MIDDELBURGS CUE COURANT. N°. 06. Donderdag *><*-'*■ V- 1 September 1834. Bjjpnibïicrttie. NIEUWSTIJDINGEN. 23ttii0clïla»b. (Stroat-S rittaiijc. ES-' O*' >-** URGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG In aanmerking nemende dat er eene buitengewone vacature bestaat in het Kiezers-Kollegie dezer Stad, dewelke, overeenkomstig Zijner Maje steit Besluit van den 24 December 1S29, No. 123, in den loop der meand September moet worden vervuld. .Gelet op Art. 2 12 en 23 van het Reglement voor het Bestuur der Steden in de Provincie Zeeland, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 4 Januarij 1824, No. 109. 1'rengen bij deze ter kennisse van alle belanghebbendendat de lijst der Ingezetenentot het Stemregt bevoegdalsmede de lijst der Perso nen., die de vereischten bezitten om tot Kiezer te kunnen worden be noemd, van heden af, tot den achttienden September aanstaande, op de Bovenzaal van het Raadhuis, ter inzage van het Publiek zijn aangeplakt, ten einde aan een iederwelke vermeenen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven; en dat voorts de Stern-biljetten ter invulling, op den achtsten dezer maand, aan de Hui zen Zullen worden rondgebragtkunnende de Stemgeregtigdenwelke op dien dag geen zoodanig Biljet mogten ontvangen hebben, zich daar toe aanmelden ter Stedelijke Secretarie. En wordt hierbij ten overvloede herinnerd, dat voor Stemgeregtigden ■worden gehouden zij die ten minste gedurende het laatst verloopene jaar Ingezetenen der Stad of van dcrzelver Grondgebied geweesten nog werkelijk op het oogenblik zelve Ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van drie-en-twintig jaren hebben vervuld, en jaarlijks in de Verponding en verdere beschrevene Rijks-middelenbuiten het Patent- regt, betalen niet beneden de dertig guldenen dat niemand binnen de Stad Kiezer kan zijnten zij hij den ouderdom van vijf-en-twintig jaren heeft vervuldbinnen het Rijk of deszelfs Koloniën geboren isof brieven van naturalisatie bekomen heeftof wel bij wetduiding voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad Sceingeregtigd is, en, voor een Inboorling der Stad, of met eene Burger Dochter gehuwd zijnde, gedurende de laatste, drie jarenenvoor een Inboorling van het Rijk of genaturaliseerden gedurende de laatste zes jaren, steeds Ingezeten is geweest, en voorts jaarlijks in de Verponding en verdere beschrevene Rijks-middelen, buiten het Patentregtop den voet der Stemgeregtigden betaalt eene som van honderd tien Gulden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raad hui ze der Stad Middelburg, den I September 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van dezelven VAN PANHUYS. FRANKFORT den 29 augustus. Reeds eenige maanden geleden heeft, naar men uit Petersburg schrijft, de keizer van Rusland den koning van Pruissen uitgenoodigdin persoon de inwijding van het ge- denkteeken ter eere van keizer Alexander te komen bijwonen. De ko ning heeft zich daarvan met eenen eigenhandigen brief verontschuldigd, doch tevens kennis gegeven dat het Pruissische legerhetwelk zijne vereenigde kriigsverrigtingen met de dappere Russische troepen nooit vergeten zou bij die gelegenheid door eene deputatie van 17 officieren en 38 soldaten zou vertegenwoordigd worden. Deze brief is nu op hoog bevelaan het Russische leger voorgelezen en in de daartoe strekkende dagorder merkt men opdat keizer Nicolaas deze beschik king van zijnen vorstelijken schoonvader als nieuw bewijs voor de on schendbaarheid van het verbond tusschen de beide Rijken wil hebben aangemerkt, een verbond, dat door de vriendschap der beide monarchen de verwantschap der regerende huizen en de vereenigde wapenfeiten der beidt; legers is aangeknoopt en versterkt. Meer dan honderd duizend man troepen zullen deze plegcige inwijding bijwonen en er worden grooite toebereidselen tot dit feest gemaakt. De keizer van Rusland heeft een besluit genomenter verligting der lasten zijner onderdanen door de bestaande wetten