MIDDELBURGS CHE COURANT. NY 109. Donderdag 11 September 1831. Amortisatie-Si» tibtcaaL NIEUWSTIJDINGEN. SDnitodilattb (Sroot-Brittanjc. iücbcrlaubcti. Be ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND ad verteertdat van af Maandag den 15 dezer, zoo ten zijnen Kan tore als bij de respective Ontvangers hunner Standplaatsenzullen wor den uitbetaald de traktementen aan 's Rijks Ambtenaren in deze Provin cieover het 3de kwartaal 1834. Middelburg, 11 September 1834. De Administrateur voornoemd P. P O u s. PROVINCIE ZEELAND. Agentschap Sas-van-Gent. VERPACHTING van eene VISSCHERJJ. Op Zaturdag den 20 September 1834, des voormiddags ten 10 uren, zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent, daartoe behoorlijk ge- magtigdten overstaan van den Notaris J. Mulliè en getuigen in de Herberg genaamd de Drie Schouwen nabij AXEL andermaal presente ren te verpachten De VISSCHERIJ in het Zijkanaal van Hulstte rekenen van 50 Ellen boven de Axelsche Sassing tot zoo verre hetzelve thans is voltooid. De voorwaarden dezer Verpachting liggen ter lezing ten Kaiitore van den Agent van het Domein, te Sas-van-Genten van den Notaris Mulliè te Axel, mitsgaders in bovengemelde Herberg de Drie Schouwen en in het Logement bij Mejufvrouw Steenkamp, te Axel. De Agent voornoemd E. C. L. D'HANEN S. FRANKFORT den 5 september. Volgens berigten uit Koningsbergen zijn den 27 augustus aldaar de groote manoeuvres van de in die stad vereenigde krijgsmagt begonnenen heeft Z. M. de koning van Pruis- sen vergezeld van de prinsen Willem en Kareidezelve bijgewoond. De Nederlar.dsche gezant te Napels de heer Mollerusisvol gens berigten van daar terug geroepenen men meendedat zijne plaats door geen ander zou vervangen wordenmaar de zeldzaam voorkomende diplomatische werkzaamheden aan de wederzijdsche consuls worden op gedragen. Te Göttingen is de beroemde sterrekundige hofraad Harding, aan wien men de ontdekking der planeet Juno te danken heeftden laatsten der vorige maand overleden. Weder zijn twee kleine steden in Duitschland eene prooi der vlam men geworden. Den 24 augustus werd namelijk het stadje Tuetz in den kreits Marienwerdergeheel door brand vernieldwaarbij negen-en- twintig menschen het leven verlorendertig anderen zwaar gekwetst raakten en meer dan duizend personen van alles beroofd zijn; terwijl drie dagen later het stadje Goldentraumin den kreits Laubaneen ge lijk lof onderging waarbij insgelijks zeven lieden zijn omgekomen. LONDEN den 7 september. Donna Franciscade echtgenoot van don Carlosis eergisteren op Alverstoke, nabij Portsmouth, overleden. Hare laatste ziekte wordt aan ernstige bezorgdheid wegens den uitslag der zaak van haren gemaal toegeschreven. Men heeft het lijk gebal semd; doch het is nog onzeker of het al dan niet in Engeland zal be graven worden. Zij was eene geboren Portugesche prinses en bezat uit stekende hoedanigheden. Don Carlos moet, ten gevolge der vermoeijenissen veel geleden hebben, zoodanig, dat hij op zijne laatste vlugt door twee mannen ter wederzijde van zijn paard moest ondersteund wordenen zijn ligchaam met wonden en zweren als bedekt was. Volgens Caradoc was hij den 28 en Radii den 29 te Ronceveaux geweest. Te MurciaSalamanca en in andere steden zijn pogingen ontdekt en verijdeld om de inwoners voor de zaak van don Carlos te winnen. Brieven uit Spanje stellen het kabinet als zeer verdeeld voor. De ministers Martinez en Toreno schijnen gedurig oneens te wezen terwijl Moscoso door zijnen trots en willekeurige maatregelen zich den haat van alle partijen heeft op den hals geladen. Het Britsche ministerie schijnt geneigd te zijn tot de erkenning van Venezuela als een afzonderlijken staat. In de nieuwsbladen van Nieuw-York tot den 15 augustus vindt men een verhaal van een oproer te Charlestownbij Bostonwaar het volk, opgeruid door het lasterlijk gerucht, dat een jong meisje, het welk