0|| N°. 79- MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag SMgcmccwc HcbcirÏAttböcïte Hiaat gdiApinn PUBLIEKE VERPACHTING VAN TIENDEN, gelegen in het Eiland JValcherenover den Jare en Oogst van 1834. AW. MIRANDOLLE, Agent van den Rijks-Kassier, te Goes, e belast met het beheer der Domeinen en Tienden van de Alge- meene Nederlandsche Maatschappij in de Districten Middelburg en Goes, zal op de ondergemelde dagen en plaatsenpubliek aan de meestbie denden verpachten de navolgende TIENDE-VRUCHTENover den Jare en Oogst 1834; alsmede de VLAS- en LAMMER-TIENDEN voor een termijn van zes jaren, in te gaan den 1 Januarij 1835. Te VLISSINGENten overstaan van den Notaris Abr. van der Swalme en getuigen op Dingsdag den 22 Julij 1834, des morgens ten 10 uren, de Domaniale KOORN- en andere TIENDEN, ge legen onder de jurisdictie der Gemeenten van Koudekerke Bekerke Melis- en MariekerkcJVestkapelleZoutelatide RitthemOost en IVest-Souburg BottingeIioogelande en een gedeelte van Stad Middelburgs Ambachten. Te VERE ten overstaan van den Notaris JV. M. Snijder en ge tuigen op Zaturdag den 26 Julij 1834, des morgens ten 10 uren, de Domaniale KOORN- en andere TIENDEN, gelegen onder de jurisdictie der Gemeenten van Vere KleverskerkeBrigdamme St. LaurensGapingeSerooskerke Vrouwenpolder Oostkapelle GrijpskerkeAagtekerkeDomburg en een gedeelte van Stad Mid delburgs Ambachten. De conditiën, op welke deze Verpachtingen zullen plaats hebben, kunnen gelezen worden ten Kantore van de Notarissen te Vlissingen en Vere hier boven gemeld. Wordende voorts een ieder gewaarschuwd, dat, bij aldien de Tien den van vorige jaren onbetaald mogten zijn verblevenzijlieden niet als Pachters of Borgen zullen worden toegelaten, en dat de 10 prCt. onkosten dadelijk bij de Verpachting zullen moeten wordefi voldaan. NIEUWSTIJDINGEN. SOmtödUaub. FRANKFORT den 27 junij. Te Munchen is een courier aangeko men, die Napoli den 31 11. verlaten had. De rust was in geenen deele gestoord geworden door de wijzigingendie de behandeling der zaken van het regentschapin Griekenlandonlangs had ondergaan. 7 Men zegt dat te Zurich eene gewigtige conferentie van alle vreemde gezantendie aldaar hun verblijf houdenzal plaats hebben. Een brief uit Rome van den 14 junij behelst het volgende I11 het eergisteren gehouden consistorie moeten gewigtige zaken be handeld zijn. Zoo veel is daarvan uitgelektdat men ernstig over de zaken van Portugal beraadslaagd heeft, en dat de waarschijnlijkheid van het uitspreken van eenen bandvloek over dom Pedro grooter wordt. Hoe zeer men zulks odk had vooruitgezienis hier toch de aigemeene ver bittering zeer opgewekt door de tijding dat de Portugesche regering in weerwil van alle daartegen gedane vertoogen, de kerkelijke goederen verbeurd verklaard heeft. Dom Pedro kan zijne tegenstanders straifen maar men zal hem nimmer het regt toestaan tot het beschikken over goe deren die voor een deel uit vermakingen zijn voortgesproten'. De instel lingen waartoe die goederen behoorenstaan onder het gezag van den Paus en deze zal zijne handelwijze daaromtrent in geen geval goedkeu ren." In Egypte gaat Mehemed-Ali met rustelooze werkzaamheid voort aan eene geheele hervorming van het door hem bestuurde te arbeiden. Overal in de provinciën worden lagere scholen opgerigtwaarin de kin deren leeren lezen schrijven en rekenenen de milddadigheid van Me- hemed te dien opzigte is zoo grootdat niet alleen voor de bezoldiging der onderwijzers en voor geschikte gebouwen gezorgd wordtmaar ook voor huisvestingkleeding en kost van schoolkinderennaar mate zij zulks verdienenondersteuningen in geld worden gegeven welke som tot f 500 in het jaar voor één kind bedragen. Door talrijke vertalin gen uit Westersche talen wordt almede voor de beschaving van het Oos ten gezorgd. Van hetgeen tot de krijgskunst betrekking heeft is reeds veefin druk uitgegeven. Aan het vertalen der beste werken over ge nees- heel- en artsenijkunde alsmede over