorslag niet den minsten bijval vindt. De oneenigheden tusschen de stad en het landschap Bazel schijnen op nieuw aan té wakkeren. Wederzijds beschuldigen de autoriteiten el kander van het maken van geheime krijgstoerustingen. Een schrikkelijk natuurverschijnsel heeft den 27 augustus verwoes ting en dood in de dalen van Graauwbunderlanden eene geheele strem ming der gemeenschap tusschen Zwitserland en Italië te weeg gebragt. Het schijnt dat de regenstoffendoor de langdurige droogte teruggehou den zich eensklaps des te geweldiger hebben ontladenen gedreven door heete Zuidenwindendie de massa's sneeuw op het hooge gebergte de den smelteneenen weg door die insnede in den keten der Alphen ge zocht hebben. Vele Dorpen en afzonderlijke woningen zijn door het op zwellen van den Rhijn en der vele bergstroomen in gevaar gekomen en gedeeltelijk verwoestde meeste bruggen zijn weggespoeld en vele an dere onheilen veroorzaakt. Het getal omgekomen menschen is nog niet te berekenengelukkig echter dat het zwellen des waters over het alge meen langzamerhand plaats haden men de wijkplaatsen in dit bergland kon bereiken, zoo dat de menschenlevens slechts toevallig, maarniet in menigte konden in gevaar komen. Volgens schrijven uit Stokholm, van den 28 augustus, ging, niet tegenstaande de cholera zich nu over het grootst gedeelte des rijks had uitgebreidde quarantaine-commissie aldaar voort met hare vroegere voorschriften ten opzigte van die vreemde havensdie als verdacht van cholera beschouwd worden te vernieuwen en zelfs sterker te maken. Wat de besmetting in Stokholm zeiven betreftdezelve had aldaar nog geene groote voortgangen gemaaktbedragende er tot den morgen van den 28 augustus het getal der cholera-zieken in alles nog maar 197 waarvan er 77 gestorven en 34 hersteld waren. Zoo als men wijders uit Stokholm schrijftzou het den apotheker Torssel, te Wennersborg gelukt zijn om een krachtig middel tegen de cholera te ontdekkenhet welk ook door den beroemden geneesheer doet. Ouchterlony was beproefd geworden. De berigten uit Egypte en Smyrna luiden nog zeer uiteenloopende over den gang der zaken in Syrië. Volgens sommigen was Ibrahim tot het sluiten eener kapitulatie gedwongen geweest, waarbij hij zich ver bond de conscriptie af te schaffende belastingen niet meer op de nu ingevoerde wijze te heffen en den handel geheel vrij te laten en hadden de opstandelingen zich alleen op deze voorwaarden onderworpen terwijl volgens anderen, hij hen met kracht van wapenen gedwongen had zich op genade over te geven. /anferijl PARIJS den 7 september. De aanmerkelijke rijzing in de Spnansche fondsen wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan het antwoord ontvangen door de commissie uit de houders dier fondsendie aan den koning een verzoekschrift overhandigd hebben waarin verklaard wordtdat twintig duizend Fransche familien door de uitvoering van het plan van den mi nister Toreno tot wanhoop zouden gebragt wordenwaarom zij de tus- schenkomst van Z. M. inroepen, ter afwending van het bedreigde on heil. De koning zeide te hopen, dat het ontwerp wijzigingen zou on dergaan, en dat zijn ambassadeur, zoo wel als dievan Engeland, krach tige inspraak daarop gemaakt hadden. De additionele artikelen op het viervoudig verbond behelzen hoofd zakelijk dat Frankrijk zich daarbij verbindt op zijne grenzen de meest gepaste maatregelen te nemen, om den insurgenten het ontvangen van bijstand in manschappen, wapenen of ammunitie van het Fransche grond gebied te beletten, terwijl Engeland zich belast de koningin-regentes de noodige wapenen en krijgsbehoeften te verschaffen zelfs haar des noods met eene vloot bij te staanen het Portugesche gouvernementzoo uit overeenstemming in gevoelens als uit erkentelijkheid voor de hulpbe- tooning, waartoe het Spaansche bestuur zich jegens Portugal verbonden heeft, gereed is, in geval van nood, de regentes met alle in zijne magt zijnde middelen te helpenop die wijze als nader zal overeengekomen worden. Een brief uit Panna van den 25 augustus verzekert, dat dom I derheden te herinneren, en dezelve met vuur te verhalen Miguel aldaar twee dagen vroeger zeer slecht ontvangen wis. Het volk was hem op zijne wandeling door de stadonder allerlei teekenen van verontwaardiging, gevolgd, zoo dat hij zich weldra verpligt vond naar het logement, waar hij zijn intrek genomen had, terug te keeren en nog dienzelfden avond onder een woest geschreeuw vertrok. Een jong menschdie hem inzonderheid beledigd hadwas door de politie ge grepen maar door het volk ontzet. De zelfmoorden vermeerderen sedert eenigen tijdzoo wel te Pa rijs, als in andere Fransche steden, op eene in het oog vallende wijze. Niet lang geleden telde men er in één enkel arrondissement van Parijs binnen weinige dagen 23. Lieden van allerlei stand en ouderdom maken zich daaraan schuldigdoch de meeste slagtoffers van deze treurige ziekte zijn jongelieden van beiderlei kunnedie door teleurgestelde lief de tot het besluit om zich van kant te maken gedreven worden. Ver scheidene Fransche schrijvers hebben zich in den laatsten tijd met liet opsporen der oorzaken van