N°. 86. MIDDELBURGSCHE f COÜIIANÏ» Zaturdag KIEUWSTIJDINGEN. SJtiitecïtlrtub. FRANKFORT den 12 julij. Bij de plegtige opening van den Zwit- serschen landdag, welke den 7 dezer te Zurich plaats had is onder anderen door den regcrenden burgemeester van Zurich, Hirtzeldie de openings-rcde hieldten opzigte der vreemde uitgewekenen gezegd, dat, zoolang dezenoch de binnenlandsche rustnoch de betrekkingen naar buiten stoorden, zij zouden worden toegelaten, maar dat daarentegen, indien zij van deze vergunning misbruik maaktenmen hunnentwege zich niet in eenen strijd kon wikkelen die dan eerst de geestdrift des volks zou opwekken wanneer de nationale onafhankelijkheid bedreigd wierd. Alle vreemde gezanten en gevolmagtigden woonden deze openings-zitting bijten teeken dat de verschillen met de vreemde mogendheden in der minne vereffend waren of zich verefFenen zoudenterwijl het buiten allen twijfel isdat de meerderheid der ten landdage afgevaardigden het ant woord, door het voorzittend kanton onlangs gegeven, zal goedkeuren. Uit Rome wordt, onder dagteekening van den 30, geschreven, dat de banvloek tegen dom Pedro op het punt is van uitgevaardigd te worden. De Paus die op het vernemen van den ondergang der Miguel- listische partijeen oogenblik geaarzeld hadzou eindelijk tot dezen gewig'tigen stap besloten hebben. Over Ancona verneemt mendat het regtsgeding tegen Colocotrom en consorten afgeloopen is. Beide, Colocotrom en Koliopulozijn ter dood veroordeeld. Maar koning Otto heeft de straf in eene twintigjarige ge vangenis veranderd. Griekenland had ook zijne verandering van minis terie gehad. Coletto was tot minister van marine en binnenlandsche za ken en tot voorzitter van den raad benoemd, Mauracordato ging als ambassadeur naar Rusland. Verscheidene vreemde dagbladen hebben sedert eenigen tijd allerlei moordgeschiedenissen opgenomen, waarvan de eene al ijzingwekkender is dan de andere. Het blijkt thansdat velen daarvan loutere sprook jes zijn. Zoo is het onwaar, wat men van de verregaande onveiligheid in het Nassausche verspreid heeft, en dat daar, onder anderen, tusschen Köningstein en Chamberg, een jong bruidspaar aan de boomen zou zijn opgehangen. JVankvijfe. PARIJS den 14 julij. Koning Bodewijk Philips gisteren van het kas teel van Eu teruggekeerd zijndeheeft dezen morgen de gedenkpennin gen en andere belooningen, bij de tentoonstelling van nationale nijver heid behaald aan de belanghebbenden uitgereikt. Hoezeer de Engelsche dagbladen hoog hebben opgegeven van het vereerend onthaaldat te Londen en elders aan den heer Dupin is te beurt gevallenverneemt men echter thansdat deze zich ten hoogste beklaagtdat men hem steeds van den hoogen adel heeft verwijderd ge houden, als of zijne mindere afkomst hem daar den toegang ontzegde. Een geweldige waterhoos heeft in de omstreken van St. Sebasti- aanin Biskaije, ontzettende verwoestingen aangerigt. Meer dan 80 molens, huizen en smederijen zijn door dezelve weggesleept, en meer dan 1000 stuks vee is bij de ramp omgekomen. De menschelijke slagt- offers die er het leven bij ingeschoten hebben worden op 4 500 be groot. De wegen zijn geheel weggeslagen, rijtuigen, paarden, reizi gers, alles is weggespoeld zonder dat het mogelijk is geweest de minste hulp aan te brengen. Men noemt zelfs een collegie of instituut aan de hélling van eenen berg, hetwelk met professoren, studenten en al in den vloed verdwenen is. EUbcrïaitfrctt. 's GRAVENIIAGE den 15 julij. Z. M. de Koning heeft H. M de Koningin van Beijeren maandag namiddagkort 11a hoogstderzelver aan komst op het badhuis te Scheveningeneen bezoek gegeven. Gisteren is er ten hove een gala-diner geweestwaaraan genoemde H. M., benevens HH. KK. HH. de Prins en Prinses Frederik der Ne derlanden, en HU. DD. de hertog en hertogin van Saksen-lVeimar heb ben deelgenomen. Bij de diplomatie heerscht tegenwoordig wederom eene bijzondere werkzaamheid, hetgeen het gevolg is der terugkomst van den baron Ventolk, waaruit menigvuldige conferentien voortvloeijen alsmede van de onverwachte aftreding van het Engelsch ministerie. Dikwerf worden er bij Z. M. kabinetsraden