MIDDELBURGSCIIE COURANT. N°. 92. Zaturdag ^wotrH5»tic-^|)iïbic<«At. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN, Provincie Zeeland. Agentschap Middelburg. D VERPACHTING. e AGENT van het DOMEIN te Middelburg adverteert mits deze dat liijals daartoe behoorlijk geautoriseerd, publiek zal presenteren te verpachten, op Woensdag den zesden Augustus 1834, ^es namiddags ten één uur, in het Gemeentehuis te COLIJNSPLAATten overstaan van den Notaris Lambertus van der Moer aldaar, het SCHORRE ON RUST, gelegen aan en tegen de Noord-Westzijde van het Eiland Noord- Beveland en van hetzelve Eiland gesepareerd door het zoogenaamde Schuitegatgroot ongeveer twee honderd Bundersin pacht bezeten geweest door P. Priesterte Wissenkerke woonachtigen zulks voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, ingegaan den 1 Augustus 1834. De conditiën en voorwaarden van gemelde Verpachting liggen ter le zing ten Kantore van den Agent van het Domein voornoemd ten Kan tore van den Ontvanger der Registratie te Corcgeenen ten Kantore van den Notaris L. van der Moerte Colijnsplaat. !3U«ï<0ïtbtgitt0. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aan kweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen111 de Provincie Zeeland gevestigd te Middelburgbrengt bij deze ter kennisse van de belang hebbenden Vooreerstdat de zoodanigendie verlangen als Leerlingen der ge melde Schoolbij den eerstvolgenden Cursus, te worden toegelaten, zich ter inschrijving zullen behooren aan te dienenna alvorens te zijn ge schikt geoordeeld door de Provinciale Geneeskundige Commissie van On derzoek en Toevoorzigt, welker Voorzitter, de Heer Med. Doctor J. R. de Vassijdaartoe zal vaceren, ten zijnen huize, op de Noordzijde van den Dam, dagelijks, uitgenomen des Zondags, van 12 tot 1 uren, in den namiddag. Ten Tweede, dat de Lessen voor den eerstvolgenden Cursus eenen aan vang zullen nemen op Maandag den 11 Augustus, na dat alvorens, op Zaturdag den 9 derzelfde maandde rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad, ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uit- genoodigd, zich op laatsgenoemden dag, des namiddags ten één uur, aan het Lokaal der School te vervoegen. Enten derdedatonder goedkeuring der Commissiebij onderling overleg van Heeren Professor en Lectorenen van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld eene Lijst der Lessen, welke aan het Lokaal der School is aangeplakt. Middelburg, den 1 Augustus 1834. Namens de Commissie voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE, Secretaris. HET ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN deszelfs gewone ALGEMEENE Vergadering zullende houden Woensdag den zeven-en-twintigsten Augustus aanstaande, des middags ten één ure, in het Museum te Middelburgzoo worden alle Heeren Directeuren en Leden des Genootschaps verzocht deze Vergadering met hunne tegen woordigheid te vereeren. Middelburg den 30 Julij 1834. De Secretaris des Genootschaps j. de KANTER, Phil. Z.. NIEUWSTIJDINGEN. 2Duii5rftIattb. FRANKFORT den 27 julij, Ie Weenen blijft een sterke courierwis- sel aanhoudendie op den staat der zaken in het Oosten schijnt be trekking te hebben. Men hield het daar echter voor zëtjr onwaarschijn lijkdat de Engelsche en Fransche eskaders eene gewelddadige poging tot het doorvaren der Dardanellen zouden doenten zij de kabinetten van Londen en Parijs zeer slecht onderrigt mogten zijn van de sterkte en goede bezetting van dien doortogt. Men schrijft uit Rome, dat zich meer dan 1200 personen uit Por tugal en ook eenigen uit Spanjewaaronder vele geestelijkenhadden aangemeld, die zich aldaar wenschen neder te zetten, om eenig bestaan te vinden of hunne dagen in goede werken te eindigen. Uit Belgradó meldt mendat den 29 der vorige maand een vrees- selijke brand te Bitoglia gewoed had. De ontevreden Turken hadden die stad aan vier hoeken in brand gestoken en meer dan duizend huizen waren daardoor