wis- en aardrijkskundeja over wijsbegeerte wordtonder aanmoediging der regeringgewerkt. (Öiröoi-Iairiüanjc. LONDEN den 27 junij. H. M. de koningin zal den 5 julij hare reis aanvangen. Hoogstdezelve zal te Woolwich scheep gaanaan boord van het jagt de Royal-Georgeen daarmede naar Ilelvoetsluis zeilen. Waarschijnlijk zal zij den nacht ter reedc van Margate blijven0111 des daags te kunnen reizen. De Phoenix en andere stoombooten zullen haar vergezellenom des noods het jagt op sleeptouw te nemenen het fre gat Castorlord John Hayzal te Nore gereed liggenom zich bij het eskader te voegen zoodra het de rivier afzakt. Onder het gevolg der koningin zullen zich de graven en gravinnen van DenbighErroll, Brownlow en Ho we bevinden. H. M. zal denkélijk zich eene maand te Meiningen ophouden. Het koninklijk smaldeel zal dadelijk van Helvoet- sluis terug keeren. Men meentdat de maatregelendie de ministerster hervor ming van sommige misbruikenwelke onder de geestelijken der heer- schende kerk ingeslopen zijn, aan het parlement hebben voorgedragen, veel tegenkanting bij het huis der lords zulleu vinden of belangrijke ver anderingen moeten ondergaan. De groote meerderheid, waarbij in het hoogerhuis het ontwerp van wetom aan de joden gelijke regten als aan "de overige Engelsche onderdanen te geven, verworpen is, doet zien dat de ministers weinig kans hebben om nieuwigheden in te voe ren zoo de partij der hooge geestelijkheid en die der tories daarmede geen genoegen nemen. Don Carlos en zijn gevolg worden binnen twee drie dagen te Londen verwacht. Het huis, dat eertijds de heer Canning te Old-Bromp- ton,.in de nabijheid dezer stad, bewoonde, is voor hem gehuurd. Bij de assises van Westraunster is hedea een man^, met name 3 Jui.ij 1834. James Stewartdie vrij deftig gekleed was, tot zeven jaren transpor- tatie veroordeeld, als schuldig van in de comité's-kamer van het huis der gemeenten twee hoeden te hebben geftolen. Men leest in een brief uit Lissabon, van den 9, het volo-ende s Het is opmerkenswaardig, dat, terwijl men aan het eind der'onlus ten van dit ongelukkig land dacht gekomen te zijn, deze weder op nieuw staan te beginnen. Nu meent men zullen er onderscheidene par tijen gaan ontstaanwaarvan de magtigste zal zijn de coalitie der Pedris- ten en absolutisten die zich zuilen vereenigenom den persoon van dom Pedro aan het hoofd van zaken geplaatst te zien en men kan zich verbeelden, hoe sterk deze partij moet zijn, wanneer zij door bekwame mannen geleid wordt, indien men nagaat, wat zij gedaan heeft onder het bestuur van zulke stomp-hoofdenals dom Miguel en zijne raads lieden. De volgendeinsgelijks aanzienlijke partijis de gemeenebest- gezindemet den generaal Saldanha aan het hoofd. Dan eerst komt die van de koningin en het chartermet de hertogen Palmella en Ter- ceira tot hoofdenen ten laatste de betrekkelijk geringe partij van hen, die den schepter uit de handen der Braganzas aan de Zij-linie der Cadavals willen overgeven. Men denkt misschien, dat dit alles niet veel meer dan bespiegelingen zijndoch ik kan stellig verzekerendat ik de beste gronden hebom te durven zeggendat alle deze partijendie zich thans reeds luide doen kennen zich zullen doen gelden. Geen dag gaat er voorbijzonder dat er drie of vier moorden plaats hebbende gevolgen van bijzondere wraakoefening en staatkundige hartstogt. Het gedrag van de meeste dezer slagtoffers van de volkswoedeis zeker onder het vorig bewind zoodanig geweestdat hun lot hun niet dan als eene regtmatige straf kan worden toegerekendmaar het blijft toch te betreu ren, dat in eene beschaafde maatschappij zulke gruweltooneelen plaats vindenen het dwingt het bestaande bewind altijdom de nadrukkelijk- ste maatregelen te nemen ter bestrijding van zulke noodlottige voorval len welke het niet alleen door woorden kan tegengaan. Ifranfctrijk. PARIJS den 27 junij. Behalve het kamp van St. Omer zal er nog een te Luneville en een te Compiégne worden aangelegd. Over