N°. 94- MIDDELBURG SCHE r-.v COÜRAN f Donderdag «e STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van de Ingezetenen van het iste district der Provin cie j dat, te rekenen van Dingsdag den 5 dezer aan den Vijgeter ,v oorbij het Fort de Nolleeen begin zal worden gemaakt met het werpen uit de aldaar in batterij staande Mortieren en Houwitsers geschiedende deze kennisgeving in het belang der algemeene veiligheid en rust, opdat, tot voorkoming van ongelukken een iegelijk de aangewezene plaats geduren de deze Artillerie-oefeningen kunne mijdenen niemand door het hooren en opmerken van het schutgevaarte worde verontrust. Middelburg, den 6 Augustus 1834. De StaatsraadGouverneur voornoemd Bij deszelfs afwezigheid S PRENGER Lid der Gedeputeerde Staten. PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den 14 Augustus 1834, des voormiddags 10 uren, zal onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij deszelfs afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in het bijzijn van den Inspecteur, Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincieaan het lokaal van het Gouvernement te Middelburgworden aanbesteed 1. De meest noodzakelijke herstellingen aan de Kaai- of Havenwer ken en verdere boorden der Haven van Vere. 2. De noodzakelijke reparatien der Veerdammen aan het Sloe. 3. De noodzakelijke reparatien aan het Palenhoofd en den Aarden- dambuiten den Zeedijk beoosten het Fort Bath. 4. De uitvoering van eenige noodzakelijke werken, aan de Contr'es- carpen der Stad Tholen. 5. Het bewerken der noodige reparatien aan de werken behoorende tot het Post-haventjc te Gorishoek. 6. De noodzakelijke reparatien aan de Havenwerken te Brouwers haven. 7. De reparatien aan de Havenwerken te Philippine en het daartoe behoorende Spuisluisje. 8. Het bewerken der noodige reparatien en verdere voorzieningen aan de Havenwerken van Breskens Daaronder begrepen het onderhoud van al de vorenstaande werken tot 1 Julij 1835, Deze Aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestekop hetwelk de bovengemelde Aanbestedingen zullen plaats hebbenligt ter lezing in de Burèaux van het Gouvernement der Pro vincie Zeeland-, bij den Inspecteur, Hoofd-Ingenieur van Diggelen, te Middelburgbij de Ingenieurs van den Waterstaatresiderende te Mid delburg GoesZierikzee en Breskens. Zullende het voorzeide bestek ook nog ter lezing liggen op de plaat sen in deze Provinciewaar zulks gewoonlijk geschiedt. Gedurende twee dagen vóór de Aanbesteding zullen de noodige aan wijzingen worden gedaan terwijl bij den InspecteurHoofd-Ingenieur te Middelburgvoor de werken in het algemeenen bij de gemelde Ingenieurs voor de werken onder elks ressort behoorendenadere infor- matien te bekomen zijn. De StaatsraadGouverneur van de Provincie Zeeland Bij deszelfs afwezigheid SPRENGEll, Lid der Gedeputeerde Staten. De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland WALCHEREN zal, onder nadere approbatie van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, op Donderdag den 14 Augustus aanstaande, in tegenwoordigheid van den Inspecteur van den Waterstaat, Hoold-Ingenieiir in de Provincie Zeeland, in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburg, des voormiddags ten tien urenpubliek presenteren aan te bestedende le verantie der bcnoodigde DIJKSMAlERIALEN voor den aanstaanden Winter en het dienstjaar 1835, bestaande in Masthoornen, Eiken Drag- hout, Ijzer, Wormnagels, Haringband, Hollandsch- en Brabandsch Rijs, Gaarden en Staken, droog Riet en harde Zinksteen. Zullende de Conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directieen nadere informatien te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelsete Middelburg. NIEU'WSTIJ DINGEN. 