geweigerd zou hebben den sluijer aan te nemen in het Ursulinen- kloosteraldaar opgesloten of vermoord wasgemeld klooster heeft aangevallen en moedwillig in den brand gestoken. Twaalf geestelijke dames bevonden zich in het convent met zeven-en-vijftig juffers die er onderwijs genotenwaaronder zeer jonge kinderen waren. Allen zijn niet dan met moeite gered en hebben niets van hunne kleederen kun nen bergen. De nonnen en die der kostgangsters wier nabestaan den ver af woonden hebben haar intrek in het klooster van de zus ters der barmhartigheid genomen. Den volgenden dag heeft de maire eene publieke vergadering belegd, die door eene buitengewone groote ménigte volks bijgewoond isen waarop besloten is gewordendat de aanval op het klooster der Ursulinen, alleen door weerlooze vrouwen bewoondeene laaghartige daad isdie aller verachting verdient en die de goede burgers zich moeten haasten openlijk af te keurendat de Protestanten van Boston zich verbinden 0111 zich met hunne Katholijke broederen te vereenigen tot bescherming van hunne personen eigendom men en burgerlijke en godsdienstige regtenen dat de maire eene com missie benoemen zal om onderzoek naar het gebeurde te doen, en te zor gen dat de moedwilligen huune geregte straf niet ontgaan. De hoogste lof wordt toegezwaaid aan het gedrag van den bisschop Fenwickaan wiens pogingen men het te danken heeftdat de Katholijke ingezete nen geene daden van weerwraak gepleegd, maar zich ordelijk gehouden hebben. Sommige berigten uit de West-Indische eilandennopens de vrijverklaring der slaven met den 1 augustusluiden vrij geruststel lende. Alleen op het eiland St. Kitts hadden de slaven zich aan <wve ongeregeldheden schuldig gemaakt, die met kracht beteugeld vvaren Andere brieven zeggen nogtansdat ook op Trinidad en elders groote gisting heerschte. Gisteren heeft men hier over Liverpool tijding van Jamaica ont vangen, van den 1 augustus, zijnde juist de dag waarop de slavenstand afgeschaft is. De dag was in gepaste vreugde doorgebragt; doch men had vrees dat des avonds de rust gestoord zou worden door de mis noegde slaven die teeltenen van ongehoorzaamheid gaven en door het volk van drie groote plantagien, dat verklaard had zich niet aan de bepaling om als leerlingen dienst te doen te zullen onderwerpen. 's GRAVENILAGE den 7 september. Men verzekert, dat het vertrek van H. K. H. Prinses Albert van Pruissen naar Berlijn vervroegd is uit hoofde Hunne Majesteiten de Keizer en Keizerin van Rusland in genoemde stad zouden worden verwacht. Z. M. heeft, op daartoe gedaan speciaal verzoek, den heer Baud als commissaris-generaal over Neêrlandsch Indie teruggeroepen, en in die waardigheid voorzien door Zijne Exc. den luitenant-generaal dc Eerensdirecteur-generaal van het departement van oorlog, te benoemen tot luitenant-generaal gouverneur onzer Oost-Indische bezittingen. Naar men wil zal Z. Exc. binnen kort de reis naar Java aanvaardenen worde tot zijne overbrenging het fregat Diana in gereedheid gebragt. Wij vernemen, dat de Oostenrijksche zaakgelastigde, graaf Alle- griaan den baron Verstolk van Soelenminister van buitenlandsche za kenheeft overhandigd het groot-kruis der St. Stephanus-orde van Hon garije, waarmede het Z. M. den keizer van Oostenrijk behaagd heeft hem te begiftigen. Onder anderen zijn door Z. M.bij besluit van den 4 dezer, benoemd tot ridders van den Nederlandschen Leeuwde heeren van Na gelt Hinlópenvan Hemert en Quintusleden der Tweede Kamer en Hofstede oud lid dierzelfde Kamerthans raad in het hoog-geregtshof alhier de heer Johannes Buyslid van de eerste klasse van het konink lijk instituut, en de heer J. Clarisse hoogleeraar in de godgeleerdheid te Leyden. Naar men verneemtzijn de heeren bataillons- en divisie-komman danten die op non-activiteit warenen aan wie het kommandement van een bataillon schutterij was toebetrouwd, thans voor hunne bewe zen