vernield. Ook te Tatarbazarzik waren omtrent honderd étt vijftig huizen in de asch gelegd. jA-auikvijfc. PARIJS den 27 julij. De laatste tijdingen uit Madrid, tot den 22 dezer, bevestigen volkomen dat de hevige uitbarsting der cholera aldaar het volk in beweging heeft gebragten onder voorwendsel van vermeen de vergiftiging tot verschrikkelijke mishandelingen aanleiding gaf. De wanorde moet op den 17 tot zulk eene hoogte geklommen zijn, dat het gouvernement noodig heeft geoordeeld alle de plaatselijke autoriteiten zoö civile als militaire uit hunne posten te ontzetten en aan de agen ten van het Spaansch bestuur bij de verschillende mogendheden van het gebeurde een kort verslag heeft gezonden om zoo het heet alle verdich te verhalen voor te komendoch met der daad, zoo het schijnt, om de schuld dezer gruwelen van zich af te werpen. Volgens dit verslag had men sinds lang in de hoofdstad de voorteekenen der gevreesde kwaal be speurd zonder dat dezelve echter merkbare vorderingen maakte. Geheel onverwacht echter brak de ziekte op den 16 met zulk eene hevigheid uit, dat het volk, van schrik bevangen, niet anders dacht dan dat het water der fonteinen vergiftigd was. Naauwelijks had zich dit gerucht verspreid of deze misdaad werd door eenige rustverstoorders den mon niken ten laste gelegd. Het kollegie der jesuiten werd aangevallenen de meeste der bewoners om het leven gebragt. Drie andere klootters 2 AtcusTus 1831. 1 - 1 1 1 1 t 1 -D ondergingen hetzelfde lor, tot eindelijk de gewapende magt toeschoö en de rust hersteld werd; een dertigtal der schuldigen zijn in hechtenis genomen. De raad van bestuur heeft onmiddellijk, in naam der konin gin-regentes eene proclamatie uitgevaardigdom het volk van deszelfs vooroordeel terug te brengen. Op den 20 had eene voorloopige verga dering der afgevaardigden plaats die echter döor niet meer dan 70 ledert werd bijgewoond, iDtcbesrlanbcu- 's GRAVENHAGË den 29 julij. Z. M. heeft heden morgen tëft j uren deze residentie verlaten zich naar het Loo begevende; Hoogst- dezetve wordt aanstaanden zaturdag terug verwacht j en vertrëkt Dings- dag naar het leger. Gisteren en heden 19 voor hét hof van asslse'9 ih deze provincie (derde kwartaal)onder het voorzitterschap van jhr; Beelaerts vati Bloklandde zaak behandeld van Arnoldus Schoenmakers en Frederik Ludewig die ter zake van diefstal met alle de verzwarende omstandig hedengepleegd inde Roomsch-Katholijke kerk te Hillegom, in staac van beschuldiging waren gesteld. De heej mr. van Appelterre heeft namens den procureur-generaalde doodstraf tegen dezelven geeischt. Bij arrest, op heden uitgesproken, zijn de beide beklaagden aan diefstal mee de vier verzwarende omstandigheden, en uit hoofde van vroegere ver oordeelingen, aan herhaling van misdaad schuldig verklaard, Het Was den hove niet geblekendat derzelver diefstal met behulp van wapenen was bedreven. De schuldig verklaarden zijn veroordeeld tot geesseling brandmerk met den strop om den hals en een confinement van twintig jaren. De heeren mrs. Dclcourt en van der Heim waren den veroordeel den als raadslieden toegevoegd. MIDDELBURG den 1 augustus. Aan de voorposten in het 5de dis trict dezer provincie is den 28 julij weder een Belgisch deserteur aange komen behoort hebbende bij het 2de bataillon garde civique te Asse nede hij was vergezeld van twee geboren Hollandersde een gediend hebbende bij de divisie pontonniers en de ander bij het 4de bataillon na tionale militie, beide vroeger te Melden door Belgische marechausséeS gearresteerd. Ook den 29 zijn te Hulst weder twee Belgische deserteurs aapgebragt, gediend hebbende bij de 12de veldbatterij te RonzeL Men meldt ons uit Hulst den 29 julij: Den 27 dezer is de tweede luitenant Huyssers van liet alhier in kan- tonnement liggend bataillon der5de afdeeling infanterie, als parlementairt gebonden geweest naar den kommandant der Belgische troepen op de na burige Vlaamsche