3E5utt0c!tIa«b. FRANKFORT den 1 augustus. Z. M. de koning van Pruissen is den 30 11. van Toplitz te Berlijn teruggekeerd. In de omstreken der vesting Spandau zijn dezer dagen verscheidene proeven met het verbeterde geschut gemaakt, die bewezen hebben dat de Pruissische artillerie den roem blijft verdienen dien zij zich sedert lang verworven heeft. De langs hoe meer ingewikkelde toestand der zaken in Griekenland had te Berlijn een onaangenamen indruk gemaaktdaar men vreesdedat koning Otto zijnen troon niet op den duur zou kunnen blijven bevestigen zonder den bijstand van eene der groote mogendheden. rittawje. LONDEN den 1 augustus. Graaf Mulgrave heeftin zijne nieuwe betrekking als geheim zegelbewaarder, den 30 11. den eed in handen Van den koning afgelegd. De wet tot het toelaten der zoogenaamde dissenters Op de universitei ten is den 29 11. voor de derdemaal in het huis der gemeenten gelezen en met eene zeer groote meerderheid aangenomen. In de volgende zitting van dat huis is een voorstel van den heer O'Con- vcllten opzigte der wet op de tienden in Ierland, met 82 tegen 33 stemmen doorgegaanofschoon de ministers zich daartegen verzet heb ben. Volgens deze wijziging zal het beloop der tienden raet.tw.ige vijf- 7 Aügüstüs 1834. denen dus van 670,000 op omtrent 400,000 ponden sterl. worden ver minderd terwijl de grond-eigenaars voor de betaling worden verantwoof delijk gesteld. Met huis der lords heeft de wet op het armenwezen, na eenige daarin gemaakte veranderingen, aangenomen. Men denkt, dat de prorogatie van het parlement nog vóór den 12 de zer plaats zal hebben. De laatste berigten uit Portugal zijn van zeer geruststellënden aard. Don Pedro bevond zich aanmerkelijk beter; de onlangs te Lissabon opge- rigte politie gaf aldaar veel genoegen, en de cholera had geheel opge houden. Men zag de bijeenkomst der cortes, die in de volgende maand moest plaats hebben met verlangen te gemoet. De hoofdstad bleef bil voortduring rustig. In de gebergten der Algarven schijnen nog Miguellistische guerillas onder aanvoering van zekeren Remachid, om te dolen, die aldaar de grootste wreedheden bedrijven. Men zegtdat zij op twéé plaatsen da geheele mannelijke bevolking vermoord hebben. LONDEN den 3 augustus. Het ontwerp van wettot het toelatert van dissenters op de universiteiten, dat bij de gemeenten was aangeno men, is in het hoogerhuis met eene meerderheid van 187 tegen 85 stem men verworpen. Men had dezen uitslag wel voorzien en verwondert z ich zelfsdat de minderheid nog zoo sterk is geweest* •z. £köcvl«nibctt. MIDDELBURG den 6 augustus. Volgens berigt uit Petersburg varl den 19 julijte 's Gravenhage ontvangen, had Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik zich den 17 weder aan boord van den Zeeuw bege ven om de reis naar Stokholm voort te zetten. Voor het vertrek van de reede van Cronstadthad hét geheele Keizer lijke gezin met den Kroonprins en de Kroonprinses van Prtiissen, de aldaar liggende oorlogs-vloot in oogenschouw genomen, bij welke gele genheid het geheele vorstelijke gezelschap aan boord van den Zeeuw gekomen was en de inrigting van dien bodem met groote belangstelling had gadegeslagen. Z. M. de Keizer had zich op de minzaamste wijze met de manschappen onderhoudende officierendie met den gedenk penning voor de verdediging der citadel van Antwerpen versierd waren aan de Keizerin voorgesteld, en vóór zijn vertrek verlangd, dat de Hollandsche volksliederen gespeeld zouden worden welke Z. M. met oiigedekten hoofde aanhoorde. Te Napoli di Romanie zijn den 21 junij gearriveerd Zr. Ms. kor vet Triton, kapitein-luitenant van Sonen Zr. Ms. brik Panther, kapitein-luitenant Edeling, uit