MIDDELBURGSCHE C O II A N T N°. 82. Donderdag 10 Jülij 1834» e ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND ad- LF verteert, dat van heden af, ten zijnen Kantore, zullen worden uit betaald de Intressen der Borgtogten van'sRijks Ambtenaren, overliet eerste "half jaar 1S34. Middelburg 9 Ju lij 1834. De Administrateur voornoemd P. P O u s. NIEUWSTIJDINGEN. IDttifórftlattb. FRANKFORT den 4 juli/. Men beweertdat eerlang bekend zal ge maakt worden eene op de Wecner-conferentie getroffene overeenkomst we gens de instelling van een hoog-geregtshof voor Duitschland, Dit hof zou bestaan uit vier-en-dertig leden, waarvan elk der 17 curien des Duitschen verbonds er twee benoemten bestemd zijn om te beslissen in zekere buitengewone gevallen, welke de twisten van regeringen met derzelver stenden betreffen, Het onlangs verspreide gerucht, dat de graaf vort Munch-Belling- hausen niet weder naar Frankfort terugkeerenen als voorzitter der bondsvergadering door een ander vervangen worden zoude, wordt in bc- rigten uit Weenen stellig tegengesproken. in brieven uit Weenen van 24 junijleest men De vestingwerken bij Verona en Brixcn zijn bijna voltooid, en zul len eerlang van het noodige geschut voorzien worden. Ook de kust-bat- terijen in Dalmatie, en de wegen die dezelve onderling verbinden, zijn, naar men verneemt, zoo goed als gereed. Eene aanzienlijke hoeveelheid krijgsmateriëel is naar Dalmatie vervoerd geworden. Over het algemeen neemt Duitschland op alle punten eene ontzagwekkende houding aandie meer zal bijdragen om den vrede te bewarendan alle traktaten ter wereld. Het dagblad van Lauzanne beweertdat het verblijf van dom Mi- guel te Genua slechts van korten duur zal zijnhebbende de Engelsche regering, met het doel om een beter oog op dezen vorst te kunnen hou den, voorgesteld, om hem naar Maltha over te voeren, in welk geval die regering op eene milde wijze voor zijn onderhoud zou zorgen. In het Petersburger handelsblad van den 25 junij leest men, met grootc lettershetgeen volgtmen spreekt in cenige buitenlandsche dagbladen van eene Russische leening van 300 millioen roebels in bank- assignatien. De regering heeft noch het voornemen noch de behoefte gehad om eene nieuwe leening te doen." (Sroot-Birittattjc. LONDEN den 6 ju lij. De staat van 'slands inkomsten, gisteren op gemaakt, is allergunstigst. In het laatste vierde jaars hebben zij 350,952 ponden sterling meerder bedragen dan in dezelfde drie maanden van het jaar te voren, en het dienstjaar op gisteren gesloten heeft 390,236 pon den meerder opgeleverd dan in het vorige ontvangen is. Dit is des te belangrijker, daar er verscheidene belastingen of taxen zijn afgeschaft. Te Wheathamstccdgraafschap Hertsis den 19 junij, in den ouderdom van 104 jaren, overleden Rebecca Cartersedert 16 jaren we duwe, en moeder van eene talrijke familie. Tot haar ioade jaar verrigt- te zij hare huisselijkc werkzaamheden, en kon, zonder bril, nog zeer goed cenen draad insteken. Onder de onderscheidene hoogbejaarde personen, welke in Engeland aangetroffen worden verdient ook vooral eene zekere vrouwmet name Ellen War diete Butterton, nabij Leek woonachtig, eene bijzondere melding, daar dezelve, ofschoon reeds in haar 103de jaar zijnde, zich nog zeer dikwerf eene beweging van tien Britsche mijlen verschaft, en dien afstand in nog minder dan vier uren tijds kan afleggen. ilcbetrlaubeu. 's GRAVENHAGE den 6 julijZijne Exc. de baron van Doorn minister van binnenlandsche zakenheeftgedurende zijne laatste reis een gedeelte der provincie Drentheen bepaaldelijk de koloniën der maat schappij van weldadigheidover welke belangrijke raadplegingen bij de regering aanhangig zijn, bezocht. ROTTERDAM den 7 julij. H. M. de Koningin van Groot-Brittan- je is gisteren avond in goeden welstand bier aangeland en in het streng ste incognito naar 's Gravenhage gereden van waar hoogstdezelve waar schijnlijk heden hare reis naar Duitschland zal voortzetten. Gisteren ochtend zijn HII. KK. HII. de Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en HH. DD. de hertog en hertogin van Saksen-Weimar met derzelver zonenhier 'aangekomenen hebben zich met het koninklijk stoomjagt naar Hclvoetsluis begeven0111 H. M. bij hare aankomst