N> 73- MIDDELBUBGSGHE rc O U R A N T. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. (ötroul-ÏStftttattje,. Jxatïfcrijfi. «Debcrlanbcn. De Staatscourant deelt de staten van gelden medewelke uic 19 Junij 1834. Be STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, herinnert bij deze alle belanghebbende Adminiscratien en Partiku- lieren in de Provincie aan de bepalingen der Wet van den 8 Novem ber 1815 no. 36 {Staatsblad no. 51), volgens welke van alle schuld vorderingen ten laste van het Rijk, over den jare 1833, de Rekenin gen Meniorien of Declaratien vóór of op den laatsten Junij aanstaan debij zoodanige Administratien Collegien Autoriteiten of Ambtenaren als welke de orders tot het doen van levcrantien of anderzins gegeven hebben, behooren te zijn ingediend, op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigdmet uitnoodiging verder, om dit uiterste tijdstip voor de indiening van voormelde pretentien niet af te wachten, maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburg, den 16 Junij 1834. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDEN BURC II. ■■wil» LONDEN den 13 junij. Ondanks de hevige tegenkanting van de tories, die alle krachten ingespannen hebben om hem zijne zegepraal te betwisten, heeft de heer Spring Ricete Cambridgehet veld behou den en is tot lid van het parlement herkozen. Dom Carlos is vrijdag mee de Donegal te Portsmourh aangekomen en, na dat van zijne komst behoorlijk berigt aan het gouvernement ge zonden was, heeft hij verlof gekregen om te ontschepen. Met de Donegaldie den 3 van Lissabon vertrokken is, heeft men zeer belangrijke berigten voornamelijk inhoudende dat de regering van dona Maria vier besluiten heeft uitgevaardigd. Het eerste bepaalt, dat de cortes van Portugal tegen den 15 augustus zullen bijeenkomen; het tweede behelst de afschaffing van alle monniken-orden, en de verbeurd verklaring der kloostergoederenten behoeve van den staathet derde schaft den alleenhandel, onder den naam van Douro wijn-compagnie be kend, af, en geeft aan den handel in wijnen meerdere vrijheden dan die tevoren bezeten heeft; eindelijk wordt bij het vierde besluit de zitting in het huis der pairs ontzegt aan alle edellieden, die de wettig heid van dom Miguels gezag hebben erkend. Die besluiten waren met veel vreugde ontvangenals blijken der opregte gezindheid van dom Pedroom 'stands welvaart te bevorderen. De kerkelijke goederen zijn zeer aanzienlijk, en men dacht dat de gees telijken geen weerstand tegen hunne verbeurdverklaring zouden kunnen bieden. Dom Miguel heeft zich te Sines aan boord van het Engelsch fre gat de Stag begevenom daar mede naar Genua te gaan. PARIJS den 14 junij. Bij eene koninklijke ordonnantie van den 7 de zer zijn tachtig duizend man van de ligting van het vorige jaar onder de wapenen geroepen. Het oprigten van een legerkamp te St. Omerwaarvan reeds vroe ger gesproken was, is nu als stellig bepaald. Hetzelve zal zamenge- steld zijn uit eene afdeeling voetvolk, «2 tot 14 bataillons sterk, eene afdeeling ruiterij van 16 eskadrons; 2 batterijen artillerie en 2 kompa- gnien sapeurs. Alle die troepen behalve de ruiterijwelke eerst den 15 september zal aankomen, moeten den 1 augustus het kamp betrekken. Volgens den Courrier de Lyon blijft de verbittering tusschen de be volking en de bezetting dier belangrijke stad steeds dezelfde, en zulks ofschoon de meeste der regementen infanterie, die aau den laatsten strijd hebben deel genomen door andere zjjn vervangen. Het gebeurt nog dikwerf dat schildwachten en kleinere wachtposten in het duister van den nacht worden overvallen, en voor eenen nagenoeg onzigtbaren vij and de vlugt moeten nemen of van hunnen tegenstand het slagtoffer worden. Te Tours hebben den 1 dezer, bij gelegenheid van het voorbij gaan eener processie, ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Eenige lieden weigerden de hoeden af te nemenen zijn om deze reden op eene jammerlijke wijs mishandeld geworden. Gisteren heeft het licht gezien het werk dat tot tegenstelling moet dienen van dat van den abt de Lamennais. Hetzelve voert den