MIDDELBURGSCHE C O U It A N T. N". 107. i Zaturdag »e STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat, op Maan dag den 8 September 1834, des middags ten twaalf uren, ten overstaan eener Commissie uit de Edel Groot Achtbare Ileeren Gedeputeerde Staten van Zeelandin de Vergaderzaal der Provinciale Statenin de Abdij te Middelburg, in het openbaar zal worden overgegaan, tot de Uitloting der Obligatien, van de Provinciale Negociatie van f 290,000, ■welke, ingevolge het plan, gearresteerd bij Zr. Ms. besluit van den 1 December 1822, 110.70, met den 1 Januarij 1835 moeten worden af gelost. Middelburg, den 23 Augustus 1834. Bij afwezigheid van den Staatsraad Gou verneur voornoemd S P R E N G E R. Lid der Gedeputeerde Staten. 3Kcn«i00ct>in0. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, brengen bij deze ter kcnnisse van de Ingezetenen dezer Gemeentedat de Patenten, over het dienstjaar 1834, ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte van dezelve ten Stadhuize zal worden gevaceerddes Dingsdags en Zaturdags van iedere week des morgens van tien tot twaalf uren, en zulks gedurende het tijdvak van den 6 September aanstaande tot den 4 October daaraanvolgende. Wordende de belanghebbenden aangemaand om in Persoon te compa reren en zich dezen tijd ten nutte te maken, ten einde van kosten bevrijd te worden daar Burgemeester en Wethouders verpligt zijnvolgens art. 2 van Zr. Ms. besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Pa tenten of de Afschriften van dezelve door de Deurwaarders der Directe Belastingen, onverwijld aan de Patentpligtigen te doen uitreiken, tegen voldoening van tien cents, terwijl zij bovendien vervallen in eene boete van vijftien gulden, indien zijdes aangevraagd, hun Patent of Afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 September 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbaren, VAN P A N H U Y S. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitödtl.tub. FRANKFORT den 31 augustus. De verbeurdverklaring van goede ren is in het eigenlijk koningrijk Polen nog niet ten uitvoer gebragten de goederen van vorst Czartorynski en andere uitgeweken grooten lig gen nog steeds onder beslagwaardoor men de hoop voedtdat zoo eenmaal eene nadere amnestie mogt worden uitgevaardigd zij of hunne erfgenamen weder in het bezit daarvan geraken zullen. Daarentegen wordt het beloop der-verbeurd- verklaarde goederenin de met Rusland vereenigde provinciënop eene waarde van ongeveer honderd millioenen roebels in papier geschat. Te Rome wil men weten, dat het Pauselijk hof, door de laatste voorvallen overtuigd dat niet slechts de regering en de liberale partij maar ook het volk in Spanje de bestaande geestelijkheid niet genegen is zich meer dan'vroeger gezind betoont om met de koningin-regentes te onderhandelendie den H. Vader haar leedwezen over het vermoorden der monniken zou hebben betuigdmaar tevens de toestemming ver langd tot eene geregelde hervorming der geestelijkheid in het geheele rijken een bevel dat de geestelijken het tegenwoordig bestuur moeten erkennen en gehoorzamen. In de stad Nowogeorgiewsk in Rusland, is eenigen tijd geleden de huisvrouw des burgers Pristschepof van drie jongens en een meisje bevallen, welke 4 kinderen volkomen gezond zijn. (öroot-IS vittrtwje. LONDEN den 31 augustus. De beruchte 0'Connell heeft weder een openbaren brief aan zijne landslieden de Ieren geschreven waarin hij even als in de reeds bekende aanspraken die hij terstond na zijne te rugkomst in Ierland gehouden heeft, in hevige bewoordingen weder aan dringt op het bewerken eener afscheiding tusschen de wetgeving van Ierland van die van Groot-Brittanjeen, als daartoe leidende, in de eerste plaats op het afschaffen van de belasting der tienden. Ook in de zen