te ontvangen. Deze hooge personaadjen zijn des avonds hier terug geko men en naar de residentie weergekeerd. II. M. de Koningin reist onder den naam van gravin van Lancaster NUNSPEET (provincie Gelderland) den 5 julij. Heden ochtend ten 7 uren zijn in dit dorpdoor cenen ontstanen brandwaarvan de oor zaak onbekend is7 aan elkander belendende woningen geheel in de asch gelegd. Een aantal huisgezinnen, door deze ramp van huisvesting, klee ding en voedsel beroofd, verkeert in de kommervolste omstandigheden. De middelen tot hulp voor meer dan 25 hierdoor ongelukkig gewordene personen in deze gemeente ontbrekendeworden allendie niet ongevoe lig zijn voor de rampen hunner medemenschenop het dringendst iiitge- noodigd iets bij te dragen tot ondersteuning dezer treurendenen hunne giften te doen toekomen aan den burgemeesterden heer C. L. Vitringa of den predikant J. de Bouter. BREDA den 7 julij. Uit de legerplaats nabij Oirschot wordt ge meld, dat de in het kamp aldaar gelegerde troepen der reserve-divisie eene militaire wandeling of dagmarsch gemaakt hebben, en ter dier gele genheid des middags op de Diesscnsche heidetusschen het dorp Dies- sen en Middelbeers gelegen, hebben gebivouakeerd. De divisie was tot gezegd einde, vergezeld van het korps Noord-Brabandsche jagers en de veldbatterijno. 9a, des morgens vroegtijdig uit het kamp opgebroken en is eerst des avonds in hetzelve teruggekeerd. Het middag-eten werd op het b.ivouac in gereedheid gebragten waren de troepen op gózegde plaatsdoor het uitzetten van posten als anderzinsmet al die voorzorg en dermate gelegerd, als zulks in oorlogstijd gevorderd wordt. De troepen genieten bij voortduring eene goede gezondheid en 'leven in hunne legerplaats onderling zeer te vreden en vergéhöegd. Hoezeer er nog niet in het vuur is geëxerceerdheeft de divisie zich echter reedi eenige malen vereenigden met de drie brigades te zamen In linie ge manoeuvreerd. MIDDELBURG den 9 jülij. Zoo wel de artillerie der armee als der schutterij is binnen de vesting Vlissingen, sedert eenige dagendruk bezig met de voorbereidende maatregelentot het uitvoeren der dit jaar door dezelve te doene exercitien in de ernstige bediening van het geschutj Aanstaanden maandag zal een begin gemaakt w'orden met die oefeningen en geschoten worden op een in het vaarwater gelegen schijf, op het einde der uitrusting-;werf. De worpen uit mortieren zullen f even als in de drie vorige jarengeschieden aan het strand tusschen het bezette fort de Nolle en den zoogenaamden Fijgeter. De oefeningen zullen duren van 's mor gens 8 tot's namiddags 3 uren. Met verlof geven gaat men voortook aan de kadersonderscheidene der heeren officieren zijn met verlof, eenige met behoud van traktement tot herstel van gezondheid. Ook eenige hoofd-ambtenarenk der marine hebben verlof genoten of genieten thans daarvan. Aan den in februarij jl. genomen maatregelmet opzigt tot het visite-' ren der loodsschuitjesgemeenschap hebbende met Antwerpen en Vlissin gen, wordt de noodzakelijke hand gehouden. De nieuwe en op eene andere plaats verlegd wordende tonnehbrhg over het dokwelke door de zorg der marine wordt geconstruëerdzal deze of althans zeker de volgende week klaar zijn. De nieuwe door de zorg der stad gebouwd wordende schoone brug bij de beurszal het deze Week reeds zijn. Door de werkzaamheden bij de dokslulshebben onderscheidene RijkS- marine-vaartuigen eene legplaats genomen in de kaai bij den Nieuwen- dijk. Indien die werkzaamheden vóór den winter niet zijn afgeloopeti zou de Pottekaaiindien ze zoo ondiep niet warezeer geschikt kunnen dienen voor legplaats gedurende den winter voor onderscheidene op de Schelde gestationeerde vaartuigen van oorlog vooral kanonneerbooten. Het repareren van gebouwen enz. der marine levert ook veel bezigheden. De gemeenschap over Vlissingen met het 4de en 5de district dezer pro vincie blijft even levendig. Naar men verneemtis op donderdag den 3 dezerdoor de kamer tot het in staat stellen van beschuldiging van het hoog-geregtshof, de drukker Thompsonte Rotterdam naar het hof van assises verwezen zoodat dezelve binnen weinige dagen van Rotterdamwaar hij zich thans bevindtnaar 's Hage zal worden vervoerd om voor het hof van