het laat ste zal de hertog van Orleans en over dat van Luneville de luitenant- generaal Jacquinot het bevel voerenterwijl de hertog van Nemours als kolonel er eene brigade zal kommanderen. Het ministerieel Journal de Paris geeft van den uitslag der ver kiezingen het volgend overzigt De verkiezingen zijn heden genoegzaam bekendwijl van de 459 leden, waaruit de kame.1 bestaat, 448 benoemd zijn. In de vorige ka mer schatte men de meerderheid op 250, de oppositie op 150, de par tij die nu met de eene dan met de andere stemdeop 50. Thans is de ze verhouding aldus gewijzigd. Er zijn 162 leden der vorige kamer af getredenwaaronder 82 van de oppositie, 65 van de meerderheid en 15 van de midden-partij. Wanneer men nu in de nieuw benoemde kamer 90 stemmen aan de oppositie320 aan de meerderheiden 50 aan de middenpartij toekentzal men de waarheid vrij nabij komenimmers voor zoover het mogelijk is de wederzijdsche krachten in eene vergade ring vooraf te berekenen. Uit den aard der zaak zijn die berekeningent nimmer met volkomene naauwkeurigheid te makenechter is het zeker dat de meerderheid aanmerkelijk heefc aangewonnen." In het Journal des Debats vindt men het volgende artikel Wij zijn volkomen gemagtigd de zes of zeven decretendie in de vorige week door de Engelsche dagbladen werden medegedeeld, en door eenige Fransche overgenomen, voor valsch en ondergestoken te verkla ren. In het stelsel van financien is er in Spanje geene verandering ge maakt en het gouvernement tracht niet anders dan met naauwgezetheid aan deszelfs verpligtingen te voldoenzoo als zulks blijkt uit de half jarige rentebetaling op den 1 julij aanstaande." Hebetrlattbeu. MIDDELBURG den 2 julij. Naar men verneemt heeft Z. M. tot opbeuring der Surinaarnsche commercieden minister van koloniën gemagtigdom orders te stellen tot opheffing der inkomende regten tol- en andere ongeldenwaaraan de vaartuigen der Nederlandsche West- Indische eilanden en de daarmede adngebragte goederen onderhevig zijn alsmede tot vergunning van den vrijen uitvoer van hout uit gemelde kolonie. Het hof van assises in deze provincie heeft deszelfs zittingen voor het 2de kwartaal van den loopenden jare, onder het voorzitter schap van den raadsheermr. C. J. Scholten van Oud Haarlemop he den geëindigdmet de behandeling der zaak ten laste van Catharina de Leeuwoud 32 jaren, dienstmeid van beroep, laatst woonachtig te Goes, beschuldigd van kindermoord, door haar gepleegd op den 17 mei 11., aan een, korte oogenblikken te voren, door haar levendig ter wereld gebragt en volmaakt gezond geboren kind. De beschuldigde had reeds vroeger beleden die misdaad door het toe brengen van twee trappen met den voet op het hoofd des kinds ge pleegd te hebbenen heeft die bekentenis ook voor het hof niet inge trokken doch de verdedigermr. A. F. Siflé beweerdein een uit gewerkt pleidooidat de beschuldigdeop het oogenblik van het plegen dier afschuwelijke daadhet gebruik harer verstandelijke vermogens niet bezeten haddat dus hare daad geene misdaad daarsteldeen over zulks niet strafbaar was. Het hof heeft echter dien grond van verdediging niet aangeno men maar de beschuldigde schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde misdaaden haar verwezen tot de straf des doodswaarna zij door den president op eene zoo doelmatige als treffende en menschw lievende wijze is toegesprokendat de talrijke menigtewelke bij de uitspraak tegenwoordig wasblijken gaf van ten diepste aangedaan te zijn. In het Antwerpsche dagblad le Pharehetwelk de zaak van den Belgischen opstand zeer is toegedaanleest men De Antwerpsche handelaars en scheepsreeders hebben onlangs een verzoekschrift aan de kamer der afgevaardigden aangeboden, waarin zij op het toenemend verval van onze eigene scheepvaart opmerkzaam ma ken welk verval te groote.i wordt door de belemmeringendie onze scheepvaart ontmoet. Volgens dit verzoekschrift telde de haven van

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1