N' MIDDE.LBURGSCHE COURANT. H S> Dingsdag Ai 17 Junij 1834. NIEUWSTIJDINGEN. mhtitedilAttb. (övuüt-IsrittAujc. £khcK-l<ai&£it. De STAATSRAAD GOUVERNEUR vnn de Provincie ZEELAND herinnert bij deze alle belanghebbende Administratien en Paruku- lieren in de Provincie aan de bepalingen der Wet van den 8 Novem ber 1815 no. 36 'Staatsblad no. 51), volgens welke van alle schuld vorderingen ten laste van het Rijk, over den jare 1833, de Rekenin gen Memorien of Declaratienvóór of op den laatsten Junij aanstaan debij zoodanige Administratien Collegien Autoriteiten of Ambtenaren als welke de orders tot het doen van leverantien of anderzins gegeven hebben, behooren te zijn ingediend, op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd,- met uitnoodiging verder, om dit uiterste tijdstip voor de indiening van voormelde pretentien niet af te wachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburg, den ld Junij 1834. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCI1. Te DOMBURG zal de KERMIS dit jaar, als naar gewoonte, gehou- den worden aanvang nemende met den 25 dezer en eindigende met den 2 Julij aanstaande. De openbare Vermakelijkheden, zoo naar den Vogel te schieten als naar den Ring te rijdenzullen plaats hebben op Vrijdag den'27 en Zaturdag den 28 dezer. Kooplieden, Kramers en Leurders zullen gedurende dien tijd worden toegelaten, mits, volgens de bestaande verordeningen, gepatenteerd zijnde. Domburg, den 15 Junij 1834. De Burgemeester, A. van derMEULE. FRANKFORT den 10 junij. Te Belgrado liep den 26 mei een ge rucht omtrent het overtrekken van de Persische grenzen door een Rus sisch leger-korps welk gerucht aldaar verspreid scheen te wezen door een uit Konstantinopel naar Parijs en Londen doorreizenden courier. Sommigen vermoeddendat het bedoelde gerucht slechts zijnen grond had in het bezetten van het bij het jongste Petersburgsche verdrag aan Rusland afgestane deel van het district Akhalzik door de Russen. LONDEN den 11 junij. De verkiezingen te Cambridge trekken ve ler aandacht tot zich. De heer Spring Ricewelke die plaats in het parlement vertegenwoordigde, heeft, uit hoofde zijner benoeming tot lid van het ministeriezich aan eene herkiezing moeten onderwerpen en loopt veel gevaar van niet herkozen te worden, ten minste moet hij bui tengewoon kampen met sir Edward Sugdeneen kandidaat, die tot de partij der Tories behoort en een beduidenden aanhang heeft. De vrien den van beide houden plegtige rondgangen, feesten en maaltijden, en verzuimen niets om de zege te verwervenook ontbreekt het niet aan redevoeringen tot het volk en de kiezers gerigt, waarin om stemmen te krijgen allerlei beloften worden gedaan. Zoo stond de heer Rice vrijdag avond op een stellaadje voor eene herberg te Barnwellen was bezig de zamengevloeide menigte toe ce spreken, toen eensklaps zijn stellaadje bezweek en een aantal zijner medestanders naar beneden storte, dat bij eenigen schrik, doch bij velen uit den hoop groot gelach verwekte. Zijn mededinger, sir Edward, maakte van dit ongeval gebruik om te betoo- gendat de gronden en beginselen, waarop de tegenwoordige regering rustte, niet veel beter waren dan de rotte planken en balken, waarop haren kandidaat had gescaan. De installatie van den hertog van TVellington als kanselier der uni versiteit van Oxford is met groote plegtigheid gevierd. Bij die gele genheid is eershalve de graad yan doctor in de regten verleend aan ver scheidene aanzienlijke mannen, en onder dezen aan Zijne Exc. den baron Dedelden Nederlandschen minister. In de aanspraak, door dr. Philli- inoreals hooglceranr in het burgerlijk regt, in de latijnsclie taal, bij het ontvangen der nieuwe doctoren gehouden werd omtrent den heer Bedel onder anderen gezegd, dat hij den koning der Nederlanden, den vriend des vredes, vertegenwoordigde, de diensten herinnerd, die Hol land aan Engeland bewezen heeft, en te gelijk de wensch geuit, dat de oude alliantie tusschen beide landen lang moge blijven voortduren. Eergisteren hebben de prins de Talleyrand en de Pruissische minis ter, baron