titelHistoire secrite du parti et de l'apostasie de Rabbi de Lamennais dat is Geheime geschiedenis over de partij en den afval van den abt de Lamennaisen is voorafgegaan door eenen brief aan de Fransche gees telijkheid, over de te vervullen pligtenwanneer een harer leden valt. *s GRAVENHAGE den 16 junij. Zijne Majesteit is zaturdng middag van het Loo hier terug gekeerd. Z. K. H. de Prins van Oranje is hier aangekomen, Z. M. heeft bij besluit bepaald, dat onder de verdedigingswerken in verband roet de vesting Neuzen, ter bestrijking van dat gedeelte der Schelde, op den uithoek van het dorp Ellewoutsdijkop het eiland Zuid-Beveland, als ook aan de oostzijde van het dorp Breskens, forten zullen worden aangelegd. Het algemeen muziekfeest der maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, waarbij alle de leden der verschillende afdeelingen toegang zullen erlangen, zal alhier plaats hebben op twee nader te bepalan da gen, tusschen den 12 en 19 october 1834. Men verneemt, dat de nieuwe kerk tot dat einde welwillend zal worden afgestaan. Op den eersten dag zal het oratorium van Spohrdie letzte Dingenworden uit gevoerd; op den tweeden, de ouverture Oberon van von Web erhet requiem van Mozartde 4de symphonie van van Beethoven, het ode deel des oratoriums van Schichtdas Ende des Gerechten en hei Halleluja uit den Messias van Handel. De nieuwe R. K, kerk, die in het nabij gelegene dorp Scbeve- ningen gebouwd wordt, en door eenvoudigheid en fraaiheid uitmunt, is nagenoeg voltooid en zal eerlang door den bisschop van Curium, den lioog-eerw. heer baron van Schalkwijk van Wijkerslootingewijd wor den. boedels voortspruiten, die door de weeskamer te Batavia, of door paf.» tikuliere executeuren, zijn gelikwideerden onder ultimo deCembéf 1830 meer dan vijfjaren onder het beheer der gemelde weeskamer zijn verbleven; waarvan de belanghebbenden of erfgenamen onbekend of af wezig zijn, en die bij de genoemde weeskamer te Batavia, eenig en alleen, kunnen worden gereclameerd, waartoe de belanghebbenden wor den verwezen. Naar men wil, zoude deze algemeene afdoening eli ver effening van boedels, die voorzeker door meerdere zal worden gevolgd, uit den verbeterden staajt van de geldmiddelen van de overzeesclie bezit tingen voortvloeijenwaarvan de tegenwoordige minister van koloniën na zijne terugkomst in het moederland goede berigten en uitkomsten zou hebben kenbaar gemaakt. Zoodanige oproeping had ten minste se dert verscheidene jaren geene plaats gehad. Na zijne benoeming tot mi nister van koloniën, heeft de luie.-generaal van den Bosch zijnen intrek genomen in het hotel op den Kneuterdijk, vroeger door Z. K. H. Prins Frederik betrokken geweest. In de aanspraak, waarmede wijlen de heer A. J. L. Ram het voor zitterschap van de factorij der Nederlandsche Handel-Maatschappij te Ba tavia, den 31 december des vorigen jaarsaan zijnen opvolger, den heer F. H. Spengleroverdroeg, wordt van den gelukkigen uitslag der betnoeijingen van die Maatschappij op deze wijze gewag gemaakt Men vergelijke de prachtige scheepsvloot, die thans ons Vaderland tot eer verstrekt, niet het klein getal vreemde, half vergane bodems, van welke in 1825 onze vlag woei; men neme de handelsverslagen in de hand en zie, hoe, sedert datzelfde jaar, het aandeel van den Neder- landschen handel op deze gewesten steeds klimmende was, hoe groot het getal der Nederlandsche schepen, die deze wateren bezochten; men her- innere zich, hoe wij aan onze katoen-fabrieken bijna het uitsluitend de biet op Java verzekerd hadden; hoe de tijd niet meer ver af was, dac zij ook daar, waar zij geene beschermende regten genoten, met de vreemden zouden kunnen kampen, toen, door den heilloozen opstand in Belgie, ons tijdelijk hierin de zege werd uit de hand genomen; men be denke, wat wij in staat waren te doen tot aanmoediging van de bijna geheel vervallen suiker-cultuur, en hoe wij daardoor den grond lagen voor de latere ondernemingen van het gouvernement. En men zal moe ten erkennen, dat dit alles het gevolg van de werkzaamheid der Maat schappij was." LEYDEN den 15 junij. Wij hebben het