fr c 0 tra a $M§ N°. MIDDELBURGSCHE Dixgsdag l^lwoirtiöatie-^gubicaftE NIEUWSTIJDINGEN. Jfv.iufcrijK. 5 Aügüstus 1834» Hieberlatibcti» ADMINISTRATIE DER DOMEINEN, Provincie Zeei.and. Agentschap Middelburg. D.VERPACHTING. e AGENT van het DOMEIN te Middelburg adverteert mits deze, dat hijals daartoe behoorlijk geautoriseerdpubliek zal presenteren te verpachten, op Woensdag den zesden Augustus 1834, des namiddags ten één uur, in het Gemeentehuis te COLIJNSPLAAT, ten overstaan van den Notaris Lambertus van der Moer aldaar, het SCHORRE ON RUST, gelegen aan en tegen de Noord-Westzijde van het Eiland Noord- Beveland en van hetzelve Eiland gesepareerd door het zoogenaamde Scbuitegatgroot ongeveer twee honderd Bunders, in pacht bezeten geweest door P. Priesterte Wissenkerke woonachtigen zulks voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren ingegaan den 1 Augustus 1834. De conditiën en voorwaarden van gemelde Verpachting liggen ter le zing ten Kantore van den Agent van het Domein voornoemd; ten Kan tore van den Ontvanger der Registratie te Cortgeen, en ten Kantore van den Notaris L. van der Moerte Colijnsplaat. HET ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN deszelfs gewone ALGEMEENË Vergadering zullende houden Woensdag den zeven-en-twintigsten Augustus aanstaandedes middags ten één ure in het Museum te Middelburg zoo worden alle Heeren Directeuren en Leden des Genootschaps verzocht deze Vergadering met hunne tegen woordigheid te vereeren. Middelburg den 4 Augustus 1834. De Secretaris des Genootschaps J. de KANTER, Puil. Z. PARIJS den '31 juli/. De zitting der wetgevende kamers is heden morgen door den koning met de gewone plegtigheid en de volgende aan spraak geopend': Mijne heeren de pairs en gedeputeerden! Het is immer met een waar genoegen dat ik mij bi uw midden be vind. Vooral acht ik mij gelukkig u vereenigd te zien nadat de volks keuze zich zoo voordeelig heeft doen kennén. Zij heeft hare goedkeuring gehecht aan de vrijzinnige en gematigde staatkunde, die door de beide kamers, gedurende de vorige zitting, werd ondersteund. Het is de staatkunde van het charter; Frankrijk wil rust onder de bescherming der weldadige instellingendie het door zijnen moed en verstand ongeschonden heeft weten te bewaren. Mijn bestuur heeft getracht aan de verwachting der natie te beantwoordenen onze volharding is met den besten uitslag bekroond. B Waar ook misdadige ondernemingen eene betreurenswaardige worste ling hebben doen ontstaanheeft de volkszaak de overhand behouden de nationale garde en het legerwaarvan gij met mij gewis de edele zelfopoffering bewondert, hebben de wanorde met kracht gestuit; en de rustige uitvoering der wetten, die in de vorige zitting werden aangeno men heeft de onmagt der rustverstoorders bewezen en het vertrouwen doen herleven. Van het een en ander genieten wij de vruchten. Handel en nijver heid nemen dagelijks toe. Met voldoening heb ik den uitslag gezien dier groote tentoonstellingdie ons te gelijk de reeds behaalde voordee- lenen de billijke verwachtingwaarop] de toekomst aanspraak geeft heeft doen kennen. Deze verwachting zal verwezenlijkt wordenonder het genot van vrede onder de leiding van een werkzaam en voorzigtig bestuurdoor den invloed van goede wetten, die dètrbloei van onzen landbouw en van onze nijverheid zullen bevorderen, en den koophandel nieuwe bronnen zullen openen; ik vleije mij dus, dat toenemende voorspoed ons in staat zal stellen de openbare uitgaven door de gewone inkomsten van den staat te dekken. De finantiële wetten zullen aan uwe overwegingen onderworpen worden, op het daartoe naar den regel der administratie bepaalde tijdstip. De wetten voor de uitvoering der traktaten gevorderden die nog noodig zijn ter vervulling der beloften van het charterzullen u op nieuw in den loop dezer zitting worden aangeboden. Ik kan niet anders dan mij met den staat onzer betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden geluk wenschen. De inwendige verdeeldheden, die Portugal teisterdenhebben haar einde bereikt. Ik heb met den koning van Groot-Brittanjede koningin van Spanje en de koningin van Portugal een traktaat gesloten, dat feeds op het herstel van den vrede in het schier-eiland den heilzaamsten invloed xiitgeoefend heeft. Steeds naauw met Engeland vereenigd, houd ik mij met overleg mijner bondgenootenomtrent den toestand van Spanje be zig alwaar nieuwe verwikkelingen zijn ontstaandie de ernstige aan dacht van de zijde der mogendhedendie het traktaat van 22 april ge- teekend hebbentot zich roepen. Europa's toestand is geruststellend; en niets kondigt aan dat de vrede van Europa zal gestoord worden. Ik rekenmijne heerenen zal in alle omstandigheden rekenen op uwe opregte medewerking. Ik ken geen ander belangkoester geen an deren wensch dan die van Frankrijk. De bevestiging onzer instellingen, de vereeniging om den troon en om het charter van alle weldenkende Franschen, met dezelfde kracht beteugelende de afzonderlijke of zamen- werkende pogingen van daartegen strijdige factiënis het eenig doel mij ner pogingenen mijne zoetste belooning zal bestaan in de 'genegenheid van mijn vaderland, welker blijken bij mij steeds een zoo diep gevoel van overeenstemming vinden," Uit Spanje wordt gemeld, dat zich in Katalbnie onderscheidene benden insurgenten hebben vertoondmeest allen aangevoerd door uitge wekenendie door de vallei van Andorre uit Frankrijk in Spanje zijn doorgedrongenvoorts zoude in de districten van Lerida en Torcosa mede eene soort van opstand zijn uitgebarsten. f 'vvNjf In het laatste oproer te Madrid zouden 96 monniken én ia léeke- broeders omgebragt zijn» In de drie eersté dagen na het uitbarsten der eholéra waren 850 uienSchen daaraan gestorven. De hospitalen moeten er in een ellendigen staat wezen -en zelfs aan de eerste benoodigdheden gebrek lijden. 's GRAVENHAGË dén t augustus. Morgen wordt Zj Mi de Ko ning in deze residentie terug verwachtten einde dingsdag daaraanvol gende zich naar het leger te begeventöc het in oogenschouw nemen der krijgsbenden en het bedanken der schutterijen, welke thans met onbepaald verlot naar huis keeren. Tegen de helft der mÜSnd worden, dé schutters dezer residentie alhier terug verwacht: Men Verneemtdat een der bij het departement van oorlog werkzame officieren naar het leger is vertrokken om aldaar de marschröute vast te stellen\yelke door de schutters bij hunne terugkomst zal wordeii gevolgd. De graaf van Reede is dezer dagen van Biberich in deze residentie terug gekeerd. Wegens den uitslag der onderhandelingen met den hertog van Nassau is niets met zekerheid bekendhet schijnt nogtans dat hec doel daarvan in geenen déele is mislukt. Reeds heeft graaf van Reede zijne betrekking van opper-kamerheer weder opgevat, Bij den Russischen gezant zijnnaar men verneemteergisteren avond twee couriers aangekomenten gevolge waarvan depeches naaé het hoofdkwartier zijn gezonden, Naar men verneemt heeft Z, M, den generaal-majoor de Parange thans met een kommando over eene brigade infanterie belast, benoemd tot provinciaal kommandant van Utrecht. Berig,ten uit Cronstadt van den j6 julij houden in, dat Zr. Ms. schip de Zeeuw en brik de Snelheid, öp den 17 of 18, die reede weder zouden verlatenom in den Finlandschen zeeboezen de evolutien eener thans te Cronstadt liggende in drie kolonnes gerangeerde Russische vloot bij te wonen; zullende de Zeeuw daarbij het centrum uitmaken van de middelste kolonneuit linieschepen bestaande; terwijl de Snel heid in de bakboords-kolonneuit verschillende vaartuigen bestaande, dwars van den Zeeuw geposteerd zou worden. De stuurboords-kolonne der vloot was uit fregatten en zware korvetten zamengesteld, Naden afloop der evolutien, waarbij de keizer tegenwoordig Zoude zijn, zouden beide de schepen hunne reis