Buloween bezoek bij lord Palmerston op het departement van buitenlandsche zaken afgelegd. Gisteren hebben de heer Dedel en de Spaansche en Portugesche gezanten bijeenkomsten met zijn lordschap gehad. AMSTERDAM den 12 junijDe gewone jaarlijksche bijeenkomst van den raad der Handel-Maatschappij is hier op eergisteren onder het voorzitterschap van den heer H. C. van der Houvenmet eene zeer be langrijke aanspraak geopend. Uit het algemeen verslag, aistoen door den voornoemden president medegedeeld, blijkt onder anderen, dat de direc tie, ten gevolge van den geregelden voortgang harer ondernemingen in het afgeloopen jaar, welke geenszins ongezegend zijn gebleven op nieuw in staat is, om de vroeger door Z. M. gedane opofferingen ter zake van de garantie der interessente verminderen met een bedrag van ƒ791,284:205, en dat alsdan, na uitbetaling der interessen aan de deelhebbers, het voordeelige slot der winst- en verliesrekening nog f 1,040,612 I2j beloopen zal. Bovendien heeft gemelde directie in den loop van het vorige jaar vijf honderd aandeelen ingekocht, waardoor het kapitaal der Maatschappij tot op drie-en-twiutig millioen guldens ver- minderd is. Voorts is nog uit dit verslag gebleken, dat de vorderingen der cultuur op Java in 1833 voor de Maatschappij in vele opzigten zigtbaar en al lergunstigst geweest ztfn, en de retouren van daar, als onder anderen in Java-suikerindigo, huiden, opium er.z.wat de hoeveelheid en hoe danigheid betreftin het algemeen aan de verwachting zeer wel beant woord hebben. De vrachten, door de Maatschappij in het afgeloopen jaar aan de ree- derijen uitbetaald hebben slechts f 1,600,000 bedragenen dus onge veer een derde minder dan in 1832, hetwelk echter hoofdzakelijk hier aan moet toegeschreven worden, dat een groot getal der in 1832 be vrachte bodems, door de plaats gehad hebbende stremming der vaart eerst in 1834 teruggekomen zijn; doch door die zelfde oorzaak zal ook te weeg gebragt worden, dat, in het thans loopende jaar, bij behou- dene aankomst van al de te geinoet geziene bodems, deze uitgaven meer dan vier millioen gulden zullen beloopen. In het begin van deszelfs rede heefc de heer van der Houven ondef anderen ook plegtige hulde gedaan aan de nagedachtenis van dei\ijveri. gen en verdienstvollen vorigen president der factorij te Batavia, den heer A. J. L. Ram, welke, 11a een ruim achtjarig verblijf in Indie op des- zelfs verzoek, uit die zijne betrekking eervol ontslagen en in dezelve door den heer F. H. Spengler vervangen zijnde, op zijne terugreize naar bet Vaderland, aan boord van het schip Anna Catharinaop dea. 28 april jl. overleden is. In dit verslag heeft de voorzitter der Handel-Maatschappij spreken de over de door de maatschappij bevorderde nationale nijverheidbe- halva van de fabriek van den heer PVilsonte Haarlem, ook gunstig melding gemaakt van den bloeijenden toestand of het toenemende be lang van de te Goor, in Overijssel, opgerigte school tot volmaking dér handweverijvan de katoen-fabriek van den heer C. de Maere te En schedé van de katoen-drukkerij der heeren van Marle en Plempte Rotterdam; van de weverij des heeren Prince Co., te Beverwijk} van de katoen-spinnerij der heeren Hofkes Co., te Almelo, en die van Enschedé, onder bestuur van den heer Dixon; van de uitgebreide inrigting van dien aard, aan welke thans te Haarlem wordt gebouwd, en van de rood katoen-verwerijwelke nog in dit jaar in laatstgenoemde stad in werking zal worden gebragt. De spreker merkte aan dat mee deze twee laatstgenoemde nieuwe inrigtingen, door eene tijdelijke begun stiging van den kant der Maatschappij- daar te stellen de vervaardiging van inlandsche katoenen-garens insgelijks mee kracht zal kunnen worden doorgezet, en alzoo, ook in dit opzigt, eene groote schrede zal zijn gedaan ter vestiging van een fabriekwezen hier te lande van hetwelk zich de vervulling der behoeften onzer koloniën aan fabrikaten, op goe den grond verwachten laat. ROTTERDAM den 13 jan ij. Van den 16 april tot den 15 mei zijn te Keulen en in de nabijheid 376 geladen schepen aangekomen