N". 74- MIDÖEUBURGSCHE COURANT. Zaturdag 21 Junij 1834. fJufelicatte. NIEUWSTIJDINGEN. 23uit£cftUnb. ilcbctH.mbcn. 5'ïl 'S -4* 9°I 74 100J 100? 9°* 741 100J 101 97 C7J 7*1 Burgemeester en wethouders der stad middelburg, gezien de circulaire van den Heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, van den 16 Junij 1834 {Provinciaal Blad tio. 43), herinneren bij deze alle belanghebbenden aan de bepalingen, vervat in de Wet van den 8 November 1815 Staatsblad no. 51), volgens welke alle Preten- sien ten laste van het Rijk, binnen zes maanden volgende op het jaar waarover dezelve loopen, zullen moeten worden ingediend, bij zoodani ge Administratien, Collegieu, Autoriteiten of Ambtenaren, als welke de orders tot het doen van leverantien of anderzins gegeven hebben op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdom zijne Pretensien ten laste van bet Rijk, over het jaar 1833, zoo spoedig mogelijk in te die nen, en daartoe den uiterlijken termijn bij de Wet vastgesteld, zijnde den laatsten der maand Junij aanstaande, niet af te wachten. En zal deze worden afgekondigd en in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Junij 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van dezelve VAN PAN II U Y S. De CONTROLEUR bij de Plaatselijke Belastingen te MIDDEL BURG, in Zeelandbelast met het toezigt over de inning van het Marktgeld, berigt bij deze, dat de KERMIS of JAARMARKT, als gewoonlijk, zal aanvangen op den 22 Julij aanstaande, en eindigen den 5 Augustus daaraanvolgende, en dat de aanvragen tot het bekomen van plaatsen voor Tenten of Kramen, met opgave der grootte, uitgedrukt in Nederlandsche maat, bij gefrankeerde Brieven, aan hem Controleur moe ten worden ingezonden zullende de inzending dier aanvragen vóór den 15 Julij aanstaande moeten plaats hebben, na welk tijdstip niemand zal kunnen aanspraak maken op de plaatswelke hem ten vorigen jare was toegewezen. De Controleur voornoemd M. W. K R IJ G E li. FRANKFORT den 15 junij. Men heeft zich hier ten hoogste ver wonderd over de bemoeijingen van Engeland en Frankrijk in de zaak van het opperbevel over de hier liggende troepen, en verneemt met genoe- gendat de senaat dezen ongevergden bijstand met waardigheid heeft af gewezen. Eindelijk heeft de Pauselijke regering, jn den nacht van den 31 mei laatstleden, het wapen van donna Maria van het hotel doen wegnemen, dat door haren agent bewoond wordt. Reeds vroeger had de gezant van dom Miguel op het doen van dezen stap aangedrongen doch was het bestuur daarvan terug gehouden door de uitvlugten dat de toenmalige agent der prinses, de marquis de Funchaldie zelve lid der familie Bra- ganza wasslechts zijn eigen geslachtwapen boven den ingang geplaatst had, en na diens overlijden daardoor, dat zijne meubelen zich nog in het hotel bevonden. Thans echter hebbende verregaande beleedigingen, den graaf van CuroliPauselijken gezant te Lissabon, aangedaan, deze wegneming ten gevolge gehad. 's GRAVENIIAGE den 18 junij. Z. M. de Koning bevindt zich nog in deze residentie. Z. K. H. de Prins van Oranje is in den afgeloopen nacht weder naar het leger vertrokken. Hoogstdeszelfs verblijf alhier schijnt voornamelijk te hebben gestrekt tot de bijwoning van eenen lang. durigen kabinetsraad, die eergisteren is gehouden. Ter wederlegging van de ongegronde redeneringen welke buiten- landsche dagbladen zich omtrent het op onze grenzen gehouden wor dende toezigt op vreemdelingen dagelijks veroorloven, kan, naar men verneemt, strekken, dat, blijkens eene naauwkeurige opgave, het aan. tal reizigers, die sedert 1 december tot aan het eind der maand maart laatstl. Nijmegen zijn doorgetrokken honderd en zeven beloopt waar van slechts zeven genoodzaakt geweest zijn hunne reis gedurende eeni. ge dagen uit te stellentot dat de bevelhebber der vesting ten hunnen opzigte nadere bevelen had ontvangen, terwijl slechts twee personen, die men voor verdacht hield, zijn teruggewezen; dat het getal Fr ari sche reizigershetwelk gedurende hetzelfde tijdvak over Rotterdam is aangekomen tachtig