op de rekrutering. De stad Krcmentschuyin het Russisch gouvernement van Polta- wa, is den 23 der vorige maand door een schrikkelijken brand bezocht, die I linnen vier uren tijds 93 gebouwen in de asch gelegd heeft. Een nog grooter ongeluk heeft den 28 de stad Eiisabethgradin het gouver nement van Cherson getroffen. Ook daar is brand ontstaan en zijn drie honderd huizen waaronder een prachtig hotel, het postkantoor en ande re publieke gebouwen, eene prooi der vlammen geworden. Opmerkelijk is h(;t, dat bij dien brand in de eerste stad slechts één kind omgeko men is, en in de laatste niemand het leven verloren heeft. In weerwil der woelingen van vreemdelingen heerscht onder de Zwit sers langs hoe meer de zucht zoo wel tot inwendigen als uitwendi- gen 'vrede, en alle pogingen om dien te verstoren verliezen hare kracht. Van daar dan ook dat de radikale minderheid bij den landdagaan wier hoofd de Lucernsche en Bernsche afgevaardigden dr. Casimir Pfeyfer en Se lm '11 staan telkens meer haren invloed verliest. In het kanton Bazel-Landschap moeten ernstige ongeregeldheden zijn Uitgebrokenzoo dat er zelfs bloed vergoten is. Men wil dat de onderhandelingen tot aansluiting aan de Pruissi sche tol-vereenigingzoo wel met Baden als met Nassau, snel vorde ren, e:n dat men na de terugkomst des hertogs van Nassau, welke vol gens schrijven uitNorderney spoedig te wachten is, daarvan waarschijn lijk wel iets naders vernemen zal. Frankfort zal, wanneer genoemde twee staten tot gezegde tol-vereeniging zullen zijn toegetredenonge twijfeld spoedig volgen. Volgens schrijven uit Weenen van den 21 dezer, was het vertrek des keizers naar Brun, ter bijwoning van de groote manoeuvres in Mora- vie op den 29 dezer vastgesteld, en had men te Weenen het gerucht verspreidtdat de keizer van Rusland den Oostenrijkschen monarch gedurende diens verblijf te Brun, een bezoek zou geven. LONDEN den 31 augustus. Gisteren zou hier de tijding Uit Madrid aangekomen zijndat de meerderheid der commissie van financien beslo ten heeft het plan van den minister Torreno geheel te verwerpen en de schulden te erkennendie onder de goedkeuring der cortés zijn aange gaan, niet alleen wat het kapitaal maar ook wat de interessen betreft. De meerderheid der commissie stemde voor het verwerpen van alle lee ningen, sedert 1823 in Frankrijk gesloten. Drie der acht leden, waar uit de commissie bestaat, waren echter van gevoelen, dat ook die sdhuld erkend moest worden. De aanzienlijkste belijders der Israëlitische godsdienst te Londefl hebben den heer Robert Grant een kostbaar geschenk aangeboden, ten einde hem hunne erkentelijkheid te bewijzen voor het door hem ver- rigte ter bevordering hunner burgerlijke belangen, Uit Douvres schrijft men dat woensdag morgen ongeveer ten zes urende aldaar op eene halve mijl afstands ten anker liggende reve nu-kotter Chameleondoor Zr. Ms. fregat Castorhetwelk zich van Duins naar Portsmouth moest begeven overzeild iszoodat gemelde kotter dadelijk is gezonken, en van al de manschap, uit 17 koppen bestaande, er 13, waaronder de kapitein, verdronken zijn; twee ma trozen en twee jongens werden door de booten van den Castor gered. Den 17 heeft te Madrid een oploop plaats gehad, bij gelegenheid dat een soldaatdie in den bekenden moord der monniken een werkelijk aandeel had genomennaar de geregtsplaats geleid werd. Het volk meendedaar de carlist Estafani bij het leven was behoudendat men ook geene overijlingen van eenen tegenovergestelden aard met den dood moest straffen. Den generaal Quesada gelukte het echterdoor gepaste maatregelen, de orde weldra te herstellen. Indien inen partikuliere brieven uit Bayonne van den 24 dezerge- looven mag, zou de toestand van don Carlos alles behalve gunstig zijn. Tusschen den 22 en 23 had hij, volgens de verzekering van reizigers, slechts door veertien zijner aanhangers vergezeld, in een arm dorpje op de Fransche grenzen geslapen, en kon naauwelijks voedsel vinden, daar de landstreek