verlies te betreuren van eenen der oudste en verdienstelijkste hoogleeraren aan onze hoogeschool. Na eene korte ongesteldheid van slechts twee dagen werd in den vroe gen morgen van den 14 dezer, in den ouderdom van ruim 80 jaren, aan zijne dierbare betrekkingen en aan de wetenschappen door den dood ont rukt, de hooggeleerde heer Meinard Simon-du Pui, ridder van de orda des Ned. Leeuws, professor in de genees-, verlos- en practische heel kunde bij de Leydsche hoogeschoolen lijf-medicus van Z. M. den Koning. AMSTERDAM den 16 junijNaar wij vernemen, zal alhier binnen kort worden tentoon gesteld de Gaz-Hydro-Oxygene mikroskoop, welke te Londen de bewondering des publieks zoo grootelijks heeft verwekt. Deze mikroskoopwelke tot den hoogsten trap van volmaaktheid, die ooit het menscliêlijk vernuft in het dnarstelien van werktuigen konde be reiken, gebragt is, vertoont de voorwerpen ongeveer twee millioen ma len vergroot. Een enkele druppel water gelijkt naar eene onstuimige uitgebreide zee, wemelende van eene menigte vreemdsoortige dieren. Bij uitspraak der regtbank van enkele policie te Amsterdam, zijn dezer dagen de suiker-rafinadeurs C. de Bruyn en Zonen, wegens herge bruik maken eener valsche balans, veroordeeld geworden elk in eene geldboete, gelijk staande met vijftien francs, gevangenzetting gedurende vijf dagen en in de kosten van het gevoerde proces. Den 7 dezer is in deze stad gearresteerd een Duitscher, Ludwig Sasse. Men hield hem 0111 verschillende redenen verdacht van valsche muntstukken te hebben vervaardigd. Hij heeft dan ook in een verhoor voor den regter van instructie beleden, dat hij guldens, daalders, enz, naar de echte muntstukken had afgegoten. De zoo veel gerucht gemaakt hebbende Johanna Elisabeth de Bruine, wed. van Franciscus Laurencius Wier de his den 5 dezer door de correctionele regtbank alhier, wegens hare onderscheiden uitgegeven brieven betreffende eenige West-Indische koloniën in welke geschriften onderscheidene personen hevig werden aangetastverklaard zich schul dig gemaakt te hebben aan lasterweshalve zij is veroordeeld geworden tot eene geldboete van 25 en de proces-kosten, voorts tot eene maand gevangenisstraf, 11a expiratie van welke haar, gedurende vijf jaren, de reg ten vermeld bij art. 42 van het straf-wetboek blijven ontzegd. Daar enboven zullen alle in beslag genomen exemplaren worden verscheurd en vernietigd. DORDRECHT den 16 junij. Het zware onweder van 11. woensdag avond is in deze streken verzeld gegaan van eenen hagelslag, die veel schade aan de gewassen heeft toegebragt; vooral hebben onderscheidene stukken vlas er zeer door geleden. Maar erger nog schijnt die hagelbui voor de gemeente Dinceloord, in Noord-Brabandgeweest te zijn. Zoo als men van daar schrijft, was er de hagelbui woensdag zoo geducht geweest, dat de velden dier gemeente er geheel en al door waren over dekt, en hier en daar wel ter hoogte van voet, en hadden dientenge volge de meeste landbouwers dier gemeente het verlies vau hunnen oogst van tarwe koolzaad, garst, boonen vlas en mee, in meerdere of min dere mate, te betreuren. BREDA den 16 junij, Gisteren en heden zijn de troepen van de eersteen reserve-divisienonder de bevelen van hunne exc. de luite- nani-generaals van Geen en Cort Heyligers van uit hunne kantonnemen- ten opgebroken, om de voor hen bestemde leger-kampen de eerste di visie dat van Reijende tweede dat van Oirschotte gaan betrekken. Verscheidene bataillonstot de tweede brigade van de eerste divisie be- hoorendein onzen omtrek gekantonneerdzijn, in hunnen marsch naar het kamp, gisteren en heden onze vesting langs gepasseerd of door de zelve getrokken, gelijk gisteren het iste bataillon der 2de afdeeling Zuid-Hollandsche schutterijen heden morgen het 2de bataillon jagers en de 5de afdeeling infanterie. Ook zijne exc. de luitenant-generaal baron van Geenbenevens de officieren tot zijnen staf behooretideen voorts het personeel van de ambulance der divisie, enz., hebben dezen morgen vroegtijdig onze vesting verlaten om het kamp te betrekken.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1