Clingedenkelijk met depeches van Z. Exc. den opper bevelhebber der troepen in deze provincie. Toevallig was de Belgische kommanderende officier iemand die in den roemrijken tiendaagschen veld- togt door den luitenant Huyssers is krijgsgevangen genomen en later uit gewisseld. Men verzekert, dat het alhier in kantonnement liggende bataillon der., 5de afdeeling eene andere destinatie krijgt en naar 's Hertogenbosch zal moeten vertrekkenzonder dat men nog iets bepaalds weet doof welke troepen hetzelve zal worden vervangen." Het besluit vari Z. M. den Koning der Nederlandenaangaande het groot verlof der schutterijmaakt in Belgie een zonderlingen indruk men vreest aldaar dat die maatregel door het Belgische bewind zal ge volgd wordenen dat daardoor de arme volksklasse met eene menigte lieden zonder bestaan en werk, zal worden vermeerderd. Indien de ontbinding van het Bataafsche leger (zegt de Messager de Gandj alleen is geschied om ons te noodzaken ook onze soldaten naar huis te zendendan spelen de Hollanders daarmede een leelijken trek aan Leopolddie aan zijne soldaten niet dan met vele bezwaren ontslag kan verleenen. Hopen wij echter dat de Europesche diplomatie ons weldra een beteren trek zal spelen. Zij begint onze behoefte te gevoelen, eri wij bemerken dat zij zich nu ook ten pligt stelt om te handelen." De Belgische Moniteur bevat een besluit, waarbij eene commis"-. sie wordt benoemd, belast met het onderzoek en in het licht geven van de. Belgische kronijken en andere geschiedkundige schriften, welke toe nog toe onuitgegeven zijn. Er zal, tot dekking van kosten, gedurende hare werkzaamheden, aan dezelve jaarlijks eene som van 5000 fr. uitge reikt wordenonder voorbehoudom aan de leden der genoemde com missie zoodanige belooningen en onderscheidingen te verleenenals de zelve zullen waardig gekeurd worden. De commissie is zamengesteld uit de heeren de Gerlacheeersten president van het hof van cassatie den abt de Ram, archivarius van het aartsbisdom; den baron Reijfeu- bergprofessor aan de hoogeschool te LeuvenDewezinspecteur der athenea; Gachardarchivarius des rijks; JVarnkoenigprofessor aan de hoogeschool te Gentcn J. F. Willemsontvanger te Eecloo. Men zal zich herinneren, dat, voorde omwenteling van 1830, dergelijke com missie door Z. M. den Koning der Nederlanden reeds benoemd was, waarvan sommige der bovengemelde heeren insgelijks leden waren. Z. M. de koning van Frankrijk heeft dezer dagen een bewijs zijner bijzondere goedkeuring gegeven wegens het edelmoedig gedrag en de lof felijke daden van drie onzer landgenootenden heer Pool, luitenant van de eerste klasse der koloniale marinekommanderende Zr. Ms. schooner van oorlog Circé, en de kapiteins P lokker en Benesvoerende de Nederlandsche schepen Christina Johanna en Amicitiabetoond jegens de equipagien van in der tijd verongelukte Fransche schepenzijnde de heer Pool benoemd tot ridder van het legioen van eer terwijl de beide scheeps-kapiteins ieder met eene gouden medaille zijn begiftigd. Uit Parijs wordt gemeld, dat het programma wegens de viering der julij-feesten thans bekend gemaakt is en aan de bladen der tegen partij stof tot vele bittere aanmerkingen geeft. Onder anderen zal te dier gelegenheid, uit 's Rijks schatkisteen bruidschat van 3000 franken worden toegekend aan zestien paren, die alsdan hun huwelijk zullen vierendeze uit te huwen personen zullen zonen of dochters moeten zijn van Parijzenaars die of in julij 1830 tegen de soldaten van Karei X, of in junij 1832 en april 1834 met de soldaten van Bodewijk Filips heb ben gestreden. Men rekent dat, ten einde de vreugde der Parijzenaars op deze feesten binnen zekere palen te houden, alsdan weder 40,0,00 man troepen in die hoofdstad zullen vereenigd zijn. De laatste tijdingen uit Spanje schijnen voor de zaak van don Carlos uiet zoo kwaad luidend te zijn als de dagbladen der tegenpartij

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1