belooptdie alle onbelemmerd hunne reis hebben kunnen voortzetten, met uitzondering van één eenige, die, in Belgie teruggekeerd zijnde, van waar hij herwaarts gekomen was, ook uit dat land, weinigen tijd daarna, verbannen is; dat eerst nadat de Fransche legering goedgevonden had iederen Hoilandschen reiziger aan de grenzen te doen ophouden toe dat het bijzonder verlof, om Frankrijk te kun nen binnenkomen, door hem van Parijs was ontvangen, het 's Graven, ïiaagsche kabinet zich gedrongen heeft gezien, om, wederkeerigjijk eenen dergelijken maatregel voor te schrijven ten opzigte van iederen Franschman die zich naar Holland wilde begeven; maar dat deze maat regel slechts gedurende weinige dagen in werking geweest is, en van het oogenblik dat het Fransche kabinetvan den waren staat van za ken beter onderrigtaan onze billijke vertoogen regt heeft doen weder varen is ingetrokken. Men verzekert, dat binnen kort twee belangrijke werken te dezer Stede het licht zullen zien die beide evenzeer belangstelling en ver wachting opwekken en doen koesteren. Het eene is van den hertog Bernard van Saksen-Weimarluit.-generaal in Nederlandsche dienst, be trekkelijk de in 1811 op Java gevoerde veldtogten, en het andere van den baron de Keverbergnopens den toestand des Rijks, zoo wel van zijnen oorsprong en zijne ontwikkeling als ten aanzien zijner oogenblik- kelijke omstandigheden. MIDDELBURG den 20 junij. Bij besluit van Z. M. zijn tot officie ren bij de schutterij in deze provincie benoemd: iste bataillon: tot isten luitenant, de heer C. J. Baars; tot 2den luitenant, de heer mr. J. F. van den Sloot Clement; ade bataillon: tot isten luitenant-kwartiermees ter, de heer .7. JVederveen Pietersentot kapitein, de heer IV. Fa der tot iste luitenants, de heeren F. N. van Dam en IV. van Dam; tot 2de luitenants, de heeren .7. G. KrtigerN. S. Polak. J. K, Frederiks en H. IV. H. van Maenen3de bataillon: tot kapitein, de heer JP, Kakebeketot 2den luitenant, de heer .7. T. van Borrendam. Heden is alhier van Suriname aangekomen de brik Agenortakapt. Willem van der Kolfmet suiker en katoen. Er zullen dit jaar uit Nederland ter haringvisscherijj uitzeilen eeni aantal van 116 buizen, zijnde 12 meer dan in het vorige jaar als: van Vlaardingen 78, Maassluis 16, Amsterdam/, de Rijp 5, Enkhuizen 4, y.wartewaal 4, Delftshaven 1 en Middelhnrnis 1 zijnde reeds de haring. juizen van Amsterdam, 11a de II. zondag aldaar in de Elands-kerk opge bonden smeekgebeden voor de behoudene terugkomst der schepelingen les maandags naar zee gezeild. De Belgische kamer van vertegenwoordigers heeftin hare zitting 'an den 16 dezer, de wet omtrent de inrigting der gewestelijke besm et: die deze vergadering eenen geruimen tijd heeft bezig gehouden net 53 tegen 9 stemmen aangenomen. Ook heeft dezelve kamer, bijna zonder discussie, drie ontwerpen 'an wet aangenomen, als: een ontwerp, additionele bepalingen houden- le op de wet voor de verkiezingen het tweede tot de verlenging van !e wet op de concessien en tollen autoriserendehet derde eindelijk eeft betrekking op de afschaffing van de regten van uitvoer voor het oornvee. Voorts was aan de orde gesteld een ontwerp betrekkelijk de reemde linnens. Vorst Leopold is, in den namiddag van den 15 dezer, van zijne eis naar Parijs en Neuilly, te Brussel teruggekeerd. Den dag tevoren /as hij te Doornik aangekomenen had daar over het in die stad in be- etting liggende,regement kurassiers eene wapenschouwing gehouden. De Brusselsche bladen melden het vertrek van den heer Kauffman net eene zending naar Madrid in het belang van den handel belast. Volgens het Antwerpsch handelsblad werd er in Antwerpen ge- proken van de vestiging aldaar, buiten het in die stad reeds bestaande esuiten-kollegie van een klooster voor kapucyner-monnikenwaartoe én uitgestrekt gebouw reeds zoude aangekocht zijn. Voor een paar da- ren had men er een kapucyner-monnik, met een zwaren baard en in ijne orde-kleeding, in het openbaar op straat opgemerkt. WEDERKEERENDF. ELECTRIEKE SCHOK, waargenomen te Middelburg, bij het