N°. 77- MIDDELBURGSCHE COüRAK T. Zaturdag 28 Junij 1834» Ülebctrlanh^clte NIEUWSTIJDINGEN. Duitechlattb. Jprawfcrijfc. iilcbetrlAtibett. SM» Op Donderdag den 3 JuJij 1834 zullen, door deCentrale Directie des Eilands Walcheren, onder nadere goedkeuring van het Departement van Binnenlandsclie Zaken en in tegenwoordigheid van den Inspecteur van den Waterstaat, Hoofd-Ingenieur in de Provincie Zeeland, in het openbaar en met inbegrip der daaraan benoodigde materialen, worden aan besteed, de hierna volgende werken, als: I. De herstelling van het Noordwestelijke gedeelte van den Westka- pelschen Dijk, tusschen de Paalhoofden, op Raai No. 92 en 95 (Keizers en Kruishoofden). II. De herstelling van het weggeslagen gedeelte aan de Zee-einden van 1 de Stakethoofden No, 94 en 95. III. Het plaatsen van een nieuw Stakethoofd aan den Zuidelijken hoek van den Westkapelschen Dijk, ter plaatse van het Zuidwaarts Hoofd. IV. Het vernieuwen van een gedeelte ontramponeerd Staketwerkaan de West-Watering, tusschen het zoogenaamd Nollen-en Groothoofd. V. Herstelling van het bovenste gedeelte Staket en Dijkprofi!aan de Noord-Westelijke zijde van het Bolwerkshoofd aan de Zuid-Wate ring. VI. De Brikbestorting van den onderzeeschen Oever van den Katten- Polder aan de Oost-Watering, benevens eenige voorziening aan den Oever op een ander gedeelte dezer Watering aan den hoek, de zoogenaamde Val. En zal voorzeide besteding geschieden des namiddags ten 5 uren, aan het Locaal der voornoemde Directie in de Abdij te Middelburg, eerst in genoemde Perceelen, en daarna in massa bij inschrijving en opbod, waarvan aanwijzing zal gedaan worden gedurende 3 dagen vóór en op den dag der besteding, en de conditiën ter lezing liggen aan het Mini sterie van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage ter Griffie van Wal cheren, in de Abdij te Middelburg, en bij den Commies der vijf Ambach ten te Westkapelle; terwijl nadere informatien te bekomen zijn bij den Opper-Commies van bet voorschreven Eiland. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN DOORN. De DIRECTIE verwittigt de Stemgeregtigde Deelhebbers, dat, inge volge het 91ste der Artikelen van Overeenkomstde in de Vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balans over het Negende Boekjaar geëin digd zijnde met ultimo December 1833, van den 25 Junij tot den 9 Julij aanstaande, voor hen ter visie zal liggen ter Secretarie van de Directie te Amsterdam bij de Agenten der Maatschappij te RotterdamDordrecht en Middelburg aan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leydenen op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 20 Junij 1834. VAN DER HOUVEN, President. KOOIJ Directeur fung. Secretaris, De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEELAND zal hare gewone Zomer-Vergadering houden binnen Middelburgin de Abdij op Woensdag den 16 Ju lij 1834, des voormiddags te half-elf uren; zullende op Donderdag, den 17 dier maand, des morgens te negen uren, worden overgegaan tot het examineren der Adspiranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, boven hunne getuigschriften van goed gedrag, afgegeven bjj den Burgemeester hunner woonplaatsrespectivelijkelk een authentiek attest van hunnen geboortedag zullen moeten overleggen, en zich, ten minste acht dagen te voren, bij den School-Opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, 28 Junij 1834. De Secretaris der Provinciale Commissie van Onderwijs voornoemd ADR. P. van DEINSE. FRANKFORT den 22 junij. Uit Hanover meldt men dat van daar eene deputatie naar Londen vertrokken is, om aan de Britsche regering te kennen te geven, dat, daar Hanoverop verlangen van Engeland, niet is toegetreden tot het Pruissische tolstelselhet billijk is, dat de Brit sche havens voor den vrijen invoer van granen uit Hanover geopend wor den. Dit verlangen moet echter te Londen van de hand zijn gewezen. De generaalmajoor von Piret