MIDDÉLBURGSCHE COURANT. N". io5. Sühtiterftlanb. Donderdag ^aMl'Csicbir.g. Be "CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWEN, BURGT en WEST- LAND zal 'op Donderdag den 4 September 1834, des voormiddags ten elf uren op 's Lands Kamer te Zierikzee ten overstaan van den Heer InspecteurHoófd-Ingenieur van den Waterstaat in Zeeland, onder nadere approbatie in bet openbaar aanbesteden Het herstellen en tot den 1 Julij 1835 onderhouden van de beide Haven- Hoofden der Stad Zierikzee waarvan de aanwijzing zal worden gedaan twee dagen vóór de aanbeste ding en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Heer Ingenieur der iste Klasse, in het Arrondissement Zierikzee, en den Opper-Commies dezer Directie. Zierikzee, den 26 Augustus 1834. Centrale Directie voornoemd, TROMP, Vt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris DE JONGE. DIRIGERENDE LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat de uitdeciing der Prijzen zal plaats hebben op Woensdag den 3 September 1834, des middags ten 12 uren, aan het Lokaal der Akademie. NIEUWSTIJDINGEN. WEENEN den 20 augustus. In een' brief van den 12, welken de Augsb. Allg. Zeitung mededeeltwordt met betrekking tot de on derneming van don Carlos gezegd Wat het gevolg zou wezenbij aldien hij zich in zijne verwachting niet bedrogen mogt hebben en meester kon worden van Madridis wel de overweging waardwant het woord Fransche interventie is ligter uitgesproken dan uitgevoerd. Men gelooft hier volstrekt niet dat de Franschen ten behoeve van eeni- ge partij hoegenaamd in 'Spanje regtsreeks tusschen beide zullen ko men. Ook zou dit gewaagd zijn en zeer ligtelijk tot verdere ontwik kelingen kunnen leiden. Met overschrijden der Pijreneën zou bezwaar lijk zoo ligt vallen als het inrukken in Belgie geweest is. De verwij dering van den infant don Sebastiaan uit Spanje baart hier mede opzien men weet zich dezelve niet uit te leggen en vraagt naar den beweeggrond. Misschien is hij in onmin geraakt met de koningin-moeder of ziet den gevaarlijken staat des lands inen heeft zich daarom bij tijds uit de voeten gemaakt. Beide zou niet zeer aangenaam voor de regentes wezen." Dezelfde brief berigt dat de keizer van Oostenrijk zijn verbiijf den 12 van Baden naar Schönbrunn verlegd heeft, en den 20 naar het kamp in M'oravie zal vertrekken. De zoo beroemde bergvesting Munkacs (Mongats) in Hongarije is in den nacht van den 27 op den 28 julij geheel afgebrand. Te Wurtsburg heeftvolgens de Beijersche dorps-courant, zeker huisgezin ook aan de vrouwelijke dienstboden leverij gegevengedurende de week grijsdes zondags groen. De dorps-courant meent dat dit een wenk kan wezen om overmatige tooizucht en geldverkwisting tegen te gaan. FRANKFORT den 22 augustus. De kroonprins van Pruissen en zijne gemalin zijn den 20 dezer te Berlijn terug gekeerd, vergezeld door den Russischen vice-admiraal en generaal-adjudantprins Mentzikof. Brieven uit Corfu luiden geruststellend wegens Griekenland. Reeds den 20 julij zouden de bepalingen door den koning van Beijeren ten opzigte van het regentschap gemaaktte Napoli bekend zijn geweest. Men berekent, dat reeds 106 Beijersche officieren in Grieksche dienst zijn overgegaanterwijl zich ook vele vreemde krijgsliedenzelfs uit Hongarijedaartoe aanmelden. Volgens berigten uit Riga van den 11 augustus had men in die omstrekeneven als in de Oostelijke gedeelten van Pruissenveel van boschbranden te lijden. Den 1 dezer was op de grenzen van Koerland brand in een bosch ontstaan, die zich met ongelooflijke snelheid ver spreid had, en ook tot aan de stad Riga toebehoorende veengronden 011 der den naam van zenne bekend, overgeslagen was, alwaar op eene uitge strektheid van 20 vierkante wersten alles verbrand was. Den 9 was op den noordelijken oever der Duna een boschbrand ontstaandie zich over eene uitgestrektheid van nagenoeg twee mijlen uitbreidde verschei dene huizen