MIDDELBURG SCHE COÜÊANL N°. ioi. Zaturdag 23 Augustus 1831; (By deze Cou'rknt behoort een Bï/boegsel.) KIEUWSTIJ DINGEN. JDuitjjchlanb. FRANKFORT den 16 augustus. Om de te Gothenburg en omliggen de landstreken thans heerschende choleradie zich reeds aan de man schappen der voor die plaats liggende vloot medegedeeld heeften steeds gfooter verwoestingen maakt, zoo veel mogelijk tegen te gaan, heeft de quarantaine-commissie te Stokholm vijf geneesheeren naar Gothenburg gezondenwaar het daaraan geheel ontbraken heeft men verder goed gevonden aan de verschillende consistorien aan te schrijvendat in alle kerken door gebeden de afwending en vermindering dezer ziekte zou af gesmeekt en de vroeger reeds bepaalde geneeskundige en gezondsheids regelen van den kansel zouden afgelezen worden. Luidens te Konstantinopel uit Erzerum ontvangen berigtenis eene zeèr rijke karavaanwelke zich naar Perzie op weg bevond en behalve de kameelen meer dan 700 paarden telde door eene talrijke gewapende rooverbende overvallen en door dezelve van ruim een derde gedeelte van de kostbare artikelenwelke gezegde karavaan met zich voerdeen die-op twee millioen piasters begroot werden, beroofd géworden. Door dgn sultanwien deze ontvreemding zeer vertoornd had waren onmid dellijk de strengste bevelen tot het vatten en straffen der daders gegeven, De uitbarstingen van den Vesuvius zijn tusschèn den 18 en 24 der v'erloopen maand buitengemeen hevig geweest. Somtijds wierp de berg niet minder dan veertien lavastroomen gelijktijdig naar verschillende kan ten uit, terwijl water vuur en steenen, met donderend geluid tot eene ongeloofelijke hoogte werden opgeworpen. Den 21 des avonds, stortte een groot gedeelte van den rand des ouden kraters indie daardoor aan zienlijk verwijd werd. Jftvuikvijfc. PARIJS den 18 augustus. Gisteren op den middag was eene ontel bare menigte in het veld van Mars zamengevloeidom een zoogenaamd luchtschip rAigle geheeten te zien opgaandat door den heer Leunox werd zamengesteld en niet minder dan 17 menschen zoude bevattendie gezamenlijkindien de gelegenheid gunstig waszich in weinige uren naar Londen meenden te begeven. Reeds bij de eerste aankondiging de zer geheel buitengewone ondernemingwaren velen van gevoelen dat een zoo uitgebreid ligchaamals noodig was om dezen last te heffen minder dan eenig ander zoude kunnen worden bestuurd en dat men daarenboven door den langwerpigen vorm welken de vervaardigers ge kozen hadden, groot gevaar liep voor eene omkanteling, die ontwijfel- baaF door eene uitbarsting zou gevolgd worden. De uitkomst heeft ten volle deze bedenkingen geregtvaardigd naauwelijks was het luchtgevaar te met ontvlambare lucht gevuld, of hetzelve steeg, door den wind gedrevenmet zulk een geweld in de hoogtedat de touwen die het moesten terug houdenwerden losgeruktwentelde zich voorts twee of driemaal rond en barstte toen met eenen ontzettcnden slag uiteen. Ge lukkig dat geen der reizigers zijne plaats had ingenomenen dus dit monsterachtig ontwerp geen slagtoffers heeft gemaakt. ücbcvtattbctu NIJMEGEN den 19 augustus. Gisteren morgen ten half 8 uren passeerde voorbij onze stad, per stoomboot de LudwigH. M. de ko ningin van Engeland, op hoogstderzelver terugreize van Duitschland. Van het fort Kraijenhoff werd II. M. met 33 kanonschoten gesalueerd. Binnen kort zal alhier passeren H. M. de koningin van J}eijeren, on derden naam van gravin van JVittelsbachvan 's Gravenhage naar Bcijeren terugkeerende. DORDRECHT den 20 augustus. Bij het onweder van maandag 11. is de bliksem ook nog op het naburig Zwijndrecht in een onbewoond heerenhuis door den schoorsteen ingeslagenheeft beneden de gesloten deuren der vertrekken doen openspringeneen zoldervenster verbrijzeld en een gat in het pannen dak gemaakt, alles zonder brand te verwekken. 