MIDDELBURG SCHE C U R A N T, "1" N°. 81. JVanfctrijk. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. jDuitödilatib. I-,R ANKFORT den 3 julij. Volgens bijzondere brieven uit Berlijn van den 30 junijbaarde het aldaar bij velen, die misschien wat ongedul dig warenopziendat nog niets met zekerheid omtrent de besluiten van de Weener-confercntie bekend gemaakt werd; sommigen, die tot bezorgd heid overheldenbeschouwden die vertraging als een ongunstig voortec- kenmeendendat de benoeming van een Oostenrijkschen kommandant in Frankfort weiligt als een voorbereidende maatregel voor de bekendma king dier besluiten was aan te merken enz. De in Noorwegen gelegen zilvermijn Kongsberg heeft in de eerste helft van junij een stuk zilver opgeleverddat misschien het grootste is 'twelk immer, niet alleen daar, maar ergens elders is gevonden. Het weegt 1443 mark massief zilver, of circa 2J schippond, of 7! cente naar, ter waarde van nagenoeg 13,000 speciedaalders in zilver, en was een treklast volkomen berekend naar de kracht van een paard. Men schrijft uit Zurich, dat, tengevolge eener beraadslaging, den 24 11. gehouden, tot eene nota besloten is, waarbij de vorderingen der naburige mogendheden hoofdzakelijk worden ingewilligden die dan ook door de gezanten met goedkeuring is aangenomenzoo dat de dwangmaat regelen vooreerst niet in werking zullen komen. Het blijft nu den aan staanden landdag voorbehouden zijne [meening over de bestaande ge schillen te uiten. PARIJS den 1 julij. De koning heeftbij ordonnantie van gisteren die van den 25 mei 11. ingetrokken, en bepaald, dat de kamers den 31 ju lij aanstaande bijeengeroepen zullen worden. De vaudeville, genaamd de Toren van Babelwaaraan zes-en- dertig schrijvers gewerkt hebben is thans ten tooneele gevoerd. Dit stuk is eene aaneenschakeling van toespelingen op personen en zaken van den;tegenwoordigen tijd, en het dagblad le Constitutionnel wordt er in 't bijzonder in ten toon gesteld. Hoeveel vernuft daaraan moge werkzaam geweest zijn, heeft echter deze monster-vaudeville (dus wordt het stuk op den titel genoemd) even weinig aan de verwachting voldaan, als de Belgische monster-mortier, welke gebarsten is na eens tegen den vij and gebruikt te zijn en het Parijssche monster-concertwaarvan nie mand iets gehoord heeft. Hiebetrlattbcit. 's GRAVENHAGE den 4 julij. Z. M. de Koning is gisteren morgen naar het Loo vertrokkenom vervolgens de vroeger aangekondigde reis naar het leger van daar voort te zetten. Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken, baron Verstolkis dingsdag avond in de residentie aangekomenna gedurende cenen zeer geruimen tijd te Weenen te hebben doorgebragt. Na zijne aankomst is Z.>Exc. spoedig bij. den Koning ten gehoore toegelaten geworden. Eer lang zal het beleid der buitenlandsche zaken wederom door den ministef worden opgevat. Uit Kampen wordt gemelddat de minister van binnenlandsche za ken de heer van Doornop deszelfs jongste reis door ,sommige provin ciënin de vorige week, vergezeld van verscheidene inspecteurs van den waterstaat, aldaar aangekomen is. - Sedert eenigen tijd heerscht er eene buitengewone bedrijvigheid aan onze verschillende ministerien. Sommigen willen weten, dat zulks ver oorzaakt wordt door plannen voor eene te geven nieuwe organisatie aan ons leger en der schutterijen waardoor deze laatsten eene aanzienlijke ver mindering zouden ondergaan. Naar luid onzer berigtcnvoor welker echtheid wij echter niet kunnen instaanzou de herziening der wet op ■de schutterijen, in de aanstaande zitting onzer wetgevende kamers, wor den voorgedragen en een onmiddellijk gevolg zijn der werkzaamheden welke thans worden opgemerkt. Inmiddels is men steeds werkzaamom verschillende bezuinigingen daar te stellen, die, zoo men zegt, weldra door vele andere zullen worden gevolgd. Volgens diezelfde tijdingen zoude de reis des Konings, naar het leger en naar onderscheidene gewesten, aan verschillende belangen een