gehouden. Naar men verneemtheeft de baron van JVesttreenen van Tiel- landtraad over de koninklijke bibliotheek, eene wetenschappelijke reis ondernomen en zich naar Rome begeven. Z. M. heeft de 163ste loterij vastgesteld welke in allen deele aan de thans trekkende overeenkomstig is en dien ten gevolge 21,000 loten bevat. Daar het uit de rapporten der onlangs over de depóts der korpsen van het leger gchoudene inspectiën gebleken isdat bij eenige dier korpsen, de officier, administrateur van kleeding en wapening, in het officiers stamboek van het korps is ingeschreven, terwijl zulks bij an dere geene plaats heeften datdienvolgensin dit opzigt gccne een vormigheid bestaatzoo heeft de directeur-generaal van oorlogbij dis positie van den 30 junij, naar men verneemt, bepaald, dat de admini strateurs van kleeding en wapening bij de korpsen van het leger niet moeten worden ingeschreven in de stamboeken der officieren van die korpsen, en dat mitsdien daar, waar zulks heeft plaats gehad, dena men van die officieren zullen worden doorgeslagen. Deze dispositie is daarop gegrond, dat de administrateurs van kleeding en wapening geko zen worden uit gepensioneerde of op andere wijze buiten activiteit ge stelde officieren; dat, bij 'sKonings besluiten, buiten activiteit gestelde officieren, van dat tijdstip af, niet meer behooren tot het kader der offi cieren van het legeren niet weder daarin kunnen worden opgenomen dan bij een besluit Zijner Majesteiten dat de voornoemde administra teurs die door Z. K. H. den Admiraal en Kolonel-Generaal worden benoemd en ontslagen, ten onregte in de stamboeken der officieren van de korpsen zijn ingeschreven daar dat register alleen zoodanige officie ren moet bevattenwelke bij het korps in activiteit zijn. Naar men verneemt zijn de verschillende houtvesters onzes Rijks a 10 jitLij dezer dagen wederom herinnerd aan de bestaande bépalirigértvolgens welke ter vermijding van het verléénen van premien aan önbévbégdé personen en de daaruit ontstane nadeelen voor 's Rijks schatkister be hoort te worden gelet: i°. dat de vermelding van pérmissien om iil gere gistreerde jagten te jagen en van extraordinaire pérmissiëii kénnelijk aan toont dat de uitdrukking akte tot de jagtln den engsten zin ra'dét ge nomen worden en gévolgelijk pérmissien om ganfen eenden en water snippen te schieten en anderen geen regt geven om premien te vorderen j 20. dat het schadelijk gedierte moet zijn geschoten of gedood Öp éigen of gehuilrden grond; 30. dat de premien niet kunnen Worden betaald dan aan houders van akten tot de jagt of van bovengemelde pérmissien en ge vol gelijk niet aan jagers40. dat de mandaten moeten worden af gegeven op de vertooning van het schadelijk gedierte én niet collectief, in welk laatste geval of het voorschrift der wét niet wordt gevolgd, of, door het slechts laten vertoonen van neuzenpooten of klaauWéri', te gen de wet wordt gezondigd; In een berigt uit Bergenop den régter Maas-öevér in Lithbiirg hetwelk door andere dagbladen opgenomen iswordt geklaagd over vijan delijkheden die eenige te Maashees (op den llnker-oéver dier rivier) gestationneerde Nederlandsche tolbedienden gepleegd zouden hebben door in den loop van den 6 dezerzonder de nlinste aanleiding té vuren op twee schuitjeswaarmede ingezetenen van hét nabij Bergen gelegen dorp Aijen de Maas overstaken. Daar in het bedoelde berigt de waarheid te kort gedaan wordt, achten wij het hiét ongepast dé eigenlijke toedragt van het gebeurde op te gevén. In den morgen van den 6 dezer wérd buiten de lijn onzer voorpos-' tenonder de gemeente Maashees tegen over het dorp Aijëndoor een veerman uit dat dorp een persoon ovCr de Maas gezét. De amb tenaren van s lauds middelen ontwaarden Zulks te laat om het te belet ten, zijnde de overgezette persoon reeds ontvlugt, en hét schuitje we der van wal gestokenalvorens zij hetzelve konden Bereiken. Dé schip per door hen aangemaand zijnde 0111 dadelijk terug te keérénweiger de te gehoorzamenwaarna zij eenige geweerschoten op het' vaartuig lostenzonder echter hun oogmerk te bereiken. Niettegenstaande dit voorvalis in deri