zal niet voor tegen de maand sep tember van hier naar Mentz vertrekken in welke bondsvesting hem het opperbevel voor de vijf eerstvolgende jaren door Oostenrijk dat aan de beurt der benoeming was, is opgedragen. Men noemt den Pruissischen overste van Below als zijnen opvolger in het opperbevel te Frankfort. Uit Frankfort aan den Oder wordt gemeld, dat bij eene den 15 dezer aldaar gehouden parade van de troepen aan onderscheidene batail- lons nieuwe vaandels zijn uitgereikt, onder anderen een hetwelk door Prinses Frederik der Nederlanden eigenhandig was bewerkt, De heer von Duschdoor de minister-conferentie te Weenen naar Zwitserland afgevaardigd, is den 15 dezer in een rijtuig met vier paar den te Zurich aangekomen. Men verwachtte dat hij spoedig zijne offi ciële mededeelingen aan de regering van het voorzittend kanton doen zou. Intusschen wilden sommigen reeds wetendat de inhoud daarvan niet zoo gunstig was als men wel gewetischt had. Volgens brieven uit Italië, van 10 junij, weigerde het Napelsche hof steeds de nieuwe orde van zaken in Spanje te erkennenen met het bewind der koningin weder diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. Men verzekerde zelfs, dat de regeringen van Napels, Sardinië en Luc- ca zich bij traktaat verbonden hadden om de troonsopvolging der vrou welijke linie in Spanje, en het thans aldaar met de daad bestaande gou vernement nooit te erkennen. Het voor eenige dagen verspreide berigt, dat een Russisch leger in Perzie zoude zijn binnengerukt, wordt thans, 111 bijzondere brieven uit Weenen, als een verdichtsel tegengesproken. - Het dagblad van Smyrna (hetwelk in den Turkschen zin geschre ven wordt) deelt berigten mede van Samos14 mei, volgens welke dit geheele eiland zich aan dc Porce zoude onderworpen hebben. PARIJS den 23 junij. Het gouvernement heeft, meer dan de oppo sitie, reden om zich met den uitslag der tot nu toe bekende verkiezin gen van afgevaardigden geluk te wensehen. Ook zijn van eén dertigtal verkiezingen, die uit de departementen bekend zijn, voor 't minst vijf. en-twintig in den geest van het bestuur Uitgevallen. Op den 12 dezer heeft te Madrid de plegtige afkondiging van het koninklijk statuut, en Van het dekreet waarbij de cortes zijn bijeenge- roepenplaats gehad. Volgens berigten uit Algiers, wordt onze itiagt in dien Staat meer en meer gevestigd en uitgebreid. Vele streken in de vlakte van Melid* ja, welke door de rondzwervende Arabieren verontrust werden, zijrt thans meer tegen die aanvallen beveiligd, en worden op nieuw bevolkt* Het schijnt intusschen dat deze goede uitkomsten spoedig zouden ver loren gaan, indien men thans het bezettings-leger verminderde. Naar men meldt is de cholera, in een hevigen graad, te Alicante uitgebroken, en heeft de koningin-regentes van Spanje, op het verne* men van dit berigt, benevens het corps-diplomatique zich ijlings van Aranjuez naar Madrid begeven. 's GRAVENHAGE den 25 junij. Naar men verzekert Zou Z. M. binnen kort deze residentie weder verlaten en de kampen gaan bezoeken* Vervolgens zou hoogstdezelvc zich naar de provincie Vriesland begeven^ Eergisteren ten twee uren is de kabinetsraad vergaderd geweest. Men heeft hier berigt ontvangen van het vertrek van Z. Exc. derf minister van buitenlandsche zaken, baron Verstolk van Soelcn uit Wee nen. Zijne EXc, wordt in het laatst dezer week hier terug verwacht. Alhier is uit het hoofdkwartier aangekomen- de hertog van Saksen- Weimardie zich, naar men' verneemt, eenigen tijd in deZe residentie zal ophouden. H. K. K. H. de Prinses van Oranje is den 16 dezer, met de Prin ses hare Dochter en gevolg, te Weimar aangekomen. II. K. K. H. de groot-hertogin van Saksen-Weimar is hare doorluchtige zuster tot aan Erfurt te gernoet gereden. Uit Utrecht is de tijding ingekomen van het overlijden aldaar van den heer mr. .7. H. Mollerus, minister van staat, wiens afsterven ieder Nederlander zal herinneren