Onweder in den avond van woensdag den 11 dezer maand Junij. liet is eene in de Natuurkunde bekende wet, dat de electriciteit, opgehoopt aan Je oppervlakte der onweerswolken naar mate van derzelvcr nabijheid en der elec- irieke spanningeenen zeer aanmerkelijken invloed heelt op de natuurlijke electri- liteit van alle aardsche voorwerpen: zoo dat (om populair te spreken) deze electri- ïiteit door die der onweerswolken wordt terug gedrukt; maar ook dan wanneer lie der wolken zich door hevige bliksemstralen ontlastoogenblikkelijk terug keert ;n zich herstelt; hetgeen met zoo veel kracht geschieden kan, als of men onmid- lelijk door den bliksem zelve getroffen wierd en dit noemt men: den PVederkee- 'enden Schok. Jntusschen zijn deze verschijnselen uiterst zeldzaam, en lan nog inaar alleen in die mate in het open veld te duchten in steden ;ri andeVe bewoonde plaatsen waar men meer geleidende voorwerpen heeftzijn dezelve uit den aard zeer veel zwakker en daarom slechts toevallig waar te nemen gelijk bij bet gemelde onweder dan ook het geval is geweest. Jan Jacob du Pont, Knecht bij den Mr. Koperslager J. D. van der Beek, wonende op den Dam te Middelburgen wiens werkplaats in den kelder is, was inder aan den kelder-trap bezig met hel vervaardigen van een koperen ketelheb bende den hamer in de regter hand, terwijl hij met de linker hand het koper op ien zwaicn ijzeren speerhaak vast hield. Er schoot een felle bliksem roet twee ;tralen uit de onweerswolk, onmiddelijk gevolgd van eenen zeer hevigen slag, en irt aetzcllde oogenblik gevoelde du Pont een tamelijken schok in den linkerarm, raande van de vingers tot in den havenarmwaarvan het gevoel nog eenigen tijd >an den avond heeft voortgeduurd. Daar hij nu door den bliksem zelve niet is getroffen, cn men nergens sporen ueeft gevonden dat dezelve in deze stad of in den omtrek is nedergeslagen zoo leeft de uitbarsting zich tot de lucht bepaald en er is dus geen twijfel of hier is fe IVederkeerende Schok gevoeld, waartoe de aanraking van hel metaal des ke tels, en deszeli's gemeenschap met het zware ijzer, hebben medegewerkt; gelijk elk, Jie maar eenige kennis heeft van de werking der electriciteit, gcreedelijk zal erken nen: zeer waarschijnlijk zou de man, indien hij bij het uitbersten des bliksems, in geene aanraking inet het metaal geweest ware niets ontwaard hebben. Voor 'toverige kan elk, die eenen goeden Controleur bezit, zicb van de uitwer— ling van dc electrieke kracht der onweerswolken bij ieder onweder overtuigen vanneer namelijk het onweder nadert, zakt het gekleurde vocht in den Controleur altijd onfeilbaar eene zekere hoeveelheid welke afhangt van de nabijheid van het onweder en van het maaksel van den Controleuren blijft dan gemeenlijk eenigen tijd, naar mate het onweder spoediger of langzamer overtrekt, onveranderd staan: doch gaat vervolgens weder rijzen, cn zoodra men dit bespeurt, kan men zeker zijn, dat het onweder, ter plaats waar men is, zijne grootste hevigheid heeft gehad, cn afdrijft. J. d. K.Pn. Z. PRIJZEN der EFFECTEN, te Amsterdam den 18 Jun(j i834. Werkelijke Schuld idem Nieuw Grootb. Rest. Uitgest. dito Kansbiljetten Amortisatie-Sijndicaat 3J pet. 5i gGf - 97 23 - 2.5' Oorlogslasten Schatkist-biljetten Vrijwillige Ncgot. i83t Handcl-Maatschappij Fransche 5 pet. inschrijv. Engelsche gecons. looi - 100$ 102 102| Rusland, bij Hopeü Co. Leening idem Jfjj, inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, bij GollüCo. 4 pet. certificaten Negot. Metaliek Pruissen i83a. f DenemarkenNeg. Londen. Napelsche certificaten h 102S -102f - 97j - fi7| 7*>t 97* 971 -102J Staat der Middelprtjzen van de Objecten van Markt enz. te Middelburgden 17 Junij 1834. Tarwe de Ned. Mudde f 5 50. Rogge ƒ4, 50.Gerst ƒ3 00. Haver 2 40. Boekweic ƒ4,00.-— Wicceboonen Groene Erwten Graauwe Erwten Aardappelen Tarwenbroodliet Ned. pond, 14J ets. Roggenbrood 12 ets. Volgens pas. Rundvleesch het Ned, pond, 45 ets. Kalfsvleesch 62J ets. Schapenvleesch 48 ets. Met de belasting.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1