wenschelijk gewigt verleenen. Gisteren heeft, bij de regtbank van eersten aanleg alhier, de zaak gediend van den boekdrukker le Jeunetegen den graaf Libry-Bagnano welke laatste wegens laster is aangeklaagd. De oflïcier der regtbank heeft geconcludeerd tot het niet ontvankelijk verklaren van den heer le Jeune in zijnen eisch, betrekkelijk de benoeming van eenen curator voor den heer Librywien deze beweerd had, burgerlijk dood te zijn, en om we-, gens de zaak ten principale voort te procederen; waaromtrent de regt bank aanstaanden donderdag haar vonnis zal doen kennen. Den 1 dezer is in Texel binnengekomen Zr. Ms. oorlogsfregat J a- son, kapitein-luitenant Koops, gesleept wordende door Zr. Ms. stoom schepen Cura?ao, kapitein-luitenant le Jeune', en Surinamekapi tein-luitenant van Frank, van Hellevoetsluis. ROTTERDAM den 4 julij. In den loop dezer maand zal onze stad vereerd worden met een kortstondig bezoek van H. M. de Koningin van Engeland en later van H. M. de Koningin van Beijeren. Men verneemt, dat Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, Admiraal en Kolonel-Generaalzich naar Hellevoetsluis begeven zal, om H. M. de Koningin van Engeland aldaar te ontvangen en in te wachtenzullende aan H. M. alle eerbewijzen worden gebragt, die aan haren rang verschul digd zijn. 's HERTOGENBOSCH den 3 julij. Z. Exc. de gouverneur van Noord-Braband heeft de vergadering der Provinciale Staten geopend met eene aanspraakin welke loffelijke melding is gemaakt van de milddadig, - heidwelke de landgenooten en de manschappen van het leger hebben be toond ten aanzien van de slagtoffers vari den watersnood. Z. Exc. heeft een gunstig tafereel opgehangen van den toestand der fabrieken der ne ringdoende bewolking en der arbeidende klassen en de last der inkwartie ring gedurende het laatste jaar als minder drukkend voorgedragen, zoo ten gevolge van de menigvuldig verleende verlovenals van de uitsteken de krijgstucht der troepen en de tusschen dezelvcn en de inwoners be staande goede Verstandhouding. Naar raeii verneemt, heeft Z. K. H. de Prins van Oranje kort ge- lr%L 8 Julij 1831. leden weder twee grondbezittingen in de nabijheid van Tilburg aangekocht, en wordt onder anderen aldaar voor HoogstdeSzelfs rekening een stal voof 50 paarden gebouwd. MIDDELBURG den 7 julij. Door den breederi kerkeraad der Neder- duitsche Hervormde gemeente alhier isop gisterentot predikant be roepende weleer w. zeer gel. heer Johannes Radermacher Schor erpredi- kant te Harderwijk. Uit de plaats gehad hebbende benoemingen tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldoor de Staten der onderscheidene provinciën, blijktvoor zoo ver die bekend zijndat meestal de aftredende leden we der zijn herkozen; zijnde tot nieuwe leden benoemdvoor Noord-Bra band de heer mr. R. P. Rommein plaats van den heer P. j. Cuypers en voor Groningenin plaats van den heer mr. P. Tammo Sypkensdoor Z. M. tot lid van de Eerste Kamer benoemd, de heermr. C. S. Busman regter in de regtbank van eersten aanleg te Winschoten. De Ancwerpsche bladen declen eenen vergelijkenden staat mede van het aantal te Antwerpen binnengekomen schepengedurende de eerste halfjaren van elk der jaren 18301834. Volgens denzclven zijn van januarij tot junij 1830 aldaar binnengekomen 438 schepen; in 1831, 128 schepen; in 1832, 667 schepen; in 1833, 428 schepen, en in 1834, 454 schepen; de gemiddelde inhoud van elk vaartuig in die jaren is geweest: in 1830, 173 tonnen; in 1831, 138 tonnen; in 1832, 121 tonnen; in 1833, 118 tonnen, en in 1834, '35 tonnen. In de z'tting der Belgische afgevaardigden, van den 4 deZerheeft de heer Coghen het verlangd rapport over het nieuw ontwerp van wet op den invoer van granen, waarvan het tarief op de reeds vroeger medege deelde grondslagen berustuitgebragt. Volgens het ontwerp zal de wet tot op den 30 mei 1837 van kracht wezen. De discussie over hetzelve, werd tegen aanstaanden donderdag bepaald. Het overige der zitting was