dit verschijnsel bezig gehoudenen onder die oorzaken vooral gesteldde verzwakking van alle godsdienstige en zedelijke beginselen bij het opkomend geslacht in Frankrijkde verder felijke strekking van vele nieuwere Fransche romans en tooneelstukken en de verhalendie dagelijks van de gepleegd wordende zelfmoorden in de dagbladen voorkomen welker schrijvers er een rampzalig genoegen in schijnen te vinden om aan zulk eene van verstands-verbijstering of algeheele redelijke verbastering getuigende handelingzekeren jomanesken tint te geven. Dtcbcvlattbcti. MIDDELBURG den 12 augustus. De commissie, die zich te Am sterdam had vereenigd, tot de voorbereidende werkzaamheden ter op- rigting eener maatschappij tot het aanleggen van een' ijzeren spoorweg tusschen Amsterdam en Keulen, heeft aangekondigd, dat zij zich ge noopt zietaan het belangstellend publiek kennis te geven dat het be drag der inschrijvingen tot deelneming beneden de bepaalde som is geble ven en dat genoemde commissiehoezeer in haar gavoelen, omtrent het wenschelijkenuttige en uitvoerbare der zaak volhardende, zich thans ontbonden heeft. De tentoonstelling van kunstwerken door levende meesters te Am sterdam is den 8 dezer geopend. In het 4de district dezer provincie zijn den 9 dezer aangekomen twee Fransche deserteurs, zijnde Duitschers van geboorte. Aan den baron Constant de Rebecque de Fillars isals kolonel en adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje,.een eervol ontslag ver leend en pensioen toegekend geworden. Met den 1 dezer is de korvet van Spkyk, thans liggende te Willemstadin dienst gestelden zalonder bevel van den kapitein-ter zee J. van der Stratenvoor de Oost-Indien worden uitgerust. In de Javasc'ne couranten tot den 24 mei 11. wordt gemeld dat de partikuliere schoener Iris den 11 april 11., bij het eiland Gilboangmet 17 rooversvaartuigen is slaags geweest, doch gelukkig is ontkomen. De Ëngelsche schoener Gem meende men stellig dat door de zeeroovers was genomen. Er was onmiddeiijk bevel gegeven om de roovers te vervol gen. De pogingen van het gouvernement ten dezen opzigte zijn krachtig door de vorsten van het eiland Sumbauwa alsmede door den sultan van Linga en den Radja Moeda van Riouw ondersteund en met goed ge volg bekroond. Door de onvermoeide en beleidvolle hulp van den luitenant der itse klasse van de koloniale marine van Boudijk Bastiaansemet zijne onder hebbende koloniale oorlogs-schoener Pi lades was de vastgeraakte schoener Diana van een allerdringendst gevaar geredzijnde de diensten van dien kommandant en zijne equipagie des te edeler en roemenswaar digalzoo zij in een ongemeen slecht vaarwater en dus met eigen ge vaar bewezen zijn. Uit Maastricht den 4 dezer wordt gemeld, dat de heer Fr ijt hof fungerend controleur der Belastingen aldaar, zich den 31 augustus naar Gulpen begeven hebbendeen zich in een huis tegen over dat der Belgi sche gendarmerie bevindendeten gevolge van een uit gemeld huisdoor eenen brigadierbij ongeluk of met opzetgelost schothet leven heeft verloren. Bij de aanstaande viering der verjaardagen van den Brusselschen opstandzal door vorst Leopold in dé kerk der Augustijnen aldaar eene groote uitdeeling van het ijzeren kruis worden gedaan, hetwelk door hemals een eereteeken voor hét bevorderen van dien opstand en van de daaruit voortgevloeide gebeurtenissenis ingesteld. Sommige bladen meenen, dat het aantal dergenen, die met dit kruis zullen Worden be giftigd 1600 anderen dat het omstreeks 1000 beloopen zal. Een zes de gedeelte der te benoemen ridders zullen'vreemdelingen zijn. Men leest in eenige Brusselsche dagbladen een brief van den majoor van den Busschewaarbij hij kennis geeft den 6 april de plundering ,vap Aalst te hebben belet. Deze officier (zegt de Messager de Gandj is, zoo als men wel denken kan, in ongenade gevallen en bevindt zich thans als majoor h la suite bij het 2de regement jagers. Het is wel ze ker dat hij het ijzeren kruis niet zal bekomen. Een Belgisch blad meldtdat toen der Belgen koning zijne intrede te Rouselare deed de wevers eene stellaadje hadden opgerigtwaarop verscheidene weefgetouwen prijkten welke door eenige werklieden werden in beweging gebragt. Naast hen bevond zich eene kruik met water en een stuk zwart broodterwijl op een groot bordhetwelk niet dan in tegenwoordigheid van Z. M. werd opgestoken, in goed Fransch en met groote letteren, geschreven stond: Sire, aijez pitié de nor/s! (Sire heb medelijden met ons Volgens de courant van Bremen, zou de cholera te. Èmbden zeer weinig beteekenen en reeds zoo goed als weder verdwenen zijn. Men meende zelfsdat het geneeskundig collegie zich min of meer voorbarig voor het aanwezen der werkelijke Aziatische cholera had uitgelaten. Te Fullamore, in Ierland, is een oud gediende woonachtig, die reeds 109 jaren bereikt heeft, en niettemin nog in het volle bezit van zijne denkvermogens is. Uit den veldslag van Fontenoy, welken hij in den jare 1745, onder het bevel van den hertog van (Sumberlandheefc i bijgewoondweet die veteraanmet name Motleyzich nog alle bijzon- 2 •-> - m

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1