vernield had, en zelfs de stad bedreigde tot welker bevei liging men bezig was maatregelen te nemen. Aan den overkant der rivier bespeurde men den 11, bij het afzenden van het berigt, insgelijks eenen hevigen brand, die de bosschen velden, weilanden en boerenwoningen vernielde. Men schreef deze ongelukken enkel aan de onvoorzigtigheid van jagers toedie veelal werk voor proppen op hunne geweren gebrui ken en daardoor in het volslagen uitgedroogde gras en afgevallen loof brand veroorzaken. Wij hebben hier thans berigten uit Konstantinopel van den 4 de zer welke meldendat het eiland Santos de opperheerschappij der Por- te eindelijk ten volle erkend had. Volgens diezelfde berigten zou de op stand in Syrië nog altoos voortduren, en tevens wil men, dat in opper- Ègypte een opstand uitgebroken zijwaardoor Mehemed-ali zou weer houden zijn om zich in persoon naar Syrië te begeven. Van eenen an deren kant heeft men echter berigten uit Alexandrie van den 3 julij waarin gemeld wordt, dat de opstand in Syrië zou gedempt zijn, tenge volge van verschillende door Ihrahim-pacha aan de bevolking gedane in willigingen vooral op het stuk der militaire conscriptie. Zekere baron von Draisbekend door verschillende mechanische uitvindingen heeft te Heidelberg eene chais vertoond waarbij het paard van achteren aangespannen was en de chais voortschoof, terwijl de loop er van bestuurd werd door middel van eene stanghij meent voorts deze uitvinding ook op zvvare rijtuigen met 4 paarden bespannen te kun nen toepassen, als wanneer hij den voerman of op of achter het rijtuig plaatsenen hem door eenen spiegel het gezigt op den weg achter zich geven wil. 28 Augustus 1834, (Siroat-iöiriü&ttjc. LONDEN den 23 augustus. Woensdag namiddag omstreeks 3 uren met het koninklijke jagt Georgete Woolwich van hare reis naar Duitschland terug gekomenheeft H. M. zich dadelijk van daar naar het paleis van St. James begeven, waar Z. M. een lever hield. Des avonds hebben zich HH. MM. gezamenlijk naar het paleis te Windsor terug begevenwaar donderdag de geboortedag des koningsdie nu zijn 70ste jaar is ingetreden plegtig gevierd is. De Belgische gezant van de IVeijerzich voor ecnigen tijd naar het vasteland begevendeheeft een afscheids gehoor bij Z. M. gehad. Zoo wel in Portugal als hier te lande is men zeer verontwaardigd over het niet betalen der Engelsche hulptroependie dom Pedro hebben bijgestaan, en die tot zulk eene armoede zijn vervallen, dat velen hun ner bijna naaktin de straten van Lissabon loopen bedelen. Officieren en soldaten verlangen ook niets vuriger dan naar hun vaderland terug te keeren. De cholera, die een tijd lang te Gibraltar geheerscht heeft, had aldaar, volgens berigten van den 9 dezer, geheel opgehouden. In het Nieuw-Yorksche dagblad de Courier leest menEen ge zelschap Engelschen en Noord-Amerikanen heeft de rotsen en bosschen aan den waterval der Niagara den grootsten en prachtigsten der aarde aangekocht. Het geheel zal in een onafzienbaar park met villa'stem pels en grotten herschapen wordenwaarin de waterval de hoofdrol zal spelen. Te midden van dit godenpark zal zich eene stad verheffen met heerlijke, van 80 tot 100 voet breede scraten, en de deelnemers zijn het onder eikander eens geworden, dat 1800 huizen paleizen en hotels den 1 mei 1836 voltooid en gereed staan zullen. Voor de rijke lieden in Europa zijn 500 bouwplaatsen terug gehoudenopdat deze zich nog la ter hun zomerverblijf zouden kunnen bouwen. JTankrijk. PARIJS den 23 augustus. Men verzekertdat de maarschalk Gérard groote bezuinigingen bij het departement van oorlog wil invoeren. Zoo zegt men, dat hij de militaire scholen van la Fléche en St. Cyr in een zal smelten, en de uitgaven voor de ruiterij-school van Saumur aanmer kelijk besnoeijen zal. Sedert eenige dagen merkt men opdat de politie hier zeer streng is in het onderzoeken der papieren van vreemdelingenen zelfs aan dé