brief vaart hij weder uit tegen lord Greyen prijst hij daartegen het ministerie van lord Me/bournehetwelk hem dan ook tot dus verre zeer gedienstig de hand heeft gereikt. De barbaarsche gewoonte om vrouwen te verkoopen wordt in on derscheidene gedeelten van Engeland nóg van tijd tot tijd opgemerkt. Zie hier wat men te dezen opzigte in de Tork-Chronicle leest Laatstleden woensdag ochtend was het gansche dorp Holmermoor in opschuddingweldra vernam mendat een zekere landman John La- zeby genaamdzijne teedere wederhelft in publieken verkoop zoude stel len. Tegen elf uren was de marktplaats met volk overdekt en aan schouwde men een tooneelzoo schandelijk als nog nimmer was bijge woond. De man verscheen met een nieuw touw in de hand en zeer ontroerd van gemoed. Hij verhaalde aan de vergaderde volksmenigte dat zijne vrouw hem zeiven, zijne kinderen, alles had verlaten en inde armen was gesneld van een' zekeren Britton Ettydie eerst vóór acht dagen uit het tuchthuis van Beverley was ontslagen, alwaar hij was opgesloten gewordenomdat hij van vrouw Lazcby onderscheidene kle dingstukken had ontvangen welke de man voor zijne kinderen had we zen koopen. Na deze voorafspraak leidde Lazeby zijne vrouw met het touw aan den hals binnen den volkskring. Een bij toeval daarlangs komende voerman bood 1 shilling voor de vrouw; dit bod werd hem echter afgemijnd door Britton Ettyde oude vriend der damewaarop de troostelooze huisvader verklaardedat dit gelds genoeg voor haar waszoo zij niet van gedrag veranderde. Het geld op staanden voet betaald zijndenam liet vrolijke paar elkander onder den arm en spoed- 6 September 1831. de zich uit het gedrangte midden van het geschreeuw en de verfoei- jingen der tallooze menigte. - ln den Courier leest men het volgendeOm een voorbeeld bij te brengen van de verbazende besparing van tijd en geld door de stoom bootvaart te weeg gebragtkunnen wij meldendat wanneer men zich op eenen donderdag alhier aan boord eener boot van Yorkshire begeeft men de Theems afzakken kan de kust van zes graafschappen kan voor bij varen in een onzer grootste noordelijke havens ontschepenaldaar den noodigen tijd verblijven om er al het belangrijke te bezigtigen, en den volgenden zondag tegen den tijd van het middagmaal alhier terug kan wezen. De gansche reis, eene vaart van 600 mijlen, (ongeveer 200 uren), met een bezoek te Huil, kost niet meer dan 10 shillings, (6 gulden)." jSlcberiatibcti. 'sGRAVENHAGE den 2 september. Z. K. H. de Kroonprins is mee hoogstdeeszlfs oudsten zoon alhier aangekomen. Bij een koninklijk besluit is bepaalddat de officieren der korpsen van het leger te veldewelke bij afwisseling in de vestingwerken zullen worden geplaatst, gedurende den tijd dat zij daarin garnizoen zullen hou den de schadeloosstelling zullen genieten voor het gemis van de casn- pagne-vivresde rations brood alleen uitgezonderd. De illuminatie van het 's Gravenhaagsche boschwelke door het ongunstige wederop 's Konings verjaardagmislukt washeeft 11. zondag plaats gehad. Dezelve was zeer luisterrijk; bij de intrede van het bosch stond eene fraaije eereboogversierd met het metalen kruis van den tiendaagschen veldtogt, en aan het einde van dezelfde laan stond :een tweede boogwelke met de verdere verlichting een treffend gezigc opleverde. Ook de tenten en de daartoe leidende lanen waren fraai verlicht. De Koninklijke Familie heeft dit volksfeest met hoogstdcrzel- ver tegenwoordigheid vereerd, hetwelk, niettegenstaande de overgroote menigtewelke op de been wasmet eene gepaste vrolijkheid en in de best mogelijke orde is afgeloopen. >~v\ - MIDDELBURG den 3 september. Heden werd alhier gehouden de 56ste jaarlijksche algemeene vergadering van dirigerende én honoraire le den der teeken-akademie binnen deze stad. j-W5-' Na