aan de bijzondere talentenwelke dezen grooteu staatsman waren ten deel gevallen en aan de uitstekende dien sten die hij tot in oenen hoogen ouderdom aan het Vaderland in de moeijelijkste omstandigheden, en later, tot dat niet zijne vermogens maar zijne krachten hem verlieten met onvermoeide trouw aan den Ko ning heeft bewezen. Scherpzinnigheid, gepaard met uitgebreide kennis, een fijn oordeel, en, door langdurige oefening, bijzonder geslepen ver stand, deden dezen staatsman door allen, die, gedurende züne veeljari ge loopbaan het bewind in handen kregen om zijn diep inzien van za ken zoeken, en bij de getrouwe uitvoering zijner taak waarderen. Wars van praalwerden zijne bekwaamheden door ingetogenheid en een voudigheid niet zelden aan het oog des publieks onttrokken, maar des te booger geschat bij zijne mede-arbeiders en bij den Koning. UTRECHT den 24 junij. Men wil, dat er een ontwerp gevormd is, om van Amsterdam op Haarlem eenen ijzeren spoorweg aan te leggen t en dat de overtogt langs dien spoorweg van den dam aldaar tot op dë grootemarkt te Haarlem in één half uur zal plaats hebben. Sommigen beweren zelfs, dat men er op bedacht is, om, ihgevalle die spoorweg aan de verwachting voldoet, dezelve over Leyden tot aan *s Gravenhage te verlengen. ARNHEM den 24 junij. Het heeft Z. M. den koning van PrrfiSsen behaagd, jhr. mr. H. A. van Rappardridder van den Nederlandschen Leeuw, procureur-crimineel der provincie Gelderland, te benoemen tot ridder van den rooden Adelaar 3de klasseen den heer A, B. Zijnen- wartel, commissaris van politie te dezer stede, tot ridder van dezelfde orde, 4de klasse, als erkentenisblijk voot de veelvuldige en gewigtige diensten door de politie-directie hier ter stede aan het koningrijk Pruis- sen bewezen. 's IIERTOGENBOSCH den 22 junij. Donderdag 11. is eene afdeeling van 100 man artillerie van hier naar Maastricht vertrokken. De hertog van Saksen-Weimarheeft dezer dagen zijn bodfdkWSr- tier naar Boxtel overgebragt. MIDDELBURG den 27 junij. Bij koninklijk besluit van den 17 de zer is benoemd, tot substitut officier bij de regtbank van eersten aanleg te Goesmr. A. J. van Deinse. Gisteren is te Vere gearriveerd het Hanoversche kofscheepje Agnis Angelinakapitein A. J. Kolhof, komende van Embden en gedestineerd naar Middelburg, met stukgoederen. In den avond van den 11 dezer trof een gedeelte van den Reiger- bergschen polder, gemeente Rilland c. a.gelegen in het oostelijk ge- deelte van het eiland Zuid-Beveland, een zware rampdoor eene opko mende donderbui uit het Zuidwesten, vergezeld met veel hagel, die de jeugdig staande veldvruchten buitengemeen veel schade heeft toegebragt en inzonderheid het koolzaadde tarwe erwten er. paardeboonen. De schade is thans nog onberekenbaardaar zij dagelijks meer en meer zigt- baar wordt, maar de toestand van den landman is te treurig, om die stilzwijgend voorbij te gaan. De gemeente Leimuiden, in Noord.Hollandwerd, in den nacht van den 22 dezer, door een zwaren brand getroffen, waardoor zes wo ningen koestal en twee schuren door de vlammen zijn verteerd. De burgemeester, predikant en pastoor dier gemeente, hebben de bekende milddadigheid van Neérlands ingezetenen ingeroepen. (Zie Staats-Cow rant van 26 dezer). Aan het athenaeum illustre te Amsterdam, is II. maandag een publiek dispuut gehouden, zoodanig als daar in vele jaren niet heeft plaats gevon den. De heer J. van de Pollkandidaat in de regten, studerende aan genoïmde school, verdedigde namelijk, in de groote gehoorzaal van dac athemeum onder voorzitterschap van den hoogleeraar mr. C. A. den Tex eene regtsgeleerde verhandeling, ten titel voerende: De vi legis novae in ctiminum antèa commissorum poenascondemnationes et persecutiones dat is: over den invloed van eene nieuwe wet op de straf en van vroeger begair misdadenop dc vcfoordcelingen en vervolgingen.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1