's HERTOGENBOSCH den 17 augustus. Bij gelegenheid dat de schutterijen met onbepaald verlof huiswaarts keerenheeft de generaal Curt Heyligersbevelhebber der reserve-divisiedie voor het grootste gedeelte uit bataillons schutterij bestaatde volgende dagorder uitge vaardigd Ingevolge de bevelen van den Koning, zullen de schutterijen en dus alle de bataillons dezer reserve-divisie weldra naar de respective provin ciën terugkeeren en aan een ieder in ruime mate door het onbepaald verlof gelegenheid worden verschaftzich aan zijn burgerlijk bedrijf over te geven. Op de roepstem des Konings hebt gijnu bijna vier jaren geleden de wapenen met vreugde en geestdrift opgevat tot verdediging van Ko ning en Vaderland. Kortstondig onder de wapenen, zijt gij, nog maar weinig geoefend, al dadelijk tot ondersteuning van het mobiele leger opgerukt. Weldraten gevolge van de bevelen van Z. K. II. den Prins Veld maarschalk, in het gezigt des vijands gekomen, hebt gij denzelven tiit Hechte! verdrevendes anderen daags weder in Ilechteren aangegrepen en voor u uitgedreven tot boven Houthalen alwaar gij in een onafbro- bcn hevig gevecht van over de twaalf uren het meer dan dubbele ster kere leger van de Maas hebt bestreden, op het slagveld in het gezigt van den vijand hebt gebivouakeerd en gedurende dezen kortstondigen veldtogt u hebt blijven onderscheiden in alle uwemoeijelijke en vermoei- jende dienstbetrekkingen, door moed, goeden wil, orde en een de vijan delijke inwoners verschoonend gedrag. Geene plunderingen hebben uwe marschenzelfs uw bivouakeren (hoezeer op dezelve geene geregelde uitdeeling van vivres plaats vond) vergezeld. Op Oud-Nedcrlandsch grondgebied teruggekeerd hebt gij een voor beeldig goed gedrag, en in uwe kantonnementen eene goede verstandhou ding met de ingezetenen, benevens eenen rustigen omgang, zonder verre gaande ongeregeldheden te plegen blijven behouden en eindelijk in de kampementen hebt gijbij eene broederlijke eensgezindheid onder en met alle de korpien van zoo vele onderscheidene steden en provinciën uwe bedrevenheid in de behandeling der wapenen, uwe algemeene stilte en orde bij eene naauwkeurige bedaarde uitvoering van alle groote manoeu vres en militaire bewegingendoen opmerken. Herhaalde malen is u de volkomene goedkeuring van den Prins Veld maarschalk kennelijk gemaakt, welke hooge goedkeuring door Z. M; onzen geëerbiedigden Koning zoo merkwaardig is bevestigd door de dag order van den 9 augustus 11. no. 98. Dat dus deze herinnering en die van uwe pligteniiianwaardig, wel vervuld te hebben, (waarvan ik mij gelukkig acht u allen mede dé ver zekering te kunnen geven) u vergezellei „Dat allen, die bij deze divisie eenige rangen beklCeden mijnen dank ontvangen voor hunne bestendige hulp en goede ijverige medewerking tot handhaving van orde en eensgezindheid, „Blijft den goeden geest behouden, deelt dien aan uwe medeburgerert medeen wanneer de verdediging van onzen Vaderlands.chen grönd het andermaal mogt vorderendat gij allen dan weder het Vertrouwen vari Z. M. regtvaardigende, met dezelfde geestdrift de wapenen aangrijpt 4 en als een eenig man in het veld van eer verschijntter verdediging vari de regten voor Koning en Vaderland." MIDDELBURG den 22 augustus. Na een verblijf van ruim dria jaren in het 4de district van Zeelandkwamen gisteren het 2de en 3de bataillon der schoone afdeeling Zeeuwsche mobiele schutterij terug uic dat belangrijk gewest, 'twelk zoo langen tijd door die braven is ver dedigd en bewaardgemeenschappelijk met eenige bataillons linietroe pen met welke zij steeds in de beste verstandhouding en met weder- keerig vertrouwen aldaar hunne moeijelijke dienst, met de meeste vol harding, hebben verrigtwaarvan getuigen de eervolle bewoordingen» waarmede Z. Exc. de heer luitenant-generaal de Koekopperbevelheb ber van het leger in Zeeland bij deszelfs order tot terugkeer, zijné hooge tevredenheid over het gehouden gedrag dier afdeeling voor den vijand zoowel als ten aanzien der ingezetenen, bij wie zij voor hec grootste gedeelte ingelegerd waren heeft te kennen gegeven, Vereerend en treffend was het plegtig uitgeleide aan onze medeburgers gedaanbij derzclver marsch gisteren morgen van Bakkers-poldér en IJzendijite. De kolonel Ledelkommandant van voormeld district, geleidde dac beproefde korps, 'twelk hij niet zonder leedwezen kon Zien Vertrek ken met een eskorte jagers te paarden de muziek der 9de afdeeling aan