assises dat den 21 dezer zal worden geopend, teregt te staan. Gedurende den loop van het onderzoek over de zaken van dezen uitgever van het eenigen. tijd bestaan hebbende Fransche dagblad VEtendardzijn verschillende personen als getuigen in deze zaak verhoord die zich als schrijvers van sommige artikelen, in dat blad voorgekomen hebben doen kennen waar van brieven onder de papieren van den drukker Thompson zijn gevonden, ófwel, die door denzelvenbij zijne verhooren, in dit proces zijn ge wikkeld. Met veel belangstelling wordt het te voeren regtsgeding te ge- moet gezien. Uit Ostende meldt menEene kerkelijke plegtigheiddie alhier in vroegere jaren gevierd werd, doch schier geheel in vergetelheid was ge raakt, is thans hersteld. Sedert 40 jaren had men zich namelijk niet meer in processie naar den oever der zee begeven, om die te zegenen. Zondag, den 29 junij, heeft die omgang met zeer veel kerkelijke praal plaats gehad." Op den 1 dezer is er onder de gedetineerden in het gevangenhuis te Aalst, in Oost-Vlaanderen een oproer uitgebroken, hetwelk niet dan met moeite en eerst na een drie kwartier uurs warstelenstusschen de beambten van het lokaal en de oproerigendoor de eerstgemelden is kun nen bedwongen worden. - Te Toulon zijn op den 29 junij de troepen der bezetting met de matrozen op nieuw handgemeen geworden. Een eenvoudig geschil gaf daartoe aanleiding, doch binnen zeer korten tijd was van beide zijden eene geduchte magt op de beenen werd er zoo hevig gevochtendat het de toegeschoten bevelhebbers niet mogt gelukken de goede orde te herstellenimmers niet voor dat de infanteristen deerlijk gehavend in hun ne kazernen waren terug gedreven. De nationale garde is eindelijk in het geweer gekomen en met den nacht is de strijd geëindigd. Weder aangezocht zijnde tot het plaatsen van den volgenden brief, zoo Voldoen wij aan dit verzoek als zijnde dit en het laatstvorige artikel., vólgens de verzekering van de heeren D. en B.het laatstedat zij ons over die zaak zullen vergen in ons dagblad op te nemen. Inmiddels zal het ons steeds aangenaam zijnoin van beide geleerden artikelen te mo gen ontvangen, welke in strekking en beknoptheid meer voor ons blad geschikt zijn, en bevelen ons daartoe in beider geachte correspondentie voortdurend aan. jian Mr. J. B n ia a n Vrederegter van het Kanton Zierikzee. Weledele Heer! Uw schrijven van den 1 dezergeplaatst in deze Courant van heden den 5 Julij no. 80 brengt mij in de vcrpligting, om U op gelijke wgzc te antwoorden en an dermaal de pen op te vatten met uw werkje naast mij waarvan ik den 9 Junij een aanprijzend berigt met aanmerkingen schreef, hetgeen in de Courant van i4 Junij no. 71 eene plaats heeft gevonden. Ik doe het evenwel niet, om uwe Antikritiek te wederleggenofschoon dezelve stofs genoeg voor eene nieuwe reeks van aanmer kingen bevat. Zulks is onnoodig. Wij hebben beide onze meening gezegd en on ze gronden aangevoerd, zonder elkander te overtuigen. Bevoegden mogen kiezen, en volgens hun inzien beslissen naar welke zijde de schaal overhelt. Het publick heeft bij de zaak in verschil geen bijzonder belang, ik wil dus over dezelve geen woord meer wisselen. Gij hebt echter in uw schrijven mijn karakter aangevallen, en daarom meen ik uw antwoord niet geheel met stilzwijgen te mogen voorbijgaan. Gij verwijt mij vooreerst, Mijn Heer! dat ik mij achter het masker van naam loosheid verschutle. Kan u dit ernst zijn? Van waar hebt gij dan zoo spoedig mijnen naam gevonden? Wanneer iemand, die meer dan 20 jaren in een gewest woont, van wien het bekend is dat hij schrijft, en in periodieke schriften of dag bladen meermalen met zijn naamcijffer teckenteen stuk zoo beslissend kenmerkt als ik mijn verslag van uw werkje gedaan heh: dan waarlijk schuilt hij niet achter liet masker van naamloosheid. Ware het anders, dan zou het eene groote onvoon» zigtigheid van UE. geweest zijn mijnen naam zoo voluit ter neer te schrijven. Dat ik in mijne aanmerkingen op de g eerste bladzijden van uwe kerk-beschrg- ving zoo veel stelligs over het verbrande heiligdom heh medegedeeld terwijl in de.Provincie Zeeland alleen staat: de tijd der stichting is onbekendit

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1