diensten bedankt, en wederom op non-activiteit gesteld. AMSTERDAM den 5 september. Heden overleed alhier, inden ou derdom van 61 jaren, de heer W. J. Zillesenprofessor, philos. theor. mag. litt. hum. doctor, rector van het gymnasium alhier, lid van on derscheidene geleerde genootschappen. Volgens berigt uit Embdenis in het laatst van augustus aldaar de cholera uitgebarstenen zijn van 30 aangetasten 26 in 6 uren tijds overleden. ARNHEM den 8 september. De heer Dedelbuitengewoon gezant der Nederlanden bij Z. M. den koning vah Groot-Brittanje en Ierland is eergisteren hier aangekomen heeft zijn intrek in het logement de Arend genomen en heden morgen zijne reis naar Deventer voortgezet. Zoo als men verneemt, zoude hij eenigen tijd in het land blijven. MIDDELBURG den 10 september. Heden werd alhier, in de open bal e gehoorzaalde halfjaarlijksche promotie aan ons gymnasium ge vierd. Vier met prijzen begiftigde, van de orde der kandidaten naar de akademische lessen bevorderde jongelingenhielden door hen zelve ge stelde redevoeringen: A. W. Snouck Hurgronje, de artium liberalium studio honestissimo hominis ornamentoJ. G. Sprenger de Lamoralio Comité EgmundanoW. J. de Bruyn de celebri Horatii loco. od. III3 justum ac tenacem propositi virum etcen P. Boogaertde Porsena Clusinorum Rege. Hierop declameerden, van de 2de orde der iste klas se, met prijzen, naar de orde der kandidaten bevorderd: P. J. Acker- mans de sententia Iloratiananil sine magno vita labore dedit morta- libttsj. Tak, de Ovtdto Exule; A. J. Burger, in lauden: Pkilippi Ma- cedonis; J. Ph. van Visvliet, de Lucio Annaeo SenecaS. Dobbelaer de Wind de Archimede Syracusarum defensoreen H. Machielsen de Isocrate summo dicendi magistro. Eindelijk werden bevorderd van de 2de klasse naar de ede orde der iste klasse: A. R. van Bel, meteenen prijs; D. van Eek, op de gewone wijze. Van de 2de orde der 3de klasseJ. C. de Man met eenen prijsS. Takop de gewone wijze. Van de 4de klasse naar de 2de orde der 3de klasse F. H. B. van Ho'ff" II. J. van Eek, met prijzen; H. P. G. van Diggelen, op de gewone wijze. Van de 2de orde der 5de klasse naar de iste orde dier klasse: M. F. Lantsneer, C. J. Fokker, met prijzen; C. M. van Visvliet' H. Boursse Wils, W. Ph. Visop de gewone wijze. De rang tusseheii M. F. Lantsheer en C. J. Fokker was door het lot bepaald. Van de 2de orde der 6de klasse naar de iste orde dier klasseD. Borking, J. A. HeiklotsN. Bal SnijdersII. J. P. van Doornallen met prij zen. Voor gemaakte vorderingen in de geschiedenis aardrijks- en meet kunde, werden prijzen geschonken aaii J. Tak, J. C. de Man, F. H. B. van Hoff, II. Boursse Wils. De met prijzen begiftigde jongelingen betuigden daarvoor hunnen dank aan heeren curatoren in latijnsche poëzij. Na de zomer-vacantie zijn aan onze scholen ingeschreven I T van de Ven, C. Driessen en P. van der Meer Mohr. Heeren directeuren der Hollandsche maatschappij van wetenschap pen te Haarlem, hebben onlangs aan den heer mr. Jacobus Sckeltema, te Utrecht, de zilveren medaille dier maatschappij, benevens eene pre mie van honderd vijftig gulden, aangeboden, tot erkentenis der diensten door dien geleerde aan de zaak der Haarlemsche uitvinding van de boek drukkunst bij voortduring bewezen, en van den ijver, waarmede hij in de verdediging derzelve tegen sommige Duitsche schrijvers blijft voort gaan. Verder verneemt men omtrent die zaak, dat de Britsche geleerde Otleydie zich reeds sedert tien jaren heeft bezig gehouden met op té zamelen wat dienen kan tot bewijs, dat de boekdrukkunst te Haarlem is uitgevonden, en die in 1829 zich eenen geruimen tijd met dat oog merk hier te lande heeft opgehoudenthans weder herwaarts is geko men om zijne nasporingen voort te zettenten einde aldus te worden in staat gesteld zijn plan 0111 een werk over dit betwiste punt in hes

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1