het doen der rekening door den heer E. P. Cremer ,tz.dirigerend lid en thesaurier, geschiedde, in tegenwoordigheid van den edel achtba ren heer burgemeester dezer stad, mr. C. G. BijUvèldde uitreiking van medailles en de uitdeeling der verdere prijzen aan.de- leerlingen; wor dende, onder gepaste toespraken van het dirigerend lid en secretaris, mr. P. Herklots, daarbij gedenkende aan hec Vijftigjarig bestaan dezer oefen school als akademie, de groote zilveren medailles van 's Konings wege ter hand gesteld aan den primus naar 't leven, Johannes Tuijteren den primus der bouwkunde Petrus Johannes van Schoor en de kleine zilve ren medailles aan den primus van de eerste klasse naar pleister, Abraham Pieterszenen van de eerste klasse der bouwkundeAdriaan l.aurens Aïïaard. Terwijl verder boekgeschenken werden vereerd aan den primus van de tweede klasse naar pleisterMarinus Fagel. Van de eerste klasse naar prent, Jacobus Geifp. Van de tweede klasse naar prentJasper van Nedcrveen Gz. Van de derde klasse naar prentPieter Jacobus Bollcmau. Van de vierde klasse naar prent, Daniël Schuilwerve. En van de klasse naar ornementAdriaan Pieter ede Wijs. Van de tweede klasse der bouwkunde Johannes Christiaan van Miert Van de derde klasse der bouwkunde, Daniël van Dreunt. Van de vierde klasse der bouwkunde, Lecndert Gerardus Fagel Van de vijfde klasse der bouwkunde, Hendrik Leendert Baale. Waarna, uit het legaat van wijlen den heer Daniël'Steven Schorer met accessit-prijzen werden begiftigd In de eerste klasse der bouwkunde Cortrclis Hamelink. In de tweede klasse der bouwkunde, Gijsbrecht Otto Altorjfer. En in de klasse naar ornementJacobus van. Velthoven, Zijnde voortsna dat al de leerlingen volgens de bekomené rangen waren opgeroepende vergadering besloten met de bezigtiging der ten toon gehangene prijs-teekeningen. Door Z. M. zijn benoemdtot vrederegter van het kanton Hein- kenszandde heer P. J. Buteux en tot secretaris van de gemeente 's Heer-Arendskerke de heer N. M. Bosdijk. De hof-courant van Madrid van den 24 augustus behelst een be sluit der koningin-regentesgerigt tegen den invoer van wapenen en krijgsbehoeften, voornamelijk inde provinciën waar de opstand heerscht met strenge bepalingen tegen de overtreders ven dit,verbod. Volgens diezelfde courant was te Madrid alles in de grootste rust. Luidens de berigten uit die hoofdstad van den 26 was men nog in onzekerheid omtrent het gevoelen der commissie van de kamer van afge vaardigden, over het ontwerp tot de Spaansche schuld. Van Parijs den 1 dezer wordt gemeld, dat de houders der Spaan sche renten zich onderling hebben verstaanom een bekwaam regtsge- leerde naar Madrid te zendendie bij het Spaansche bestuur hunne be langen zoude doen geldenzijndezoo men zegthunne keuze op den heer Manguin gevallen. Het dagblad van Dotiai vermeldtdat de bisschop van Kamerrijk de aalmoezeniers die aan de karmeliterkloosters in zijn bisdom verbonden warenuit deze hunne betrekking hebbende ontzeten gemelde geeste lijke gestichten daardoor zoo goed als verboden zijndede karmeliter- zustersonder geleide harer prioresde marquisin van Reverseau naar Brugge zouden vertrekkenom aldaar eene door den bisschop dier plaats haar aangeboden schuilplaats te vinden. ZEETIJDINGEN. YLISSINGEN den 5 september. Eergisteren is alhier ter reede gekomen the HcllyH. Best, van I.onden naar Antwerpen gedestilleerd, inet stukgoederen. Van Antwerpen rijn dc Schelde afgekomen en van ome recde naar ree gereild l' Hirondelle J. Willacrt, naar Lissabonmet granen; Coiumbine P. Ocket, naar Liverponlmet ballast; de Maria A. Cordier, naar Londen, «rel boomschors Janus, J. Frcerieks, naar Mallas», hallast de Commercie<1, Butler, naar Londenmet boomschors.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1