barrières Parijzenaars heeft aangehoudendie eene wandeling naar buiten hadden gemaakt. Men veronderstelt, dat zij een persoon van aanzien opspoort. De prins de Talleyrand is gisteren alhier aangekomen. Men verze kert dat hij zich van alle staatszaken gaat ontdoen. Men verzekertdat de Spaansche gezant te Parijs vertoogen heefc ingezonden tegen het onlangs genomen besluitvolgens hetwelk op de beurs aldaar de opgaven wegens den inkoop van renten door de Spaan sche amortisatie-kas niet meer mogen worden aangeplakt. Het Fransche ministerie had echter aan deze vertoogen geen gevolg gegevenmaar in tegendeel de bedreiging gedaan, van eerlang te zullen verbieden, dat de Spaansche rentenvan welke soort ookop de Parijssche benrs verhan deld wordenof ten minste aldaar eenen officiëlen koers hebben. In een berigt uit Parijs wordt de wensch te kennen gegeven, dat men zulk eenen maatregel vroeger genomen hadde in welk geval men een aantal ingezetenen voor de verliezendie zij thans door de daling der Spaansche schuldbrieven lijdenzou hebben bewaard. Het gouvernement schijnt heden al wederom geene nadere berigten van de Spaansche grenzen te hebben ontvangen. Het Journal des Débats tracht, uit een wijdloopig overzigt van alle de bewegingen der beide le gers sinds de aankomst van don Carlos de gevolgtrekking af te leiden dat de burger-oorlog nog wel eenen geruimen tijd duren kandoch nim mer voor dien vorst eenen gunstigen uitslag zal opleveren. Intusschen eindigt dit betoog met een naschriftwaarbij gezegd wordtdat bijzon dere berigten uit Bayonne van den 18 dezer bevestigen, dat een gedeel te der insurgenten tot in Kastilie is doorgedrongen. De Gazctte de France voegt hierbijdat de generaal Villarialin naam van don Carlos de stad Haro, op den zuider-oever van den Ebro tusschen Miranda en Lp- grano gelegen heeft bezet. Te Valencia zijn een aantal ambtenaren, officieren en geestelijken in hechtenis genomen, ten gevolge eener carlistische zamenzwering, dia aldaar den 7 dezer ontdekt is. Hun oogmerk schijnt geweest te zijn eenige huizen in brand te steken en van de verwarring gebruik te ma ken tot het overrompelen der poorten en van het kasteel. Sommigen de zer zamenzweerders zijn naar Cadix en Alicante vervoerd. ^Icbcrlanbett. BREDA den 25 augustus. Gisteren is alhier aangekomen het adë bataillon der 3de afdeeling Noord-Brabandsche schutterijonder bevel van den majoor Mullerhetwelk gedeeltelijk in Middelburg en in Zeeuwsch Vlaanderen in bezetting gelegen heeft en naar herwaartsalwaar de staf der afdeeling verblijft, bestemd was, om het verlof tot naar huiskeering te ontvangen. Heden morgen vroegtijdig werden de verloven aan de man schappen uitgereikten vertrokken zij naar hunne onderscheidene woon plaatsen nadat alvorens door de chefs van het bataillon hetwelk daar toe in een kring werd geschaard een hartelijk afscheid was genomen en deze afscheidsgroet door de manschappen met een algemeen en her haald gejuichen met blijken van wezenlijke verkleefdheid aan hunne chefsbeantwoord was geworden. MIDDELBURG den 27 augustus. Gaven wij in ons vorig no. hec berigtdat de manschappen onzer dienstdoende schutterij en die welke zich van de mobiele schutterij met verlof alhier bevinden, bij gelegen heid der viering van 's Konings jaardagvan stads wege op wijnbrood en kaas zouden worden onthaald thans kunnen wij meldendat znlks li. maandag in gepaste vrolijkheid in het Klein Schuttershof alhier is geschied en in de beste orde afgeloopen. Omstreeks negen uren des avonds werden deze manschappen verrast met de tegenwoordigheid van den heer burgemeester Bijleveldvergezeld door den heer wet houder Becius en den heer stads-secretaris jhr. van Panhuis, waarna een niet dagelijks voorkomend tafereel zich aan het oog vertoonde, door in het verlicht lokaal, deze heèren aan het hoofd van twee reijen sohut»

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1