namiddag Van deri eigen dag de rentmeester J. Stofelsvan het nabij gelegene goéd Makken, die van het drijven van smokkelhandel verdacht gehouden wordt, door cfen knecht van diens vader H. Stofels, koopman te Bergén, wedéröm bij liét dorp Aijen over de Maas naar Maashees overgezet. Ook ditmaal is gemel de rentmeester ontvlugt en het schuitje van wal gestoken alvorens dé ambtenaren zulks konden verhinderendie vervolgensbij weigering vaii den veerman om weder aan te leggenop hem gevuurd hébbenals wanneer aan den regter-oever van de Maas de boeren uit hét dorp zich aan den waterkant verzameldenen begoiihen Op dé aihbtenaréh té vuren hetwelk door dezen beantwoord werd. Eéne patrouille op hét géruchc door den bevelhebber van Vierlingsbeek afgezonden vond intusschen té Maashees alles weder rustig. Staats-Courant BREDA den 16 julij. Naar wij vernemen zullen de troépert van dé eerste en reserve-divisien van het leger te velde de beide kampen van Reyen en Oirschot aanstaanden maandag verlaten en beide de kampen onmiddellijk weder betrokken wordenhet eerstgenoemde door de 2de divisie, onder bevel van Z. D. II. den hertog van Saxen-JVeimar het laatstgenoemde door de 3de divisieonder bevel van den luitenant-gene raal Meyer. De troepen die de beide kampen nu gaan verlaten zullen hoofdzakelijk dezelfde kantonnementeuthans door de 2de en 3de divi- sien bezet, weder betrekken. MIDDELBURG den 18 julij. Uit het verslag van de Op den 6 maart jl.te Batavia gchoudene algemeene vergadering van het Bata- viaasch genootschap van kunsten en wetenschappen geplaatst in de Ja- vasche courant van den 12 dier maand, blijkt onder anderen, dat toe corresponderend lid dier maatschappij is benoemd jonkhr, 11, de Jonge hoogleeraar en med. doet. alhier. Gedurende de maanden madrt, april, méi en junij 1834, hebben zich te Vlissingen bevonden ongeveer 390 Antwerpsche loodsen, welke van Antwerpen ter reede voor Vlissingen schepen hebben gebragten gedurende gemeld tijdstip hebben zich in Antwerpen bevonden ongeveer 345 Vlissinger loodsen, welke schepen naar Antwerpen hebben opgébrSgt. De onlangs doorgebroken dam aan den irtgang der marine- of dok- haven te Vlissingen is in zooverre hersteld dat men gepasseerden woens dag middag met het uitmalen van water, aanwezig tusschen dien dam en dien gelegen aan de andere zijde der doksluis, een aanvang heeft kunnen nemen, met welke tiitmaling men zoo des daags als des nachts tot op dezen oogenblik met vrucht voortgaat. Zijnde alsnu de verwachting dat eerstgemclde dam beter dan de vorige aan het oogmerk zal voldoen. Donderdag morgen zijn de practische artillerie-oefeningen te Vlis singen bestaande in het schieten opeene in het vaarwater gelegen schijf, zoo als vroeger gemeld is, hervat. Dien dag is aldaar weder aangekomen een Belgisch deserteur, laatste lijk gediend hebbende bij het 12de regement infanterie te Gent, van vaar hij naar Sas-van-Gent was gedeserteerd. In het laatste dezer maand zullen te Alkmaar wordert aanbesteed tb werkenwelke gevorderd wordenom de zoogenaamde koopvaarders bnnenhaven van het groote Noord-Hollandsche kanaalbij het Nieuwe liep tot eene legplaats voor zeeschepen bekwaam te makenten einde te voorkomen dergelijke rampen als aldaar in den jongst verloopencn winterop den laatsten dag des jaars onderscheidene koopvaardijsche- pei getroffen hebben. Den 7 dezer is te Amersfoort eene vrouw, genaamd Catharina tan Koelen, oud 32 jaren, huisvrouw van den zeventigjarigen Jordaans vin der Brombevallen van drie levende kinderen waarvan ieder zes nitgers (vijf vingers en eenen duim) aan elke hand heefc. Te Castillonin Henegouwen, heeft eene gruwzame gebeurtenis {laats gehad. Zekere vrouw, uit Thuillies, zijnde eene boodschap- bopster, welke in den omtrek door de bijgeloovigo landlieden voor eene toverheks werd gehouden, kwam onlangs op eene .landhoeveom eene aamocs te vragen en wat uit te rustenkort daarop werd een kind op di hoeve ziek en stierf, hetwelk aan deze vrouw werd toegeschreven. Sdert dit voorval wordt ook een ander kind op diezelfde hoeve ziek

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1