door de gegoede inwoners verlaten was. Zumala Car- reguy en de overige hoofden der partij zouden verlangen dat de prine het land op nieuw verlietdewijl zijne tegenwoordigheid hun meer last dan voordeel aanbragt; doch het landvolk hield onvoorwaardelijk zijne zijdeen poogde zooveel mogelijk de verspreiding der voor zijne zaak ongunstige tijdingen te beletten. Berigten uit Ilio-Janeiroloopende tot den ai junijhouden in, dat de aan de kamer van senatoren voorgestelde billaangaande hec levenslang verbannen van dom Pedro uit Brazilië, door dezelve verwor pen was geworden. Overigens was alles in dat rijk voor het tegen woordige rustig. Een vaartuig, dat van Jamaica naar Whitcheven eene haven in het graafschap Cumberland zeilde had, onder andere passagiers ook eene vrouw aan boord die een zuigeling bij zich had. Op eenen schoo- nen morgen bemerkt de kapitein een zeil aan den gezigteindcr. Na met den kijker het vaartuig opgenomen te hebben, biedt hij denzelven beleef delijk de dame aan. Deze staat op legt haren zuigeling op eene sopha en ziet door den kijker; naauwelijks heeft zij dit gedaan, of een aap grijpt het kind en klimt er den mast mede inde moeder valt van zich zeivende matrozen klimmen den aap nadoch deze ziet naauwkeurig hunne bewegingen na en poogt hun te ontwijken. De kapitein beveelt den matrozen den aap niet te vervolgen, uit vrees, dat het dier van den eenen mast in den anderen zal springen en het kind zal laten vallendoch laat de moeder in de kajuit dragenen beveeltdat voor een oogenblik alle manschappen naar beneden zullen gaan of zich verbergen. Dit worde gedaan, en de kapitein verbergt zich op den trap, ten einde den aap in het oog te houden; deze, alle menschen van het verdek ziende gaan, klimt naar beneden en legt het kind op de sopha. Hetzelve was koud en schreeuwdedoch was overigens zeer welde vreugde der moeder is niet te beschrijven. PARIJS den 30 augustus. Ons bulletin-ministeriel behelst het vol gende De regering heeft heden tijdingen uit Spanje ontvangenop zich- zelven van geen belangmaar die toch duidelijk aantoonendat er geen woord waar is aan de leger-berigten door de Gazette de France medege deeld volgens welke Zumala Carreguy (de opperbevelhebber van don Carlosj eene overwinning zou hebben behaald." De bijzondere berigten vim Bayonne maken melding van eene zeer ernstige ontmoeting, welke op den 22 te Lesopieyteoaan de zeekust tusschen eene der sterkste kolonnes van den generaal Rodil, en de in- surgenten uit Biscaye, zoude hebben plaats gehad. Van den uitslag van dit gevecht scheen men nog niet officieel onderligtdoch loopende ge ruchten schreven aan de troepen der koningin de overwinning toe en wel volgens sommigen zoo beslissenddat de insurgenten niet minder dan 2000 man aan dooden en gekwetsten zouden verloren hebben. Voorts zoude de generaal Rodil op den 24 dezer andermaal in de valei van Bastan zijn doorgedrongenen aan het hoofd van 7000 man Elison- do hebben bezet. Volgens de berigten uit Bayonne van den 26 werden de insurgenten van Navarre door tien of twaalf duizend man van de troepen der ko ningin achtervolgdhad don Carlos den 24 met het 5de bataillon zijner partij zich te Enguy bevonden, door Lorenzo van nabij gevolgd, terwijl Rodil met eene sterke afdeeling Zumala Carreguy in de rigting van Ronceveaux achterna zat. Men heeft hier brieven uit Syrië, volgens welke alle de te Kon- stantinopel aanwezige gezanten, die van keizer Nicolaas niet uitgezon derd de handen in een geslagen hebbenom den sultan van het voor nemen eener tusscbenkomst in de zaken van Syrië af te brengen waar-, toe dezeter zake van Ibrahims verlegenheiddoor den opstand in dac land veroorzaakt, steeds veel lust betoont. Middelerwijl keert dc En- gelsche vloot naar Maltha terug, terwijl de Fransche vloot ongetwijfeld- insgelijks in de haven van Toulon terug zal komen. Van 29 julij tot 20 augustus is te Parijs geen droppel regen ge-

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1