en 191 afgevaren. Onder de aaugekomenen waren er 5 van Amsterdam mee 21,784 en 5 van Rotterdam met 25,912 centenaars; met de Nederland- sche stoombooten waren van Rotterdam 4,276 centenaars aangebragt. Naar Mentz waren voorbijgevaren 2 schepen van Amsterdam met 6,427 en 4 van Rotterdam met 14,024 centenaars; naar Mannheim 2 van Am sterdam met 6,551 en 1 van Rotterdam mee 2,804 centenaars; naar Co- blentz 2 van Amsterdam met 3,452 en 1 van Rotterdam met 1,951 cen tenaars en naar Frankfort 3 van Rotterdam met 9,873 centenaars. GRONINGEN den 11 junij. Heden aanvaardde de heer C. Star Uumati zijnen post als hoogleeraar in de regtsgeleerdheid aan onze boo- geschool, door, voor eene talrijke schaar van toehoorders, eene pleg tige redevoering te houdende jure publico hac nostrd potissimum aetate recte excolendodat is; over de regte beoefening van het staatsregt vooral in onzen leeftijd. NIJMEGEN den 12 junij. Heden namiddag ten één uur passeerde alhier H. K. K. H. de Kroonprinses der Nederlanden, met hoogstder- zelver Dochter, fVilhelmina Maria Sophia Louisa en aanzienlijk ge volg, op hoogstderzelver reis van Soescdijk naar Crefeld en verder naar Wei mar. MIDDELBURG den 16 junij. De wel-eerw. heer T. C. R. Huydecoper voor de onlangs op hem uitgebragte beroeping tot predikant bij de Neder- duitsche Hervormde gemeente alhier, bedankt hebbende, is door den breeden kerkeraad op den 13 dezer, andermaal een twaalftal predikan ten geformeerd, bestaande uit de wel eerw. heeren: D van Heijstth. dr,te Gouda .7. .7. IV. van Staveren te Westzaandam TV. E. Ernst Vet ten te Renesse en Noordwelle; .7. li. Gunning, ce Hoorn; G. A. van Limburg Brouwer, th. dr.te Schiedam .7. S van den Heuvel, te Corc- geen II. .7. Krom, te Willemstad; IV, Ternooy Apelte Vlissingen J. Overman te Schiedam .7. Radermacher Schorerte Harderwijk A. A. C. Bonnet, te Maassluis, en IV. IV. van Beuzekom te Amersfoort, Naar men verneemt heeft Z. M. onlangs, bij besluit, vergunning verleend tot de geheele herstelling en in orde brenging van het praalgraf van den admiraal de Ruyter, in de Nieuwe kerk te Amsterdam. Met den 15 dezer zal het transportschip Dordrecht, liggen de te Ilelievoetsluisbuiten dienst gesteld en opgelegd en de kapitein luitenant-ter-zee van dezen bodem, E. Jonkerop non-activiteit gebragt worden, terwijl op dat tijdstip het nieuw aangebouwde transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, mede aldaar liggende, zal worden in dienst gestelden het kommando daarvan opgedragen aan den luitenant-ter-zee der iste klasse C. van der Hartzullende de tegen woordige equipagie van de Dordrecht daarop overgaan. Met den laatsten dezer maand zal de heer B. Boodt als commies van aanneming der marine te Vlissingen zijn ontslagenen in betrekking van adjunct-commies ter secretarie van de directie der marine te Rotter dam overgaan ter vervanging van ,7. Vaartman, welke tot eerstgemelde functien is benoemd. De financiën der stad Brussel blijven in eenen deerniswaardige toe stand in weerwil van het montant der jongst aangegane leeningbe staat er nog een deficit van ongeveer 600,000 franken in het budget van het tegenwoordig jaar alleen zouden de inkomsten ongeveer 300,000 franken beneden de gewone uitgaven blijven Het Brusselsch blad CÉclair houdc het volgende Bijna geen week gaat er om, dat wij geen kerk-diefscalhier of daar gepleegd, te vermelden hebben. Thans heefc er een in die van Mornimonc plaats ge had. Het moet gezegd worden dat de lieden die deze nieuwe soort van industrie beoefenenbij uitnemendheid door de zorgeloosheid van de meeste onzer gemeente-besturen begunstigd worden." Te Brussel is voor een paar dagen ook weder een aanmerkelijke diefstal aan juwee- lenbij een goudsmid in de Magdalenastraatter waarde van 6,000 fran ken gepleegd. De Gazette de Gand kondigt voor stellig aan dat weder twee of drie katoen-fabriekanten dier stad van voornemen waren hunne fabrieken naar Holland over cc brengen, en reeds hun werkvolk voor een deel hadden afgedankt.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1