voortzetten, Z, K. H. prins IVillen Frederik Hendrik zoude zich den 17 van Peterhof weder aan boord van den Zeeuw begeven. Den 13 julijbij gelegenheid van den naamdag der keizerin waren alle de officieren der beide Nederlandsche schepen, die voor de dienst gemist konden wordentot het feest genoodigdhetwelk te Peterhof gegeven werden waarbij men had opgemerktdat de militaire muziek aan de middagtafel geene andere volksliederen speelde dan de Russische en Ne derlandsche. Aan boord der beide schepen was alles wel. - AMS1ERDAM den 2 augustus. In onze stads-courant van gistererf wordt het stellig berigt gegeven dat de opening der inschrijvingentot deelneming in den aan te leggen spoorweg van Amsterdam naar Keulen nu bepaaldelijk vastgesteld is op den 21 augustus aanstaande, en wel gelijktijdig te Amsterdam bij de Notarissen Commelin en JVeiland, en te Keulen bij de bankiers-huizen J. H. Stein en A. Schaafhaiizen. Het plan en de voorwaarden van deelneming in eene naamlooze maatschappij tot daarstelling van den genoemden ijzeren spoorwegop den voet van de ontworpene statuten, welke aan de goedkeuring des Konings zullen onderworpen wordenalsmede een berigt wegens dien spoorweggé schreven door den kundigen ontwerper der ondernemingden heer luiti- kolonel IV. A. Bakezijn verkrijgbaar bij den boekhandelaar A. Zwce- saardt hier ter stede. Het voornoemde plan van inschrijving behelst hoofdzakelijk de volgende bepalingen: Het kapitaal der maatschappij zal groot zijn 12 millioenen guldens, en verdeeld worden in 12000aan- deelen ieder van 1000; des echter, dat zoodra de inteekening 8 mil lioenen bedraagtde maatschappij zal gerekend worden te bestaan en hare werkzaamheden zal aanvangen. De aandeelen zullen in blanco zijn. Na verloop van 14 dagen na het sluiten der inschrijving zal voor ieder aandeel gestort worden 200; de 2de storting zal 6 maanden la ter geschiedenen 96 bedragende 7 volgende stortingen zullen ver«- volgens van 3 tot 3 maanden plaats hebben, zoodat het volle kapitaal binnen 2 jaren en 4 maanden na het sluiten der eerste inschrijving gestort zal moeten zijn. De gezamenlijke stortingen voor ieder aandeel zullen bedragen f 954. De inschrijving zal gedurende 14 dagen openstaan. Voor de plaatsing der, na de eerste inschrijvingnog niet genomene aandeelen zal de tijd van één jaar gelaten wordendoch alsdan zal de plaatsing niet beneden pari kunnen geschieden. Alle makelaars en com missionairs in effecten zullen pet. provisie op hunne inschrijvingen genieten, DORDRECHT den 1 augustus. Gepasseerden dingsdag namiddag is bij één zwaar onweder, in eenige gemeenten van den Alblasserwaard. inzonderheid GiessendamWijngaarden, Hofwegen en Bleskensgraaf zulke zware hagel gevallen als niemand gehetigt aldaar immer gezien te hebbener waren steenen onder ter grootte van een hoender-ei en te Hofwegen moeten er zelfs gevonden zijn ter grootte van een eenden-ei. Behalve andere schaden, heeft de hennip veel geleden. Twee koeijen eene onder Giessendam en èene onder Oud-Alblas, zijn door den bliksem in het veld doodgeslagen. MIDDELBURG den 4 augustus. Volgens berigt uit het 5de district, heeft er zondag den 27 julij jf. eene schending van ons grondgebied plaats gehad, door 445 met zijdgeweer gewapende Belgische artilleris ten en een van het korps jagerswelke zich verstout hebben ombij gelegenheid van eene boogschutterijzich op het gehucht het Holletje, onder Sas-van-Gent, te vertoonen: een detachement troepen heeft later echter aldaar ons grondgebied doen eerbiedigen. Bij een zwaar onweder in den nacht tusschen den 1 en 2 dezeris in eene weide onder Axeleen paard doodgeslagenverder hebben er geene onheilen plaats gehad. Op heden vertrekt het ade bataillonder 5de afdeeling infanterie van Neuzen naar 's Hertogenbóseh.- Ih.de zitting der Belgische afgevaardigden van den 1 dezer, heb-

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1