het hoofd naar Breskensalwaar een hartelijk afscheid plaats had en onze schuttersonder het kommando van den luit,-kolönel Desier kommandant van het 3de bataillon doch diesedert dat het kOmmandói over de veldbataillons der 9de afdeeling tijdelijk aan dén luitr-kolo- nel Volkhemer is opgedragen, de afdeeling kommandeertnaar Vlissiugeri overstaken, alwaar het iste bataillon der afdeeling, dat mét dezelfde plegtigheid uk—het 4de district was gecónvoijeerddaags te voren vari Aardenburg reeds was aangekomen. Het 2de bataillon Onder bevel vari den majoor Albach dat voor het 3de te Vlissingen aankwam, wérd al daar, in afwachting van de aankomst van het laatstgemeldevan stads wege op wijn en brood onthaald en beide die bataillons marcheerden vervolgens herwaarts. Z. Exc.de generaal de Koek, die, Vergezeld van zijnen staf, dén troep te gemoet was gereden ontmoette denzelven bij Oostsouburg. Hartelijk was de welkomstgroet van den opperbelhebberdie, in korte maar tref fende bewoordingenaan de na zoo eervol Volbragte taak huiswaarts kec- rende burgers betuigde het deel 't welk hij nam in hunne regtmatigö vreugde, dank zeide voor den betoonden dienstijver én willigepligtsvef- vulling, en zijn vertrouwen te kennen gaf over dé bereidwilligheid ,- welké zij ongetwijfeld andermaal zouden aan den dag leggén bij aldieri dë toestand van het Vaderland op nieuw mogt vorderen dat zij zich aanhec staande leger aanslotenin welk geval hij het steeds tot eene vereeren- de en aangename taak zoude rekenen, hen op nieuw aan te voeren. Niet minder hartelijk werd de waardige opper-bevelhebber begroet het gejuich verhief zich naar mate men bij de oprukkende etl halt ma kende kolonne de aankomst van den generaal vernam officieren en man schappen drongen voorwaarts en duidelijk was het hoezeer hier dé betuigingen we- van vreugde, achting en vertrouwen opregt derzijdsche waren. De kolonne trok daarop verder naar Middelburgen werd Op eeri kwartier uurs van de stad ontvangen door den heer majoor tiavens plaatselijke kommandantalwaar ook stond geschaard de dienstdoende! schutterij der stad (2de en 3de ban), die met derzclver muzijk dé bei de bataillons tot op de groote markt geleidden. Het was omtrent 8 uren des avonds toen deze troepen de stad binnen rukten verwelkomd door het blijde gejuich eener talrijke menigte in woners die dezelve opwachtten of waren te gemoet gegaanzoo als het uitsteken van vlaggen reeds van des morgens de algemeene deelne ming had aan den dag gelegd. Op de groote markt gekomenwerden de teruggekeerde schutters door de stedelijke regering, in tegenwoor digheid der provinciale autoriteiten bij monde van den heer burgemeester Dijleveld, op eene gepaste wijze aangesproken en in Middelburgs muren welkom geheeten en vervolgens aan heeren officieren door liét stedelijk bestuur ten stadhuize eenige ververschingen aangebodenterwijl dé on der-officieren en schutters nog dien avond in het Schuttershof op wijrt brood en kaasvan wege het bestuur dezer provinciezijn onthaald en vervolgens bij de burgerij werden gehuisvest. Op heden avond wordtdoor het provinciaal bestuuraan het geheels korps officieren der drie bataillons, in de sociëteit St. Joriseen collatioti gegeven, waarbij de regeringen der steden Middelburg en Vlissingen, de hooge militaire magten en ook de officieren der schutterij2de én 3de ban zijn genoodigd. Kort voor de aankomst van de Zeeuwsche schutterijwas het gedeelte van het 2de bataillon der 3de aideellng Noord-Brabandsche schutterij van hier naar Bergen-op-Zoom ingescheept, na dat hetzelve, op de groote Markt, door Zijne Exc. den opper-bevelhebber was In oogen- schouw genomen. Dat korps, hetwelk zich sedert drie jaren, onder kommando van den majoor Muiter, hier bevond, legde steeds de meeste krijgstucht en het beste gedrag aan den dagdit hun loffelijk gedrag en betoonde dienstijver gaven dan ook den opper-bevelhebber ruime stof otn daarover, bij herhaling openlijk mondeling, zijne tevredenheid bij deszelfs hartelijk afscheid ite betuigen, gelijk reeds vroeger doos'Zijne Exc., bjj

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1