aan de voortzetting der discussien, over de artikelen van het ontwerp be treffende den invoer van vreemde linnens, gewijd, en werden alsnu de vijf eerste nommers van het tarief, naar den maatstaf van dat in Frankrijk be staande, door de kamer aangenomen. De 77 personen, welke in Belgie in staat van beschuldiging zijn gesteld, ter zake van de plunderingen van aprilzijn in 5 diligencesin den nacht van den 2 dezer uit Brussel naarMons vervoerd, om aldaar te worden te regt gesceld. Bij dit vervoer heeft het bewind eene niet geringe militaire magt ontwikkelddenkelijk ten einde het ontsnappen of ontzet ten dier lieden te verhinderen. Men verneemtdat de gevangenen bij uit stek vrolijk en wel gemoed warendat zij revolutionaire liederen zongen en dapper leve de koningleve de vrijheid riepen. De meesten hebben dan. ook ter hunner verontschuldiging bijgebragtdat, daar de militaire magt het plunderen rustig aanzag, ook na de komst van den vorst, en de sol daten zelfs den geroofden wijn hielpen uitdrinken, zij overtuigd waren geworden dat zijmet het huisraad van des vorsten tegenstanders te ver nielen een zeer goéd werk verrigtten. In weerwil van de voorzorgen, die, zoo gezegd werd, door de plaatselijke autoriteit waren genomenheeft zich in den avond van den 3 dezervoor de woning van den abt Helsen te Brusseleen hoop gemeen volk verzameld en de glazen bij denzelven ingeworpen. De gewapende magt is tusschen beide moeten komenom den volkshoop te verdrijven en de rust te herstellen. ZEETIJDINGEN. VLISSINGEN den 5 julij. Den a dezer is alhier ter reede gekomen Sop'iia iVilhelmina kapt. R. Wilsonvan Memel naar Brussel gedesti lleerd met houtwaren. Ook zijn, sedert den 1 dezer, voor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen the Python, kapt. J. A. Bunnemeijer, van Londen, met stukgoederen; Agncs Primrosekapt. A.johnstone, van St. Domingomet koffijde Jonge Florencekapt. J. A. de Vriesvan Dantzich Augustus Catinca, kapt. L. J. Dreijer, van Koningsbergen; Amasiskapt. K. A. Stek, van Memel, en Neptunes, kapt. H. L. Lehlanlustvan Gothen- burg, alle vier met houtwarenOrion, kapt. T.Newjahr, van Riga, met henuipzaad Maditus, kapt. M. J. Herwig, van Riga, met houtwaren; Johannes, kapt. H. Tolbcrs, van Pctersburg, met hennipzaadde Eng. stoomboot the Atwood, kapt. G. Seabrook, van Londen, met passagiers; Anna Adelheid, kapt. G. J. Wesselingvan Hamburg, met katoen; Hans kapt. P. Nfemannvan Nerva en Cereskapt. C.Fredwurst, van Riga, beide met houtwaren Teitenakapt, H. Gerdcsvan Inhauserseelmet haver; Hendrik, kapt. G. Visser, van Memel, met houtwaren. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van den 2 dezer tot he den van onze reede naar zee gezeild: Afroditekapt. J. Salveser, naar Noorwegen, met ballast; la Belle Alliancekapt. S. Petrinaar Liver- pool, en Fairy QueenkapiT. Christmas naarBclfast, beide met boom schors de Eng. stoomboot Brochelbankkapt. A. S. Stranachnaar Londen, met passagiers Bastey, kapt. M. Kruger, naar Hamburg, mét stiikgoederen de Zwaan, kapt. A. Cassauwers naar Londen en the Ann, kapt. A. Barrennaar Leith beide met boomschorsla Colombekapt. 1. Brabander, naar LivcrpoolDuxburg, kapt. J. L. Hooper, naar St. Ubesen Emeliekapt. J. J. Passentier, naar Sunderla'nd, alle drie met ballast; JVarsaukapt. J. Thatcher, naar Nieuw-York, met stukgoede ren Leopold de Eerstekapt. A.J.Adriaans, naar Cork, met boom schors. VERE den 5 julij. Gisteren is naar zee gezeild de Noordsche brik Mozerkapitein H. Falck, van Middelburg naar Dramme, met ballast. MENGELINGEN. Een onzer dagbladen behelst een artikel ten betooge van de noodzake lijkheid der onderneming van dit werk. De schrijver is van meeniag datdaar de natuur gan ons voordeden boven de Belgen heeft verleend in het tot stand brengen van zulk eenen weg, er nu vooral geen reden W, I. v 1 1 1 1 1 .saai OVER HET AANLEGGEN VAN EENEN IJZEREN SPOORWEG IN ONS VADERLAND.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1