Texel, laatst van Port Mahon, aan boord hebbende den consul-generaal Travers en den vice-consul Testa. Z. M. heeft den heer J. Duykkatoendrukker en verwer uit Gent, vergund om zijne woonplaats te Rotterdam te vestigen en zijne fabrijk aldaar over te brengen. In sommige Fransche dagbladen is in de openingsrede van koning Bodewijk Philips, (zie ook ons vorig 110.) verkeerdelijk gezet: de staat van Europa is geruststellend"dit moet zijnde staat van het Oos ten is geruststellend." Den 1 dezer heeft zich te Parijs de kamer der pairs geconstitu eerd. Te Straatsburg hebben 6 it 700 nationale garden eéne vergadering gehouden, waarin zij een protest tegen het ontbinden van hun korps hebben geteekend. De artilleristen dier garde weigeren hunne wapenen af te geven. De berigten wegens den staat van zaken in Spanje zijn nog vrij onzeker; indien mende jongste berigten mag gelooven, zou men juist op den dag van de opening der cortes eene zamenzwering hebben ontdekt welke eene geheele omverwerping van het bestuur, in eenen liberalen' zinten doel had. De Gazette de France zegt nu zeker te zijn dat er in Katalonie een opstand is uitgebarstenen dat een der onderbevelheb bers van den generaal Rodil in Navarre is geslagen. De aanspraakwaarmede de koningin-regentes op den 24 julij te Madrid de vergadering der cortes heeft geopendziet thans het licht. Na de getrouwe nakoming van de grondwet der monarchie, en de hand having der regten van hare dochter bezworen te hebben, betreurt zij de rampdie verscheidene provinciën en ook de hoofdstad heeft getroffen te meer nogdaar booze en kwalijkgezinde lieden de verschijning der vreesselijke ziekte ten voorwendsel tot wreedheden hebben gebruikt, den Spanjaard onwaardig., waarom zijbijaldien het noodig warede medewerking der cortes tot het straffen en beteugelen dier ongeregeld heden inroept. Verder uit de regentes haar leedwezen over het gedrag van eenen prins (don Carlos namelijk), die, zegt zij, reeds gedurende het leven van zijnen broeder, en vooral na diens overlijden, door het verwekken van burgeroorlognaar de wettige kroon gestaan heeft. Daar- öp weidt zij uit óver het binnentrekken der Spaansche troepen in Por tugal, het verlaten van dat land door de beide pretendenten, het sluiten van het bekende viervoudige verdrag en de goede verstandhouding tus- schen de vier verbonden hovenen verzekertdat ook andere kabinet ten de staatkundige verbindtenissen met Spanje vernieuwd hebben, ter wijl zij van hare zijde eenige nieuwe staten erkend had. Zij wensclue het eerste van alle overige staten te kunnen zeggen; maar, ofschoon geene daarvan de zucht had aan den dag gelegd om zich met de inwen dige aangelegenheden des lands te bemoeijensommigen daarvan hadden tot hiertoe vertraagd hare dochter als koningin van Spanje te erkennen die, zegt zij, door de wetten tot den troon gebragt, door den wil der natie daarop bevestigd zal worden. De inwendige toestand des rijks is vervolgt de aanspraak, op verre na niet zoo gunstig als men verlangen zounogtans is hetin weerwil der talrijke hinderpalenmogelijk ge weest de rampen te lenigen, weldadige hervormingen daar te stellen, de oproerige benden te verstrooijen en het leger te versterkenen om dit doel te bereiken had de natie zich de moeijeiijkste opofferingen getroost. Verder van het leger sprekende, zegt H. M., dat zijne standvastig heid en trouwdie het zooveel aanspraak op hare bijzondere erkentenis geven, alle medewerking van de cortes verdienen, om het tot een staat van volmaaktheid te brengen, waardoor er voor het welzijn der brave troepen gezorgd wordt, in overeenstemming met hetgeen de natie kan vor-

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1